Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2012, 13:31:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citind acest topic, eu m-aș îngrijora mai degrabă de situația inversă: de influențele penticostale în gândirea ortodoxă românească.

Duhul criticării permanente a preoților, cu precădere a episcopilor și mai ales a patriarhului este duh protestant. Când o preoteasă vine pe un forum public și sugerează că patriarhul este eretic, ceva nu e în regulă. Când, în lumea catolică se mai întâmplă asta, avem o expresie de tot râsul: unei asemenea persoane îi spunem că se crede "mai catolic decât Papa". Dar eu văd frecvent aici forumiști care se cred mai ortodocși decât Preafericitul. Nu. nu e vorba de stiliști, care au încetat de a aparține, formal, de Biserica Ortodoxă Română, ci e vorba de mulți dintre cei care susțin că sunt copiii ei, dar care nu își iubesc părinții.

O altă influență protestantă și, în mod specific, penticostală aș numi-o "trăirismul". Chestia asta, cu "important e să trăiești credința" e ceva vag definit, care mi-a scăpat întotdeauna și care îmi sugerează un pericol pentru suflet, cu atât mai serios cu cât e cumva ascuns în ceață. Pentru mine, a-L iubi pe Cristos înseamnă a asculta de legile Lui. E un act de voință.

O a treia influență penticostală asupra cultului ortodox este dată de supralicitarea unor charisme speciale, pe care, uneori, Dumnezeu le conferă unor oameni fără legătură cu meritul lor personal. Ideea de a căuta un "duhovnic văzător cu duhul", idee căreia i s-au consacrat topicuri speciale, este, pentru mine, o idee de extracție penticostală. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu a avut grijă deja să am un duhovnic bun: este parohul bisericii de care aparțin și în a cărei matricolă a botezaților apare numele meu. Când mă voi muta și voi aparține altei parohii, preotul de acolo va fi păstorul pe care Dumnezeu mi l-a dat mie și pe acela îl voi ruga să aibă grijă de sufletul meu. Ideea de a merge la nu știu care mănăstiri gen Petru Vodă, în care să dau peste un "preot înduhovnicit", vine și ea cu pericolele ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.02.2012 at 13:36:20.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2012, 13:38:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O a treia influență penticostală asupra cultului ortodox este dată de supralicitarea unor charisme speciale, pe care, uneori, Dumnezeu le conferă unor oameni fără legătură cu meritul lor personal. Ideea de a căuta un "duhovnic văzător cu duhul", idee căreia i s-au consacrat topicuri speciale, este, pentru mine, o idee de extracție penticostală..
Supralicitarea acestor carisme ar trebui sa o cautati mai intai la catolicii carismatici. Poate ca ei i-au influentat pe ortodocsi? Sigur de la penticostali vine ideea cautarii unui duhovnic special...

De fapt este o tendinta omeneasca de a umbla mai mult dupa daruri, decat dupa sfintire si cunoastere de Dumnezeu. Ne lovim de ea in fiecare religie, dar e mai fancy sa zicem ca vine de la penticostali; e mai de efect.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2012, 13:50:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Supralicitarea acestor carisme ar trebui sa o cautati mai intai la catolicii carismatici. Poate ca ei i-au influentat pe ortodocsi? Sigur de la penticostali vine ideea cautarii unui duhovnic special...

De fapt este o tendinta omeneasca de a umbla mai mult dupa daruri, decat dupa sfintire si cunoastere de Dumnezeu. Ne lovim de ea in fiecare religie, dar e mai fancy sa zicem ca vine de la penticostali; e mai de efect.
Catolicii carismatici sunt, din fericire, cumva insularizați în cadrul Bisericii Catolice. Nimeni nu i-a dat deoparte, s-au izolat singuri. Ei au propriile lor grupuri, își fac propriile lor Liturghii, prin subsolurile bisericilor (de exemplu, în subsolul Catedralei Sf Iosif). Nu am nicio treabă cu ei, personal nu cunosc niciun catolic charismatic. Ei se cunosc între ei, au prieteniile lor și treaba lor. Catolicii obișnuiți, adică aceia necarismatici, așa, ca mine, au drept confesor și călăuzitor pe preotul paroh. Tinerii îl au pe vicarul parohial, care e cel mai tânăr dintre preoți.

Pe de altă parte, desigur că există influențe penticostale în Biserica Catolică. Sunt primul care să recunosc acest lucru, să îl regret și să iau atitudine, așa cum am făcut-o, de exemplu, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/1...cii-sacerdoti/
Din fericire, așa cum am spus, în mainstream-ul catolic asemenea influențe sunt slabe, iar în actualul pontificat au devenit și mai slabe, Sfântul Părinte Benedict imprimând o orientare mai tradiționalistă și chiar legalistă pontificatului său, mai ales în comparație cu Papa Paul al VI-lea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2012, 13:55:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Afirmatia aceasta a lui Lucian <<tot insist cu aparitia unora dupa multe secole. Ei nu puteau primi harul pentru ca se departasera de cei care asupara carora se pogorase Duhul Sfant>> ucide.

Conform spuselor tale, Duhul Sfant este limitat a se manifesta in Biserica Ortodoxa. Nimeni nu poate fi copil al lui Dumnezeu decat in sanul Bisericii Ortodoxe. Adevarat???
Acum te rog pe tine Lucian, apleaca-te putin asupra celor afirmate de tine. Inaintea lui Dumnezeu din Ceruri, si in Numele Fiului Sau Iisus Hristos precum si inaintea oamenilor, aici, pe forum, spui tu ca Duhul Sfant se transmite si se manifesta numai si numai in Biserica Ortodoxa??? Nu te grabi sa raspunzi. Roaga-te intai.
Harul Duhului Sfant nu se revarsa decat in BO. E suficient?
Dar eu intrebasem altceva la care nu am primit raspuns: Cum au primit protestantii harul cand toate exemplele din Sf Scriptura, singura autoritate conform convingerilor dvs, se impartaseste prin cei care il primisera in prealabil?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.02.2012, 13:59:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citind acest topic, eu m-aș îngrijora mai degrabă de situația inversă: de influențele penticostale în gândirea ortodoxă românească.

Duhul criticării permanente a preoților, cu precădere a episcopilor și mai ales a patriarhului este duh protestant. Când o preoteasă vine pe un forum public și sugerează că patriarhul este eretic, ceva nu e în regulă. Când, în lumea catolică se mai întâmplă asta, avem o expresie de tot râsul: unei asemenea persoane îi spunem că se crede "mai catolic decât Papa". Dar eu văd frecvent aici forumiști care se cred mai ortodocși decât Preafericitul. Nu. nu e vorba de stiliști, care au încetat de a aparține, formal, de Biserica Ortodoxă Română, ci e vorba de mulți dintre cei care susțin că sunt copiii ei, dar care nu își iubesc părinții.

O altă influență protestantă și, în mod specific, penticostală aș numi-o "trăirismul". Chestia asta, cu "important e să trăiești credința" e ceva vag definit, care mi-a scăpat întotdeauna și care îmi sugerează un pericol pentru suflet, cu atât mai serios cu cât e cumva ascuns în ceață. Pentru mine, a-L iubi pe Cristos înseamnă a asculta de legile Lui. E un act de voință.

O a treia influență penticostală asupra cultului ortodox este dată de supralicitarea unor charisme speciale, pe care, uneori, Dumnezeu le conferă unor oameni fără legătură cu meritul lor personal. Ideea de a căuta un "duhovnic văzător cu duhul", idee căreia i s-au consacrat topicuri speciale, este, pentru mine, o idee de extracție penticostală. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu a avut grijă deja să am un duhovnic bun: este parohul bisericii de care aparțin și în a cărei matricolă a botezaților apare numele meu. Când mă voi muta și voi aparține altei parohii, preotul de acolo va fi păstorul pe care Dumnezeu mi l-a dat mie și pe acela îl voi ruga să aibă grijă de sufletul meu. Ideea de a merge la nu știu care mănăstiri gen Petru Vodă, în care să dau peste un "preot înduhovnicit", vine și ea cu pericolele ei.
Curioasa paralela intre ravna dupa un "duhovnic vazator cu duhul" si ravna dupa harisme speciale, prezenta in mediile penticostale. La lista inceputa de d-voastra as mai adauga si pietismul protestant, destul de inradacinat printre ortodocsi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.02.2012, 14:04:42
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Harul Duhului Sfant nu se revarsa decat in BO. E suficient?
Nu cred ca te-ai rugat mai inainte sa dai acest raspuns categoric. Domnul Dumnezeu sa te ierte, caci nu stii ce spui. Cine te-a invatat asa, sa se pocaiasca de asemenea.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2012, 14:10:21
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Pentru Lucian, iata raspunsul la intrebarea care te chinuie:

"In zilele de pe urma, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice faptura; feciorii vostri si fetele voastre vor proroci, tinerii vostri vor avea vedenii, si batranii vostri vor visa vise!
Da, chiar si peste robii Mei si peste roabele Mele voi turna, in zilele acelea, din Duhul Meu si vor proroci.
Atunci oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit." (Fapte 2:17,18,21)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2012, 14:18:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu cred ca te-ai rugat mai inainte sa dai acest raspuns categoric. Domnul Dumnezeu sa te ierte, caci nu stii ce spui. Cine te-a invatat asa, sa se pocaiasca de asemenea.
De ce sunteti deranjat daca cineva spune ca in comunitatea penticostala nu exista har lucrator? Nici macar n-ati inteles la ce s-a referit Lucian.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2012, 14:27:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu cred ca te-ai rugat mai inainte sa dai acest raspuns categoric. Domnul Dumnezeu sa te ierte, caci nu stii ce spui. Cine te-a invatat asa, sa se pocaiasca de asemenea.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce sunteti deranjat daca cineva spune ca in comunitatea penticostala nu exista har lucrator? Nici macar n-ati inteles la ce s-a referit Lucian.
Asta-i primul canon penticostal : Cine te-a invatat asa, sa se pocaiasca .
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2012, 14:42:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce sunteti deranjat daca cineva spune ca in comunitatea penticostala nu exista har lucrator? Nici macar n-ati inteles la ce s-a referit Lucian.
Caut pe forum unde s-a dezbatut "problema harului", pentru ca heterodocsii sa inteleaga clar la ce ne referim noi cand spunem har lucrator. Am senzatia ca vedem din puncte diferite. Revin cu un link.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34