Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2008, 11:52:55
Mgabriel Mgabriel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Buna.sunt noua pe acest forum si as dori niste informatii despre casatoria dintre o crestina si un musulman (indian). Stiu ca este posibila dar nu stiu mai exact care sunt pasii...ce trebuie sa fac eu..el....ce acte trebuiesc si unde.va multumesc si sper sa ma indrumati.O zi buna.
Interesati-va in prealabil (f.serios) cam cate sotii mai are iubitul dvs. prin Pakistan/Banglades/India.
Nu va lasati inselata de faptul ca el nu va cere sa va schimbati religia,islamul nu interzice casatoria barbatului musulman cu femei de alta religie,dar copiii vor fi cu siguranta musulmani (este un mod mai usor de a castiga adepti),si mai mult,daca va trebui sa il urmati in tara lui,chiar daca teoretic sunteti ortodoxa,nu veti avea in realitate prea multa libertate religioasa.
Este adevarat,sunt oameni si oameni,musulmani care respecta femeia mai mult si crestini care o respecta mai putin,dar in tarile crestine (Europa,America),societatile sunt laicizate si femeia are mult mai multe drepturi in fata legii decat in cele musulmane.
In foarte multe tari musulmane,nu numai familia ci si legislatia ingradeste drepturile femeii (au fost prezentate numeroase cazuri la TV),mai ales daca barbatul este musulman si femeia este de alta religie.
Fiti foarte bine informata inainte de a merge in tara lui (s-ar putea sa nu mai puteti nici macar sa va intoarceti inapoi,nu mai vorbesc de dreptul de a divorta de el in cazul unor eventuale neintelegeri.

Daca nu am fost cumva impertinent,luati-o ca pe un sfat...
  #22  
Vechi 24.11.2008, 08:55:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu toti musulmanii sunt in acest fel.Am vazut multi crestini-ortodocsi care respecta mai putin femeia decat orice musulman,asta mai ales in Romania.
Faptul ca si intre ei exista extreme,fiecare padure cu uscaturile sale,nu mi se pare corect sa le iei drept etalon si sa emiti astfel de teorii.
Cu ce drept poate cineva sa judece pe altcineva,doar prin prisma faptului ca apartine unei alte etnii sau religii?
Acum cativa ani,am cunoscut un cuplu de musulmani,tineri,fata fiind colega de facultate cu mine:niste oameni de exceptie-foarte deschisi,primitori,cinstiti si foarte credinciosi(da,credeau in Allah,dar am vazut atata cumpatare,respect si dragoste visavi de aceasta religie a lor,ca am ramas marcata si in sens pozitiv).
La cum l-am vazut pe sotul prietenei mele,sunt convinsa ca si daca s-ar fi casatorit cu cineva apartinand altei religii,s-ar fi purtat exact la fellin de iubire si respect fata de sotie.
Chiar ma gandeam ca la romani rar am vazut asa ceva.
Mi-au explicat cu toata rabdarea din lume,ca,intr-adevar,in alte tari musulmane se mai practica sa aiba barbatul mai multe sotii,dar sunt cazuri rare si,chiar si la ei,astea sunt mentalitati considerate invechite.Tineretul,mai ales,nu mai accepta asa ceva.
  #23  
Vechi 24.11.2008, 09:00:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ellysgiulia,tu poti fi cel mult precauta,dar banuiesc ca daca ai decis sa te mariti cu acest om,totusi ai reusit sa il cunosti cat de cat.
In cazurile acelor extreme e de vina doar limitarea omului in gandire si anumite prejudecati din care unii nu pot iesi.Astfel de fenomene se petrec peste tot,cred,indiferent de religie.
  #24  
Vechi 25.11.2008, 13:31:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
niste oameni de exceptie-foarte deschisi,primitori,cinstiti si foarte credinciosi

