Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.12.2012, 08:41:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ma asteptam sa fie mai populat topicul asta,se pare ca dupa 5 pagini s-a asezat?!
Haideti sa bagam o abstinenta in titlu sau ceva care sa vanda :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.12.2012, 10:52:41
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma asteptam sa fie mai populat topicul asta,se pare ca dupa 5 pagini s-a asezat?!
Haideti sa bagam o abstinenta in titlu sau ceva care sa vanda :))
:))
Nu, dat fiind continutul, sa bagam ceva cu "anatema", "eretici" "Iad", "inselati", etc.
Cuvintele-cheie manipuleaza consumatorul, dupa cum mi-a zis un prieten de la marketing.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.12.2012, 12:09:45
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, si s-au saturat de ipocrizia care predomina la baptisti sau penticostali, plus ca trebuiau sa plateasca numeroase taxe.
Dumneavoastra traiti in a arunca mesaje de ura si dezinformare? http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29

Raspunsul interlocutorului a fost ca Ortodoxia este o credinta ce poate fi atestata mai bine istoric. A spune ca au renuntat la ipocrizie este afirmatia dumneavoastra, ce nu are nici un fundament.

Nu dumneavoastra erati cel ce spunea ca zeciuiala este obligatorie la baptisti?

Va rog sa cititi exact ce a zis Yasmina:
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce am avut acea afinitate?Deoarece nu aprofundasem ortodoxia si aveam serioase lipsuri de informatie(nici acum nu sunt vreo avansata,dar orisicum :)
Dar cu totul intamplator sau nu,in momentul in care ma afundam tot mai mult cu interesul in aceasta religie,am avut parte de niste experiente mai neplacute si unde sa ma rog si carui Dumnezeu daca nu Celui pe care-L stiam deja?
Este ca si atunci cand traiesti intr-o alta tara,vorbesti cursiv o alta limba,iar cand te lovesti tipi in limba materna :)


Din cate cunosc,nemultumirea rudelor mele cu privire la ortodoxie consta in mod special in agoniseala preotilor...Ca ei nu sunt tocmai un exemplu de adevarata credinta,ca lucreaza pt bani,gandindu-se numai la ei si familiile lor etc...
Este ca si cum nu ai vedea padurea din cauza copacilor.Si uite ca multi oameni se smintesc din aceste motive(dar au si o predispozitie spre sminteala ,parca :)
De ipocrizie suferim multi dintre noi,nu este chiar potrivit sa o condamnam la altii,dar sa nu o anihilam in noi.


La randul meu cunosc multi americani convertiti la ortodoxism,majoritatea au raspuns ca s-au botezat la ortodocsi deoarece au simtit ca este o credinta milenara,autentica,nealterata de moda si cerintele vremii(traducere aproximativa).
Eu unul felicit familia dumneaei ca a gasit pe Dumnezeu in forma ortodoxiei, si nu cred ca nimeni din familia ei ce a devenit ortodox, sau a plecat din lumea evanghelica a facut-o din motive de ipocrizie.

Am marcat (cu bold) partea ce mi se pare ca va referea pe dvs. domnule Urs.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.12.2012, 12:41:22
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(...)
II. Pentru cei nascuti in familii crestin-ortodoxe care au trecut la un alt cult religios:[/font]
  • Ce v-a determinat sa parasiti Ortodoxia?
  • De ce ati ales cultul respectiv si nu altul?
(...)
Voi cauta sa fac concis, dar anumite detalii trebuie sa le zic si desi aceasta este experienta mea, experienta mea este subiectiva, si vreau sa fie spusa pe pozitie de onestitate.

Familia mea este impartita cam 50%-50% intre ortodocsi si atei. Pozitia religioasa a fost tratata intotdeauna cu respect in familia mea, si persoane cu alte pozitii (de genul lipoveni, ce erau din partea familiei unchiului meu) au fost intotdeauna tratate cu curtoazie. Daca bunicii lipoveni ar dori sa mergem si sa ii ducem la ei la biserica, ar fi fost ajutati atat de membrii credinciosi cat si de cei mai putin credinciosi oricand.

Eu fiind foarte mult in lumea "tocilarilor" am avut o apartenenta marginala cu pozitia credintei ortodoxe, desi stiam "baza" de genul a merge de Paste la biserica a lumina lumanari, a merge cu colindul.

Undeva acum 17 ani am cunoscut Martori ai lui Iehova ce mi-au pus intrebari ce nu stiam sa raspund (in legatura cu Biblia, ce ei o stiau foarte bine). Deoarece nu stiam aceste raspunsuri, am intrebat profesorul de religie despre ele. Profesorul a evitat raspunsurile. M-am dus la un preot, ce m-a tratat ca sunt eretic si ca nu am voie/nevoie sa gasesc raspunsurile. Deoarece "martorii" aveau o pozitie exclusivista, cum si ortodocsii o au, am cautat raspunsul intre mai multe confesiuni, in special 4: adventisti, evanghelisti, baptisti si penticostali.

Am avut un prieten adventist ce m-a marcat (in mod pozitiv) cu doua lucruri: mi-a zis ca el sustine punctul adventist de vedere, dar mi-a zis cum si de ce nu ar fi neaparat sa tin legea veche. Onestitatea unei pozitii in care un crestin arata ca intelege Scriptura, si a o trai este mai important decat interpretarea sa este importanta, este un fapt cheie ce mie unul mi-a lipsit in pozitia ortodoxa. Al doilea lucru ce mi l-a aratat acest crestin adventist e ca el studiind homiletica, mi-a aratat anumite "tactici" ce anumite persoane le folosesc in a arata anumite mesaje, dar cateodata ca desi tacticile sunt bine intentionate, ele pot sa "omita" adevarurile Scripturale.

Sub aceasta introducere, am putut relativ usor sa gasesc oamenii ce vor sa arate ca pozitia lor este "adevarata", dar fara sa aduca argumente. La final m-am botezat ca si baptist, deoarece a venit un pastor si mi-a aratat o crestinatate traita. Imi amintesc si azi predica despre Moise cum s-a dus in desert ca sa IL traiasca pe Dumnezeu, cum Domnul Iisus a facut la fel.

"Kill-switch"-ul de a pleca de la Ortodoxie, a fost ca pe de o parte membrii ortodoxiei pe de o parte ce faceau e de a ataca protestantii in general cu multe afirmatii ce erau in mintea mea spuse cel putin in ura, de genul "Catolicii s-au separat de ortodocsi, si protestantii s-au separat de ortodocsi deoarece Ortodoxia era prea grea pentru ei" sau "Iisus scris cu un i inseamna magar" sau "de Paste este incest in biserica X, dar ei nu au sa recunoasca, dar ai sa vezi cand ai sa fii inauntru". Acestea au venit dublate de anumiti membri ce mi-au "promis" ca o "sa mor inainte de a ma boteza, ca sa am cruce ortodoxa la cap".

Un lucru ce il pot afirma, este ca dupa 2-3 ani dupa botez apele s-au linistit, si pot sa zic ca am avut membri in familie (unul ortodox, doi atei) ce m-au sustinut in demersul acesta inca din timpul in care mergeam in diferite biserici protestante.

Unul dintre motivele pentru care nu cred ca avand optiunea ortodoxa azi, m-as "intoarce la adevar", deoarece cred ca BO are probleme nu numai de imagine, dar si de statut.

BOR cel putin nu accepta evolutia, parte din stiinta moderna, este intoleranta, iar in anumite pozitii personal o vad ipocrita ca institutie (de genul in construirea Catedralei Mantuirii Neamului), sau ca doctrina (in principiu cu orice calugar/preot l-am intalnit in BO a acceptat ca Sambata este in porunca a patra, dar - aproape - nici un preot nu o zice public. Pozitia mea cel putin este ca BO ar trebui sa spuna ca "sambata era ziua in care Iisus tinea ca zi de odihna, dar noi celebram ziua de duminica in amintirea Invierii").

Legat de probleme doctrinale, si acestea eu personal le vad destul de mari, in principal in ideea ca "Ortodoxia este singurul mod in care poate fi inteleasa Scriptura/Traditia, etc.." De obicei versetele ce sunt folosite de exemplu in suportul icoanelor sunt versete din Pentateuch, cand orice pozitie protestanta foloseste ca sa le combata, versete din Isaia 2 (Isaia 2 este numirea academica a scriitorului divin) ce sunt clar impotriva oricaror imagini. Ce vreau sa zic, e ca o singura interpretare aduce probleme exact in citirea mesajului divin, si a nu oferi posibilitatea unor oameni ce citesc Scriptura sa gaseasca pace cu Dumnezeu cu sau fara icoane, cu sau fara a bea vin, etc.

Multumesc pentru optiunea de a scrie, si totodata voi spune ca aceste lucruri mentionate nu m-au oprit sa ma casatoresc cu o persoana minunata din cadrul BO (Ruse) si nu am avut nici un conflict (de exemplu nu au fost probleme cand ea vrea sa pastreze postul) si am fost deschis la dialog (inclusiv odata cu un mitropolit ortodox) cand discutia a fost facuta cu respect.

Last edited by Ciprian Mustiata; 28.12.2012 at 12:47:24.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.12.2012, 12:50:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Pozitia mea cel putin este ca BO ar trebui sa spuna ca "sambata era ziua in care Iisus tinea ca zi de odihna, dar noi celebram ziua de duminica in amintirea Invierii").
Ati citit d-voastra toate comunicatele Bisericii Ortodoxe Romane sau ati ascultat macar predicile ca sa stiti de ce noi nu despartim ziua unu (duminica) de ziua a saptea (sambata)? Aveti multe idei preconcepute despre Ortodoxie.
Sinodul s-a pronuntat in privinta asta, ca n-ati auzit d-voastra e altceva.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.12.2012, 12:53:32
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati citit d-voastra toate comunicatele Bisericii Ortodoxe Romane sau ati ascultat macar predicile ca sa stiti de ce noi nu despartim ziua unu (duminica) de ziua a saptea (sambata)? Aveti multe idei preconcepute despre Ortodoxie.
Eu am spus de pozitia preotilor atunci cand i-am intrebat. Personal nu am citit sfintii parinti, nici toate comunicatele BOR, dar pot sa zic ca (relativ multe) persoane precum sotia mea nu stia de ziua a saptea ca e sambata, dar ca e duminica. (ea e din BO Rusa, dar acest lucru este destul de generalizat din experienta mea si in cadrul BOR)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.12.2012, 12:56:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Eu am spus de pozitia preotilor atunci cand i-am intrebat. Personal nu am citit sfintii parinti, nici toate comunicatele BOR, dar pot sa zic ca (relativ multe) persoane precum sotia mea nu stia de ziua a saptea ca e sambata, dar ca e duminica. (ea e din BO Rusa, dar acest lucru este destul de generalizat din experienta mea si in cadrul BOR)
Din prezentarea facuta n-am inteles la ce cult ati trecut, cu care va identificati, cu adventistii?
Prietenul adventist nu v-a aratat si tacticile pe care le folosesc unii dintre ei in lucrarea de evanghelizare? :)
Faptul ca ati gasit logica in ceea ce spune, nu inseamna ca are si dreptate, depinde din ce unghi v-a facut sa vedeti, atata tot.

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 13:00:24.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.12.2012, 12:58:55
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din prezentarea facuta n-am inteles la ce cult ati trecut, cu care va identificati, cu adventistii?
Nu, cu baptistii:
Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
(...)
Sub aceasta introducere, am putut relativ usor sa gasesc oamenii ce vor sa arate ca pozitia lor este "adevarata", dar fara sa aduca argumente. La final m-am botezat ca si baptist, deoarece a venit un pastor si mi-a aratat o crestinatate traita. Imi amintesc si azi predica despre Moise cum s-a dus in desert ca sa IL traiasca pe Dumnezeu, cum Domnul Iisus a facut la fel.(...)
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(...)
Prietenul adventist nu v-a aratat si tacticile pe care le folosesc unii dintre ei in lucrarea de evanghelizare? :)
In practica mi-a aratat tacticile de la toti (inclusiv ortodocsi, catolici, baptisti, adventisti sau martori, mormoni, sau oricine altii).

Ideea acestui mesaj este de a spune ca am invatat (azi pot sa va directionez spre ceva mai bun: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies ) cand cineva spune diferite argumente spre a aduce un argument de emotie, dar sa nu raspunda la intrebarile initiale.

Citat:
Faptul ca ati gasit logica in ceea ce spune, nu inseamna ca are si dreptate, depinde din ce unghi v-a facut sa vedeti, atata tot.
In parte aveti dreptate. Trebuia sa formulez mai bine! Insa puteti spune ca anumite argumente (logice sau nu) fundamenteaza intr-un fel orice credinta. Ce explicit am zis este ca in multe cazuri sunt persoane ce zic cuvinte ce nu raspund intrebarea, si nu deoarece "nu am inteles ca nu-s intelept", ci deoarece raspunsul lipseste complet.

Voi folosi in mini-exemplu cu martorii (ce nu-s nici un cult intre BB, BO, BA). Ei sustin ca Hristos a murit pe stalp, si apoi folosesc ca argument diferente intre traduceri de Biblie, apoi zic ca in greaca originala era "xylos" si nu cruce. Aceste argumente, desi sunt foarte greu de verificat pentru cine nu stie greaca veche, poate fi confirmat relativ usor in ziua de azi. Trebuie folosita logica cateodata pentru a vedea substanta fundamentului.

Ganditi-va la un exemplu similar in care cineva ar intreba despre un "stalp" al ortodocsilor, si sa va ganditi la un raspuns dat pe jumatate, si cu discutii despre versiunile de Biblie, etc. Nu vreau sa zic, ca BO poate un are dreptate, sau martorii, dar aceste "argumente" nu-mi raspund intrebarea, si deci nu-mi ofera raspunsul.

Last edited by Ciprian Mustiata; 28.12.2012 at 13:11:34.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.12.2012, 13:05:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Nu, cu baptistii:
Mi-a scapat fragmentul respectiv. E putin straniu pentru mine sa aderi la un cult doar pentru ca vezi roade intr-o persoana, insa e pana la urma problema constiintei d-voastra.

Citat:
Insa puteti spune ca anumite argumente (logice sau nu) fundamenteaza intr-un fel orice credinta. Ce explicit am zis este ca in multe cazuri sunt persoane ce zic cuvinte ce nu raspund intrebarea, si nu deoarece "nu am inteles ca nu-s intelept", ci deoarece raspunsul lipseste complet.
Poate persoana respectiva nu a aflat inca raspunsul.
In fine, problema cu martorii lui Iehova nu e "forma" , ca e stalp, T, cruce, e mai putin relevant, problema lor e de "fond", pentru ei Iisus Hristos nu e Dumnezeu si om. E foarte usor sa le areti martorilor ca Iisus n-a fost crucificat pe un stalp, sa intri in detalii despre crucificarea la romani, insa mi se par discutii fara rost, cand fondul lor e cangrenat. Aia e problema lor majora.

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 13:29:03.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.12.2012, 14:05:51
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In fine, problema cu martorii lui Iehova nu e "forma" , ca e stalp, T, cruce, e mai putin relevant, problema lor e de "fond", pentru ei Iisus Hristos nu e Dumnezeu si om. E foarte usor sa le areti martorilor ca Iisus n-a fost crucificat pe un stalp, sa intri in detalii despre crucificarea la romani, insa mi se par discutii fara rost, cand fondul lor e cangrenat. Aia e problema lor majora.
Argumentul meu nu era legat de martori, era de ortodocsi Am folosit un exemplu de la martori, si dvs. vedeti aceleasi probleme: sunt probleme de forma si de fond in anumite argumente ce mi-au fost prezentate.

De asta am zis imediat dupa:
Citat:
Ganditi-va la un exemplu similar in care cineva ar intreba despre un "stalp" al ortodocsilor, si sa va ganditi la un raspuns dat pe jumatate, si cu discutii despre versiunile de Biblie, etc. Nu vreau sa zic, ca BO poate un are dreptate, sau martorii, dar aceste "argumente" nu-mi raspund intrebarea, si deci nu-mi ofera raspunsul.
Martorii dupa mine au multe probleme, si intr-un fel, excluzant faptul ca-s minoritate religioasa, ii vad sub anumite nuante (de genul ca "exista doar o interpretare") foarte apropiati cu ortodocsii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
convertiri la ortodoxie Timis1 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 03.09.2017 17:43:21
ortodoxie ocultista padrevicentiu Generalitati 5 02.07.2010 21:03:08
Patriotism & Ortodoxie eodor nastasa Generalitati 31 07.04.2010 13:20:20
Calea spre ortodoxie are un inceput naiewn Biserica Ortodoxa Romana 7 16.05.2009 06:11:44