Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 01.08.2013, 16:41:56
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu ii inteleg pe iubitorii de animale (cu toate ca cei ce lasa cainii in strada, aceia chiar nu ii iubesc) dar daca vor sa ii aiba langa bloc, sa-si asume intreaga responsabilitate pentru ei. Daca doar ne certam cu hingherii si apoi nu ne mai intereseaza, asta ce mai inseamna?

"Scandal cu înjurături și amenințări la Craiova, între un echipaj de la ecarisaj și mai mulți localnici. Hingherii, care fuseseră chemați să stângă maidanezii de pe stradă, au fost goniți de alți craioveni, iubitori de animale.

Echipajul de la Ecarisaj Craiova a primit nenumărate sesizări că pe bulevardul Carol I își fac veacul mai mulți câini fără stăpân, care sunt agresivi.

Atunci când cei trei angajați au mers să ridice patrupedele, au fost întâmpinați cu scandal de mai mulți localnici. Nici hingherii nu s-au lăsat mai prejos, iar unul dintre ei a sărit la bătaie. În urma imaginilor apărute în presa locală, șeful de la Ecarisaj Craiova a demarat o anchetă internă pentru a stabili dacă cei trei angajați sunt vinovați de încălcarea regulamentelor societății." (Sursa: realitatea.net)
Eterna problema, cainii vagabonzi!

Una e sa iti placa cainii, si cu totul alta este sa le accepti existenta pe strada, respectiv langa bloc, ma refer strict la cainii vagabonzi! Ce sa caute cainii pe strada? Intr-un stat civilizat, nu ar trebui sa existe nici macar un caine vagabond pe strada sau langa bloc!

Exista solutii: sterilizarea pana cand dispar complet, omorararea celor bolnavi si celor agresivi, dar si tinerea in custi pentru o perioada scurta pentru a vedea daca sunt revendicati sau adoptati....

Hingherii isi fac doar datoria, intr-un stat civilizat nu s-ar ajunge la altercatii intre oameni si acestia,, in plus cred ca hingherii ar trebui dotati cu armament ca si politistii pentru a putea face agresiunilor asa zisilor iubitori de caini.

Ce om poti sa fii daca ajungi sa agresezi un om penteru ca sa iei apararea unui animal, este cat se poate de clar ca numai un om cu probleme grave a carei iubire de caini o depaseste pe aceea de oameni.

Nu consider neglijare sau agresare, tinerea cainelul propriu intr-o cusca, de aceea este caine, sa stea in cusca si sa pazeasca casa,nu sa il tii in pat sau in casa si sa il rasfeti excesiv.

Last edited by aubergine; 01.08.2013 at 16:48:46.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 01.08.2013, 16:50:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Nu sunt pentru omorarea cainilor, dar nici pentru lasarea lor in strada. Trebuie sa se gaseasca solutii, atat pentru binele lor (in strada sunt batuti, nemancati, neingrijiti), cat si pentru binele nostru (sunt prea multe cazurile in care oamenii sunt atacati de caini). Daca nu sunt adaposturi pentru animale sa se faca. Toate organizatiile care militeaza pentru drepturile animalelor sa se implice concret in aceste proiecte. Sa se faca cu adevarat sterilizarea cainilor, sa se faca controale severe, trebuie sa vedem o schimbare in bine, asa nu se mai poate.

Am vazut cu ochii mei cum pensionarele iubitoare de caini mituiesc hingherii ca sa nu le ia cainii din spatele blocului. Exista si intelegere intre ei si iubitorii(iubitoarele) de caini.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 01.08.2013, 17:08:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

As vrea sa-mi zica cineva in ce tara din lumea asta, in afara de Romania, cainii sunt sterilizati, vaccinati si lasati liberi pe strazi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eutanasierea cainilor Mirela0110 Generalitati 686 14.09.2013 09:14:42
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59