Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2007, 00:18:12
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Da, homosexualitatea este cel mai groaznic pacat, si saracii oameni daca se nasc asa, pacatosi, nici sa se sinucida nu pot, ca iarasi cad in pacat. Mai bine se fac sihastrii
Inainte sa judecati pe aceeia care isi recunosc homosexualitatea, judecati calugarii spre exemplu. Si calugaritele. Nu e o noutate ce se intampla prin unele masastiri, dar evident ca majoritatea sunt musamalizate pentru a nu strirbi integritatea Bisericii
Sa nu uitam totusi ca au fost scriitori, compozitori importanti homosexuali, nu voi da exemple deoarece sunt multe. Si poate tocmai datorita acestei inclinatii "obscure" catre acelasi sex, au reusit sa faca arta. Este interesanta psihologia umana.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2007, 16:07:50
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

este foarte interesanta. dar asta nu face din acei scriitori despre care vorbesti, exemple de urmat in privinta asta. unii incep sa mearga pe aceasta cale(fie ei baieti, dar mai ales fete)din curiozitate. atunci nu cred ca mai este vorba nici boala, nici de incapabilitate de indreptare
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2007, 19:52:38
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

In cazurile despre care vorbesti, intr-adevar, este vorba de curiozitate, anturaj prost etc. Dar nu toate sunt la fel.
Un om trebuie apreciat dupa continutul sau sufletesc, psihic,nu dupa orientarea lui sexuala, care este intimitatea lui.(paradele si restul vulgaritatilor sunt negate de multi homosexuali)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2007, 21:41:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
In cazurile despre care vorbesti, intr-adevar, este vorba de curiozitate, anturaj prost etc. Dar nu toate sunt la fel.
Un om trebuie apreciat dupa continutul sau sufletesc, psihic,nu dupa orientarea lui sexuala, care este intimitatea lui.(paradele si restul vulgaritatilor sunt negate de multi homosexuali)
Tocmai aici este problema! Sufletul cazut in pacat strigator la cer. Relatiile de tip homoxexual, afecteaza sufletul, iar acest pacat se canonizeaza si se opreste de la impartasanie 20 de ani ! Pacat considerat, strigator la cer !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2007, 11:31:46
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
In cazurile despre care vorbesti, intr-adevar, este vorba de curiozitate, anturaj prost etc. Dar nu toate sunt la fel.
Un om trebuie apreciat dupa continutul sau sufletesc, psihic,nu dupa orientarea lui sexuala, care este intimitatea lui.(paradele si restul vulgaritatilor sunt negate de multi homosexuali)
din pacate faza cu incercarea din curiozitate este foarte des intalnita in aproape toate cluburile din bucuresti. nu neg ca sunt printre cei cu o asemenea orientare si oameni de caracter(poate chiar mai integri decat multi dintre noi). eu m-am declarat impotriva manifestarilor publice gen carnavaluri, parade sau afisarea in public in mod ostentativ, nu impotriva celor pt care inimitatea inseamna destul mult.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2007, 17:58:14
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Relatiile de tip homoxexual, afecteaza sufletul
de unde stii ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2007, 20:35:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Relatiile de tip homoxexual, afecteaza sufletul
de unde stii ?
Tot ce este contra naturi firi omului si a creatiei sale inclusiv a ordini lasate de Dumnezeu, afecteaza sufletul prin caderea in pacat . Odata cu moartea trupului, sufletul va purta in el in lumea de dincolo, toate pacatele noastre facute cu voie sau fara voie, cu gindul, cu vorba sau cu fapta. A nu constientiza aceasta cadere in pacat inbolnaveste si mai mult sufletul , uneori iremediabil .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2007, 22:35:21
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Cristiboss, sufletul este imbolnavit de constiinta, de acord. Insa constiinta difera pentru fiecare in parte. Poate ceea ce tu consideri pacat strigator la cer constiinta mea il accepta ca pe ceva normal, si invers. Deci daca constiinta mea este impacata, sufletul imi liber. Ce o sa fie dupa moarte, asta nici eu nici tu nici nimeni nu o poae afirma cu siguranta pentru ca nu s-a intors nimnei(da, stiu, toata lumea spune aceasta replica, a devenit cliseu, dar totusi asa este). Putem deci sa alegem in ce sa credem, daca credem. Eu caut raspunsuri si solutii care sa nu imi afecteze constiinta.(sau cel putin incerc). Daca as fi lezbiana( nu sunt) si constiinta mea ar accepta acest lucru ca pe ceva normal, orice ar spune cei din jur, eu as fi impacata. Evident vorbesc de oamenii a caror constiinta nu depasesc limitele moralitatii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2007, 00:06:06
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Cum zice Stratan ...m-am nascut de ziua mea... pana la homosexual mai trece ceva timp. O sa incepem sa ne nastem in curand cu toate pacatele M-am nascut postituata, m-am nascut somer.....


Cum ajungi homosexual si mai ales in ce masura depinde de tine sa nu ajungi si cat esti un produs al mediului, al educatiei e alta poveste. Ca este pacat....probabil ca pentru ei nu prea conteaza asa ca de ce sa ne mai stresam Ce putem noi face? Sa ne obisnuim cu ideea. Probabil ca peste 30 de ani vom avea un stomatolog homosexual, copii nostri vor avea o profa homo sau un vecin....Multi din ei se feresc sa reecunoasca si sa se manifeste dar cand se vor simti destul de liberi atunci vom observa ca-s mai multi decat ne-am astepta.

Biserica se opune, dar cui si mai ales cine ia in seama aceasta opozitie. Este un subiect care va deveni frustrant caci ei se vor folosi de drepturile omului si au dreptul sa fie asa (ca-s pacatosi, ca -s nascuti asa, ca-s bolnavi asta e mai putin important. ZCel mai grav nu este casatoria ci adoptia copiilor Insa in cazul femeilor situatia e altfel pentru ca ar trebui sa fie o lege care sa rglmenteze decaderea din drepturile parintesti a unei femei care are are relatii homo deoarece o femeie daca doreste paote raamne insarcitnata cu un barbat si sa creasca copilul cu alta femeie. Exista o situatie chiar la noi in tara si care a fost mediatizata. Mama respectiva a fost casatorita, are un copil A divortat cand a descoperit orientarea ei si marea iubire In prezent locuieste cu o femeie impreuna si copilul Este si managerul unui ONG care lupta pt drepturile homosexualilor. A fost invitata la o emisiune TV
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.03.2007, 11:30:38
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

cred ca pana la urma totul se rezuma la moralitatea (sau imoralitatea) si sistemul de valori al fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poziția Bisericii Ortodoxe Creștine față de homosexualitate Daniel_Ortodox Homosexualitatea 80 23.01.2015 11:01:49
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 02:40:22
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16