Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2012, 10:53:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca asta e una dintre cele mai strasnicie ispite. Sa il adaptam pe Hristos la noi. Problema e ca atunci nu mai vb de Hristos, ci de dumnezeul nostru, creat dupa chipul si asemanarea noastra.

Multi intreaba de ce e biserica goala de ortodocsi si pline sunt bisericile sectarilor?
Cred ca tocmai din acest motiv: omul nu mai traieste dupa cum vrea Domnul, ci interpreteaza voia Domnului dupa propriile sale neputinte, creand astfel un cult separat.Randuiala care o prevede BO pare incalcarea a drepturilor unora, facandu-te rob a lui Hristos. Fara a intelege insa ca robia in Hristos te fece liber duhovniceste. Pe cand reversul, intalnit in alte parti, iti ofera o libertate in manifestari, vorbire, fapte(pe motiv Fac ce vreau), fara ca omul sa realizeze ca in felul acesta devine rob trupului, patimilor sale si implicit diavolului.Si asta e cu adevarat robie!
Ceva vreme am crezut ca postul meu ultim va va deranja atit de tare incit veti incerca sa va prezentati ca ,,atinsa" de atac la persoana . Adica ceva asemanator cu atitudinea cea mai frecventa a catolicului EreticTron.
Dar constat ca aveti aceiasi atitudine consecventa de drept marturisitor, cu care ne-ati obisnuit si de la care nu va deziceti , ceea ce va face cinste. Defapt , aceasta atitudine tradeaza o f. buna intelegere a teologiei ortodoxe, lucru destul de rarisor intimplat pe aici , pe forum .

In rest, nu pot sa spun decit ca mai mereu aveti mare dreptate in ceea ce postati.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.08.2012, 22:15:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Intradevar, un lucru care care nu sunt de acord. Crestinii se spovedesc la un preot de mir, care in general sunt mai ingaduitori, iar cand ajung la vreo manastire imbunatatita vor sa se spovedeasca la duhovnicul locului. Si de cele mai multe ori se duc cu zambetul pe buze si se intorc legati ptr vreo...7 ani.
Am intalnit un caz de femeie care facuse avorturi, dar le spovedise.Ajunsa la Sihastria..ce se gandeste? ca e bine sa faca o spovedanie din copilarie. Si marturiseste iar pacatele toate, iar preotul o leaga 7 ani. nu a mai apucat sa ii spuna ca a mai marturisit pacatul si a primit canonul, pur si simplu s-a blocat.E extrem de greu sa stai 7 ani fara Sfintele Taine!Groaznic!

de ce zic ca nu sunt de acord? daca traiesti in lume, ia-ti un duhoovnic din lume.Daca intradevar vrei unul mai sporit, ia-ti unul din manastire dar tine-te frate de el.Nu te duci o data in viata si el te leaga ptr nu stiu cati ani. Uneori, oamenii isi iau un jug mai greu decat pot duce, din exces de zel.
Nu e de condamnat preotul, care da un canon greu, el considera ca cei care vor sa se spovedeasca in manastire au ajuns la carne.dar din pacate, cei mai multi abia sunt la lapte.
Ptr un canon potrivit, e important ca duhovnicul sa te cunoasca.
Sa nu credeti ca gresesc duhovnicii care dau canoane. Nici vorba! Gresesc duhovnicii care dau Sfintele taine fara sa dea canon. Greu raspuns se va cere din mana lor!
Dar e bine sa ne acceptam soarta cu smerenie si sa facem ascultare.Repet, excesul poate produce mari vatamari sufletesti.
Eu personal, sunt extrem de slaba.Din cauza asta, niciodata nu voi cere duhovnicului sa imi dea o zi de post negru. Ma duc la spovedanie, cu nadejdea ca Domnul imi va da canon potrivit prin duhovnicul care deja imi cunoste slabiciunile. Nu indraznesc sa ma spovedesc la manastiri cu renume, tocmai din cauza asta.

De curand am auzit o alta istorisire a unei batrane, care a primit si a indeplinit de la par. Adrian Fageteanu un canon de 12 ani... Si dupa 12 ani s-a dus la dlui si a dezlegat-o. A zis ca daca murea parintele, ar fi ramas legata si nu s-ar fi putut imparatasi nici acum. Dansa sustine ca nu te poate dezlega decat cel care te-a legat. Acum nu stiu daca chiar asa este, daca nici macar pe patul de moarte nu poti fi dezlegat.
In orice caz, e de admirat sa ai atata vointa sa tii un astfel de canon. Alta persoana poate ar fi plecat invartindu-se si ar fi abandonat orice speranta de mantuire, cel putin pe aceasta cale, si poate nici n-ar mai fi trecut pe la biserica. Cred ca totusi parintele si-a dat seama, a cunoscut-o cat e de ravnitoare si a considerat ca poate sa duca acel canon la bun sfarsit, nu i-a dat mai mult decat ar fi putut duce.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.08.2012, 22:49:23
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este f important canonul, daca nu-l faci pe lumea asta..il faci pe cealalta.

Last edited by Simply_me; 02.08.2012 at 22:54:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Mâine, Canonul Sf. Andrei Criteanul laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 2 20.03.2013 01:38:27
Canonul Sf. Andrei Criteanul sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 08.04.2011 19:54:40
Canonul Cel Mare ioan cezar Intrebari utilizatori 11 16.03.2011 13:26:38
Canonul de la preot grgsc_mrs Generalitati 21 06.08.2010 13:21:51