Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 11.05.2017, 14:38:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dar nu e domne smecherie, nu suntem cu totii teologi, de ce nu e suficienta Biblia pentru un credincios oarecare?
Tot d'aia de ce nu e suficient un manual de inginerie pentru un om oarecare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1132  
Vechi 11.05.2017, 18:14:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai cum era transant Parintele Cleopa ? Hai sa ne aducem aminte despre ce spunea despre legile dupa care Dumnezeu va judeca oamenii.
In niciun caz Parintele Cleopa nu spune acolo ca se vor mantui, ci ca se vor judeca, am mai scris despre asta de cateva ori pe forum. E un pasaj scos din context, interpretat de unii dupa cum vor ei. Ne dam seama despre ce e vorba daca citim cum incepe acel capitol: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
Vedem ca e vorba de faptul ca ar fi judecati nedrept cei ce nu au auzit de Hristos: "- Cum, parinte, o sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos ? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate ? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca, daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos ?"
Iar parintele Cleopa spune ca fiecare va fi judecat cu dreptate: "Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept"
Si "Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate ? "
Asadar, Parintele Cleopa spune ca nimeni n-are scuza ca n-a stiut de Hristos, pentru ca a avut posibilitatea sa faca fapte bune si sa fi aflat de Dumnezeu. Iata ce spune de fapt Parintele Cleopa despre mantuirea in afara Bisericii: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Intrebare : Ce se intampla cu paganii care au respectat legea asa cum a fost scrisa de Dumnezeu in inima lor ?
Ne spune chiar Sfantul Serafim de Sarov ce se intampla, daca citim micul fragment despre har. https://saraca.orthodoxphotos.com/bi...ea_duhului.htm
In schimbul faptelor bune sunt luminati sa vada adevarul si il gaseasca pe Dumnezeu, la fel ca in cazul sutasului Cornelie. Citez: "Astfel Domnul intrebuinteaza toate mijloacele Sale dumnezeiesti pentru a-i darui unui astfel de om, in schimbul faptelor sale bune, sansa de a nu-si pierde rasplata din viata ce va sa vina. Dar pana se sfarseste aceasta viata, trebuie sa punem inceput cu o dreapta credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume sa mantuiasca pe cei pacatosi si care, prin dobandirea de catre noi a harului Duhului Sfant, aduce in inimile noastre Imparatia lui Dumnezeu si ne deschide calea spre castigarea binecuvantarilor vietii ce va veni. Dar primirea de catre Dumnezeu a faptelor bune care nu sunt savarsite din dragoste de Hristos se limiteaza la aceasta: Ziditorul daruieste mijloacele pentru a le face sa vieze (cf. Evrei 6:1). Sta in puterea omului a le face sa traiasca sau nu.
Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. De aceea Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Cel ce nu aduna cu Mine risipeste" (Luca 11:23). Nu ca o fapta buna ar putea fi numita altfel decat agoniseala, caci chiar daca o fapta nu este facuta pentru Hristos, este totusi socotita buna. Scriptura spune: "In orice neam cel care se teme de Dumnezeu si face ce este drept este primit la El" (Fapte 10:35)."
Reply With Quote
  #1133  
Vechi 11.05.2017, 18:22:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Ce spune Parintele Cleopa despre mantuirea in afara Bisericii: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/ Este un fragment din cartea "Ne vorbeste Parintele Cleopa." http://radiojurnalspiritual.ro/wp-co.../10/Cleopa.pdf
Adica exact ce am spus si eu de cand am intrat pe forum, pentru ca aceasta e invatatura Bisericii, nu exista o alta.

Citez: "Auzim întotdeauna în Simbolul Credintei, că noi, ortodocsii, credem întru Una Sfântă, Sobornicească si Apostolească Biserică. Una, nu o sută. Băgati de seamă! Vai si amar de cei care s-au despărtit de Biserica lui Hristos. Nu există o mie de biserici! Una este: Biserica Sobornicească Ortodoxă în întreaga lume! Cei ce s-au despărtit de Biserică nu au mântuire. Biserica este stâlp si întărire a adevărului! Biserica este Trupul lui Hristos, cum zice marele Apostol Pavel, al cărui Cap este în ceruri. Cei ce s-au rupt de Biserică si au trecut la vreo sectă oarecare, n-au mântuire în vecii vecilor, măcar de-ar face orice faptă bună! Pentru că acelasi apostol a spus: Credinta este moartă fără fapte si faptele fără dreapta credintă sunt moarte! Sfântul Efrem Sirul zice: Când mintea a părăsit scopul blagocesstei – adică al dreptei credinte–, toate faptele bune nu mai folosesc. Si fachirii cei din India si bonzii si yoghinii postesc si se roagă, dar pentru cine? Pentru satana, nu pentru Hristos.
Nu primeste Dumnezeu nici o faptă bună, dacă nu se face după dreptarul Ortodoxiei. Auzi ce spune marele Apostol Pavel? Pacea peste cei ce vor umbla cu dreptarul acesta si peste tot alesul lui Dumnezeu, adică cei ce umblă în dreapta credintă. Nu este mântuire afară de Biserică! Biserica-i Trupul lui Hristos. În general, orice sectă ar fi, care s-a rupt de Biserică, este sortită focului celui vesnic. Nu mai are seva Duhului Sfânt! Hristos este trunchiul, este corpul copacului. El a dat Duhul Sfânt în Biserica Sa prin punerea mâinilor. Toti apostolii au fost episcopi, si ei, prin punerea mâinilor, au sfintit alti episcopi, cum au fost Tit, Timotei, Filimon si ceilalti.
Deci fără preot nu este mântuire, fără preot nu este iertare si dezlegare! Fără harul preotiei si al arhieriei nu este Biserică, că zice Sfântul Ciprian: Fără arhierei, Biserica nu este Biserică, si fără preot, crestinul nu se poate numi crestin.
Cine este afară de Hristos, acela este afară de Biserică! Cine este afară de Biserică, acela este afară de Hristos! Pentru că Biserica este Trupul lui Hristos, rămâneti în Hristos, rămâneti în „buciumul vitei”, în trunchiul si trupul lui Hristos, care este Biserica, si nu vă înselati că mai este mântuire afară de Biserică! Dumnezeu să vă ajute. Amin."
Reply With Quote
  #1134  
Vechi 11.05.2017, 18:23:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In niciun caz Parintele Cleopa nu spune acolo ca se vor mantui, ci ca se vor judeca, am mai scris despre asta de cateva ori pe forum. E un pasaj scos din context, interpretat de unii dupa cum vor ei. Ne dam seama despre ce e vorba daca citim cum incepe acel capitol: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
Vedem ca e vorba de faptul ca ar fi judecati nedrept cei ce nu au auzit de Hristos: "- Cum, parinte, o sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos ? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate ? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca, daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos ?"
Iar parintele Cleopa spune ca fiecare va fi judecat cu dreptate: "Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept"
Si "Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate ? "
Asadar, Parintele Cleopa spune ca nimeni n-are scuza ca n-a stiut de Hristos, pentru ca a avut posibilitatea sa faca fapte bune si sa fi aflat de Dumnezeu. Iata ce spune de fapt Parintele Cleopa despre mantuirea in afara Bisericii: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/

Ne spune chiar Sfantul Serafim de Sarov ce se intampla, daca citim micul fragment despre har. https://saraca.orthodoxphotos.com/bi...ea_duhului.htm
In schimbul faptelor bune sunt luminati sa vada adevarul si il gaseasca pe Dumnezeu, la fel ca in cazul sutasului Cornelie. Citez: "Astfel Domnul intrebuinteaza toate mijloacele Sale dumnezeiesti pentru a-i darui unui astfel de om, in schimbul faptelor sale bune, sansa de a nu-si pierde rasplata din viata ce va sa vina. Dar pana se sfarseste aceasta viata, trebuie sa punem inceput cu o dreapta credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume sa mantuiasca pe cei pacatosi si care, prin dobandirea de catre noi a harului Duhului Sfant, aduce in inimile noastre Imparatia lui Dumnezeu si ne deschide calea spre castigarea binecuvantarilor vietii ce va veni. Dar primirea de catre Dumnezeu a faptelor bune care nu sunt savarsite din dragoste de Hristos se limiteaza la aceasta: Ziditorul daruieste mijloacele pentru a le face sa vieze (cf. Evrei 6:1). Sta in puterea omului a le face sa traiasca sau nu.
Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. De aceea Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Cel ce nu aduna cu Mine risipeste" (Luca 11:23). Nu ca o fapta buna ar putea fi numita altfel decat agoniseala, caci chiar daca o fapta nu este facuta pentru Hristos, este totusi socotita buna. Scriptura spune: "In orice neam cel care se teme de Dumnezeu si face ce este drept este primit la El" (Fapte 10:35)."
Pai eu am intrebat ceva simplu, ce va pati un pagan care a facut totusi fapte bune. Nu am scris un ateu, un om care a facut fapte bune si care credea si ca exista un Creator, doar ca nu l-a intalnit pe Dumnezeul crestin. Tu imi spui ca parintele Cleopa nu spune ca o sa fie mantuit ci ca o sa fie judecat. Pai da, judecat dupa cu totul alte legi decat un crestin. Si daca totusi omul nu are nici o vina ? :)

P.S: Daca Sfantul Serafim de Sarov greseste si au existat oameni buni care nu au avut ocazia sa auda despre Hristos ? Poate chiar si din cauza lui sau a mea sau a ta ? Nu meritam noi mai degraba sa mergem in iad decat un pagan bun ?
Reply With Quote
  #1135  
Vechi 11.05.2017, 18:30:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Chiar intr-un citat postat de tine ( de vreo 100 de ori :) ), Sf. Serafim spune ceva de genul " o sa aiba grija Dumnezeu de ei, nu e treaba ta".
O sa aiba grija in ce sens ? Ii pune pe foc ? Asta trebuie sa intelegem ?
Nu e mai cuminte sa accepti ca nu stim ce se va intampla cu asemenea oameni si sa lasi judecata Celui care va judeca decat sa-i certi pe alti Parinti pentru ca au spus ca e posibil sa se mantuie si alti oameni nu doar ortodocsii ? :)
Reply With Quote
  #1136  
Vechi 11.05.2017, 18:36:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
deci, spune-mi si mie, te rog, este corecta urmatoarea afirmatie?
"ce este bun in om vine de la Dumnezeu, ce este rau vine de la diavol."

ps.poa' sa raspunda oricine! :)
Este o conceptie pe care o au, partial, protestantii. Acestia spun ca omul a cazut de tot dupa Adam si nu mai e capabil sa faca fapte bune fara Dumnezeu. In credinta noastra omul poate face si fapte bune, chiar daca e ateu sa pagan. Si poate face si rau, de la sine.
Reply With Quote
  #1137  
Vechi 11.05.2017, 18:48:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o conceptie pe care o au, partial, protestantii. Acestia spun ca omul a cazut de tot dupa Adam si nu mai e capabil sa faca fapte bune fara Dumnezeu. In credinta noastra omul poate face si fapte bune, chiar daca e ateu sa pagan. Si poate face si rau, de la sine.
uite ca eu cred ca afirmatia asta:

"ce este bun in om vine de la Dumnezeu, ce este rau vine de la diavol."

este pur si simplu o blasfemie. si nu o data am vazut pe acest forum afirmatii de genul asta, de la ortodocsi pentru ortodocsi.

edit.de fapt stiu sigur ca e blasfemie.
Reply With Quote
  #1138  
Vechi 11.05.2017, 19:14:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Deci, ceilalti crestini pot sa fie sinceri in credinta lor si sa "urle" la nesfarsit, ca, oricum, Dumnezeu nu-i baga-n seama, pentru ca nu sunt ortodocsi...
Oricum ne-am amestecat destul in jurisdictia Lui Hristos Pantocrator. Faca-se, Doamne, voia Ta!
Dimpotriva, am spus ca fiecare are sansa sa afle adevarul. Asa cum s-a putut vedea si in povestea acelui actor, atunci cand s-a rugat sa afle adevarul l-a aflat. Si chiar si un pagan poate afla adevarul, daca face fapte bune.
Reply With Quote
  #1139  
Vechi 11.05.2017, 19:16:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
uite ca eu cred ca afirmatia asta:

"ce este bun in om vine de la Dumnezeu, ce este rau vine de la diavol."

este pur si simplu o blasfemie. si nu o data am vazut pe acest forum afirmatii de genul asta, de la ortodocsi pentru ortodocsi.

edit.de fapt stiu sigur ca e blasfemie.
Asa cum am zis si eu, e o conceptie gresita de la protestanti (care s-au inspirat si de la Fer. Augustin).
Reply With Quote
  #1140  
Vechi 11.05.2017, 19:21:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu! Tu chiar nu ții cond de contextul în care am pus întrebarea?

Tu spui că "Oricine poate cauta adevarul si sa-l descopere." Iar eu te întreb: Cum aflii adevărul dacă te naști într-un trib de prin Africa?
Cu ajutorul constiintei sadite in om. Vezi si citatele din Parintele Cleopa si Sfantul Serafim, din mesajele de mai sus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare