Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2010, 19:53:36
kattyyy kattyyy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2010
Mesaje: 1
Implicit Buna seara

Buna seara. Am si eu o intrebare, iar daca ma puteti ajuta si lamuri ar fi foarte bine. Am crestinat un copil de 1 luna acum ceva timp, iar inainte de acest moment minunat am intampinat niste obstacole. In primul rand, preotul mi-a cerut "certificat ca sunt ortodoxa" sau "ceva ca sunt ortodoxa" si in al doilea rand mi s-a impus tinuta cu care sa intru in biserica (fusta si batic pe cap, obligatoriu) altfel nu pot crestina copilul. M-am conformat si am indeplinit aceste conditii, dar mi se par totusi absurde. Este normal sa mi se ceara asa ceva si sa mi se impuna tinuta obligatorie? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mentionez ca am mai crestinat un copil si nu mi s-a cerut asa ceva. Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2010, 20:23:01
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Draga katty, in biserica este bine sa intri cu capul acoperit si cu o tinuta decenta. nu te supara pe preot. astfel iti arati respectul fata de cele sfinte. Fecioara Maria plange cand femeile nu au capul acoperit, asta o stiu de la o maicuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2010, 20:26:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asta inseamna ca ai gasit un preot care intelege sa isi faca datoria asa cum se cuvine, caci acum regula a devenit exceptie. Cinste lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2010, 20:37:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu e nimic absurd! Nasii trebuie sa fie modele pentru finii lor si Taina Botezului nu e joaca ori spectacol. Ti-au parut aspre cerintele dar preotul va raspunde inaintea lui Dumnezeu pentru fiecare concesie pe care o face si ma bucur ca a procedat cat se poate de corect!
Nasii trebuie sa fie neaparat de aceeasi religie cu pruncul asadar daca preotul nu va cunoaste si-a luat masuri de precautie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2010, 17:09:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kattyyy Vezi mesajul
Buna seara. Am si eu o intrebare, iar daca ma puteti ajuta si lamuri ar fi foarte bine. Am crestinat un copil de 1 luna acum ceva timp, iar inainte de acest moment minunat am intampinat niste obstacole. In primul rand, preotul mi-a cerut "certificat ca sunt ortodoxa" sau "ceva ca sunt ortodoxa" si in al doilea rand mi s-a impus tinuta cu care sa intru in biserica (fusta si batic pe cap, obligatoriu) altfel nu pot crestina copilul. M-am conformat si am indeplinit aceste conditii, dar mi se par totusi absurde. Este normal sa mi se ceara asa ceva si sa mi se impuna tinuta obligatorie? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mentionez ca am mai crestinat un copil si nu mi s-a cerut asa ceva. Va multumesc!
Cum poate cineva increstina (boteza) un copil, daca el insusi nu este mai intai traitor autentic al crestinismului ?! A te mahni pe un preot care ti'a cerut ceva indispensabil (ortodoxia vietii, in acte si in fapte) este o dovada a neintelegerii crestinismului.

"Tinuta" nu este absurda, fiecare loc avand randuielile lui, ca si armata, scoala, spitalul, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2011, 16:39:54
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kattyyy Vezi mesajul
Buna seara. Am si eu o intrebare, iar daca ma puteti ajuta si lamuri ar fi foarte bine. Am crestinat un copil de 1 luna acum ceva timp, iar inainte de acest moment minunat am intampinat niste obstacole. In primul rand, preotul mi-a cerut "certificat ca sunt ortodoxa" sau "ceva ca sunt ortodoxa" si in al doilea rand mi s-a impus tinuta cu care sa intru in biserica (fusta si batic pe cap, obligatoriu) altfel nu pot crestina copilul. M-am conformat si am indeplinit aceste conditii, dar mi se par totusi absurde. Este normal sa mi se ceara asa ceva si sa mi se impuna tinuta obligatorie? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mentionez ca am mai crestinat un copil si nu mi s-a cerut asa ceva. Va multumesc!
Katy, ti s-au impus niste conditii care tie ti se par absurde. ok. Dar eu te intreb: ti s-ar parea absurd daca pretentia preotului ar fi aceea ca macar sa stii care este semnificatia nasului de la botez - ce rol are nasul de botez, ce trebuie el sa faca, ce responsabilitate isi asuma in fata Lui Dumnezeu in primul rand dar si fata de copilul botezat (fata de viata copilului botezat) si deci si fata de parintii acestuia, ce promisiune face nasul de la botez in fata Lui Dumnezeu in numele copilului si pentru copil (ca o consecinta la ce munca promite sa se inhame nasul de la botez pentru copilul acela)?
Asta ti se pare ceva normal sa stii, sau si asta ti se pare absurd daca ti s-ar cere sa stii?
Deci macar pe acestea le stii? Le cunosti sau doar te duci la biserica si de fapt nici nu stii ce faci tu acolo?
Nu mie trebuie sa-mi raspunzi ci constiintei tale.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2011, 15:52:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu n-am vazut nici o nasa de botez sau cununie cu batic pe cap! Si am vazut destule! Decoltate am vazut ,dar nu cu fuste scurte! Sa nu mai spun de mirese..
eu am vazut destule nase cu rochie lunga si batic in cap.Majoritatea nuntilor si botezurilor la care am participat. Mireasa nu poarta batic ptr ca e voalul care ar trebui sa tina rol de batic. Inainte tinea.acum am vazut ca se obisnuieste ca voalul sa fie prin in spatele cocului.

Si e important ca nasa sa aiba tinuta potrivita, asa cum se cuvine unei femei crestine.
In definitiv, e mama spirituala.
Sunt destul de dezamagita ca preotul nu face o cateheza cu nasii inainte de cununie/botez ptr a-i atentiona despre indatoriile pe care le au.Multi se multumuesc sa spuna predica de la botez si sa aiba constinta impacata.Dar in emotia si bucuria de la nunta/botez prea putini sunt cei care iau in seama ce spune preotul, multi asteapta felicitarile si sa poata pleca la resturant.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2011, 16:07:08
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare

Trebuie sa fi casatorit ca sa botezi un copil?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2011, 16:11:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Trebuie sa fi casatorit ca sa botezi un copil?
Răspuns: Nu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2011, 18:26:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si, la urma urmei, poti purta palarie ca nasa, nu e obligatoriu batic, ideea e sa fie capul acoperit cu ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum Ilinca Teologie si Stiinta 16 16.05.2011 21:51:56
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43