Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.08.2013, 18:11:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricât ai vrut s-o eviți, tot în ea ai nimerit: Tocmai ne-ai spus că nu ești păcătos. :)

Last edited by N.Priceputu; 27.08.2013 at 18:16:50.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.08.2013, 18:32:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Florin -Ionut ,de ce vrei sa te impartasesti saptamanal?
Daca ti-a recomandat duhovnicul ,foarte bine
Noi avem duhovnici si ascultam de ei
Parintele meu duhovnic recomanda spovedanie deasa si impartasanie mai rar ,cam la 40 zile.
Nu inteleg de ce atata suspiciune in legatura cu preotii ,de ce ii judeci ?
Anita,

E obligatoriu să ne împărtășim săptămînal. Nu e opțiunea mea sau a ta sau a altuia. Așa trebuie să facem, de asta participăm la Liturghie. Preotul săvîrșește Jertfa tainică pentru noi toți, nu numai pentru el și copiii prezenți. Apostolii și Însuși Hristos au hotărît așa.

Da, am binecuvîntarea duhovnicului. Mi-a fost greu să accept ceea ce mi-a tot repetat de ani de zile: împărtășește-te, împărtășește-te! Dar, în sfîrșit, am înțeles că asta e normalitatea.

Știu că există opinii divergente la noi la ortodocși. Fiecare va da răspuns pentru ceea ce face, atît preoții, cît și noi.

Singur Hristos ne va judeca pe toți. Noi avem voie doar să criticăm constructiv, fără să condamnăm pe nimeni pentru nimic. Cînd se va trage linie, atunci vom fi condamnați sau mîntuiți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.08.2013, 18:38:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E o logica eronata.
Nu toti au aceeasi boala deci nu necesita acelasi tratament.

Poti sa o iei in felul asta: preotul datorita misiunii, harului, slujirii Sf. Liturghii, nu are nevoie de acelasi "tratament" ca mireanul pentru care 3 zile de mancare vegetariana (pe saturate!) reprezinta o incercare duhovniceasca (si nu doar) iesita din comun.
Alin,

Discutăm la modul general, dacă e obigatoriu sau nu să postim 3 zile înainte. Dacă da, atunci trebuie să fie valabil pentru absolut toată lumea.

În cazul particular cînd preotul hotărăște pentru un anume mirean să postească 3 zile înainte, de exemplu în cazul unuia care se împărtășește din an în Paști, atunci creștinul trebuie să facă ascultare. Dar acest lucru nu poate fi generalizat pentru mirenii sau preoții care se împărtășesc săptămînal sau chiar mai des.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.08.2013, 18:39:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care nu reusesc sa perceapa semnificatia profund duhovniceasca a gestului sau mai bine zis cei la care gestul nu a trecut peste forma lui ritualica.

Ex. o persoana care se impartaseste de ani de zile si (relativ) brusc, intr-o zi, crede ca a descoperit "lumina" la neoprotestanti.

Poti spune ca in persoana respectiva Sf. Impartasanie a trezit vreo perceptie duhovniceasca?
De asta avem duhovnic cu care trebuie să fim, vorba ta, sinceri. El să ne supravegheze și să ne îndrume, ca să rămînem pe calea corectă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.08.2013, 18:49:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Florin-Ionut
Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-ai scris si tu ca termenul de "curatie" (fara pacat?) nu e compatibil cu ideea de act sexual, chiar si in cadrul casatoriei, chiar si avand ca scop conceperea de copii?:)
Am anticipat că voi primi mesajul ăsta, cel mai probabil de la tine. :)

Oamenii au impresia că postul presupune neapărat și curăție. De post vorbim, strict. Or abstinența e o alegere de comun acord cu consoarta, nimeni nu ar trebui să îndrăznească să spună ceva aici, cum nici Pavel nu a dat norme în privința asta. Dacă un cuplu încearcă să facă copii, ce treabă are asta cu postul? E o mare diferență între satisfacerea unor pofte și încercarea de a procrea. Totul se desfășoară sub acoperămîntul Tainei Căsătoriei, deci avem binecuvîtarea de Sus.

Pe de altă parte, înainte de a primi Euharistia și după aceea ni se cere o scurtă perioadă minimală de curăție. Aici nu vorbim de orice perioadă de post stabilită de Biserică care cică trebuie să corespundă cu abstinența, ci de pregătirea trupului de a-L primi pe Hristos. Sînt lucruri diferite, nu se contrazic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.08.2013, 18:52:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Oricât ai vrut s-o eviți, tot în ea ai nimerit: Tocmai ne-ai spus că nu ești păcătos. :)
Unde? Ca n-am zis nici da, nici ba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.08.2013, 18:53:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Anita,

E obligatoriu să ne împărtășim săptămînal. Nu e opțiunea mea sau a ta sau a altuia. Așa trebuie să facem, de asta participăm la Liturghie. Preotul săvîrșește Jertfa tainică pentru noi toți, nu numai pentru el și copiii prezenți. Apostolii și Însuși Hristos au hotărît așa.

Da, am binecuvîntarea duhovnicului. Mi-a fost greu să accept ceea ce mi-a tot repetat de ani de zile: împărtășește-te, împărtășește-te! Dar, în sfîrșit, am înțeles că asta e normalitatea.

Știu că există opinii divergente la noi la ortodocși. Fiecare va da răspuns pentru ceea ce face, atît preoții, cît și noi.

Singur Hristos ne va judeca pe toți. Noi avem voie doar să criticăm constructiv, fără să condamnăm pe nimeni pentru nimic. Cînd se va trage linie, atunci vom fi condamnați sau mîntuiți.

Deci ai ajuns la concluzia asta ca o necesitate justificata rational, sau din experienta duhovniceasca vizavi de aceasta practica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.08.2013, 18:55:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alin,

Discutăm la modul general, dacă e obigatoriu sau nu să postim 3 zile înainte. Dacă da, atunci trebuie să fie valabil pentru absolut toată lumea.
Sunt canoane obligatorii cum sunt posturile stabilite de Biserica si altele care sunt in functie de starea duhovniceasca a omului.

La asta m-am referit, daca ai inteles altceva.

Citat:
În cazul particular cînd preotul hotărăște pentru un anume mirean să postească 3 zile înainte, de exemplu în cazul unuia care se împărtășește din an în Paști, atunci creștinul trebuie să facă ascultare. Dar acest lucru nu poate fi generalizat pentru mirenii sau preoții care se împărtășesc săptămînal sau chiar mai des.
Depinde ce fel de post, depinde de om.
Uite tu ti-ai luat canon nu de 3 zile ci de 7 din 7 :)
Pe unul ca tine ar trebui sa-l puna sa tina post negru o zi macar poate chiar doua pe saptamana :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.08.2013, 18:56:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De asta avem duhovnic cu care trebuie să fim, vorba ta, sinceri. El să ne supravegheze și să ne îndrume, ca să rămînem pe calea corectă.
Persoana de care vorbeam avea duhovnic.
Cata ascultare o fi facut, partea a doua, dar din moment ce primea dezlegare..

Desi sunt oameni care stiu sa induca in eroare duhovnicul, poate nu 100% constient - e o mare problema sinceritatea, chiar fata de tine insuti incepand ca de acolo de obicei incepe sas se imputa treaba.
Duhovnicul judeca in general pe baza a ceea ce i se spune, f. putini sunt "vazatori cu duhul" ca sa te prinda cu minciuna cu care te minti si sa te forteze in felul asta sa renunti la ea, multi cred ca daca l-au dus pe duhovnic de nas, sunt ok si cu Dumnezeu.
E bolnav, stiu, dar SUNT oameni care gandesc asa si ma tem ca nu putini.

Nu degeaba se spune ca trebuie sa fim atenti cand ne impartasim, ca impartasanie + nevrednicie duce pe om la boala si nu cred ca e vorba doar de boala trupeasca.

Stiu, a fost logica aia "misto": "daca mergep pe ideea ca atunci cand ne impartasim suntem vrednici, asta duce la mandrie" dar eu cred ca e un fals sofism si o logica viciata.

Trebuie sa depasesti un anumit nivel moral, sa te invrednicesti de o anumita stare duhovniceasca, pentru a putea primi pe Hristos in trupul tau, altfel nu faci decat sa-l rastignesti iar, de data asta nu pe cruce ci chiar in trupul tau.

Daca nu percepi Sf. Impartasanie efectiv ca o hrana spirituala dupa care sa fii flamad si o iei pentru ca ai ajuns la concluzia ca "asa trebuie", si te impartasesti mai des decat te poti pregati si asimila, este destul de riscant si in cazul asta ii dau dreptate anitei, se poate ajunge la plictiseala si inca in forme f. grave, insotite de deviatii de la dreapta credinta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 19:04:09.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.08.2013, 19:02:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Femeile gravide, cele care alapteaza si copiii mici, pana la 7 ani, nu postesc. Nici nu au voie. Preotii insisi recomanda sa nu se tina post asa aiurea.
Nevastă-mea alăptează de 2 ani, copilul nostru e sănătos deși a mîncat strict vegetale, slavă Domnului pentru mare mila Lui. De ce să nu aibă voie?

Preoții au falsa impresie că, dacă nu bei lapte nu poți alăpta, dacă nu consumi carne nu ai putere sau mituri de genul ăsta. De aia femeile au dezlegare în posturi.

Citat:
5. Cred ca gresesti putin socoteala cu postul trupesc (3 zile inainte si 3 dupa). Daca tu tii post de joi, vineri si sambata ca sa te impartasesti duminica si mai tii apoi si duminica, luni si marti, atunci cand te mai duci la sotie? Mai tii si miercuri si vineri, ca sunt zile de post si s-a dus saptamana.
Să presupunem că ar trebui să ținem post conjugal 3 zile înainte de Împărtășire. Adică joi, vineri și sîmbătă. De duminică pînă luni seara e perioadă de abstinență, fără discuție. Apoi miercuri e zi de post. Deci rămîne o zi, de luni seara pînă marți seara cînd cică ai voie să încerci să aduci pe lume un copil. Asta dacă nu e perioadă de post lung, dacă femeia nu e în acea perioadă a lunii, dacă femeia nu alăptează, dacă doarme copilul, dacă nu sîntem prea obosiți și multe alte condiții intersectate.

Rămîne să așteptăm barza, poate va trece și pe deasupra case noastre. Sau să nu ne mai împărtășim pînă rămîne soția însărcinată. Hm...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 27.08.2013 at 19:06:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare