Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 25.03.2011, 15:06:56
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca preotul nu te opreste, nu cred ca tu esti in masura sa te opresti singur.

Cu cat te impartasesti mai des cu atat mai bine.

Mie mi s-a parut ca impartasirea rara e OK si am invatat si pe altii si am observat ca de cate ori doream sa ma impartasesc des nu eram lasat, ca si cum cineva mi-ar fi zis, ai parte de invatatura ta, cum e? Pai prea bine nu a fost.

Pe cine prinde moartea impartasit, pentru ca are pe IIsus in el, merge direct la cer, cu ingerii.

De aia e important sa avem preoti la spitale unde sunt bolnavi care fac operatii.

Last edited by spre_rasarit; 25.03.2011 at 15:24:51.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 30.03.2011, 00:28:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca preotul nu te opreste, nu cred ca tu esti in masura sa te opresti singur.

Cu cat te impartasesti mai des cu atat mai bine.

Mie mi s-a parut ca impartasirea rara e OK si am invatat si pe altii si am observat ca de cate ori doream sa ma impartasesc des nu eram lasat, ca si cum cineva mi-ar fi zis, ai parte de invatatura ta, cum e? Pai prea bine nu a fost.

Pe cine prinde moartea impartasit, pentru ca are pe IIsus in el, merge direct la cer, cu ingerii.

De aia e important sa avem preoti la spitale unde sunt bolnavi care fac operatii.
Sfânta împărtășanie nu o primim ca o garanție că mergem direct pe plaiurile liniștii dumnezeiești , ea în schimb ne dă speranța acestei destinații . Foarte importantă e Spovedania făcută la timp , nu pe pat de moarte . O spovedanie făcută regulat , în liniște, ca la carte, îți anulează temerea unei Împărtășanii în nevrednicie. Sfânta spovedanie să fie prima grijă și cea mai mare, căci cele dezlegate aici vor fi și dincolo dezlegate, anulate, iar cele nedezlegate, vor rămâne în starea asta pentru totdeauna . Păcatele neândreptate , contabilizate și declarate. Să nu uităm de canonul dat de duhovnic , dacă este dat , și dacă da, îndeplinit întocmai . Ce am vrut să accentuez , este spovedania făcută la timp , nu pe pat de boală, suferință , sau agonie . Sunt păcate care le repetăm, deci să plecăm din lumea asta , cu ele dezlegate ! Doamne ai grijă de noi ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #513  
Vechi 30.03.2011, 10:13:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfânta împărtășanie nu o primim ca o garanție că mergem direct pe plaiurile liniștii dumnezeiești , ea în schimb ne dă speranța acestei destinații . Foarte importantă e Spovedania făcută la timp , nu pe pat de moarte . O spovedanie făcută regulat , în liniște, ca la carte, îți anulează temerea unei Împărtășanii în nevrednicie. Sfânta spovedanie să fie prima grijă și cea mai mare, căci cele dezlegate aici vor fi și dincolo dezlegate, anulate, iar cele nedezlegate, vor rămâne în starea asta pentru totdeauna . Păcatele neândreptate , contabilizate și declarate. Să nu uităm de canonul dat de duhovnic , dacă este dat , și dacă da, îndeplinit întocmai . Ce am vrut să accentuez , este spovedania făcută la timp , nu pe pat de boală, suferință , sau agonie . Sunt păcate care le repetăm, deci să plecăm din lumea asta , cu ele dezlegate ! Doamne ai grijă de noi ! Amin!+
Asta asa e, Cristi, impartasania nu e o garantie, e o speranta. Cel mai bine e sa ne spovedim regulat, din timp, nu sa asteptam batranetile si moartea, crezand ca ne vom mantui daca ne vom spovedi si impartasi atunci. Ce ma faceam eu cu bunica mea, daca nu se ducea din tinerete la biserica, daca nu se spovedea si impartasea regulat, in posturi, din tinerete pana la sfarsit, caci moartea a venit repede si nu a mai fost timp nici macar de chemat preotul? Asta e, ne ducem cu ce am agonisit pe parcursul intregii vieti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 30.03.2011, 10:44:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un articol al par. Papacioc despre Sfanta Impartasanie - http://www.crestinortodox.ro/diverse...os-124150.html.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 21.11.2013, 10:31:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din care tabără faceți parte?

http://www.teologie.net/2013/11/19/s...ea-pozitiilor/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 21.11.2013, 12:35:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu cred că suntem noi, mirenii, capabili să ne dăm prea mult cu părerea pe subiect.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #517  
Vechi 21.11.2013, 14:29:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu cred că suntem noi, mirenii, capabili să ne dăm prea mult cu părerea pe subiect.
De ce, a devenit tabu? Sau dintr-o așa-zisă smerenie și nevrednicie? La urma urmei, e cel mai important subiect despre care ar trebui să vorbim mai frecvent.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 21.11.2013, 14:31:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce, a devenit tabu? Sau dintr-o așa-zisă smerenie și nevrednicie? La urma urmei, e cel mai important subiect despre care ar trebui să vorbim mai frecvent.
Păi ce putem vorbi atât de mult pe acest subiect? Din punctul meu de vedere, pot vorbi cu duhovnicul și cam atât... Ce zice, aia fac...
Reply With Quote
  #519  
Vechi 21.11.2013, 14:34:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect.
Eu unul n-am pregătirea teologică (pe de o parte) și calitățile duhovnicești (pe de alta) ca să mă bag în seamă pe acest subiect.
Bine, cam pe nici unul n-am, da' vorba ta, uneori mă lovește și pe mine smerenia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #520  
Vechi 21.11.2013, 15:29:52
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Acest subiect este mult prea delicat (cu atat mai mult in post) si nu trebuie sa duca la polemici. Chiar daca timpurile pe care le traim nu pot fi comparate cu cele de altadata, se presupune ca si pe-atunci existau destule ispite si slabiciuni care sa-i trezeaca omului remuscarea. Pana la urma e vorba de vrednicie; nu de cea pe care ne-o imaginam, ci pe aceea in care ne vede Dunezeu. Ce-am facut sa meritam Sfanta Partasie cu Mantuitorul Hristos? Nu cumva ne cerem osanda? Sunt convins ca nu exista mirean caruia sa nu-i scape chiar nimic la spovedanie; ca sa nu mai vorbim de constientizare a tot ce NU e in voia lui Dumnezeu.
Parintele Ilie Cleopa atragea luarea-aminte a celor ce au tendinta sa ceara Sfintele, mai devreme de 40 de zile (exceptand, evident, copiii, bolnavii si batranii induhovniciti): "Sfanta Impartasanie nu-i bors cu mamaliga, sa poata fi ceruta des, iar duhovnicul stie bine asta!"
Eu cred ca Sfintele Taine trebuiesc ravnite in fiecare clipa, dar constiinta nevredniciei sa ne coboare pe cea mai de jos treapta a smereniei. Sfintele Taine se iau cu ochii in lacrimi, pentru mila si bunatatea lui Dumnezeu, nicidecum pentru ca ne consideram indeajuns de vrednici si de curati!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16