La cum l-am vazut pe sotul prietenei mele,sunt convinsa ca si daca s-ar fi casatorit cu cineva apartinand altei religii,s-ar fi purtat exact la fellin de iubire si respect fata de sotie.....
Asa erau fatza de tine o tertza persoana.... te-ai gandit si la ipoteza ca in particular, comportamentul lui e posibil sa nu mai fi fost chiar "fara pata" asa cum o facea cand era in public??????
  #25  
Vechi 25.11.2008, 13:38:54
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Mi-a fost dat sa vad persoane care in public afiseaza cea mai joviala fatza... pareau persoane de exceptie, dar totul nu era decat "teatru" ptr a cuceri lauda comunitatii in mijlocul careia traiau.. cand ajungeau intre 4 pereti se transformau in cele mai salbatice fiare...de fapt, cred ca pana si animalele pot da o lectie de conduita unor astfel de persoane.. asa ca.... totul e discutabil....
Sincer iti spun, nu iti doresc sa ai parte in viata ta de asemenea specimene... deci, daca nu ai avut "nesansa" sa ii intalnesti nu inseamna ca ei nu exista...adu lauda lui Dumnezeu ca te-a ferit de asa experiente!
  #26  
Vechi 25.11.2008, 23:17:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Mersi pentru sfaturi...si sa stii ca am intrat si pe site-ul islamic....si am avut parte de pareri pro si contra,ele venind chiar din partea musulmanilor.si nici unul nu mi-a zis ca ar trebui sa ma convertesc,cum se sugereaza pe forumurile de aici...ca daca vreau sa fiu cu un musulman sau cu un catholic acesta trebuie sa isi schimbe religia de dragul meu.chestia asta cu convertirea se face numai in cazul in care chiar iti doresti asta,din dragoste fata de Dumnezeu,nu pentru un baiat sau o fata.zic asta pentru ca am citit mai devreme cateva din cazuri si in majoritatea asta se sugereaza: schimbarea religiei.Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Chioar nu inteleg de ce atata ura contra musulmanilor...nu ii apar..dar daca ai avut o experienta proasta cu un musulman..asta nu inseamna ca toti sunt la fel..nici noi nu suntem toti buni..fiecare padure are si uscaciunile ei...eu personal cunosc 2 familii de genul asta si se inteleg destul de bine.Inca o data spun,nu depinde de religie,casta,nationalitate,,depinde de caracterul fiecaruia.si sa nu imi spui tu mie ca daca esti crestina,respecti Biblia cuvant cu cuvant si esti fara de pacat.pentru ca nu exista un astfel de om.Si daca am apelat la acest forum."CRESTIN-ORTODOX"(ai scris cu caractere mari de parca eu nu as fi crestina ca si voi,ci vreo musulmanca),e pentru ca ma bucur ca l-am gasit si am sperat ca pot comunica cu voi si ca imi voi face prieteni pe acest forum.Si sincer te intreb,daca un musulman ar intra pe forumul asta cum ai vorbi cu el? Ca sunt convinsa ca l-ai trata de parca ar avea ciuma.Ceea ce pe forumul islamic nu am intampinat ostilitate,fiind ne-musulmanca,din contra,chiar sunt chiar foarte prietenosi.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....
draga mea ,SFATUL UNUI PREOT AI CERUT/ AI UN DUHOVNIC//PE CARE SA-L INTREBI?Caci a nu iti schimba religia crestina la ce iti foloseste daca tu te spovedesti si nu mai poti sa te impartasesti dc el ,sotul nu trece la religia crestina ,caci altfel se considera concubinaj aceasta casatorie d.p.d.v.ortodox.Si dc tu nu primesti trupul si singele Domnului nu poti sa intri in imparatia cerurilor ,caci asa a zis MINTUITORUL LUI NATANAEL ,ca cine nu maninca trupul Domnului si nu bea singele LUI nu va intra in imparatie.Deci sa te mai gindesti si sa pui in balanta aceste aspecte ,dc merita sa pierzi RAIUL PT UN OM .
  #27  
Vechi 02.12.2008, 13:03:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Giulia, asculta parerile celor de pe forum,mai ales acelora care au trecut prin asa ceva.
Respectul pt femeie nu tine numai de educatie,ci si de religie.In islam femeia este egala cu 0.Si nu mai inghiti tot ce ti se spune,ca femeile au drepturi...ele se bucura de faptul ca stau acasa si ca nu sunt trimise la munca.Dar nu au drepturi,nici macar dreptul propriului copil.
Nu iti distruge viata,te rog..
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
  #28  
Vechi 02.12.2008, 13:27:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ellysgiulia,

dragostea e foarte frumoasa, mai ales prima dragoste curata, sincera,

casatoria e visul oricarei fete, deshi unele vor doar sa fie prea alintate cum au fost shi acasa...

spune sf Ap Pavel, ca fecioarele daca se vor casatori nu greshesc,


deci nimic mai frumos ca sa itzi dea Dumnezeu dragoste de un... de un... dushman al Sau.... caci El este iubitor de oameni shi ii iubeshte pana shi pe vrajmashi... shi a spus, "nu judecatzi!, de ce nu iertatzi?"


astfel ca sfatul meu este acesta:

"Sa-tzi lumineze Hristos, calea pe care sa o iei"

dar itzi mai pun o intrebare: shtii ca religia lor le da voie ca sa mai aiba inca o sotzie pe langa tine? ce-l va opri? shi dumneata n-ai sa mai fi chiar atat de bineprimita shi alintata... shi asha mai departe, iubindu-va pe toate cu multa caldura shi cu multzi bani..., unora le place, ca sa-shi cumpere un fel de regina-tarfa, s-o treaca shi s-o scrie intre bunurile sale, alaturi de camila shi mashina shi balta de petrol moshtenita de la tacsu, ala cu cearshaf pe cap, cu cerc...

deci ce raspuns o sa dai la Hristos, care te va pricepe shi te va povatzui, la aia sa te gandeshti... shi nu la noi, ca ce sfaturi itzi dam noi... dar ce parca ne-am pricepe... eu nu ma pricep... ci ma gandesc ca o sa itzi dea copiii la oaste, shi vor fi un fel de spahii shi ieniceri, ca doar copiii trebuie sa asculte de taticu....

nu vreau sa te ingrozesc, ca doar exista casatorii mixte, pastrandu-shi fiecare credintza... dar tare ma tem ca pana la urma o sa te faci shi tu musulmanca... ca daca te-a imbarligat cu dragostea, atunci sigur o sa reusheasca shi cu credintza.... dar se v-a milostivi Dumnezeu pentru rugaciunile Maicii Sale shi ale parintzilor noshtrii shi o sa fie bine... orice tzi-ai alege pana la urma.... deci mergi inainte shi nu te uita inapoi....

poate era mai bine sa zic, mergi in sus, ca era mai corect.
  #29  
Vechi 03.12.2008, 03:39:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nu si nu

Nu..... eu zic ca e mai bine sa intrerupi relatia fara sa te mai gindesti. La ce sa te mai gindesti?la urmarile care sigur nu v-or fi fericite,esti pregatita sa umbli cu basma pe cap toata viata?sa te rogi acasa caci femeile musulmane nu au drept nici la moscheie sa mearga,in ce religie o sa cresti copii tai.?Of Doamne si ma gindesc la romance ortodoxe ratacite prin tarile musulmane care sufera.Dumnul sa-ti lumineze gindurile.
  #30  
Vechi 04.12.2008, 06:28:00
efy efy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 1
Thumbs down mai ganditi si in afara cutiei!!!

Giulia D-zeu ne-a dat creier sa gandim si inima sa simtim,sa ne urmam instinctul.Tu citeste si apoi cantareste opinia fiecaruia dar in final urmeaza-ti instinctul, ca si noi ca si tine suntem umani cu nimic mai presus.
Nu stiu exact cu ce s-a fript MarinaAlca in viata de te sperie astfel incat mai ai putin si cazi in prapastie daca te casat cu x doar pt ca este musulman dar macar nu-ti da motive concrete iti spune doar sa 'FUUUUGI!'
Eu culmea sunt casatorita cu un musulman si vai fericita de mine,nu trec prin toate grozaviile astea de care se tot vorbeste aici ba din contra am si job fac si trening promovare in profesie si ma imbrac decent pentru o femeie casatorita respectiv pentru o musulmanca,e adevarat ca nu port acea basma si cu toate astea sotul musulman nu-mi face viata grea.Aaaa si mergem si la moschee ori de cate ori avem timp.
Si culmea moscheele au o parte separata pt femei asa cum si in biserica femeile stau in dreapta si barbatii in stanga,cine zicea ca femeile nu au voie in moschee?
Parerea mea este ca daca vrei sa-ti schimbi religia ar trebui mai intai de toate sa te convingi ca islamul e adevarat si logic in ceea ce e scris acolo.Si sa te gandesti daca ai vrea sa faci acelasi lucru chiar si in situatia in care nu te-ai casat.cu un musulman.Gandeste-te la asta dupa ce ai citit mai intai tu cu ochii tai fara a mai asculta parerile celorlalti care poate nici nu stiu cum arata Coranul si poate nici Biblia nu au terminat-o.
In alta ordine de idei nu stiu de ce oamenii se bat in piept vis-avis de crestinism,pana la urma ce avem noi in urma acestei religii?Crime,violuri,prostitutie,gays,si multe altele pe care le auzim dupa cum stim in fiecare zi la televizor.Face-ti o comparatie sa spune-ti voi cate cazuri de genul asta ati auzit in tarile islamice?
Nu zic ca religia noastra a fost una plina de credinta si frumoasa dar cu anii oamenii au modificat multe schimband multe lucruri din Vechiul Testament in Noul Testament de ce o carte sfanta trebuie schimbata ca si cand ar fi o revista vanduta in magazin?
Nu zic nici ca Iisus Christos nu a fost trmis de D-zeu insa contrazic faptul ca invataturile lui ne-au adus cele scrise mai sus.
Musulmanii vorbesc cu respect despre Iisus si spun povestea Sfintei Maria cu adevar dar crestinii vorbesc despre musulmani in cel mai josnic mod acuzandu-i ca terorismul este cauza a islamului.
Atunci noi ce sa mai vorbim despre razboaiele purtate de-a lungul anilor pentru a ne apara tara de vrasmasi ,omorand si noi la randul nostru.
Sa fie asta din cauza ca suntem crestini?
Mai ganditi si in afara cutiei inainte de a judeca.
Sunt religii care nici macar nu cred intr-un D-zeu,ei pur si simplu au tot felul de statui in forma unor elefanti,serpi,etc care din punctul meu de vedere sunt oameni pierduti la o scala foarte mare in comparatie cu ceea ce noi numim D-zeu. Asa ca atata timp cat cit fiecere dintre noi ajungem la o varsta cand ne intrebam daca in credinta in care parintii nostrii s-au nascu este cea corecta si realizam ca este totusi si altceva care ne convinge cu adevarat dpdv logic si moral ca ar fi momentul sa ne indreptam spre ceea ce simtim ca este adevarat,atat timp cat D-zeu pe care il stim noi,de neatins,de nevazut,de neauzit este acolo atunci de ce sa nu facem ceea ce ne dicteaza inima.
Giulia eu nu te sfatuiesc nici sa te convertesti nici sa nu pentru ca practic nu am cum sa te conving pe tine de ceea ce eu m-am convins'' cum ca D-zeu este Unic,Preamaret si El nu are nevoie de nimic de la noi ci noi avem nevoie de El''
In privinta casatoriei te-as sfatui sa nu te casatoresti orbeste,daca tipul respectiv te place cu adevarat te va astepta sa va cunoaste-ti mai bine si apoi sa faci acest pas,daca vezi ca este grabit in a face aceasta casatorie,fara a lasa ceva timp sa treaca pt ca defapt si el ar avea nevoie sa te cunoasca nu?Lucrurile facute in graba au un rezultat nu prea fericit.
Si nu te stresa prea mult in privinta casatoriei,daca e sa se intample va fii de le sine ci nu de la tine,incercand sa te zbati cu deciziiile.Concentreza-te pe alte domenii cum ar fii profesia sau orice altceva te preocupa referitor la viitorul tau.
Bunul D-zeu sa te calauzeasca in tot ceea ce faci!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 21:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 02:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14