Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2010, 16:32:23
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Catisma a nouasprezecea din Psaltire

Stapane, Hristoase Dumnezeule,
Cel ce cu patimile Tale ai vindecat patimile mele si cu ranile Tale ai tamaduit ranile mele,
daruieste-mi lacrimi de umilinta mie, celui ce mult Ti-am gresit !

Imprumuta trupului meu din mireasma trupului Tau celui de viata facator si indulceste sufletul meu cu cinstit Sangele Tau, de amaraciunea cu care m-a adapat protivnicul.
Inalta catre Tine mintea mea cea tarata in jos si ma ridica din prapastia pieirii !

Ca nu am pocainta, nu am umilinta, nu am lacrimi de mangaiere, care intorc pe fii la mostenirea lor. Intunecat sunt la minte de patimile lumesti, nu pot cauta spre Tine la durere, nici nu ma pot infierbanta cu lacrimile dragostei celei catre Tine.

Dar, Stapane Doamne, Iisuse Hristoase, Vistieria bunatatilor, daruieste-mi pocainta desavarsita si innoieste iarasi in mine intiparirea chipului Tau !

Desi eu Te-am parasit, Tu insa nu ma parasi ! Iesi de ma cauta si ma intoarce iarasi la pasunea Ta, numarandu-ma iarasi cu oile cele alese ale turmei Tale ! Hraneste-ma si pe mine impreuna cu dansele, cu verdeata dumnezeiestilor Tale Taine, pentru rugaciunile Preacuratel Maicii Tale, si ale tuturor sfintilor Tai.

Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2010, 16:35:58
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Catisma a saisprezecea din Psaltire

Doamne Sfinte,
Cel ce intru cele de sus locuiesti si spre cele smerite privesti si cu ochiul Tau cel a toate vazator cauti spre toata zidirea,
inaintea Ta am plecat grumazul sufletului si al trupului si Tie ne rugam, Sfinte al sfintilor : tinde mana Ta cea nevazuta din sfant locasul Tau si ne binecuvinteaza pe noi toti !

Iarta-ne greseala cea de voie si cea fara de voie, cea cu cuvantul sau cu fapta.

Daruieste-ne noua, Doamne, umilinta, daruieste-ne lacrimi duhovnicesti din tot sufletul, pentru spalarea pacatelor noastre cele multe !

Daruieste mila Ta cea mare peste toata lumea Ta si peste noi, nevrednicii robii Tai !

Ca binecuvantat si preaslavit este numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantulul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2010, 16:40:21
pisicutaprintesa pisicutaprintesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Mesaje: 1
Implicit

Foarte frumos, este adevarat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2010, 16:45:17
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Catisma a saptea din Psaltire

Doamne, Dumnezeul meu,
ca un bun si de oameni iubitor, multe mile ai facut cu mine, pe care nu ma asteptam sa le vad.

Cu ce, oare, voi rasplati bunatatile Tale, Doamne, Doamne al meu !

Multumesc numelui Tau celui mult laudat, multumesc milostivirii Tale celei negraite ce o ai spre mine, multumesc indelungii Tale rabdari celei neasemanate, si Te rog sprijineste-ma si de acum inainte, si ma ajuta !

Fereste-ma, Stapane al tuturor, ca sa nu mai gresesc inaintea Ta !
Ca Tu cunosti alunecarea cea lesnicioasa a firii mele.
Tu stii nepriceperea mea, Tu cunosti cele faptuite de mine, cele intru cunostinta si intru necunostinta, cele de voie si cele fara de voie, cele din noapte si cele din zi, cele cu mintea si cu gandul.

De, aceea, ca un Dumnezeu bun si de oameni iubitor, sterge-le, Preabunule Doamne, cu roua milei Tale si ne mantuieste, pentru Sfant numele Tau, cu judecatile care stii !

Pentru ca Tu esti lumina si adevarul si viata si Tie slava inaltam : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2010, 16:51:13
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Catisma a treia din Psaltire

Doamne atottiitorule,
Cuvinte al Tatalui Celui fara de inceput si Insuti Dumnezeu desavarsit, Iisuse Hristoase,
Care pentru indurarile milei Tale celei nemasurate niciodata nu Te desparti de robii Tai, ci pururea Te odihnesti intru ei,

nu ma parasi pe mine robul Tau, Imparate intru tot sfinte, ci da-mi mie, nevrednicului, bucuria mantuirii Tale si-mi lumineaza mintea cu lumina cunostintei Evangheliei Tale.

Sufletul meu il leaga cu dragostea Crucii Tale.
Trupul meu cu nepatimirea Ta il impodobeste.
Gandurile mele le impaca.
Picioarele mele le fereste de alunecare.
Nu ma pierde cu faradelegile mele, Preabunule Doamne, ci ma ispiteste, Dumnezeule, si cunoaste inima mea, cauta si afla cararile mele si de ma aflu pe calea faradelegii, abate-ma de la ea si ma indrepteaza pe calea cea vesnica.

Ca Tu esti calea si adevarul si viata si Tie slava iti inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2010, 18:09:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ugaciunile Sfantului Ioan Gura de Aur (Chrysostom)


Prima rugaciune
Doamne, Dumnezeul meu, stiu ca nu sunt vrednic, nici mi se cade, ca sa intri sub acoperamântul casei sufletului meu, pentru ca este desarta toata si surpata, si nu ai la mine loc cuviincios, ca sa-Ti pleci capul; ci pe cum, dintru înaltime pentru noi Te-ai umilit, pleaca-Te si acum la umilinta mea. Si pe cum bine ai voit a Te culca în pestera si în ieslea necuvântatoarelor, asa binevoieste a intra si în ieslea necuvântatorului meu suflet si în spurcatul meu trup.
Si pe cum nu ai socotit a fi lucru nevrednic a intra si a cina împreuna cu pacatosii, în casa lui Simon leprosul, asa binevoieste a intra si în casa sufletului meu celui umilit, al leprosului si pacatosului. Si precum nu ai respins pe pacatoasa, cea asemenea mie, care s-a apropiat si s-a atins de Tine, asa Te îndura si spre mine pacatosul, care ma apropiu si ma ating de Tine. Si precum nu Te-ai scârbit de spurcata si blestemata ei gura, ceea ce Te saruta, asa nu Te scârbi nici de gura mea, si mai spurcata, si mai blestemata, nici de urâte si necurate buzele mele, si de limba mea cea cu totul necurata. Ci sa fie mie carbunele preasfântului Tau Trup si al scumpului Tau Sânge, spre sfintire si luminare si spre întarirea umilitului meu suflet si a trupului, spre usurarea greselilor mele celor multe, spre paza de toata lucrarea diavoleasca, spre schimbarea si împiedicarea diavoleasca, spre schimbarea si împiedicarea vicleniei si relei mele deprinderi, spre omorârea patimilor, spre împlinirea poruncilor Tale, spre adaugarea dumnezeiescului Tau har, si spre dobândirea împaratiei Tale. Ca nu ca un nepasator ma apropriu de Tine, Cristoase Dumnezeule, ci nadajduind întru bunatatea Ta cea nespusa, si pentru ca, stând departe multa vreme de împartasirea Ta, sa nu fiu sfâsiat de lupul cel întelegator. Pentru aceea ma rog Tie: Precum singur esti sfânt, Stapâne, sfinteste-mi trupul si sufletul, mintea si inima, maruntaiele si pântecele, si întreg ma înnoieste, si înradacineaza frica Ta întru madularele mele, si sfintirea Ta fa-o nestearsa din mine. Si fii mie ajutor si sprijinitor, îndreptând în pace viata mea, învrednicindu-ma si de a sta de-a dreapta Ta, împreuna cu Sfintii Tai. Pentru rugaciunile si mijlocirile preacuratei Maicii Tale, si ale preacuratelor Puteri fara de trup care slujesc Tie, si ale tuturor Sfintilor, care din veac bine Ti-au placut. Amin.

A doua rugaciune
Nu sunt vrednic, Stapâne Doamne, ca sa intri sub acoperamântul sufletului meu: ci deoarece Tu, ca un iubitor de oameni, vrei sa locuiesti întru mine, îndraznind ma apropriu. Porunceste si voi deschide portile care Tu singur le-ai facut, si intra cu iubirea de oameni, asa cum esti; intra si vei lumina cugetul meu cel întunecat. Cred ca vei face-o aceasta, pentru ca nu Te-ai ferit de pacatoasa care a venit la Tine cu lacrimi, nici ai lepadat pe vamesul care s-a pocait, nici pe tâlharul care a cunoscut împaratia Ta nu l-a alungat, nici pe prigonitorul cel ce s-a pocait nu l-a lasat precum era, ci pe toti care au alergat cu pocainta la Tine i-ai însirat în ceata prietenilor Tai: cel ce singur esti binecuvântat, totdeauna, acum si pururea, si în nemarginitii veci. Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.12.2010, 18:13:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Rugăciune care a zis Sf. Arsenie Boca că este foarte puternică,


"Doamne, Dumnezeule, mare Împărat și fără de început, trimite, Doamne, pe Mihail Arhanghelul Tău în ajutorul meu, ca să mă apere de vrăjmașii cei văzuți și nevăzuți.*
O, Mihaile, mare Arhanghele, întâi stătător și voievod al puterilor cerești, fii mie ajutor în toate: în boale, în strâmbătăți, în mâhnire, în pustiu, pe cale, pe apă, în călătorie, căsătorie, serviciu, școală, și mă izbăvește de toată înșelăciunea cea diavolească. Iar când mă vei auzi pe mine, roaba ta, rugandu-mă ție și chemând numele tău, grăbește spre ajutorul meu și auzi rugăciunea mea.*
Așa, mare Arhanghele, biruiește pe toți care se împotrivesc mie, mă apără și mă acoperă de cel viclean cu puterea cinstitei Cruci și cu solirile marilor Arhangheli: Gavriil, Rafail, Uriil, Varahiil, Salatiil și Egudiil și ale puterilor cerești, totdeauna, acum și pururi și în veci. Amin."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2010, 12:36:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să ne rugăm cu sfântul Petru Movilă pentru pacea Bisericii
Canon de rugăciune împotriva ereziei și apostaziei și pentru împăcarea Bisericii

(facere a Sfântului Ierarh Petru Movilă)

Lavra PecerskaCântarea 1, Irmos

Pe Tine, Hristoase Împărate, Care credința cea adevărată în Tine ai pus-o ca piatră și temelie de nezdruncinat a Bisericii Tale, pe Tine Care ne-ai lăsat făgăduința neamăgitoare că Biserica nu va fi biruită de porțile iadului, răscumpărând-o cu cinstitul Tău sânge, Te rugăm cu lacrimi: izbăvește-ne grabnic de necazurile ereticești de acum și de strâmtorările apostaților.
S-au deschis porțile iadului, buzele hulitoare de Dumnezeu, ca să înghită fără milă Sfânta Ta Biserică, dar Tu, adevăratule Împărat, Hristoase, închide-le, pune-le stavilă cu puterea Ta cea dumnezeiacă. Te rugăm cu inima înfrântă, izbăvește Biserica de toate strâmtorările, căci ai răscumpărat-o cu sângele Tău cel curat.
Tu ești piatra cea din capul unghiului și Capul Trupului Tău, Capul Bisericii Tale, Hristoase Împărate. Lovește-i cu lemnul Crucii Tale pe câinii care o tulbură și o dezbină, iar ei dăruiște-i pace cu dumnezeiasca Ta putere, căci ai răscumpărat-o cu sângele Tău cel curat.
Pe tine, Maică binecuvântată, pântece care L-ai purtat pe Dumnezeu, chezășie și acoperământ al neamului creștinesc, te rugăm din inimă: ocrotește turma Fiului tău, care este tulburată de lupii cei fioroși, și izbăvește-o de năvala lor ucigătoare de suflet, căci Fiul tău și Dumnezeul nostru a răscumpărat-o cu sângele Său cel curat.

Cântarea a 3-a, Irmos

Tu, Mântuitorule și Iubitorule de oameni, Cel ce vezi prigonirea Bisericii Tale de către dușmanii cei vicleni, milostivește-Te și ascultă rugăciunea noastră și, milostiv fiind, izbăvește-o degrabă de toate necazurile și scârbele, și întărește-o în pacea adâncă pe piatra mărturisirii adevărate, ca să Te slăvim cu toții într-un gând pe Tine, Cel ce ești Dumnezeu deoființă cu Tatăl și cu Duhul.
S-au sculat lupi grei, Doamne, speriind și împărștiind fără milă turma Ta de oi cuvântătoare, și încearcă să o înghită cu amăgirea cea diavolească; dar Tu, Hristoase, păstorule bun care Ți-ai dat viața pentru noi, slobozește-ne de fiarele acestea și izbăvește-ne degrabă, ca să Te slăvim cu toții într-un gând pe Tine, Cel ce ești Dumnezeu deoființă cu Tatăl și cu Duhul.
S-au sfătuit apostații și păgânii să dărâme Biserica Ta, Hristoase, cu amăgirile cuvintelor mincinoase, dar noi cu lacrimi ne rugăm Ție: adunările acestora împrăștie-le, precum de demult ai împrăștiat adunătura de neamuri la zidirea turnului și nimicește-le, ca să Te slăvim cu toții într-un gând pe Tine, Cel ce ești Dumnezeu deoființă cu Tatăl și cu Duhul.
Marie, Născătoare de Dumnezeu, Care L-ai născut pe Mântuitorul și Izbăvitorul lumii, cu rugăciunile Tale, scapă Biserica Fiului Tău de toate nenorocirile, necazurile și vicleșugurile schismatice, ca să-L slăvim cu toții într-un gând pe Hristos, Cel ce este Dumnezeu deofință cu Tatăl și cu Duhul.

Cântarea a 4-a, Irmos

Ca să izbăvești Biserica de amăgirea dușmanului, Stăpâne Hristoase, Ți-ai vărsat fără cruțare sângele, iar acum, Iubitor de oameni fiind, Te rugăm s-o izbăvești de toate ereziile nou-urzite și de amăgirile schismatice și să o păstrezi nestricată.
Fără milă și-au ascuțit trădătorii dinții și, precum fiarele, au căscat gurile ca să înghită Biserica Ta, Hristoase Împărate, dar Tu sfărâmă-le dinții amăgitori, păzind de ei nevătămată turma Ta, ca un Iubitor de oameni.
Te rugăm cu râvnă, Mântuitorule, spre rușinarea amăgitorilor dușmani să luminezi cu înțelepciunea Ta cea dumnezeiască inimile întâi-stătătorilor Bisericii, și cu lumina cunoașterii Tale sfințește propovăduirea lor și luminează-le mintea, ca un iubitor oameni, spre întărirea credinței celei întru Tine.
Stâpână Preacurată, mintea desfrânată a celor ce s-au lepădat de Dumnezeu biruiește-o cu puterea neadormită a rugăciunilor și adă-i în Biserica Ortodoxă, alungă degrabă din inima lor bezna amăgirii, ca să slăvească dimpreună cu noi, cu dreaptă credință, pe Hristos, Iubitorul de oameni.
Va urma
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.12.2010, 12:38:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Continuare

Cântarea a 5-a, Irmos

Hristoase, Iubitorule de oameni, dă ierarhilor Tăi și tuturor cârmuitorului Bisericii Tale priceperea de a îndrepta cu dreptate cuvântul adevărului Tău, Mântuitorului, și toate ereziile și apostaziile stârpește-le, Binefăcătorule multmilostiv.
Ne rugăm Ție, Hristoase, dăruiește Bisericii Tale darul de a Te slăvi în pace, în dreaptă credință, Iubitorule de oameni; și, scoțând-o degrabă din răutățile și prigoanele dăunătoare, izbăvește-o de toate nevoile care vin din partea apostaților ce au înconjurat-o, Binefăcătorule multmilostiv.
Cu de-a sila sfâșie apostații amăgitori haina Bisericii Tale, Hristoase, țesută din înalta cuvântare de Dumnezeu; dar Tu, Bunule, cu puterea Ta cea dumnezeiască, grăbește-Te și scoate-o și scap-o din cursele lor pierzătoare de suflet, Binefăcătorule multmilostiv.
Viței grași au înconjurat Biserica Fiului tău, Născătoare de Dumnezeu, și, ca s-o înghită, și-au căscat fălcile hulitoare, răcnind ca niște lei, dar tu, Ajutătoare puternică creștinilor la nevoie fiind, vino acum și degrabă stârpește-i pe ei, rugându-Te cu sârguință pentru noi lui Hristos, binefăcătorul cel multmilostiv.

Cântarea a 6-a, Irmos

Valurile mării amăgitoare s-au înălțat peste măsură spre înecarea Bisericii Tale, Hristoase, dar acum Tu, precum de demult sculându-Te ai oprit marea cea văzută, oprește valurile ei, și cu rugăciunile tuturor sfinților Tăi izbăvește Biserica Ta de la înecul ducător la pierzanie.
Apostații și-au încordat arcul și au scos armele ca să-i omoare pe robii Tăi săraci și sărmani, care cred cu dreptate în Tine, dar Tu, Hristoase, cu rugăciunile tuturor Sfinților Tăi, fă ca armele acelora să intre în inimile lor și arcurile lor să se frângă, iar pe noi să nu ne rănească deloc.
Din adâncul inimii, ne închinăm cu lacrimi Ție, Hristoase Împărate, rugându-ne cu râvnă: izbăvește Biserica Ta de aceste nenorociri și de clevetirea grea a potrivnicilor și păstreaz-o nevătămată și în adâncă pace, spulberând degrabă toate ereziile și apostaziile cu rugăciunile tuturor sfinților Tăi.
Apostazia (lepădarea de Dumnezeu) de trei ori afurisită, Preacurată, a stârnit uneltirile amăgitoare, voind să dărâme din temelie Biserica Fiului tău, răscumpărată cu sângele Său cinstit, dar Tu grăbește-te, adăpost al creștinilor, și, cu rugăciunile Tale de Maică și ale tuturor Sfinților roagă-Te lui Hristos să stârpească uneltirile lor și să aducă pace în Biserică.

Condac, glasul al 4-lea:

Grăbește-Te să-i spulberi pe neașteptate, Doamne Iisuse Hristoase, ca să nu ne robească prin învățăturile lor, căci dușmanii Te hulesc și pe noi ne amenință; lovește-i, dar, cu Crucea Ta, pe cei care se luptă cu noi și curmă degrabă urzelile lor, ca toți cei ce fac rău robilor Tăi să înțeleagă și să cunoască aievea cât de puternică este, prin rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, credința ortodocșilor, Unule Iubitorule de oameni.

Cântarea a 7-a, Irmos

Dumnezeule și Răscumpărătorule, Mire al Bisericii, Te chemăm cu osârdie: scapă Mireasa Ta din mâinile nelegiuiților, care vor s-o nimicească, stârpește puterea amăgirii lor, ca să putem cânta fără încetare: „Bine ești cuvântat Doamne”.
Doamne, desfă degrabă legătura amăgirii, pe care încearcă s-o țese șarpele ispititor al Bisericii Tale, și rupe mrejele lui, ca, fiind izbăviți de acestea, să strigăm într-un glas: „Bine ești cuvântat Doamne”.
Dă-ne răbdare bărbătească, Mântuitorule, care ne-ar scăpa de la necaz, și nu ne duce peste puteri în ispită, ci izbăște-ne de toate amăgirile viclene ale apostaților, care năvălesc peste noi, ca mereu să strigăm în Ortodoxie: „Bine ești cuvântat Doamne”.
Fă rugăciune către Fiul Tău și Dumnezeul nostru, Marie, mireasă de Dumnezeu, ca, ridicându-Și puterea Sa dumnezeiasc, să vină să scape Biserica Sa de nenorocirile pe care ni le fac apostații și de ereziile păgâne și să-i izbăvescă de amăgitori pe cei care-I cântă cu evlavie: „Bine ești cuvântat Doamne”.

Cântarea a 8-a, Irmos

Mântuiește-ne pe noi, Hristoase, Iubitoarele de oameni, care ne pierdem și în fiecare zi ne împuținăm din pricina amăgelii apostaziei, precum l-ai scăpat pe Petru, care se îneca în mare, întărind cu putere pe piatra adevăratei Tale mărturisiri pe cei care cântă cu credință dreaptă: „Toate lucrurile Domnului pe Domnul lăudați-L și-L preaînălțați pe El în veci”.
Latră la Biserica Ta, Hristoase, rânjind cu hulire ca leii cumpliți, copiii trădării în curtea lor de amăgire, vrând să o fure fără cruțare. Dar Tu, Doamne, Care, Ți-ai vărsat sângele pentru ea, nu-i lăsa în mâinile dușmanilor pe cei ce cântă cu credință: „Toate lucrurile Domnului pe Domnul lăudați-L și-L preaînălțați pe El în veci”.
Hristoase, Judecătoarele veșnic, întărește-i în dreapta credință pe ierarhii Bisericii Tale și apără Biserica neînfrântă de porțile iadului după făgăduința Ta, Doamne, și izbăvește-ne de necazurile care ne apasă pe noi, cei ce cântăm cu credință: „Toate lucrurile Domnului pe Domnul lăudați-L și-L preaînălțați pe El în veci”.
De la Tine primind trupul, Preacurată, S-a născut Cel care prin Cuvânt dumnezeiesc le-a făcut pe toate; Te rugăm, Preacurată, din inimă: roagă-L să ne scape de înșelarea dușmănească, și să izbăvească acum Biserica Sa de necazul ce o apasă, și să-i mântuiască pe cei ce cântă cu credință: „Toate lucrurile Domnului pe Domnul lăudați-L și-L preaînălțați pe El în veci”.

Cântarea a 9-a, Irmos

Turma Ta cea cuvântătoare, prigonită și tulburată de lupii cei lacomi, Hristoase, strigă cu glas tare: „Ai milă, îndură-Te și ne izbăvește grabnic de cursele vrăjmașului, ca să nu pierim, ci să Te preamărim în veci pe Tine, Cel ce ești singurul Cap al celor credincioși”.

Rugăciune

Tremurând și temându-ne cu frică mare, căci cunoaștem păcatele noastre fără măsură, îngenunchem către Tine, Doamne Iisuse Hristoase, și Te rugăm: întărește-ne credința, liniștește Biserica și izbăvește-o grabnic de amăgirile trădării apostaților, ca să Te preamărim în veci cu evlavie pe Tine, Cel ce ești singurul Cap al celor credincioși. Spulberă, Mântuitorule, amăgeală crâncenă a tuturor ereziilor și stârpește din rădăcini paguba apostaziei, potolește sfâșierile bisericești, oile rătăcite adună-le și du-le în turma Ta sfântă. Te rugăm, Hristoase Doamne, să ne liniștești și pe noi în Ortodoxiei, ca să Te preamărim în veci pe Tine, Care ești singurul nostru Cap al celor credincioși.

Roagă-te, Preacurată, Fiului și Domnului Tău să risipească toate pâraiele amăgirii și să le sece grabnic, iar pe cei rătăciți să-i îndrepte spre cunoașterea adevărului, să liniștească Biserica Sa și pe noi toți să ne întărească în credință cu dreptate. Sfântă Fecioară, pe Tine Te rugăm, ca să Te preamărim în veci cu credință dreaptă, ceea ce ești cu adevărat Născătoare de Dumnezeu.

Sursa : Toaca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.12.2010, 12:42:16
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Rugăciune către Sfântul Mucenic Mercurie


Multumim tie, Sfinte Mare Mucenice Mercurie pentru binefacerile ce le revarsa prin tine Dumnezeu si Preasfanta Maica Sa. Nu suntem vrednici, ci mai vartos cel care ti-a alcatuit aceste stihuri - eu, ticalosul, sa privim sfanta icoana ta care revarsa noua, pacatosilor, darurile lui Dumnezeu din destul. Apara cu sfanta sabia ta credinta ortodoxa si sfanta noastra biserica si pe dreptcredinciosii crestini de toate navalirile vrajmasilor vazuti si nevazuti. Tu esti lauda si intarirea mea. Ajuta-ma sa nu pier sub greutatile vietii, ci roaga-te lui Dumnezeu sa imi duc cu demnitate crucea pana la sfarsit.


Ajuta celor obositi si impovarati precum odinioara ti-a ajutat si tie Mantuitorul Hristos. Celor din razboaie da-le biruinta si crestere sfintei noastre biserici, unire tuturor crestinilor, mantuirea sufletelor tuturor oamenilor de pe pamant si luminarea lor si sanatate trupurilor. Tuturor ce lucreaza pe uscat, pe apa si pe sus si in cele din adancuri, da-le de la Hristos prin rugaciunile tale toate cele trebuitoare sufletelor si trupurilor si izbavire de toate greutatile pe care le au.

Ajuta celor ce se lupta pentru dreptate si sunt izgoniti pe nedrept si nu lasa pe uratorul sufletelor sa piarda omenirea.


Iar mie, celui ce cu dragoste praznuiesc pomenirea ta, celui ce m-am facut pana de scriitor, te rog sa ma pomenesti in sfintele tale rugaciuni catre Dumnezeu si catre Preasfanta Maica Sa, care mi te-a trimis in ajutor cand eram mai intristat. Fii mie mijlocitor in ceasul sfarsitului meu si ma invredniceste imparatiei ceresti cu toti sfintii ingeri, care lauda neincetat pe cel dorit sufletului meu, pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu Tatal Atotstiitorul impreuna cu Duhul Sfant, care din Tatal purcede, acum si pururea si in vecii vecilor Amin.


Sfarsit si lui Dumnezeu lauda!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Cele mai frumoase locuri care le-ati vizitat tigerAvalo9 Generalitati 39 05.07.2011 21:32:50
Rugaciuni frumoase :) corinne Rugaciuni 1 07.06.2011 15:12:51
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51