Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2008, 20:14:09
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Daca s-ar da din inima ar fi foarte bine, dar vedem ca oamenii cam putin sar in ajutor in restul timpului, dar cand le moare cineva repede sar sa implineasca tot felul de ritualuri ca vezi doamne...
una e pomana, si una-s traditiile inutile, daca vrei sa dai pomana dupa cel mort, du-te imbraca pe cel gol , satura pe cel flamand, nu paganiza slujba inmormantarii cu tot felu de colaci, prosoape, bani, etc, nu este crestinesc, nu asa vrea Dumnezeu sa dam pomana, si nu mai suntem in Evul Mediu , din fericire, treziti-va oameni buni, probabil n-ati participat la inmormantari prea des, se face un adevarat ritual paganesc de catre unele "babe" de dragul implinirii traditiei, in loc sa se roage pt cel mort, in loc sa indemne la pocainta, pe multi in acele momente ii intereseaza cate prosoape trebuie lagate de prapori, de preot, de bratul nush cui, ce relevanta au toate aceste lucruri? ce logica au? nici una, pacat ca ne pierdem in fel si fel de traditii, da sunt frumoase traditiile romanesti, dar nu facute in astfel de imprejurari cand mortul trebuie incredintat prin rugaciuni lui Dumnezeu, si pt ceelalti trebuie sa fie un moment de meditatie asupra propriei morti
Adevarat, ai pus punctul pe "i".
De ce face-ti toti pomana numai cand moare cineva>? Oare nu sunt atatia sarmani care dorm saracii pe bancile publice lihniti de foame, iar cand mergem la serviciu sau la scoala trecem pe langa ei indiferenti, facandu-ne ca ne uitam in alta parte ca sa nu-i vedem si sa nu ne mustre constiinta? A? Nuuuuu, aici o sa va scuza-ti repede ca nu aveit bani sa le luati si lor ceva, ca si asa aveti prea multe probeleme acasa... Trist...dar asta e adevaru. :hmmm:
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.08.2008, 21:57:47
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Poti sa argumentezi canonic ca moartea cuiva trebuie sa fie un motiv de meditatie....etc.!s-r putea ca in acele traditii sa fi mai multa sinceritate decat atunci cand regulile reci nu intelg putre traditiei!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2008, 10:33:37
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Poti sa argumentezi canonic ca moartea cuiva trebuie sa fie un motiv de meditatie....etc.!s-r putea ca in acele traditii sa fi mai multa sinceritate decat atunci cand regulile reci nu intelg putre traditiei!
dragul meu frate, tu ai participat la inmormantari? ai avut in familie inmormantari pe care a trebuit sa le pregatesti? e aberant sa spui ca e mai bine sa tinem traditiile dacat sa ne gandim la pocainta si spalarea pacatelor noastre, pt tine moartea cuiva nu-i un moment de meditatie asupra faptului ca intr-o zi fara de veste putem pleca si bine ar fi sa nu ne prinda moartea ca pe fecioarele nebune care nu si-au luat undelemn pt candele, asta-i important, nu prosoape , nu fel si fel, astea n-ajuta la absolut nimic, au murit atatia oameni fara prosoape, chiar fara lumanari, da asta nu-i pune mai prejos decat altii caci in ziua aceea faptele lor vor vorbi pentru dansi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2008, 17:49:08
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
In fiecare zona a tarii, dar cu preponderenta in Muntenia si Moldova exista fel si fel de traditii ,obiceiuri si ritualuri in cadrul inmormantarii care nu au nici un suport canonic nu ajuta cu nimic ci doar ingreuneaza si pune familia decedatului in situatia de a face cheltuieli peste masura pt inmormantare, de ce preotii acepta astfel de traditii? multi spun ca nu vreau sa strice traditiile localnicilor, dar preotul e pus a arate calea adevarata si sa-i dezbrace pe oameni de ritualuri fara rost, din cauza acestor ritualuri multi ne-ortodocsi cred k acestea fac parte din credinta ortodoxa, de ce lasa preotii ca slujba inmormantartii sa fie impanata si pangarita cu fel si fel de stupizenii, nu cred k exista nicio explicatie dacat poate puierila
Propun, daca tot ai deschis acest subiect sa ne dai si ceva sfaturi pentru a face inmormantarea dupa canoane. Ce nu e bun retinem mult mai usor decat ceea ce este cu adevarat bun! Astept cu nerabdare postarea ta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2008, 20:45:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de danyel
In fiecare zona a tarii, dar cu preponderenta in Muntenia si Moldova exista fel si fel de traditii ,obiceiuri si ritualuri in cadrul inmormantarii care nu au nici un suport canonic nu ajuta cu nimic ci doar ingreuneaza si pune familia decedatului in situatia de a face cheltuieli peste masura pt inmormantare, de ce preotii acepta astfel de traditii? multi spun ca nu vreau sa strice traditiile localnicilor, dar preotul e pus a arate calea adevarata si sa-i dezbrace pe oameni de ritualuri fara rost, din cauza acestor ritualuri multi ne-ortodocsi cred k acestea fac parte din credinta ortodoxa, de ce lasa preotii ca slujba inmormantartii sa fie impanata si pangarita cu fel si fel de stupizenii, nu cred k exista nicio explicatie dacat poate puierila
Propun, daca tot ai deschis acest subiect sa ne dai si ceva sfaturi pentru a face inmormantarea dupa canoane. Ce nu e bun retinem mult mai usor decat ceea ce este cu adevarat bun! Astept cu nerabdare postarea ta.

Erau ceva sfaturi pe net nu mai stiu unde despre felul in care trebuie sa procedam in cazul unei inmormantari

pai cam asa ar fi, dupa ce mortu este pregatit, spa;lat, imbracat pus in sicriu si tot tacamu, se asaza in casa sau capela dupa caz, i se aprinde o lumanare la cap simbolizand lumina Lui Hristos, daca in serile precedente inmormantarii se obisnuieste sa se faca priveghi, atunci acesta v-a cuprinde depinde de obiceiul zonei, ori slujba stalpilor, ori o mica slujba facuta de preot si cititul pe rand din Psaltire de catre credinciosi, in niciun caz priveghiul nu trebuie sa devina un prilej de pacatuire imbibat cu alcool si povesti necuviincioase asa cum de multe ori se intampla

la Slujba inmormantarii, trebuie sa se pregatesca o masa pe care preotul isi pute molitfernicul, crucea, un sfesnic cu lumanari , eventual o vaza cu flori, trebuie aduse praporii, dar este inutil sa legi colaci si prosoape pe acestea, trebuie pregatita o cruce de lemn cu numele decedatului , pe sicriu este inutil sa se puna prosoape(sterguri) bani sau alte obiecte, eventual o iconita se poate,

nu este obigatoriu sa se puna sicriu pe un pat special amenajat, e deajuns sa se puna si pe 2 scaune, e poate ca in unele locuri sa fie pregatit un catafalc, este inutil sa incoarde scaunele sau catafalcu dupa ce se ridica mortu,

mai trebuie pregatit un colac, sau in unele zone coliva, un vas cu apa, in unele zone se face si sfestanie,

este inutil sa se arunce bani in groapa sau sa se dea obiecte peste groapa,

se vor scrie niste informatii de baza referitoare la viata celui decedat, pt ca preotul sa tina un mic necrolog,

a da colaci , tuica, vin, suc de pomana dupa slujba, nu este obligatoriu, dar daca se doreste, se poate da,

daca se face masa de pomana dupa slujba, aceasta ar trebui sa fie facuta doar intre rudenii sau eventual cu cei nevoiasi( s-a intamplat ca de la o pomana sa fie dat afara un nevoias pe motiv ca n-au loc domnii la pomana)

pomana nu trebuie data dupa un anume ritual ci din inima si celor ce au cu adevarat nevoie de pomana
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2008, 16:01:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Chiar acum ascult o predica de aici de pe "crestinortodox" o predica a parintelui Ghiorghe in care vorbeste despre traditiile prostesti cu privire la inmormantare si despre felul dur cum au reactionat oamenii atunci cand le-a intrebat " ce sunt prostiile astea ce rost are?"

pacat
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2008, 01:20:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ia sa ne uitam de pilda la aceasta filmare de la parastasul de 40 zile al parintelui nostru PF Teoctist:

http://www.crestinortodox.ro/Parastasul_la_40_de_zile_al_Parintelui_Patriarh_Te octist-video232.html

vedeti ca si IPS-le lor au stergare legate de lumanari si mie una nu mi se pare deloc exagerata aceasta practica. in afara de aspectul milosteniei, pentru ca se ofera in dar un lucru folositor, eu cred ca este si un prilej de aducere aminte a celui raposat, atunci cand folosesti acel lucru.

eu de pilda imi aduc aminte ca atunci cand am fost la inmormantarea nasei mele, pe care am iubit-o f. mult, am primit o esarfa/ batic pe care intotdeauna am purtat-o cu mare drag (era si cu mult bun gust aleasa) si simpla vedere a acestei esarfe imi aduce aminte de nasa mea si despartirea de ea, Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2008, 02:05:37
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Si eu ajunsesem sa am o adevarata"colectie" de farfurii, tacamuri si cani de la diverse inmormantari a celor dragi mie ..si asa precum spunea Mirela, de fiecare data cand foloseam obiectele respective(adica cel putin o data pe zi) imi aduceam aminte cu drag de cei plecati... evident ca acum nu trebuie inteles ca aducerea aminte se facea numai la vederea acelor obiecte... memoria lor ramane undeva sapata in inima si nu se poate sterge....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2008, 02:09:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Ce e drept cunosc si cazuri in care traditiile zonei impuneau sa oferi la parastasul de 7 ani, mobila si imbracaminte completa plus masa imbelsugata la care venea aproape tot satul,iar oamenii care faceau pomenirea, nefiind prea instariti, dar de rusine pentru ca vor fi judecati de "gura targului", se apucau sa cumpere cele de trebuinta parastasului cam cu un an inainte... cu asta nu prea sunt de acord nici eu...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2008, 17:39:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
dar ia sa ne uitam de pilda la aceasta filmare de la parastasul de 40 zile al parintelui nostru PF Teoctist:

http://www.crestinortodox.ro/Parastasul_la_40_de_zile_al_Parintelui_Patriarh_Te octist-video232.html

vedeti ca si IPS-le lor au stergare legate de lumanari si mie una nu mi se pare deloc exagerata aceasta practica. in afara de aspectul milosteniei, pentru ca se ofera in dar un lucru folositor, eu cred ca este si un prilej de aducere aminte a celui raposat, atunci cand folosesti acel lucru.

eu de pilda imi aduc aminte ca atunci cand am fost la inmormantarea nasei mele, pe care am iubit-o f. mult, am primit o esarfa/ batic pe care intotdeauna am purtat-o cu mare drag (era si cu mult bun gust aleasa) si simpla vedere a acestei esarfe imi aduce aminte de nasa mea si despartirea de ea, Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

Cand s-a vorbit despre cantatul pricesnelor in biserica toti au sarit in sus ca se baga inovatii in biserica ca se deraiaza de la linia psaltica stabilita cu mult tim in urma, dar cand e vorba de prosoape , colaci, etc..toate-s bune si frumoase, care canon sau care dogma prevede aceste lucruri? cu ce-l ajuta pe cel adormit toate traditiile acestea? cat de aproape de Dumnezeu si de invatatura crestin-ortodoxa sunt toate aceste mascarii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09