Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 10.06.2011, 21:14:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy suntem saraci....

atunci cand dragostea din suflet se imputineaza,omul incepe sa vada in copil o povara, o grija in plus.
poti spune ca esti fericit fara copii doar daca nu ai. vorb aia:vuplea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii'.

copiii sunt o povara, lumea e rea si perversa, preotii sunt plini de pacate, trebuie sa analiezi totul rational nu sa te lasi in seama lui Dumnezeu.....
asa se explica de ce omul modern e atat de nefericit.ptr ca de bunavoie si nesilit de nimeni s-a indeparat de Dumnezeu, si dragoste nu mai exista in inima lui.
poate doar pofta carnala, care adeseori e confundata cu dragostea.

sa ne rugam sa ne dea Domnul dragoste, caci in ritmul asta o sa ajungem sa nu ne mai suportam pe noi insine, ce sa mai vorbim de aproapele sau de copiii.

suntem saraci...saraci de Dumnezeu!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #412  
Vechi 11.06.2011, 17:08:20
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
atunci cand dragostea din suflet se imputineaza,omul incepe sa vada in copil o povara, o grija in plus.
Copiii chiar sunt o grija in plus. Daca nu ai observat, la magazin painea o cumperi cu bani, nu cu iubire si dragoste.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
poti spune ca esti fericit fara copii doar daca nu ai. vorb aia:vuplea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii'.
Marea majoritate a oamenilor isi doresc copii doar ca pana la o limita. A mea este de 2, poate 3 sau 4, dar ii voi face numai daca o sa imi permit sa ii cresc pe ultimii fara sa iau de la gura primilor copii. Si daca sotul meu isi va dori tot atatia copii.


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
poate doar pofta carnala, care adeseori e confundata cu dragostea.
Deci oamenii carora le place sa faca sex cu partenerul (sotul, ca suntem pe un forum crestin, poftim) nu il/o iubesc? Cum le stii tu pe toate.
Sper sa nu imi gasesc un sot caruia sa ii placa sexul cu mine ..
Reply With Quote
  #413  
Vechi 11.06.2011, 20:12:30
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Poate o sa vi se para ciudat, dar eu zic: toate opiniile de aici au mare dreptate! Unele in teorie, ca si ale lui lore86 si respectiv in practica ca si ale lui _ruxa_ . Acuma intreb si eu: ce alegeti, teoria sau practica?
Eu cred ca dragostea nu este o teorie a vreunui mare iluminat, ci o traire zilnica alaturi de un om care este in acelasi timp si inger si demon. Ce facem deci? Alegem calea de mijloc, adica a bunei intelegeri, se poate spune a compromisului, intre 2 entitati atat de diferite cum sunt femeia si barbatul. Chiar si actul sexual este un bun exemplu. Sau numarul de copii pe care-l doresc, tot prin "negociere" se alege, nu? Oamenii in general il fac pe Dumnezeu de "vina" si pentru bune si pentru rele, uitand ca OMUL are in el ATRIBUTE DIVINE, dintre care cel mai important, dupa capacitatea de a iubi, este VOINTA. Dumnezeu da, dar nu baga in traista! Revin din nou la responsabilitatea omului pentru propriul sau destin.
Cand ne rugam:
Doamne ajuta-ne sa facem numai voia Ta!
ne punem in mainile Sale ca atottiitor si CUNOSCATOR al binelui nostru si al familiei si El ne poate indruma si in aceste aspecte ale "inmultirii" omului. Un om care traieste cu Dumnezeu tot timpul va cam stii ce sa faca.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #414  
Vechi 11.06.2011, 22:52:26
Arrasel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Imaturitate spirituala cu tona

mai oameni buni, iar ati adus legea printre noi! Dumnezeu ne-a pus sub har si voi iar aduceti legea! Nu este nicio osandire pt cei ce sunt in Hristos! (mai deschideti Biblia si mai lasati sfintii). Nu e niciun pacat sa folosesti contraceptii! Daca Dumnezeu voia sa ai doar copii prin relatia sexuala, atunci nu mai lasa placerea! Si daca sexul era ca spalatul pe maini sau datu la sapa, oamenii tot ar fi facut copii!
Astia cu infranarea in casatorie.. Voi vorbiti din basme! Nu stiti ce inseamna sa abstinenta! Pavel a zis ca trebe infranare cand postesti! Alte cazuri n-a dat! Si parca lui i se aratase Domnul pe drumul Damascului, nu? Sau voua? Ce nu vine din incredintare e pacat. Dar tot prunc in Hristos ramai si ai nevoie de lapte cand nu deschizi Biblia.. de aia nu poti suferi hrana tare! maine o sa citesc ca sa bei apa rece e pacat! decat sa ne streseze pacatul, mai bine hai sa facem ceva pt Hristos! Hai sa fim lumini cum ne-a invatat Domnul!
Reply With Quote
  #415  
Vechi 11.06.2011, 23:17:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arrasel Vezi mesajul
mai oameni buni, iar ati adus legea printre noi! Dumnezeu ne-a pus sub har si voi iar aduceti legea!
Încă un neoprotestant care a sărit gardul ! Maestre, e Șabat azi, e cazul să mergi la templu să mai citești din profetesa voastră ! Și nu uita să iei și prezervativul cu dumneata !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #416  
Vechi 11.06.2011, 23:37:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Deci oamenii carora le place sa faca sex cu partenerul (sotul, ca suntem pe un forum crestin, poftim) nu il/o iubesc?
Sper sa nu imi gasesc un sot caruia sa ii placa sexul cu mine.
Afla ca sexul, caci asa preferi sa ii spui, este un gunoi invelit in poleiala.
Cand ajunge indeletnicire, el surpa toata dragostea, de cele mai multe ori iremediabil.

In schimb, dragostea este cu mult mai adanca si mai rara.
Apropierea trupeasca adanceste si mai mult dragostea, numai cand este pastrata in masura randuita ei.

Si, ai grija, ce cauti s'ar putea sa gasesti.
La un moment dat, poate vei intelege ce nu intelegi acum.
Dea Domnul numai sa nu fie prea tarziu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #417  
Vechi 11.06.2011, 23:43:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Poate o sa vi se para ciudat, dar eu zic: toate opiniile de aici au mare dreptate!
Unele in teorie, ca si ale lui lore86 si respectiv in practica ca si ale lui _ruxa_.
Acuma intreb si eu: ce alegeti, teoria sau practica?
Loredana nu scrie teorie, ci practica.
Fiind casatorita si avand copii ti se par a vorbi teoretic?

Cat despre Ruxa, cam aici este teoria pura, necasatorita fiind si vorbind despre cele trupesti.

Eu aleg "teoria" Loredanei, care este mai practica decat toate "practicile" celorlalti.
Sunt casatorit, asa ca, dintr'o experienta practica, sustin "teoria" unei casatorite.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #418  
Vechi 12.06.2011, 03:49:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
1. Eu nu m-am referit la dragostea care da sarcini nedorite...Dragostea este si cand ai rabdare cu aproapele, da? (am intrat in tocator deci...)
2. Cu avortul NU sunt de acord. Daca apare o sarcina nedorita, trebuie sa ne gandim ca NOI am facut-o si NU Dumnezeu si ca atare tot NOI sa luam masuri in consecinta. Iar masura este tot DRAGOSTEA si nu parerea de rau ca avem prunci. Daca nu-i ucidem cu avortul, atunci ii putem ucide cu neDRAGOSTEA noastra toata viata pt. ca ne pare rau ca exista acesti copii nedoriti.
3. Am specificat ca si PRIMA cauza faptul ca unii oameni din cauza atasamentului fata de bani au dus la o societate de consum care a dus apoi la degradarea mediului si APOI la suprapopulare, care vreti nu vreti este si ea evidenta. Sunt zone unde pamantul fertil e prea putin la cata populatie exista, chiar si in Africa.
Oamenii care traiesc acolo se multumesc cu mult mai putin pentru traiul zilnic decat o familie occidentala.
Iar limitarea resurselor implica automat si o limitare demografica la un moment dat.
La ora actuala exista suficienta tehnologie pentru a fi ajutati sa traiasca un trai mai bun, problema este ca majoritatea banilor ajung in buzunarele unora deja imbuibati pe criterii care n-au de a face cu umanitarismul.
La ei mai ajung doar bani de campanii de planificare familiala, anticonceptionale si prezervative.
In rest, sunt buni de forta de munca si sa-si exploateze resursele naturale pe care sa le vanda la un pret de nimic tarilor dezvoltate.
Cam asta e adevarata fata a umanismului laic.

In plus, cum se face ca propaganda antidemografica se duce inclusiv in tarile unde sportul de natalitate a inceput sa fie negativ si nu se pune in nici un caz problema nivelului de trai din cauza unei epuizari a resurselor?

Citat:
4. Pai daca e sa vorbim despre conceptia mea de anticonceptionalism, am spus sa faca 1-2-3 copii, cat cred ei de cuviinta si CAT POT DUCE, NU CAT POT FACE, ca nu vorbim de crescatorii de copii, ci de familii responsabile! Omul nu e animal sa se reproduca sezonier, ci si aici a primit ceva minte ca sa ia aminte si la acest tip de gospodarire! Daca sotia mea a vrut un copil, ce era sa fac, s-o fortez in numele unei dogme care e facuta de oameni, sa devina mama-eroina? Nu dogma ii face si creste, ci ea(cu ajutorul lui Dumnezeu si a propriilor posibilitati).
Exista o legatura direct proportionala care zice asa (in conditiile unei fertilitati normale): credinta in Dumnezeu -> dragoste -> numarul de copii.
Cand credinta scade, dragostea scade, numarul de copii scade.

E adevarat, nu are sens sa pui pe cineva sa faca multi copii daca n-are si dragoste pentru toti.

Sa te limitezi la 1-2 copii cand ai macar un nivel mediu de trai pentru ca nu vrei sa faci sacrificii este clar un semn a unei probleme vizavi de relatia cu Dumnezeu.

Citat:
Mai-mai, reguli peste reguli, de-ar da Dumnezeu alora cu regulile atatia copii cat poate face nevasta LOR prin sex neprotejat si neferit intr-o viata intreaga, atunci s-ar mai gandi!
De unde stii ca nu le-a dat asa? Esti Dumnezeu?

Citat:
Eu nu m-am referit in discursul meu despre gospodarirea numarului de copii strict la ortodocsii nostri cei tare "sfinti", ci m-am referit la o lume intreaga, va rog!
Topicul este din perspectiva ortodoxa.


Citat:
Si inainte de a ajunge la suprapopulare eu cred cu tarie ca si aici(ca la multe alte treburi legate de GOSPODARIREA PAMANTULUI), e responsabilitatea tuturor oamenilor de pe Pamant sa nu se ajunga la asa ceva.
Depinde ce intelege prin "gosporadirea pamantului".
Cum se face ca se evoca epuizarea resurselor in contextul demografic cand adevarata problema este modul la care ele sunt exploatate si consumate?

Chiar nu vezi ca se consuma de dragul productiei aflata sub presiunea profitului si nu a utilitatii?
Atat timp cat mentalitatea asta se va schimba, nimic nu se va schimba, ba chiar va fi din rau tot mai rau si asta chiar fara sa se ajunga la suprapopulare.

Ultima criza de exemplu. De ce s-a ajuns acolo? Din saracine? Suprapopulare? Nu. Excesul de BANI!
Iar la urmatoare se va ajunge tot din cauza banilor, pentru ca cei care ii au vor si mai multi si mai mult iar cei care nu au, le vor lua si ceea ce au.
Si aceleasi guri nesatule indraznesc sa vorbeasca despre gospodarire si sa zica ca tot vina saracului este. Ca exista. Desi datorita lui el e bine mersi.

Citat:
Chiar credeti ca chinezii de bolunzi au limitat numarul de nasteri ?!
Doamne-ajuta!
Nu, pentru indicatori economici.

Last edited by AlinB; 12.06.2011 at 03:53:23.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 12.06.2011, 04:26:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Nu stiu daca iti dai seama, dar sa cresti 12 copii este foarte greu. Stiu, dumnezeu te ajuta bla bla daca ai credinta, dar daca e sa ii asculti pe cei care s-au nascut in familii cu multi copii s-ar putea sa nu fie de acord cu tine.
Probabil ca n-ai inteles un aspect, o familie cu multi copii nu este o garantie a fericirii, aici se vorbeste de familia crestina cu multi copii si crestina in sensul profund, autentic.

Am cunoscut ambele cazuri de familii numeroase si acolo unde a fost credinta, copiii sunt oameni deosebiti si realizati, unde n-a fost sau mai putina, probleme, neintelegeri, rateuri, etc.

Citat:
Argumentul ca te sacrifici pentru copii si ca daca induri pentru ei iti va aduce mantuirea este irelevant pentru multi oameni care vor sa aiba satisfactii si viata asta.
Depinde ce fel de satisfactii.
Calea cea mai usoara rapida si cu satisfactii majore este sa faci rost de o seringa si sa-ti injectezi substante speciale in anumite doze.
Dar asta are si repercursiuni.

Citat:
Cat de satisfacut te vei simti cand copilul iti va reprosa ca il retragi de la scoala sau nu ii iei perechea de pantofi necesara ca ii cumperi lapte celui de-al 7-lea copil care tocmai s-a nascut?
Depinde ce i-ai mai dat si pe langa lapte cand era mic..
Dar Dumnezeu zice asa:

22. Și a zis către ucenicii Săi: De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru viața voastră ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca.
23. Viața este mai mult decât hrana și trupul mai mult decât îmbrăcămintea.
24. Priviți la corbi, că nici nu seamănă, nici nu seceră; ei n-au cămară, nici jitniță, și Dumnezeu îi hrănește. Cu cât mai de preț sunteți voi decât păsările!
25. Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot?
26. Deci dacă nu puteți să faceți nici cel mai mic lucru, de ce vă îngrijiți de celelalte?
27. Priviți la crini cum cresc: Nu torc, nici nu țes. Și zic vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia.
28. Iar dacă iarba care este azi pe câmp, iar mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu așa o îmbracă, cu cât mai mult pe voi, puțin credincioșilor!
29. Și voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și nu fiți îngrijorați.
30. Căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru știe că aveți nevoie de acestea;
31. Căutați mai întâi împărăția Lui. Și toate acestea se vor adăuga vouă.

Luca cap. 12

Citat:
Daca iti poti usura viata, de ce sa ti-o ingreunezi?
Pentru ca ti-o poti usura ingreunand-o si o poti ingreuna usurand-o.

Citat:
Nu este vorba de a face rau cuiva aici, ca nu se vorbeste despre avort, ci despre prezervativ, si in linii mari despre
1. A judeca inainte si a-ti asuma raspunderea aducerii pe lume a unui om, in loc sa i-o trantesti lui dumnezeu pe umeri, si
Nu o trantesti. Dumnezeu si-o asuma daca tu iti asumi partea ta.
Daca tu nu ti-o asumi, clar e o tranteala.

Citat:
2. A avea curajul sa spui ca iti doresti sa traiesti decent, nu suferind si sperand ca toata suferinta si truda iti vor aduce mantuirea.
Asta este diferenta dintre cel necredincios care traieste doar prin ce ii spun cele 5 simturi si mai are uneori access limitat la al 6lea (bunul simt) si cel credincios care pe langa cele 6 mai are si pe al 7-lea simt, cel al eternitatii.

Citat:
Da. ORICINE. Absolut oricine este cu aparatul reproducator functional si care are un partener sexual, iar tu trebuie sa fii de pe alta planeta ca sa sustii altceva.
Daca s-ar limita lucrul asta la momentul conceptiei ai fara doar si poate dreptate.

