Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2011, 22:25:16
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dumnezeu să-l odihnească!
Pentru că sâmbăta aceasta va fi Pomenirea morților- Moșii de iarnă, este un mare avantaj pentru sufletul său.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2011, 00:10:51
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Vesnica pomenire!

Va multumesc din suflet pentru frumoasele rugaciuni inaltate in memoria tatalui meu, nici nu stiti ce mare bucurie mi-ati facut!
Azi l-am condus pe ultimul drum si am asistat la o slujba de inmormantare cum de mult nu am vazut. Am crezut ca fiind batran si fiindca afara ningea si era tare frig, parintele se va grabi cu slujba dar am fost impresionata cat de frumos a slujit si a dat povete demne oricarui crestin.

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dumnezeu să-l odihnească!
Pentru că sâmbăta aceasta va fi Pomenirea morților- Moșii de iarnă, este un mare avantaj pentru sufletul său.
Da, sambata voi fi prezenta la slujba de pomenire a celor adormiti, tocmai pentru a-l ajuta sa treaca cat mai usor prin vamile vazduhului.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2011, 00:20:30
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La fel si acatistul pentru adormiti - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti. - tot 40 de zile.

Sa nu uitati de cele 40 de liturghii date la manastire! Mie mi-a recomandat cineva sa dau la 7 manastiri. Nu e scump deloc, fata de marea alinare pe care o aduc. Dar interesati-va in prealabil, caci nu in orice manastire se face zilnic Sfanta Liturghie!
Mi-a ajutat bunul Dumnezeu sa trimit pomelice la multe manastiri ( cred ca vreo 12 ), unde prin rugaciunile facute de parintii monahi, sa ajut sufletul dragului meu tata sa dobandeasca imparatia cerului!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2011, 00:28:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaminte!

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte pe Ioan si sa-l odihneasca in Imparatia Cerurilor. Inca ceva:in cartea de rugaciuni exista rugaciuni ale fiului (fiicei)la moartea unuia dintre parinti si rugaciunea sotului(sotiei) la moartea sotiei(sotului) si familia ar trebui sa citeasca aceste rugaciuni acum pina in 40 zile.Eu stiu ,pentru ca le-am citit ptr.mama mea.Sunt grabnic ajutatoare in calatoria sufletului pina ajunge in fata Mantuitorului la judecata.
Te rog din suflet sa-mi scri aceasta rugaciune fiindca eu nu o am. Am cautat in vreo trei carti de rugaciune de la diverse manastiri si nu stiu, dar nu o gasesc si mi-ar face placere s-o citesc pana la 40 de zile.Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2011, 00:54:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Te rog din suflet sa-mi scri aceasta rugaciune fiindca eu nu o am. Am cautat in vreo trei carti de rugaciune de la diverse manastiri si nu stiu, dar nu o gasesc si mi-ar face placere s-o citesc pana la 40 de zile.Doamne ajuta!

Doamne, Doamne, cel ce ai ascultat tinguirea lui Iosif, care la moartea lui Iacov a cazut pe fata tatalui sau si a plang si l-a sarutat, asemenea si Fiul Tau, Domnul nostru Iisus Hristos, a cunoscut dragostea de mama, caci pe cruce in grele chinuri fiind, a vazut pe Maica Sa si pe ucenicul pe care il iubea alaturea stand, si a zis Maicii Sale: “Femeie, iata fiul tau!”, iar dupa aceea a zis ucenicului: “Iata mama ta!”. Insuti, Stapane intur tot bun, cauta din ceruri si vezi jalea si durerea ce mi-au cuprins astazi inima si sufletul. Indura-te de mine, robul Tau si primeste rugaciunea ce-Ti inalt, fiul care si-a pierdut tatal preaiubit/ mama preaiubita si iarta-i lui/ ei si dezlega-i toate greselile cele de voie sau fara de voie, cele cu lucrul sau cu cuvantul si toate cate un ca un om, in aceasta viata a savarsit. Asculta Milostive Stapane, glasul induurerat al fiului, pe care tatal sau/ mama sa l-a povatuit si l-a deprins ca, in restriste si in necazuri, catre Tine si cu credinta tare sa-si ridice ochii, sa-si deschida gura. Milostiveste-te, Doamne si da sufletului tatalui meu/ mamei mele odihna cea buna, fa-l pe el/ fa-o pe ea partas/a bunatatilor celor vesnice, asezandu-l/o cu dreptii in curtile Tale, ca bine esti cuvantat si preaslavit esti in vecii vecilor. Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2011, 00:54:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciune pentru cei adormiti Pomeneste, Doamne, pe cei ce intru nadejdea invierii si a vietii celei ce va sa fie au adormit, parinti si frati ai nostri si pe toti cei care intru dreapta credinta s-au savarsit, si iarta-le lor toate gresalele pe care cu cuvantul sau cu lucrul sau cu gandul le-au savarsit si-i asaza pe ei, Doamne, in locuri luminoase, in locuri cu verdeata, in locuri de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea si unde cercetarea fetei Tale veseleste pe toti sfintii Tai cei din veac. Daruieste-le lor si noua imparatia Ta si impartasirea bunatatilor Tale celor negraite si vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti invierea si odihna adormitilor robilor Tai (N), Hristoase, Dumnezeul nostru, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2011, 12:47:49
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte pe Ioan si sa-l odihneasca in Imparatia Cerurilor!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2011, 13:13:48
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit Msg

Citat:
În prealabil postat de catalina101067 Vezi mesajul
Am primit un telefon de la sora noastra mara2008, care ma rugat sa postez un apel la rugaciune pentru tatal lui Icamilin ce sa stins azi din viata, numele lui este Ioan, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca

va multumesc
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2011, 15:03:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalina101067 Vezi mesajul
Am primit un telefon de la sora noastra mara2008, care ma rugat sa postez un apel la rugaciune pentru tatal lui Icamilin ce sa stins azi din viata, numele lui este Ioan, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca

va multumesc

Dumnezeu sa-l ierte si cu sfintii sa-l numere!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.02.2011, 00:28:52
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Mii de mulumiri!

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamne, Doamne, cel ce ai ascultat tinguirea lui Iosif, care la moartea lui Iacov a cazut pe fata tatalui sau si a plang si l-a sarutat, asemenea si Fiul Tau, Domnul nostru Iisus Hristos, a cunoscut dragostea de mama, caci pe cruce in grele chinuri fiind, a vazut pe Maica Sa si pe ucenicul pe care il iubea alaturea stand, si a zis Maicii Sale: “Femeie, iata fiul tau!”, iar dupa aceea a zis ucenicului: “Iata mama ta!”. Insuti, Stapane intur tot bun, cauta din ceruri si vezi jalea si durerea ce mi-au cuprins astazi inima si sufletul. Indura-te de mine, robul Tau si primeste rugaciunea ce-Ti inalt, fiul care si-a pierdut tatal preaiubit/ mama preaiubita si iarta-i lui/ ei si dezlega-i toate greselile cele de voie sau fara de voie, cele cu lucrul sau cu cuvantul si toate cate un ca un om, in aceasta viata a savarsit. Asculta Milostive Stapane, glasul induurerat al fiului, pe care tatal sau/ mama sa l-a povatuit si l-a deprins ca, in restriste si in necazuri, catre Tine si cu credinta tare sa-si ridice ochii, sa-si deschida gura. Milostiveste-te, Doamne si da sufletului tatalui meu/ mamei mele odihna cea buna, fa-l pe el/ fa-o pe ea partas/a bunatatilor celor vesnice, asezandu-l/o cu dreptii in curtile Tale, ca bine esti cuvantat si preaslavit esti in vecii vecilor. Amin.
Cu parere de rau trebuie sa marturisesc ca eu nu am intalnit in cartile mele de rugaciuni aceasta frumoasa rugaciune. Ma bucur nespus de mult ca am primit-o si ma voi ruga in cele 40 de zile pentru odihna sufletului tatalui meu. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47
Alexandr (53) a decedat: va rog, rugati-va pt. el! Alina-Ana_Truta Umanitare 4 03.10.2007 16:04:20