Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2011, 18:31:09
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Cartea se cheama "carte de rugaciuni pentru trebuintele si folosul crestinului ortodox"editata in 2001,cu binecuvantarea prea fericitului Parinte Teoctist.Cu toate ca am intarziat putin,deoarece in aceste zile m-am ocupat de parastasul de 7 ani pentru socrul meu,totusi o sa o transcriu asa cum o am eu in aceasta cartulie a mea......Doamne,Doamne, Cel ce ai ascultat tanguirea lui Iosif,care la moartea lui Iacob a cazut pe fata tatalui sau si l-a plans si l-a sarutat,asemenea si Fiul Tau,Domnul nostru Iisus Hristos,a cunoscut dragostea de mama,caci pe cruce si in grele chinuri fiind,a vazut pe Maica Sa si pe ucenicul pe care il iubea alaturea stand, si a zis Maicii Sale: "Femeie,iata fiul tau!" iar dupa aceea a zis si ucenicului :"iata mama ta!".Insuti ,intru tot Bunule Stapane,cauta din ceruri si vezi jalea si durerea ce mi=au cuprins astazi inima si sufletul.Indura-te de mine robul Tau, si primeste rugaciunea ce-Ti inalta fiul(fiica) care si-a pierdut pe tatal sau preaiubit(pe mama sa preaiubita) si iarta-i lui (ei),si dezleaga-i toate gresalele cele de voie sau fara de voie,cele cu lucru sau cu cuvantul si toate cate ca un om in aceasta viata a savarsit. Asculta ,milostive Stapane,glasul indurerat al fiului (fiicei),pe care tatal sau (mama sa) l=a povatuit si l-a deprins ca, in rastriste si in necazuri,catre Tine si cu credinta tare sa-si ridice ochii si sa-si deschida gura.Milostiveste-te, Doamne, si da sufletului tatalui meu (mamei mele) odihna cea buna si fa-l pe el (fa-o pe ea) partas (partasa) bunatatilor celor vesnice,asezandu-l (o) cu dreptii in curtile Tale ,ca binecuvantat si preaslavit esti in vecii vecilor.Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2011, 18:53:39
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Mama mea a plecat la Domnul ,acum 10 ani de zile la varsta de 67 ani ,si pina la implinirea celor 7 ani am facut tot ce a fost posibil pentru sufletul ei,mai ales ca intre noi a fost o legatura foarte stransa si pot spune ca am primit multe "mesaje "sa le zic asa de la mama mea ,dupa trecerea ei in lumea de dincolo. Sper din tot sufletul meu de fiica ,ca ea si-a gasit linistea in urma "nevointelor "mele .Doamne Ajuta-ne pe noi pacatosii sa putem gasi calea spre mantuire acum in aceasta viata a noastra. Dumnezeu sa-l odihneasca pe robul Sau ioan.Amin!!!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.02.2011, 21:48:21
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Mii de mulumiri!

Draga Iolanda, in primul rand vreau sa-ti multumesc pentru rugaciunea trimisa, nu am avut ocazia niciodata s-o citesc pana nu mi-a postat-o "Glykys".
Rugaciunea este minunata, o voi rosti mereu de acum incolo.
Bunul Dumnezeu s-o aseze si pe mama ta, ( imi pare rau ca nu stiu cum o cheama ), in randul celor drepti si sa-i usureze sufletul!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.03.2011, 12:33:01
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Cu multa placere,daca o sa mai fie nevoie,voi posta orice rugaciune sau vreun sfat demn de urmat.De-a lungul anilor am invatat foarte multe si despre credinta noastra si mai ales randuielile ce trebuie facute in cazul unei inmormantari,a unui parastas...etc....(am fost nevoita sa invat,nu avea cine sa se ocupe).Mama mea se numea "Didina",a fost cadru sanitar si a contactat o hepatita de tip C, care a dus-o in citiva ani direct in mormant.Multa vreme am fost "suparata"pe Dumnezeu(sa zic asa)....am suferit enorm de mult,dar cu ajutorul preotilor,rugaciunilor ,posturilor si a altor nevointe ale mele,am trecut cu bine peste incercarea asta.Dumnezeu sa-ti de-a putere sa treci cu bine de aceasta "incercare"....si sufletul tatalui (IOAN),sa-si gaseasca linistea cea vesnica.Doamne Ajuta!!!!!!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.03.2011, 19:29:31
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu s-o odihneasca!

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe roaba sa Didina, in loc luminat, in loc cu verdeata...Vesnica pomenire!Amin.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.03.2011, 22:51:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sper ca stiti si acest acatist pentru adormiti:

http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti

Ma gandesc ca ati putea multiplica rugaciunea aceea a mica, a copiilor la moartea unui parinte, si sa o impartiti impreuna cu milosteniile, atunci cand ii faceti pomenirea tatalui. Cred ca va fi folositoare si altcuiva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.03.2011, 23:52:17
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta !

Multumesc pentru sfat,Glyksy, e o idee buna sa adaug si frumoasa rugaciune cu milosteniile ce le voi imparti in sambetele ce vor urma pentru sufletul tatalui meu.
Acatistul catre Dumnezeu Tatal pentru cei adormiti, il ascult de ani de zile de pe CD si uneori direct de pe siteul Crestinortodox.
Este inaltator, este minunat, chiar imi da o liniste in suflet cand il aud prin interpretarea cunoscutului cantaret Marian Moise.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 15.03.2011 at 00:38:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47
Alexandr (53) a decedat: va rog, rugati-va pt. el! Alina-Ana_Truta Umanitare 4 03.10.2007 16:04:20