Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.03.2013, 16:33:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce te mai mămâncă pielea!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.03.2013, 18:21:48
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Mie unuia deja acest papa mi-a lasat un gust amar.
El face din saracie un vedetism si isi practica umilinta cu ostentatie, cum bine remarca cineva pe un site ortodox.
Il suspectez de fatarnicie si ipocrizie.
Iar grija asta afisata pentru saraci, deocamdata doar trambitata si mimata, aduce foarte mult a prost gust.
Parerea mea.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 19.03.2013, 18:38:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Mie unuia deja acest papa mi-a lasat un gust amar.
Mie nu mi-a lasat el ca atare un gust amar, cat ma deranjeaza reactia presei. Ea face din "umilinta" o vedeta, iar din Francis mega star. Imi pare sincer rau pentru papa Benedict, ce e pus in umbra, considerat deja un papa nu atat de "bun" ca Francis, comparat cu Ioan Paul al II-lea (vazut ca o culme); chiar nu cred ca e cazul. Poate n-a fost atat de carismatic Benedict si popular, dar a luat unele decizii bune.

Last edited by ioanna; 19.03.2013 at 18:42:04.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.03.2013, 18:48:56
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu stiu daca e numai reactia presei. Presa clar e prostita si tembela. Dar am urmarit secvente de la discursul de intronizare. Papa spunea ca un cardinal din conclav care statea langa el i-a zis :" Nu uita de saraci". Iar lui i-a ramas in minte si tot repeta: "I poveri, I poveri."
Asta mi s-a parut putin cam ipocrit. E si putin vedetism la mijloc, pe care l-a avut si Ioan Paul 2. Dar la acest papa Francisc mai e si un pic de smecherie, mie asa mi se pare.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.03.2013, 18:51:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Papa spunea ca un cardinal din conclav care statea langa el i-a zis :" Nu uita de saraci". Iar lui i-a ramas in minte si tot repeta: "I poveri, I poveri."
Asta s-a intamplat dupa ce a fost ales papa, iar vorbele acelui cardinal, ce i s-au intiparit in minte, l-au determinat sa-si aleaga numele Francis. (a facut-o spontan) La intronizare nu stiu cum a fost, am vazut numai cateva secvente, insa m-a surprins liturghia in greaca. (desi la un eveniment atat de important, ar fi putut alege un cantaret mai bun :) Nici corul n-a stralucit)

Last edited by ioanna; 19.03.2013 at 18:54:59.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.03.2013, 18:56:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Mie unuia deja acest papa mi-a lasat un gust amar.
El face din saracie un vedetism si isi practica umilinta cu ostentatie, cum bine remarca cineva pe un site ortodox.
Il suspectez de fatarnicie si ipocrizie.
Iar grija asta afisata pentru saraci, deocamdata doar trambitata si mimata, aduce foarte mult a prost gust.
Parerea mea.
dacă Daniel făcea la fel, tot așa ai fi zis? fi sincer.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.03.2013, 20:02:52
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Dumitru73
Buna remarca.
Pe de alta parte,
@ioanna
Stii ceva? simt la fel. Crezi sau nu.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.03.2013, 20:08:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă Daniel făcea la fel, tot așa ai fi zis? fi sincer.
Da, eu as fi zis tot asa. Sau as fi zis ca s-a intamplat o mare minune.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.03.2013, 20:09:12
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu stiu daca e numai reactia presei. Presa clar e prostita si tembela. Dar am urmarit secvente de la discursul de intronizare. Papa spunea ca un cardinal din conclav care statea langa el i-a zis :" Nu uita de saraci". Iar lui i-a ramas in minte si tot repeta: "I poveri, I poveri."
Asta mi s-a parut putin cam ipocrit. E si putin vedetism la mijloc, pe care l-a avut si Ioan Paul 2. Dar la acest papa Francisc mai e si un pic de smecherie, mie asa mi se pare.
Doar nu crezi ca ajungi cardinal doar pe baza evlaviei. "Principii Bisericii" mai sunt si politicieni. Iar politica e, vorba manelistilor, "sa fii jmeker si sa ai valoare". Pe bune.
La specia umana, de la prabusirea marilor imperii intemeiate cu tehnica primitiva, ierarhiile nu mai sunt, in cea mai mare parte, meritocrate. Doar Biserica (BO sau BC, cum vreti sa o luati) e inca neatinsa mai mult de 55% , sa zicem. Inca.
Nu sunt genul care crede in mod naiv in indefectibilitatea ierarhiilor institutionale, chiar daca sunt autotintitulate pompos "divino-umane". Cred insa in necesitatea lor stringenta, pentru evolutia spirituala si sanatatea societatii, dar si asta pina la un anume punct de cotitura, numit de Parinti "apostazie". Cred cu teama ca acel moment este deja destul de aproape.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.03.2013, 20:24:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
De post, logic. Vezi raspunsul dat fratelui Mihnea (noi ne cunoastem personal demult).
Nimic nu e logic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde