Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.09.2012, 23:22:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@N.Priceputu - Tocmai ca nu este clara. Fiecare vine cu idei.
Si mierea contine substante (proteine) de la albine.
Păi dacă te iei după ideile fiecăruia vei face un ghiveci. De asta a lăsat Dumnezeu duhovnicii să ne ajute să trecem prin marea acestor idei care mai de care mai colorate și mai diversificate. Mai sunt și cărți din care ne putem documenta...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.09.2012, 23:28:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

Nu zau? Noi avem voie sa fumam in afara postului? Ce preot ti-a zis asta?

Atentie la "zau" !
Eu am spus ca fumatul la catolici nu este considerat pacat , fie ca-i post sau nu ! De nu crezi intreaba pe orice catolic de aici , asta pentru lamurire imediata .
Doamne ajuta!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.09.2012, 23:29:22
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Andravenache - pai stai putin ca gemul si bomboanele simple sunt de post.
La fel halvaua. Si mierea are si ea zaharuri.
Si atunci o ciocolata de ce n-ar fi de post?

Si atunci daca ne luam dupa felul animalelor si melcii sunt de post, viermi, rame. Ca si alea sunt nevertebrate.
Iar in unele produse exista bacterii, fermenti si alte microorganisme (ex. drojdia pentru paine).

Legat de ce spuneam eu si pe urma Zaharia:
Cu stomacul ghiorataind si poftind la o cana de lapte nu stiu cum merge rugaciunea si credinta.
Pe de alta parte cu antrenament ajung unii sa nu mai aibe nevoie sa manance nimic si ajung sa triasca numai cu te miri ce. Rezultatul...anorexie.

Concluzia - trebuie sa avem niste limite totusi, sa nu exageram si sa pierdem sensul real al postului (rugaciune, fapte bune si etc.).

Nu uitati sursele, liste cu produse de post! Cine, cand, unde a stabilit regulile?
Din cate stiu eu: bomboanele NU sunt de post. Gemul - daca nu ai altceva mai sanatos si mori de foame ... poate fi o exceptie (pentru ca e posibil, desi ma indoiesc, sa mai continta ceva proteine vegetale, eventual fibre sau vitamine si minerale care au rezistat procesului de preparare)
Deasemenea am specificat ca eu NU CONSIDER DE POST: mierea, ciocolata, melcii, viermii (YEACH!).
Gandeste-te ca sunt oameni care sunt VEGANI toata viata si sunt mai sanatosi ca mine si ca tine. Sa consumi doar fructe si legume nu inseamna sa devii anorexic - cu atat mai mult cu cat e vorba de perioade scurte (1 zi - 6 sapatamani). Ideea, asa cum am mai specificat, este sa iti asiguri necesarul de nutrienti:
- proteinele: o farfurie de fasole consumata cu paine integrala iti asigura aceleasi proteine ca si cum ai consuma carne sau alt produs animal. Deasemenea mai poti consuma alte leguminoase (mazare, linte, naut, soia, etc.), dar si cereale (de cat mai multe feluri: grau, orz, ovaz, secara, etc.), ciuperci si nuci (alune, arahide, etc.).
- glucide (sau zaharuri): le obtii mai ales din cereale si fructe, dar, in cantitati mai mici, si legumele contin glucide. Aceste zaharuri sunt sub forma de fructoza si vin impreuna cu fibrele din fructe si legume. Pe de-o parte fructoza e mai sanatoasa decat zaharoza, asigurand o sursa de energie constanta, pe de-alta parte fibrele ajuta la purificarea organismului.
- lipide: pentru aceasta cel mai sanatos este sa consumi fructe bogate in uleiuri (nuci, fistic, migdale, alune, masline, etc.) si ulei de masline (1-2 linguri /zi); dar sunt permise si celelalte uleiuri vegetale (de floarea soarelui, de rapita). Nu recomand margarina, deoarece este un produs artifical, foarte toxic.
- vitamine si minerale: gasesti din plin in fructe, legume, cereale. In produsele animale, mai putin

Cred ca nu poti gasi nici un argument pentru care sa consumi un aliment care nu este de post .... in afara de faptul ca, poate, ti-e pofta si .... incerci sa iti linistesti constiinta.

Referitor la "Cu stomacul ghiorataind si poftind la o cana de lapte nu stiu cum merge rugaciunea si credinta" ti-as raspunde cu ceea ce a spus Mantuitorul:
"Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu"
Postul presupune infranare. Infranarea presupune suferinta. (Suferinta ca nu vei consuma ceea ce ti-e pofta). Daca iti chioraie intr-adevar stomacul si nu te poti concentra la rugaciune, consuma o felie de paine. Daca nu ti-e foame, dar ti-e foarte pofta de lapte, roaga-L pe Dumnezeu sa te ajute sa iti invingi slabiciunile.

Oricum, eu cred ca rugaciunea ar trebui sa fie o actiune continuua (mai ales in post). Prin urmare, nu inteleg cum e sa nu te poti concentra. Cand conduci masina si te rogi sa te fereasca Dumnezeu de accidente te poti concentra? Sau nu conduci daca ti-e foame? Daca te poti concentra in situatii stresante (sofat, examen, etc.), cu cat mai usor trebuie sa fie atunci cand ingenunchezi in camaruta ta sau in biserica?

Cum spuneam, pe de-alta parte, daca nu vrei sa tii post .... nu te obliga nimeni sa il tii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.09.2012, 23:30:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi dacă te iei după ideile fiecăruia vei face un ghiveci. ...
Foarte bun ghiveciul ! Hranitor , gustos , plin de vitamine !
IATA O RETETA LA INDEMANA ORICUI !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.09.2012, 23:33:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atentie la "zau" !
Eu am spus ca fumatul la catolici nu este considerat pacat , fie ca-i post sau nu ! De nu crezi intreaba pe orice catolic de aici , asta pentru lamurire imediata .
Doamne ajuta!
Ai spus ca doar la catolici "nu este permis nicicand",citandu-l pe @ovidiu.b parca. Asa ca daca te-ai exprimat gresit imi cer iertare,nu e vina mea. Posibil sa fi facut o confuzie. Oricum desi mi-am luat "concediu" ceva timp de pe forum,nu incetezi a ma ataca :)


Si pentru restul: mierea nu e facuta de albine,ci din polenul florilor. Asa si cozonacul de post e facut in fabrici de catre oameni,dar asta nu inseamna ca e de dulce :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.09.2012, 23:34:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte bun ghiveciul ! Hranitor , gustos , plin de vitamine !
IATA O RETETA LA INDEMANA ORICUI !
Iam, iam...bună rețeta ghiveciului.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.09.2012, 23:36:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iam, iam...bună rețeta ghiveciului.
Tie nu iti mai raspund ca iar apar probleme Eu simt ca mor fara carne,am ramas la fel... Mici, gratare, numai asa as trai
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.09.2012, 23:38:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul


Si pentru restul: mierea nu e facuta de albine,ci din polenul florilor. Asa si cozonacul de post e facut in fabrici de catre oameni,dar asta nu inseamna ca e de dulce :)
Sa nu uitam nicicand , ca cel mai mare postitor , Sfantul Ioan Botezatorul folosea mierea in perioada de postire , iar ca mancare de "dulce" , insectele , dar nu mai stiu exact care anume .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.09.2012, 23:44:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
TMici, gratare, numai asa as trai
Nu-i o rusine asta , Doamne fereste ! Rusine este cand mintim sau cautam sa schimbam imaginea noastra in mici sfintisori nevinovati . Toti avem slabiciuni , inclusiv culinare . Si eu ador micii , dar facuti de firmele arabesti ( oaie -vita ) , bine condimentati , tinuti la dospit . . . Un mic sanatos , nu se strange pe gratar , ramane zemos si aromat , dar se poate trai si cu mic si fara mic , dar mai bine e cu-n mic -mare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.09.2012, 23:44:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai in gluma, mai in ironie, mai in serios:
Nu asta este problema, cu tigara in coltul gurii la rugaciune. Este alta explicatie pentru care fumatul este pacat. Probabil pentru ca este nesanatos. Altceva nu stiu.

Si ca sa ma incadrez in ironie - de obicei intai iti faci rugaciunea, pe urma te bagi in pat, cu sot/sotie sau fara.

Sensul postului este altul. Reguli sunt, cineva le-a facut. Si daca ne impiedica o cazeina sau sotul/sotia sa ne rugam si sa fim cu Dumnezeu, mai bine...
Intr-adevar, eu am luat totul in gluma ridiculizind faptul ca despre lucruri care se stiu clar si precis , despre lucruri precizate prin canoane (ca orice mirean este obligat sa tina post iar daca mireanul nu tine se afuriseste iar clerul se cateriseste) prin sfinta traditie sau practica duhovniceasca serios intemeiata si transmisa oral noi acum rastalmacim si strigam in gura mare ca desi suntem in padure nu putem vedea padurea de copaci .
Iar daca totusi exista cineva care ne ia valul de pe ochi (din dragoste fata de aproapele deoarece pina acum noi trebuia sa stim ehe, bine, bine, toate acestea chiar daca nu le practicam de multa vreme ; una este sa cunosti si alta sa practici) in loc sa ne smerim citusi de putin luind aminte ii si radem o palma intrebindu-l : da cine esti tu si de unde sti tu astea ca sa te cred eu pe tine ?
Si cu asta ne-a dat ispititorul cu firma in cap-de crestin- si ne-a taiat toate aripile si gindul bun semanindu-ne in suflet indoiala si razgindirea ! Aminarea pe altadata, chipurile , cind 'om fi mai siguri !


Dar sa revenim, asta a fost doar o precizare .
Eu vreau sa continui cu situatiile inedite sau chiar paradoxale legate de faptul ca mai intii ne spunem rugaciunile de seara si apoi ne bagam in pat alaturi de ... aproapele .
Adica, duhovnicii versati , si uneori chiar si unii parinti de mir mai sporiti, invata ca dupa ce ti-ai facut rugaciunile de seara , iti inchini/pecetluiesti patul (se gaseste protocolul in cadrul rugaciunilor de seara) te sui in pat si daca este felul tau de a nu adormi f. repede , ca sa nu cazi in pacate cu gindul ,cu imaginatia , si sa dai in ispitiri de orice fel, sa incepi sa te rogi in gind in mod continuu pina ce nu vei mai simti si te va lua somnul .
Tot la fel se face si daca esti de felul de a te lua somnul mai usor sau daca esti macinat de ginduri , de temeri, de spaime , etc .
Adica , intotdeauna, dupa ce te-ai suit in pat iti continui rugaciunea ca sa te culci cu gindul la Dumnezeu iar cind te scoli , imediat, sa dai slava tot lui Dumnezeu ca iti mai da inca o noua zi (la fel, aceste indicatii , de la trezire, sunt date in protocolul rugaciunilor de dimineat).

Intrebarea este , daca iti faci rugaciunea de seara, si apoi te bagi linga "aproapele", cind te vei pregati de somn la ce crezi ca va umbla mintea , la rugaciunea gindului catre Dumnezeu sau la altceva ?
Sau poate acesta este momentul in care spunem : Doamne , iata si o seara in care nu ma mai rog de Tine deoarece acum ma bucur si jubilez ! De miine dimineata 'om mai vedea ce 'om face !

Deci, daca cu alcool in minte nu te poti ruga , cu tigara in gura nu te poti ruga , cu burta plina de mincare de fasole nu te poti ruga ... in preajma aproapelui te mai poti ruga ? e vorba de rugaciunea aceea cind te sui in pat sa dormi, aceea din gind , aceea cind spui rugaciunea inimii sau Tatal Nostru continuu, atunci cind este potrivit sa cugeti la Dumnezeu ca sa nu o ia mintea razna?
Si atunci ce facem ? Care , cum stau lucrurile ? cum afalm care lucrui sunt famate sau de la care doza in sus ? Si le inlocuim comoplet sau le mai "dregem" pina intr-o pozitie "tolerata" ?
Sau poate facem ca si musulmanii cind sunt in ramadam si stiu ca dupa ora 7 a serii pot minca deoarece Alah se duce la culcare si nu ii mai vede ca maninca !?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.09.2012 at 23:56:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48