Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 29.11.2017, 21:49:56
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa, așa ... "noroc" că mai e unul ca tine să se bată cu pumnul în piept. Dar se înțelege, ținând cont că ai amintit de Oastea Domnului.
Ca zici de Oastea Domnului, eu sunt printre aia "rezervisti",adica merg mai rar la Adunari, dar sa stii ca de-a lungul timpului, acolo, am intalnit oameni speciali. Un preot care a facut puscarie ptr credinta vreo 10 ani,un credincios care la fel a facut puscarie ptr credinta, Un alt preot care la el am auzit prima data "Blocati ceea ce va departeaza de Hristos!". O credincioasa care pe langa copii ei a mai ajutat copii de la casele de copii,i-a adus acasa vara si i-a ajutat. Un alt preot care a luat o cruce grea intr-un cartier rau famat dar nu s-a plans.

Ma rog mai sunt multi ,multi poate nestiuti, si printre aia mai de la urma si eu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #282  
Vechi 29.11.2017, 22:02:28
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dar se înțelege, ținând cont că ai amintit de Oastea Domnului.
Aia din Oastea Domnului sunt nasoli rau, cu totii?
Reply With Quote
  #283  
Vechi 29.11.2017, 22:06:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aia din Oastea Domnului sunt nasoli rau, cu totii?
Da,ai dreptate, aia care au fost la noi si s-au mutat la voi. Aia care nu au fost consecventi si statornici.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #284  
Vechi 29.11.2017, 23:35:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ca zici de Oastea Domnului, eu sunt printre aia "rezervisti",adica merg mai rar la Adunari,
E un teren alunecos... Am avut ocazia să particip la o adunare în urmă 5ani chiar în biserica unde mergeam. A fost o adunare cu binecuvântarea preotului paroh, au cântat și au predicat mai mulți mireni. Peste aceste aspecte am trecut, nefiind treaba mea cine predică și cine nu, cine și cum cântă în biserică. Imediat după adunarea respectivă s-a ținut Vecernia. Nu știu dacă au rămas 10 persoane de la Oaste, deși la adunare biserica a fost plină. Acum nu mai știu nimic de ei, dar atitudinea respectivă mie mi-a dat de gândit.

Ia fi atent aici ce direct a fost părintele Necula la o predică de praznicul Oastei Domnului: https://www.youtube.com/watch?v=bmiMP0o1O4k&t=7m15s

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
dar sa stii ca de-a lungul timpului, acolo, am intalnit oameni speciali.
Și eu cunosc, chiar un preot din mijlocul lor, un om deosebit.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma rog mai sunt multi ,multi poate nestiuti
La fel de mulți poți găsi în orice biserică ai intra, nu numai la adunare.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 30.11.2017, 22:43:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da ,am avut mai multe zile agitate in ultima perioada. Si nu prea e sansa sa scap de agitatie in zilele urmatoare,nu intru in detalii ca e prea mult de zis. Dupa atata agitatie cred ca nu te-am inteles eu prea bine,poate ai avut si o exprimare mai neclara ptr mine frate Demetrius. Vezi m-a luat gura pe dinainte si acuma imi pare rau, dar cuvintele, uratele de ele, raman.Cred ca te-am inteles gresit ,scuza-ma.
Ma bucura mult acest mesaj al tau, dar mai mult ma bucura smerenia ta si reconsiderarea atitudinii de a vedea situatia.
Domnul sa te ajute si sa linisteasca sufletul tau!

Citat:
Lucrez in domeniul tehnic ,sunt genul de om care imi place sa spun totul foarte simplu.Si legat de dublarea pacatelor marturisite , Dumnezeu cred ca a lasat mullte vorbe ca sa ne temem, sa nu batem campi,si daca continuam in greseala ne va fi mai rau,dar daca la un moment dat ne oprim din greseala,nu numai ca nu le dubleza dar chiar sterge pacatele si vin binecuvantarile.
Frumos ai zis ca Dumnezeu sterge pacatele, dar n-ajunge sa nu le mai facem din diferite motive, ci numai daca le constientizam ca pacate, adica numai daca le depistam in faptele noastre, le regretam, le spovedim si le... "convertim"(le eliminam din optiuni).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 01.12.2017, 00:29:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nope, nu e inspiratie, e rautate.
Si cum tu esti expert in rautate... nu putem sa nu-ti dam dreptate.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 05.12.2017, 22:04:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps2.avarii s-au crestinat inaintea bulgarilor, cred ca cu peste o suta de ani inainte, nu mai stiu exact cand i-au trimis pe chiril si metodiu in bulgaria si nu mai caut.
ps3.vezi pp panaitescu pentru crestinarea protoromanilor de catre bulgari. pp panaitescu a fost cel mai important slavist al nostru.
Crestinarea bulgarilor a fost in 864, iar a avarilor in inceputul secolului respectiv. Deci nu pot apartine toate acele descoperiri arheologice crestine din primele secole avarilor, din moment ce acestia s-au crestinat dupa anul 800.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 06.12.2017, 13:27:16
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cataline, ai informatii trunchiate si tinzi sa le "alegi" pe cele gresite. nu mai continui un dialog al orbilor, am cautat pe net ceva cat mai concis, un text care sa te faca sa intelegi cat de cat cum stateau lucrurile cu protoromanii si cu credinta lor.

https://www.historia.ro/sectiune/gen...scut-ortodocsi
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 06.12.2017, 19:12:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cataline, ai informatii trunchiate si tinzi sa le "alegi" pe cele gresite. nu mai continui un dialog al orbilor, am cautat pe net ceva cat mai concis, un text care sa te faca sa intelegi cat de cat cum stateau lucrurile cu protoromanii si cu credinta lor.

https://www.historia.ro/sectiune/gen...scut-ortodocsi
Ai gasit acest articol, dar nu stiu daca l-ai si citit. Autorul arata, de fapt, ce spun si eu si contrazice ce spui tu. In cronologia de la sfarsit spune ca inca inainte de retragerea Aureliana crestinismul incepuse sa se raspandeasca in teritoriile ocupate. Articolul vorbeste despre altceva, despre apartenenta la ortodoxie, asa cum ti-am mai spus. Tu ai gasit informatii care vorbeau despre propovaduirea Sfantului Andrei sau despre crestinismul in primele trei secole, ori despre ritul existent in aceste locuri si ai ajuns la alte concluzii, ca ar spune despre inexistenta crestinismului in primul mileniu. Ai dat un singur istoric contemporan care ar sustine asta, in rest cred ca niciun istoric nu poate sustine asa ceva, tocmai datorita dovezilor existente (n special arheologice).
Reply With Quote
  #290  
Vechi 06.12.2017, 21:37:28
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai gasit acest articol, dar nu stiu daca l-ai si citit. Autorul arata, de fapt, ce spun si eu si contrazice ce spui tu. In cronologia de la sfarsit spune ca inca inainte de retragerea Aureliana crestinismul incepuse sa se raspandeasca in teritoriile ocupate. Articolul vorbeste despre altceva, despre apartenenta la ortodoxie, asa cum ti-am mai spus. Tu ai gasit informatii care vorbeau despre propovaduirea Sfantului Andrei sau despre crestinismul in primele trei secole, ori despre ritul existent in aceste locuri si ai ajuns la alte concluzii, ca ar spune despre inexistenta crestinismului in primul mileniu. Ai dat un singur istoric contemporan care ar sustine asta, in rest cred ca niciun istoric nu poate sustine asa ceva, tocmai datorita dovezilor existente (n special arheologice).
tu traiesti pe alta planeta, pe bune, ma faci sa cred ca ai o problema. mare. eu vorbesc permanent despre romani, protoromani de fapt. si iti repet, pentru ultima oara, nu exista nici macar o singura dovada ca ar exista o astfel de populatie crestina, organizata, la nord de dunare pana hat, tarziu, mult dupa crestinarea bulgarilor. iar daca nu ai habar despre dobrogea elenistica si despre crestinismul exclusiv urban din primele multe secole sa fii sanitar. tie trebuie sa ti se explice pe degetele si nici atunci n-ai accepta daca nu e pe masura convingerilor tale. la nord de dunare au trait multe populatii in timpul si mai ales dupa retragerea romana.

inca ceva, eu nu am gasit, am citit, eu am studiat. tu vorbesti din auzite si vad ca nici nu intelegi ce citesti, m-am saturat...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55