Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 10:28:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Vezi ca Noua Dreapta are nevoie de romani verzi, tineri vajnici ca tine si semeti ca brazii.
Deci să înțeleg scrabbble, ca te ocupi și de Noua Dreaptă. Nu mă miră nici pe departe ! Tot înainte "voinice" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 11:51:30
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Homosexualitatea este anormala??? Nu cred ca se pune problema asa, atat timp cat este la moda sa fii homosexual sau macar bisexual. Nu cred ca ar trebui sa luptam contra ei, ci sa ne concentram eforturile catre alte cauze. O singura precizare vreau sa mai fac: ar trebui sa ii apreciati mai mult, mai ales ca majoritatea sunt foarte ingrijiti, cu un ten impecabil( mai ales ca este obligatoriu in ziua de azi sa fii macar metrosexual), sensibili si manierati, ceea ce nu am vazut la foarte multi heterosexuali. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 12:04:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Fani71, am uitat să specifit, din pricină că ai stat prea mult în vest, unele lucruri le vezi ca fiind normale, pt. majoritaea românilor ele sunt anormale.
Uite de exemplu Biserica se bucură de o încredere foarte mare în Rusia, aceasta fiind cea mai ortodoxă țară din lume. O contribuție mare a faptului că tot mai multă lume se îndreaptă spre Iisus sunt tocmai problemele sociale și economice de acolo, lumea nu mai este interesată de a avea cât mai multe obiecte și se concentrează pe averea sufletului.
Sunt împotriva "civilizației" ce ne este impusă cu forța. Nu văd nimic bun în asta, și am vizitat câteva țări nord-vestice dar nu am adunat decât nervi, unii au văzut catedrale, arhitectură și bogăție, eu am văzut case de pariuri, cârciumi, bordele, camere de supravegheat, o nesimțire și o destrăbălare generală. Dar poate și eu sunt mai altfel, uite vara decât să merg la plajă prefer să merg la țară undeva să stau la poartă cu lumea de acolo.
Coismin, cand am zis eu ca mi se par normale? Continui sa cred ca nu ai inteles ce am vrut sa zic. Am zis ca este inradacinata mai adanc decat ne place noua sa credem. este o problema mai grava decat pur si simplu cheful de a se culca cu cineva de acelasi sex. Pardon..

Cat despre Rusia, numai vreo 8 la suta, daca nu chiar 5, se declara crestin ortodocsi practicanti acolo. Asa ca sa o mai lasam cu tara crestina care face ca oamenii sa se dezintereseze de tara lor.
Eu cred ca un adevarat crestin ar trebui sa se preocupe si de starea tarii in care se afla si mai ales sa se ocupe de proprii copii, sa aiba o educatie ca lumea si ce sa manance.
Nu cred ca un adevarat crestin ar trebui sa-si lase copiii de izbeliste si sa dea banii pe votca, cum se intampla adeseori acolo. Eu cred ca crestinii adevarati din Rusia sunt un lmodel de seriozitate si la serviciu, isi fac treaba si nu fura.

Nu am zis nicaieri ca occidentul nu are greseli.. Dar sa nu idealizam nici Romania. Eu de fiecare data cand ma duc la Bucuresti sufar din cauza mitocaniei unora, din cauza injuraturilor obscene atotprezente, a zgomotului, a agresivitatii oamenilor pe strada si in mijloacele de transport.

Cat despre homosexuali, daca tu ai fost corectat prin bataie de chiulit, nu inseamna ca metoda asta e buna pentru toti si mai ales pentru adulti!

Adica cum, sa nu ne rugam pentru ei? Dar Dumnezeu ce ne invata sa facem pentru pacatosi? Nu sa ne rugam pentru ei? El de ce nu a aruncat cu piatra in femeia adultera? De ce n-a luat-o la bataie atunci?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 16:19:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact Fani,in repetate randuri am adus in discutie ceea ce a facut Mantuitorul pe pamant,dandu-Se pe Sine exemplu pentru noi,pentru atitudinea noastra fata de semeni...dar,aproape nimeni nu aude,nu au ochi decat pentru Sf.Parinti si pentru a denigra sistematic firea noastra pamanteana.Dumnezeu nu a facut astfel,a fost atat de simplu,a lucrat atat de simplu(dar,in acelasi timp atat de profund),totul pentru oamenii simpli de langa El,de langa noi.Crestinii insa,evita in mod deliberat tot acest adevar,peste care,personal nu pot trece,astfel ca nu pot crede in cuvintele pompoase ale credintei care se doreste vadita dincolo de atitudinea oamenilor fata de oameni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 16:22:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

A nu se intelege ca nu cred in Sfinti,in Sfintii Parinti.Eu cred in acestia,chiar ma rog la ei cu tot sufletul,dar aceasta nu inseamna ca trebuie sa ma impotmolesc in niste scrieri care,uneori parca contesta ceea ce a lasat Insusi Mantuitorul pe pamant.Si atunci,nici macar nu le aprofundez,incerc sa cred in acea parte Tamaduitoare ale Sfintilor,acea parte care se contopeste cu atitudinea Mantuitorului,pana la urma acesta este si interesul tuturor.Restul pot fi doar interpretari,mai ales atunci cand vine vorba de pedeapsa aplicata omului de catre om.O mare inselare intr-un "mic"suflet de "crestin".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2009, 16:35:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In ceea ce priveste articolul citat mai sus, nu este intr-adevar demonstat ca homosexualitatea ar fi din nastere (dar nici opusul nu s-a demonstrat inca), dar ajunge sa fie de origine psihica din copilarie ca sa fie foarte, daca nu imposibil de vindecat. Ganditi-va la schizofrenie sau paraonia sau alte dereglari psihice, bietii oameni sunt bolnavi nu genetic, dar cati se vindeca?
Uneori trebuie sa accepte sa-si poarte crucea si daca sunt crestini, sa incerce sa se infrineze.
A spune ca o anume inclinatie este profunda si nu rezultatul dorintei de a pacatui nu inseamna a zice ca lucrurile sunt bine si frumoase. Este o cunoastere pe care ar trebui sa o avem ca sa putem sa ii ajutam pe acei oameni daca vor sa fie ajutati.
Cand sf. Ioan Gura de Aur vorbea despre homosexuali asa el nu stia acest lucru. Noi il stim.
Sf. aprinti nu erau infailibili si se bazau si pe cunostiintele din vremea lor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2009, 18:27:32
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Homosexualitatea este anormala??? Nu cred ca se pune problema asa, atat timp cat este la moda sa fii homosexual sau macar bisexual. Nu cred ca ar trebui sa luptam contra ei, ci sa ne concentram eforturile catre alte cauze. O singura precizare vreau sa mai fac: ar trebui sa ii apreciati mai mult, mai ales ca majoritatea sunt foarte ingrijiti, cu un ten impecabil( mai ales ca este obligatoriu in ziua de azi sa fii macar metrosexual), sensibili si manierati, ceea ce nu am vazut la foarte multi heterosexuali. Doamne ajuta!

Aoleu! De cand este normal ceea ce este la moda??? "...macar bisexual"?? Pai ori pe cal ori in caruta ! Cu 6 neveste respectiv soti daca se poate, daca nu, macar cu 4 ca altfel nu esti la moda?
Vai de mine....de ce ne agitam atata sa fim in pas cu ultima moda promovata in stiu eu ce revista lucioasa cand Sfintii Parinti ne-au lasat mii de carti, nu doar cu teorie ci si cu exemple, fapte, trairi CONCRETE dupa care sa ne traim viata...acestia ne-au aratat inca de la inceputuri cum "sa fim la moda", ba mai mult, ne-au aratat ca "se poarta" viata vesnica si cat traim aici, trebuie sa ne ingrijim sufleteste ca sa avem parte de ea...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 18:31:17
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Trandafir_Alb inteleg foarte bine ce zici, dar ce faci cand cercul de relatii este conditionat de astfel de relatii deviante sa zicem?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 18:41:42
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Homosexualitatea este anormala??? Nu cred ca se pune problema asa, atat timp cat este la moda sa fii homosexual sau macar bisexual. Nu cred ca ar trebui sa luptam contra ei, ci sa ne concentram eforturile catre alte cauze. O singura precizare vreau sa mai fac: ar trebui sa ii apreciati mai mult, mai ales ca majoritatea sunt foarte ingrijiti, cu un ten impecabil( mai ales ca este obligatoriu in ziua de azi sa fii macar metrosexual), sensibili si manierati, ceea ce nu am vazut la foarte multi heterosexuali. Doamne ajuta!
Hahahahahahahahahahhahahahahahahha, oh boy. Ionpat asta imi scapa. Ce figura, nici nu stiu in ce categorie sa-l includ sau ce adjective sa-i pun. Deci faza cu "tenul impecabil" e tare. Ionpat, de pe ce planeta vii? Dar tu esti metrosexual? Ca incerc sa inteleg cam ce-i cu tine cat de cat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 18:45:42
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Anna nu cred ca vorbim despre useri aici, ci doar despre "problema" homosexualitatii. Nu cred ca ar trebui sa punem adjective, dar totusi m-ai facut curios: ce adjective ai folosi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 11:05:01