Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2008, 18:09:44
buni buni is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Mesaje: 1
Implicit am pus o cruce si o iconita sfinita pe sicriul deschis al bunicii mel

A murit bunica mea, draga mea bunica... cea care m-a crescut. Nu am vazut-o de mult timp si in momentul cand am ajuns langa sicriul ei, am plans si in cele din urma am simtit nevoia sa-i las ceva... Sa aibe ceva de la mine macar pana maine cand o inmormanteaza. I-am pus o iconita mica, sfintita, cu pamant sfint si o cruce pe piept. Imediat o femeie mi-a spus ca nu e bine... ce sa fac? Miine sa las iconita mica in capela sau sa o dau unor sarmani la cimitir? multumesc mult....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2008, 19:41:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca e bine sau nu in privinta iconitelor, insa permite-mi sa-mi exprim condoleantele pentru bunica ta. Am patit acelasi lucru ca si tine in aprilie, anul acesta si stiu prea bine cum este, mai ales ca bunica mea a fost pentru mine ca o a doua mama.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2008, 20:11:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buni Vezi mesajul
A murit bunica mea, draga mea bunica... cea care m-a crescut. Nu am vazut-o de mult timp si in momentul cand am ajuns langa sicriul ei, am plans si in cele din urma am simtit nevoia sa-i las ceva... Sa aibe ceva de la mine macar pana maine cand o inmormanteaza. I-am pus o iconita mica, sfintita, cu pamant sfint si o cruce pe piept. Imediat o femeie mi-a spus ca nu e bine... ce sa fac? Miine sa las iconita mica in capela sau sa o dau unor sarmani la cimitir? multumesc mult....
Condoleante draga mea pentru Buni a tasi eu sint Buni si m-a straduiesc sa fiu buna cu nopoteii mei ca sa-si aduca aminte cu drag de mine. Eu zic sa nu lasi inconita in sicriu mai bine lasa-i o cruciulita mica o ca Domnul stie inimile fiecaruia.

Dumnezeu s-o odihneaca in pace +
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2008, 20:49:42
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

Condoleante.
Nu sunt tocmai in masura sa raspund la intrebarea cu iconita dar intamplator mi-am intrebat asta-vara o matusa ce a facut cu icoana de la moartea bunicului ca am auzit si eu despre icoanele de la morti;mi-a zis ca a dat-o la o saraca ca e pacat sa ingropi icoane...stiu ca la mai multe inmormantari la care am fost ca nu ingropau icoana...

Dumnezeu sa o ierte +
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2009, 12:02:43
Independent
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

icoanele nu inseamna nimic, la fel ca si crucea, e o simpla pictura , o simpla bucata de lemn sau asa mai departe...
Si totusi ritualul inmormantarii e pagan prin simplu fapt ca se pune o piatra cu forma geometrica la capul mormantului,spre semnificarea vietii vesnice sau spre neuitarea raposatului.
Acesta este un binecunoscut ritual pagan.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 12:16:57
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta in loc cu verdeata,iar in ceea ce priveste cruciulita si iconita care le-ai pus cred ca doar un preot ar fi in masura sa iti raspunda.
Dumnezeu sa te intareasca.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2009, 21:21:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buni Vezi mesajul
A murit bunica mea, draga mea bunica... cea care m-a crescut. Nu am vazut-o de mult timp si in momentul cand am ajuns langa sicriul ei, am plans si in cele din urma am simtit nevoia sa-i las ceva... Sa aibe ceva de la mine macar pana maine cand o inmormanteaza. I-am pus o iconita mica, sfintita, cu pamant sfint si o cruce pe piept. Imediat o femeie mi-a spus ca nu e bine... ce sa fac? Miine sa las iconita mica in capela sau sa o dau unor sarmani la cimitir? multumesc mult....

Draga Buni, in primul rand sincere condoleante pentru pierderea dragei tale bunici.
Parerea mea este ca la moartea cuiva, orice dai, in numele acelui suflet trecut la viata vesnica este o pomana pentru acel suflet.
Sa fie primit, sa faci asa cum te indeamna inima, sa dai asa cum simti, insa in momentul in care dai ceva, orice, oricat de mic obiect, sa spui:Dumnezeu saodihneasca in pace sufletul...(spui numele).
Dumnezeu sa primeasca pomana ta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2009, 22:40:27
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Independent Vezi mesajul
icoanele nu inseamna nimic, la fel ca si crucea, e o simpla pictura , o simpla bucata de lemn sau asa mai departe...
Si totusi ritualul inmormantarii e pagan prin simplu fapt ca se pune o piatra cu forma geometrica la capul mormantului,spre semnificarea vietii vesnice sau spre neuitarea raposatului.
Acesta este un binecunoscut ritual pagan.
pagan poate esti matale daca ai tai se ingroapa cu pietre in forma geometrica la cap.
pentru noi, ortodocsii, Crucea e mult mai mult decat o forma geometrica...
si icoanele sunt, cum spui matale, simple picturi. problema e ca ceea ce reprezinta ele are insemnatate pentru noi. si, in general, pe pieptul adormitilor, se pune icoana Maicii Domnului. si pe Ea, pe Nascatoarea de Dumnezeu, O marim, daca intelegi ceva din ce spun...

mi-ar placea sa cred ca unii intra, din curiozitate, sa vada de ce ortodoxia este atat de minunata. insa, din pacate, sunt multi care vin doar la plezneala, sa mai faca putina basca, sa rada de niste "tipi invechiti", sa-i mai faca sa se certe intre ei, sa-i provoace...
bascalia nu mai tine fratilor... chiar nu mai tine... dar voi dati-i inainte...
din fericire insa pentru acesti tipi, cand viata o sa le traga suturi in gura, tot aici o sa ajunga... la mama ortodoxie. nici ei nu stiu cat de norocosi sunt ca traiesc atat de aproape. ca stau cu fundul pe closca de aur. le doresc sa afle astea cat mai curand. inainte sa moara. sufleteste.
amin
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 27.09.2009 at 22:43:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2009, 20:14:42
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

cand a murit bunicul meu, preotul mi-a spus ca nu e bine sa ingrop icoana cu Maica Domnului si pruncul Iisus pentru ca Iisus nu va mai fi ingropat o data ce a inviat...
asta e explicatia...
cand a murit tati....acum stiut ce trebuie sa fac...eu am pastrat icoana de pe pieptul lor...am dat altele de pomana; ma rog la icoanele astea...

Macar atat mi-a mai ramas si mie...icoanele de pe pieptul lor....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2011, 20:26:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Noua ne-a spus preotul sa sarutam cu totii icoana de pe pieptul mortului si apoi sa o luam si sa o dam de pomana, sa nu fie ingropata. Crucea a ramas in mainile bunicii. Mi se pare minunat sa dam de pomana icoane... minunat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
Orthoblog! Primul blog ortodox deschis! isihie Stiri, actualitati, anunturi 1 16.06.2007 00:08:40
are cineva profil deschis pe mypsace.com ? floaredecolt Generalitati 0 15.03.2007 11:07:14