Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2011, 13:57:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Cugetarea la moarte

Cugetarea la moarte se face luand in considerare trei aspecte:

1. Pericolele care apar cand nu cugetam la moarte
2. Bunatatile sufletesti care rasar cugetand la moarte
3. Cugetarea propriuzisa la moarte

( abordare in Lamrim)
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.12.2011 at 14:00:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2011, 14:02:15
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Pericolele care apar cand nu cugetam la moarte

1. Vom uita ca trebuie sa ne pregatim neincetat de moarte, asa ca vom uita cu usurinta invataturile sfinte.
2. Chiar daca nu uitam invataturile, nu le vom aplica in viata de zi cu zi
3. Chiar daca le aplicam, practica nu va fi pura, fiind contaminata cu tot felul de interese grosiere sau subtile
4. Chiar daca practica va fi pura, ne va lipsi persistenta pe intreaga durata a vietii
5. Vom continua sa facem acte nevirtuoase
6. Vom muri plini de regrete
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2011, 14:55:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu chiar va fi nevoie sa fac o cercetare pe tema "Perspectiva mortii si reconstructia scalei valorilor personale" pentru licenta.
Abordarea va fi prin prisma psihologica in principal,insa si transpersonala,religioasa,medicala,in linii mari.
Daca sunt persoane care au deschiderea sa vorbeasca despre o astfel de experienta,m-ar ajuta foarte mult.Oricum,informatiile personale nu vor fi trecute in lucrare,totul va fi confidential,insa ma ajuta experienta traita si cum ea a schimbat felul de a percepe viata,moartea,pe sine insusi/insasi,relatia cu divinitatea,familia,societatea si lumea in general.
Persoane care poate au trecut printr-un accident care i-a marcat sau boala in stadiu terminal ori in care riscul mortii exista,moarte clinica,decesul unei persoane apropiate etc,ca si exemplu.
Daca cineva nu doreste sa scrie pe forum,mi-ar putea scrie si pe privat.
Va multumesc oricum si as aprecia daca m-ati putea ajuta! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 08.12.2011 at 14:59:27.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2011, 16:03:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu chiar va fi nevoie sa fac o cercetare pe tema "Perspectiva mortii si reconstructia scalei valorilor personale" pentru licenta.
Abordarea va fi prin prisma psihologica in principal,insa si transpersonala,religioasa,medicala,in linii mari.
Daca sunt persoane care au deschiderea sa vorbeasca despre o astfel de experienta,m-ar ajuta foarte mult.Oricum,informatiile personale nu vor fi trecute in lucrare,totul va fi confidential,insa ma ajuta experienta traita si cum ea a schimbat felul de a percepe viata,moartea,pe sine insusi/insasi,relatia cu divinitatea,familia,societatea si lumea in general.
Persoane care poate au trecut printr-un accident care i-a marcat sau boala in stadiu terminal ori in care riscul mortii exista,moarte clinica,decesul unei persoane apropiate etc,ca si exemplu.
Daca cineva nu doreste sa scrie pe forum,mi-ar putea scrie si pe privat.
Va multumesc oricum si as aprecia daca m-ati putea ajuta! :)
Meditatia asupra mortii este un pilon indispensabil, reconstructiei interioare dpdv axiologic.

Insa ea trebuie plasata intr-un context spiritual extins,
altfel nu are sens, nu va produce putere interioara.

In crestinism, este o lucrare duhovniceasca practicata de Sfintii Parinti,
integrata cu grija in economia psihologica, astfel incat sa dea roade bune si din abundenta.

In budism, abordarea 'mortii' este stratificata si prezinta o multitudine de fatete.

In primul rand persoana trebuie convinsa ca meditatia mortii este indispensabila unui urcus spiritual autentic si sincer, complet dedicat.

In stadiile intermediare si avansate se invata procesul de 'shutdown' si modul cum fiecare etapa poate fi purificata.

Moartea este astfel purificata, castigand o semnificatie profunda.

Spune-mi email-ul si-ti voi trimite niste materiale.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2011, 16:16:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Iti multumesc,Florin,iti voi trimite emailul meu! :)
Insa doar o treime din lucrare va fi parte teoretica,cealalta fiind cercetare pentru care am nevoie de relatarile a minim 30 de persoane.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2011, 17:57:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Da, interesanta e intalnirea cu moartea.
Te intalnesti cu moartea, iar moartea, ca un domn gratios iti intinde mana si te invita sa il insotesti. Si totusi, cand sa fi pe punctul de a face lucrul asta, domnul se intoarce si pleaca. Venise prea devreme iar tie nu ti s-a aprobat plecarea.
Dupa ce pleaca iti apar lacrimi in ochi. Si nu din cauza ca el, domnul in negru, ar fi plecat ci din cauza ca ai fi putut pleca cu el iar in urma ar fi ramas o mare adanca de lacrimi, tristete, deznadejde. Te infiori de cata durere ar fi putut urma daca plecai cu el.Si totusi intalnirea cu el a fost asa de rapida, asa de spontana ca ai vrut pur si simplu sa ii dai mana, fara sa ai posibilitatea de a alege.
E un bun moment sa realizezi ca acest moment spontan poate surveni oricand, atunci cand te astepti mai putin.Iar cand apare nu mai ai ocazia sa zici nici macar un Doamne ajuta! Cum te prinde, asa te ia. De aceea spuneau sf parinti ca atunci nu mai poti sa te intorci, sa te pocaiesti. Nu mai ai cum. pare ca totul se opreste:timpul, sentimentul, gandirea. Totul.
Nu existi decat tu ...si el(l-am personificat si l-am facut barbat din cauza ca eu sunt femeie, mi-a fost mai usor sa scriu asa).
Iar atunci cand el iti intoarce spatele, indraznesti sa ingami:""Mare esti Doamne! iti multumesc ca mi-ai mai dat o sansa! ajuta-ma sa o folosesc cum trebuie!"
E interesanta intalnirea, dar nu stiu cum e locul unde ma va duce el.Asa ca il rog pe Domnul sa ma ajute sa profit de aceasta sansa, ca de ultima.
M-am intalnit de 4 ori cu el(de doua ori in accident de masina, odata am dormit intr-o camera in care a mers gazul toata noaptea, iar a patra oara la nasterea ultimului copilas- ordinea cred ca era alta, dar ocaziile acestea au fost).

Nu mai mi-e frica de intalnirea cu el. Deja m-am invatat. Mi-e teama de durerea care o las in urma daca plec si mai ales mi-e teama ca nu voi ajunga acolo unde am dorit toata viata. Asta mi-e ingrijorarea cea mai mare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2011, 18:19:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Beneficiile

Beneficiile rezultate in urma constientizarii continue a iminentei mortii:

1. Ne vom angaja in practica spirituala sincer si viguros
2. Practica noastra va deveni foarte puternica si pura
3. Este importanta la inceputul practicii – dezvolta o aspiratie intensa
4. Este importanta pe intreg urcusul spiritual – mentine un interes continuu
5. Este importanta pentru atingerea telului final
6. Vom avea o minte fericita in momentul mortii

(fiecare aspect este explicat detaliat in Lamrim)
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2011, 18:38:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Intelegand importanta

In scripturi se spune ca meditatia la moarte este ca un “ciocan puternic care sfarma toate amagirile demonilor”.

Aceasta este un instrument chirurgical care inlatura toate actiunile negative ale trupului, mintii si vorbirii – toate preocuparile noastre zilnice pentru trivialitati.

Aceasta influenteaza puternic toate actiunile noastre.

Chiar daca primim cele mai profunde instructiuni, cele mai valoroase sfaturi duhovnicesti, fara meditatia la moarte acestea nu prind radacini adanci in suflet.
__________________

Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2011, 19:03:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Meditatia propriu-zisa

Meditatia propriu-zisa la moarte este compusa din doua parti:

1. Noua cugetari
2. Imaginand ca momentul mortii a sosit acum



Cele noua cugetari sunt cuprinse in trei intelegeri:

1. moartea este certa

2. momentul mortii este incert

3. in momentul mortii, doar faptele noastre bune savarsite in timpul vietii ne pot ajuta
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2011, 19:08:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In crestinism, este o lucrare duhovniceasca practicata de Sfintii Parinti,
integrata cu grija in economia psihologica, astfel incat sa dea roade bune si din abundenta.
In budism, abordarea 'mortii' este stratificata si prezinta o multitudine de fatete.In primul rand persoana trebuie convinsa ca meditatia mortii este indispensabila unui urcus spiritual autentic si sincer, complet dedicat.
Interesante materiale publicati. Va spun sincer ca n-am meditat niciodata la moarte, nu-mi pot imagina cum este "dincolo", insa stiu sigur ca nu ma inspaimanta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 14:28:55
Cugetarea la moarte florin.oltean75 Generalitati 2 25.09.2012 01:23:10
Ce este cugetarea? florin.oltean75 Generalitati 2 10.04.2011 07:29:36
Moarte indusa idealist Teologie si Stiinta 18 21.06.2010 13:37:36
moarte cyv53cop Moaste 12 17.02.2008 16:40:45