Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2007, 12:31:37
pr.blideran_olimpiu pr.blideran_olimpiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2007
Mesaje: 9
Implicit

da
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2007, 14:58:03
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

sunt si eu mama a doi copii mici,dupa botez am inceput sa impartasesc copilul la saptamana dar aveam binecuvantare de la duhovnic sa ii impartasesc si zilnic daca era cu putinta daca nu macar la saptamana ,si astfel l-am impartasit saptamanal si daca era slujba si in cursul saptamanii il impartaseam iar,dar schimband biserica intr-o zi si ducandu-ma unde nu era duhovnicul meu ,s-a intamplat sa ma duc de doua ori p saptamana si astfel preotul mi-a atras atentia ca nu se impartaseste atat de des ci la luna copilul neavand anul.mi-am sunat duhovnicul pt ca eu de fapt stiam ca se impartaseste aproape zilnic si eram sigura de asta dar ma tulburasem si duhovnicul a zis sa ii spun acelui preot sa citeasca canoanele bisericii.bineinteles ca am dus copilul in continuare saptamanal la impartasit.vreau sa va spun ca de fapt 2 preoti mi au zis despre impartasirea copilului deasa ,un ieromonah si un preot de mir fiind duhovnicul meu.
referitor ca stau copii nemancati pana la 11 ca sa fie impartasiti,eu una ii duceam de dimineata ca erau mici si nu rezistau nemancati pana la 11 si cand lumea dadea liturghie atunci ii si impartasea dar duhovnicul a zis sa ma stradui sa duc copii atunci la sfarsit cand se spune""cu frica si cu dragoste sa va apropiati"pt ca atunci sunt toti sfintii de fata iar copilul fiind un suflet curat ii vede pe sfinti.in privinta mancarii mi s-a permis sa ii impartasesc chiar daca au mancat,dupa ce au facut anul tot la saptamana ii impartaseam insa copilul trebuia sa manance doar lichide nu si mancare solida,si abia dupa doi ani mi s-a dat voie sa il impartasesc deloc fara nici macar ceai dar ca sa reziste nemancati ii duc de dimineata.
Acum baiatul cel mare are 3 ani si cand il impartasesc pe cel mic vine si spune<vreau si eu >adica sa se impartaseasca si chiar insista in cazul asta duhovnicul ne-a dat voie sa il impartasesc atunci cand vrea pt ca Mantuitorul a zis <lasa-ti copii sa vina la mine>
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2007, 22:12:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Va multumim pentru recomandari. Se intelege din ce ati spus ca si in randul unor preoti exista o rutina in a administra Taina Sfintei Impartasanii. Ma refer la cei care sustineau ca: "nu se impartaseste atat de des " copiii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.11.2007, 11:21:55
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

imi pare rau sa spun asta dar intr-adevar exista si astfel de preoti,important este gasim un duhovnic bun care sa ne indrume cum sa facem cu copii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2007, 16:18:37
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
ca mama si preoteasa imi duc baitelul marian de 11 luni in fiecare duminica si sarbatoare ca sa-l impărtăsesc.parintele paroh a spus ca e bine sa nu pape cu 2-3 ore inainte dar eu nu ii dau decat pe la 7 mancare mai consistenta -lapte cu cereale si apoi nu ii mai este foame.asa s-a obisnuit de mic, de la o lună.cand il vede pe parinte deschide larg gurita stie ca ii da ceva bun...apoi doarme foarte liniștit.sper ca ma primiti si pe mine intre voi.cu drag andreea.
Buna ziua
daca imi permiteti: am si eu un copilas de aproape 3 anisori; eu incerc de cand era micut sa il impartasesc saptamanal, Duminica... Cu mancatul...nu m-am indurat sa incerc sa il las nemancat pentru ca el ere oricum facandui-se foame inainte de 12 si nu il pot refuza; dar l-am impartasit si asa si sper ca desi nu e prea tare constient de ce inseama Sfanta Impartasnie sa pot sa il fac mai tarziu sa inteleaga ca tot ce face pe pamant trebuie sa fie cu gandul la Dumnezeu, ca El e bun si ca numai prin El putem avea o viata deplina. Sper sa reusesc, dar trebuie sa recunosc ca de multe ori ma tem cand ma duce gandul la cate incercari vom (mai) avea in lumea asta din ce in ce mai plina de ispite, care mai de care.... Cum vom proceda cand vor creste, ca sa le insuflam cu dragoste Credinta pentru cele sfinte? Pentru multi copii poate ajunge o corvoada daca mediul e ostil si noi incercam cu forta aproape sa ii aducem pe un anumit drum.... ( bine, depinde mult de mediul familial, de anturaj, etc).... aaaa, am uitat sa mentionez ca eu sunt o mamica singura, tatal copilului alegand sa lase grijile deoparte, si sa isi vada de viata lui...desi eu nu imi mai pot imagina o alta viata fara copilul meu; asa e cand esti PARINTE;
sper sa imi fac un cerc de prieteni daca se poate si cu copilasi, majoritatea prietenilor mei tineri alegand sa nu se gandeasca ca trebuie sa ne traim viata cu gandul la Dumnezeu clipa de clipa...insa mie imi place sa citesc din vietile monahilor ca au urmat calea "cea stramta" si ii fericesc pe cei care pot urma calea aceasta...insa cum spunea un preot de la o manastire, in ziua de azi e din ce in ce mai greu...si asa va fi si pentru micutii nostri.....
multumesc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.09.2008, 17:07:29
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Am vazut ca la Stavropoleos toti pruncii sunt impartasiti in cadrul Sfintei Liturghii si la momentul potrivit. Acum nu stiu daca sunt toti nemancati sau au mancat ceva pe afara. Dimpotriva, la biserica de langa blocul meu, unde slujesc 4 preoti, pruncii sunt impartasiti in orice moment din liturghie. Parintele copilului ia o lumanare, merge catre altar (usa de la miazanoapte) si un preot iese cu potirul si il impartaseste. In acest caz copilul nu mai asteapta, este impartasit imediat. E adevarat ca nici in acest caz, nu stiu daca pruncul a mancat sau nu. Important este ca in ambele cazuri pruncii sunt impartasiti. Si pentru mine e o mare bucurie sa vad acest lucru.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.09.2008, 11:00:44
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

cel mai bine este ca dimineata cum s-a trezit bebelusul sa mergeti cu el la SF Liturghie si sa-l impartasiti , asta in caz ca nu a mancat inainte.eu stiu ca cel mai frumos este ca copilul sa doarma macar 20 minute inainte sa i-a SF Impartasanie.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2008, 14:19:30
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

copii stiu ca se impartasesc de la 7 ani...:rolleyes:
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.10.2008, 14:49:27
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

Preotul m-a sfatuit sa impartasesc copilul la 40de zile,daca se poate nemincat....ptr ca e micut ,are 1an si5luni,si inca mai maninca la sin.....nu sint de parere ca copilul sa fie dus abia la 7 ani la impartasit ....atunci cred ca e mai bine intai sa se spovedeasca.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.10.2008, 16:42:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Copiii pana la trei anisori se pot impartasi si pe mancate si cat mai des cu putinta.Ajunarea incepe mai mult,ca o drepindere,decat ca o obligatie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57