Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2012, 15:22:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Caut pe forum unde s-a dezbatut "problema harului", pentru ca heterodocsii sa inteleaga clar la ce ne referim noi cand spunem har lucrator. Am senzatia ca vedem din puncte diferite. Revin cu un link.
În sfârșit a pus cineva punctul pe i (pe haș)! Căci există o deosebire fundamentală între cum percep Harul ortodocșii și neoprotestanții. Îmi explica (pe un alt forum) o soră ortodoxă cum harul se revarsă prin "țevile" preoților indiferent că acestea sunt curate ori ruginite...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.02.2012, 15:46:44
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi explica (pe un alt forum) o soră ortodoxă cum harul se revarsă prin "țevile" preoților indiferent că acestea sunt curate ori ruginite...
Si tu ai crezut asa ceva?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.02.2012, 15:52:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În sfârșit a pus cineva punctul pe i (pe haș)! Căci există o deosebire fundamentală între cum percep Harul ortodocșii și neoprotestanții. Îmi explica (pe un alt forum) o soră ortodoxă cum harul se revarsă prin "țevile" preoților indiferent că acestea sunt curate ori ruginite...
harul trebuie sa se vada: vindecari, exorcizari.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.02.2012, 16:44:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Si tu ai crezut asa ceva?
Bineînțeles că nu! Acel răspuns contrazicea flagrant Sfânta Scriptură care ne prezintă "uleiul" Duhului Sfânt ce se scurge prin țevi de aur, nu ruginite... Zaharia 4.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.02.2012, 18:10:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu cred ca te-ai rugat mai inainte sa dai acest raspuns categoric. Domnul Dumnezeu sa te ierte, caci nu stii ce spui. Cine te-a invatat asa, sa se pocaiasca de asemenea.
Sa ma ierte Dumnezeu intr-adevar, dar pentru greselile facute nu pentru ca marturisesc invatatura Bisericii, chiar cu pretul de a-i deranja pe cei care nu sunt de acord.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.02.2012, 18:14:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Pentru Lucian, iata raspunsul la intrebarea care te chinuie:

"In zilele de pe urma, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice faptura; feciorii vostri si fetele voastre vor proroci, tinerii vostri vor avea vedenii, si batranii vostri vor visa vise!
Da, chiar si peste robii Mei si peste roabele Mele voi turna, in zilele acelea, din Duhul Meu si vor proroci.
Proorocia se refera la alte daruri. Nu la impartasirea harului vital pentru mantuire. In versetele de fata este vorba despre "daruri speciale" pentru cei care sunt deja in Biserica. Proorocia este pentru toti cei din Biserica nu pentru cei din afara ei.
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Atunci oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit." (Fapte 2:17,18,21)
"Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.02.2012, 18:38:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În sfârșit a pus cineva punctul pe i (pe haș)! Căci există o deosebire fundamentală între cum percep Harul ortodocșii și neoprotestanții. Îmi explica (pe un alt forum) o soră ortodoxă cum harul se revarsă prin "țevile" preoților indiferent că acestea sunt curate ori ruginite...
„Frumoasa” generalizare. Inteleg ca la ora 17.00 vi s-a incheiat Sabatul si acum aveti liber la a lua in deradere credinta ortodoxa, asa cum ati facut-o de altfel constant pe acest forum. Va las atunci cu fratele penticostal si cu cel evanghelic sa discutati in continuare. Eu ma retrag definitiv din sectiunea "secte si culte". Pregatisem un material despre "harul lucrator", asa cum apare in teologia ortodoxa, insa din moment ce gustati mai mult ce spune lelea Ana, exista riscul ca mesajul sa devina tern, din cauza profilului d-voastra,dezinteresat de adevarul ortodox, doar distorsionarile lui satisfacandu-va.

Last edited by ioanna; 11.02.2012 at 18:43:47.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.02.2012, 18:44:27
Nicu5166's Avatar
Nicu5166 Nicu5166 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

...Frati crestini ortodocsi !...de cand manifestati domniile voastre atata interes pentru ereziile protestante ?Nu va amintiti cum ne spune parintele Arsenie Papacic ... ,,cu dracu nu se sta de vorba " !...iar daca cumva dintre cei ce postati pe aici faceti parte dintre acei eretici v-am fi profund recunoscatori daca nu ne-ati mai tulbura cu ,,babiloniile" voastre !
...Iertati-ma daca v-am suparat !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.02.2012, 19:59:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
„Frumoasa” generalizare. Inteleg ca la ora 17.00 vi s-a incheiat Sabatul si acum aveti liber la a lua in deradere credinta ortodoxa, asa cum ati facut-o de altfel constant pe acest forum. Va las atunci cu fratele penticostal si cu cel evanghelic sa discutati in continuare. Eu ma retrag definitiv din sectiunea "secte si culte". Pregatisem un material despre "harul lucrator", asa cum apare in teologia ortodoxa, insa din moment ce gustati mai mult ce spune lelea Ana, exista riscul ca mesajul sa devina tern, din cauza profilului d-voastra,dezinteresat de adevarul ortodox, doar distorsionarile lui satisfacandu-va.
Nu e cazul să vă supărați pe mine, supărați-vă pe [lelea] Ana, eventual pe părintele Cleopa care pare-se e autorul acelei "derâderi a credinței ortodoxe". Am transcris și eu ce am auzit din respectivele surse ortodoxe, îmi pare rău...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.02.2012, 20:26:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu e cazul să vă supărați pe mine, supărați-vă pe [lelea] Ana, eventual pe părintele Cleopa care pare-se e autorul acelei "derâderi a credinței ortodoxe". Am transcris și eu ce am auzit din respectivele surse ortodoxe, îmi pare rău...
Domnule adventist, veti primi report din partea mea de fiecare data cand faceti afirmatii defaimatoare la adresa Ortodoxiei sau a parintilor ortodocsi, acuze de “luare in deradere a credintei” fara acoperire si distorsionare deliberata a mesajului lor. Atat am avut de completat.

Last edited by ioanna; 11.02.2012 at 20:30:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34