Citat:
Tu faci distinctia intre a vrea si a putea?
Da, oamenii nu mai vor sa faca atatia copii ca pe vremuri, tocmai pentru ca exista posibilitatea de a alege cand se reproduc, posibilitate care nu exista pana acum 50-70 de ani - decat prin abstinenta si metoda calenarului,
Serios?
Daca nu stiai, avortul sau anticonceptia nu au aparut in ultimii 50 ani.
Doar perversistatea omului s-a dezvoltat atat de mult in ultimii 50 ani incat sa apeleze la ele asa cum apeleaza la o toaleta de ex.

Citat:
si fac copii cat cred ei de cuviinta
Sau cat ii tine dragostea de copii care e direct proportionala cu dragostea de Dumnezeu.

Citat:
ca pot fara sa fie in permanenta cu banii la limita
Pai da, banul. Ca nu degeaba i se zice ochiul..

Citat:
si pentru ca pot fi fericiti si fara copii sau cu mai putini decat o echipa de fotbal.
Serios? Ce frumos ai spus-o. Ca ar putea fi fericiti la o adica si cu 11 sau 10. Ba nu, poate chiar 6.

Dar cum se face ca astia cu mentalitatea ta de fapt se rezuma la 1 sau 2?

Citat:
Unii oameni gasesc satisfactie si in viata lor independent de copii, si asa mi se pare si normal, ca avem si ceva in cap si nu traim doar sa puim.
Chiar asa, si daca stai de vorba cu ei pe la 60 ani asa, te loveste o mare mirare, ca la cat de bine si rational si-au programat si banii si copii si viata, cum de nu sunt asa fericiti?
Si cum de nu-i prinde niciodata moartea cu zambetul pe buze?

Citat:
Si nici nu avem de gand sa ne chinuim in viata asta, asteptand rasplata pentru chin pe lumea ailalta.
Sa urmezi lucrurile in care crezi nu este un chin. Daca nu crezi, sa faci ceea ce iti spune cineva ca este bine fara sa fii convins ca e bine este un chin.
Asa este virtutea la inceput, pare chinuitoare dar roadele sunt dulci.
Pacatul e invers, placerea o descoperi usor, chinul vine dupa.

Iar cu "vietile" sunt doua optiuni:
1. una buna dar dificila cativa ani aici si buna dincolo o vesnicie
2. una aparent buna dar nu tocmai fericita in final cativa ani aici, si una rea dincolo - tot o vesnicie.

Fiecare alege ce-l duce capul.

Last edited by AlinB; 12.06.2011 at 04:28:43.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 12.06.2011, 09:39:22
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit Pentru fratele meu AlinB...

Perfect de acord cu tine referitor la distribuirea resurselor...uniii fac risipa, altii nu au ce manca. Si de obicei cei care lucreaza fizic mai mult, au si mai putin.
Limitarea populatiei cand scad resursele e cred eu mai mult valabila la europeni , nu la africani sau indieni, unde populatia creste, creste, creste...
Propaganda antidemografica este o treaba satanista.
...Citat:
Mai-mai, reguli peste reguli, de-ar da Dumnezeu alora cu regulile atatia copii cat poate face nevasta LOR prin sex neprotejat si neferit intr-o viata intreaga, atunci s-ar mai gandi!
De unde stii ca nu le-a dat asa? Esti Dumnezeu?

Pai cam cati copii face un cuplu care nu vrea sa se protejeze deloc intr-o viata?
Bunicii mei au facut 9 , iar tatal meu, desi a putut intra fara examen la liceu pe masura notelor bune avute in scoala, nu a putut sa-l urmeze din lipsa de RESURSE ale familiei. Si asa a tras-o cu profesionala, scoala de maistri, productie in loc toxic pana a ...murit.

Chinezii au limitat numarul de nasteri din cauze economice, adica lipsa resurselor materiale intr-o tara si asa suprapopulata.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01