Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2009, 20:08:39
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit Si totusi ...

Am inteles ca in ultimul timp slujba de logodna se uneste cu cea de nunta, dar asta se face deoarece este preferat de miri sau pt ca nu se mai oficiaza slujba de logodna separat ?
Provin dintr-o familie care chiar si in vremurile acestea tine la traditie si ne-am fi dorit ( eu impreuma cu viitorul sot) sa facem fiecare pas in parte - cererea la parinti, slujba de logodna, urmata la ceva timp de cununia civila si slujba pentru cununie.
Mai exista vreo speranta sa putem pastra traditiile ? Macar cei cativa care inca isi mai doresc asta si care privesc nunta ca o uniune pe viata facuta la indemnul iubitii pure si nu doar pt ca "asa se face" .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2009, 20:17:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In traditie petitul sau cererea de la parinti era considerata logodna. Cred ca in mod traditional, cel putin la romani, slujba de logodna si cununia se face la un loc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2009, 21:10:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ory, e ceva din "subconstient" atractia asta, nu inseamna neaparat ca daca femeia vede verigheta chiar si gandeste in mod constient, uite asta e casatorit, ce bun trebuie sa fie. Dar vede verigheta si in subconstientul ei, acel detaliu lucreaza. Bineinteles, oricum poate afla ca e casatorit, si fara verigheta. Dar voiam sa spun ca totul e relativ. Nu verigheta il va scapa pe barbat de flirturi. Sunt femei care flirteaza si numai de dragul de a cuceri, nu mai conteaza pe cine. Cei mai expusi sunt barbatii maturi, deja "angajati", promisi, oameni casatoriti, preoti, cei puternici, oamenii realizati (material, profesional). Femeile care sunt atrase de acesti oameni cauta un barbat deja fidel.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2009, 21:53:14
Nicu5166's Avatar
Nicu5166 Nicu5166 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Sant casatorit de 23 de ani si nu am purtat verighetele niciodata de la nunta,nici eu si nici sotia...dragostea adevarata si legamantul in fata lui Dumnezeu cu sufletul curat din biserica ar putea tine loc de verighete...? ce spuneti ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2009, 22:15:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Nicu5166 - v-ati cununat in biserica? Verighetele au semnificatie in credinta, nu degeaba fac parte din slujba de cununie. De ce va este neplacut sa le purtati?

@Anka - eu am participat acum vreo 9 ani la o slujba de logodna in biserica, facuta separat. S-au casatorit dupa vreo 2 ani.
Deci se poate face separat. Vorbiti cu preotul.
Numai oamenii au uitat de acest obicei. Biserica nu.
Atentie insa! Sa nu amanati pe urma mult timp nunta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2009, 23:29:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, slujba de logodna se poate face si separat.
Insa multi preoti nu prea vor, decat daca cunosc foarte bine mirii, pentru ca este o slujba care angajeaza pe viata, in mod ciudat, ca si casatoria, si totusi nu esti considerat casatorit, si nu poti trai impreuna. Preotii ezita sa faca slujba asta separat si pentru ca in cazul unei neintelegeri ulterioare trebuie considerata divort despartirea, si pentru ca unii cred ca pot trai impreuna dupa logodna.
Noi am avut ideea sa ne logodim la biserica cu cateva luni inainte de casatorie, dar preotul nu a fost prea incantat de idee si ne-a convins sa nu facem asa, desi ne cunostea bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.08.2009, 14:23:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - aici am eu o nelamurire. De ce sa fie considerata ruperea logodnei un divort? Nu s-a savarsit o taina, o cununie. Nu este nici un act. Si atunci?
De altfel in biserica nu exista notiunea de divort.
Adica te poti recasatori.
In rest ai dreptate, pot apare aceste aspecte.
Dar eu cred ca cei care aleg acest drum tocmai ca tind mai mult spre statornicie si loialitate in relatia lor.
Eu nu sunt adepta logodnei in general, ca timp pierdut. Cand te-ai hotarat sa te casatoresti o si faci nu mai stai sa mai faci o slujba si aiar mai astepti X ani pana la nunta.
Eu inteleg logodna ca pe o cerere in casatorie si promisiune: "ne vom casatori cat de curand" si anuntam si lumii, fixam o data chiar.
Dar sensul ei in cadrul slujbei de cununie nu-l inteleg.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.08.2009, 15:07:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, slujba de logodna se poate face si separat.
Insa multi preoti nu prea vor, decat daca cunosc foarte bine mirii, pentru ca este o slujba care angajeaza pe viata, in mod ciudat, ca si casatoria, si totusi nu esti considerat casatorit, si nu poti trai impreuna. Preotii ezita sa faca slujba asta separat si pentru ca in cazul unei neintelegeri ulterioare trebuie considerata divort despartirea, si pentru ca unii cred ca pot trai impreuna dupa logodna.
Noi am avut ideea sa ne logodim la biserica cu cateva luni inainte de casatorie, dar preotul nu a fost prea incantat de idee si ne-a convins sa nu facem asa, desi ne cunostea bine.
Pai in cazul acesta logodna separata de cununiei presupune petrecerea vietii, celor doi tineri, de dupa logodna pana la cununie in feciorie. De aceea multi preoti cauta sa lamureasca mirii ca sa oficieze si logodna si cununia in aceeasi zi.

Last edited by georgeval; 17.08.2009 at 15:16:21.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.08.2009, 16:06:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani - aici am eu o nelamurire. De ce sa fie considerata ruperea logodnei un divort? Nu s-a savarsit o taina, o cununie. Nu este nici un act. Si atunci?
De altfel in biserica nu exista notiunea de divort.
Adica te poti recasatori.
In rest ai dreptate, pot apare aceste aspecte.
Dar eu cred ca cei care aleg acest drum tocmai ca tind mai mult spre statornicie si loialitate in relatia lor.
Eu nu sunt adepta logodnei in general, ca timp pierdut. Cand te-ai hotarat sa te casatoresti o si faci nu mai stai sa mai faci o slujba si aiar mai astepti X ani pana la nunta.
Eu inteleg logodna ca pe o cerere in casatorie si promisiune: "ne vom casatori cat de curand" si anuntam si lumii, fixam o data chiar.
Dar sensul ei in cadrul slujbei de cununie nu-l inteleg.
Drept sa spun, nici eu nu inteleg de ce se considera ca logodna nu poate fi rupta (decat in masura in care poate fi rupta cununia, adica tolerata ruperea ei). Dar asa este, cica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.08.2009, 16:07:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pai in cazul acesta logodna separata de cununiei presupune petrecerea vietii, celor doi tineri, de dupa logodna pana la cununie in feciorie. De aceea multi preoti cauta sa lamureasca mirii ca sa oficieze si logodna si cununia in aceeasi zi.
Da. Dar la origine erau separate. Intr-adevar este cam absurd sa se mai numeasca logodna daca sunt unite intotdeauna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Verigheta anti-infidelitate conjugala costel Stiri, actualitati, anunturi 7 30.07.2012 23:44:23