Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2015, 08:21:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sunt mai multe aspecte aici.

-In cluburi nu se canta numai muzica rock, ci si alte genuri de muzica. Ori nu putem spune ca toate genurile de muzica cantate intr-un club ar fi sataniste, si nici macar toata muzica rock nu poate fi calificata ca fiind muzica satanista.
Acum nu vad ce rau i-ar face unui crestin-ortodox daca asculta sau danseaza pe o muzica dance, house, etc.
Pana la urma si dansul reprezinta o forma de manifestare a bucuriei.


-Faptul ca se consuma droguri ori alte substante periculoase in cluburi. Aici intradevar este o problema, iar autoritatile statului ar trebui sa aplice pedepse mult mai dure (inchisoare pe viata sau chiar pedeapsa cu moartea) pentru traficantii de droguri.
Iar patronii sau angajatii cluburile care au cunostiinta ca in acel club se consuma ori se face trafic de droguri si nu anunta autoritatile competente, sa fie si ei sanctionati.


-Faptul ca in unele cluburi au avut loc actiuni de distrugere a unor simboluri crestine ori actiuni si practici sataniste este evident de condamnat. Aici autoritatile statului pot interveni, fiind vorba de actiuni care pot fi incadrate ca atentat la bunele moravuri ori la morala publica. La fel si pentru acele cluburi in care se face propaganda pentru devieri sexuale de genul homosexualitatea, etc.


-In privinta celorlalte aspecte negative prezente in unele cluburi (nerespectarea normelor PSI, de protectie civile, de siguranta in constructii, regulile igienico-sanitare in comertul si alimentatia publica, regimul fiscal, etc) aici exista autoritati competente care ar trebui sa intervina si sa sanctioneze eventualele incalcari ale legislatiei.
Din pacate de multe ori aceste autoritati sunt corupte si in schimbul spagii primite nu aplica sanctiunile legale.

Asadar, exista intradevar si aspecte negative in functionarea unor cluburi, dar nu putem , din aceasta cauza, sa interzicem activitatea tuturor cluburilor din Romania!
Si inainte de 1989 existau localuri asemanatoarea cluburilor de astazi, si atunci se organizau serate dansante sau baluri, si daca se respecta aspectele sus-amintite, nu vad cu ce ar gresi un crestin-ortodox daca se duce intr-un club, asculta o muzica decenta si danseaza si serveste un suc sau o bere.
  #22  
Vechi 09.11.2015, 10:13:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cluburile de nopate. :)
  #23  
Vechi 09.11.2015, 11:06:49
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cluburile de nopate. :)
Da,cluburile unde e interzis sa consumi pateu .
  #24  
Vechi 09.11.2015, 11:40:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru mine a fost suficient sa ma uit pe pagina de internet a clubului.
Numele mi-a sunat foarte ciudat si vroiam sa ma lamuresc ce fel de club este acesta.
Si nu mi-a placut ce am vazut.
De la design-ul paginii, la numele trupelor sau solistilor si a ceea ce lanseaza.
Un grup de tineri care sa cante despre ultima zi de viata si alte prostii?
Acum vad ca a fost schimbata pagina.

Nu sunt impotriva muzicii. Dar exista chiar muzica rock foarte frumoasa si fara atata nebunie. Mai ascult si eu. Nu stiu dar au existat formatii si rockeri bine cunoscuti, care totusi n-au depasit anumite limite. Da, exista si altele care sunt exagerate, extreme. Adica intre Beatles, Elvis Presley, Queen, chiar Rolling Stones (desi ei nu-mi plac) si Metallica, sau Kiss, sau alte extremitati, e o diferenta totusi.

Ma intreb ce fel de sentimente trezeste intr-un om, intr-un tanar o astfel de muzica si un astfel de loc.

Intr-adevar pentru oameni mai in varsta si cu alte temperamente este greu de inteles ce poate cauta cineva intr-un astfel de club.

Si de ce trebuie sa fie in pivnite si in locuri din astea obscure si macabre?
De ce nu pe scene normale, in cladiri normale?

Tot citesc ca au fost acolo asa persoane grozave si deosebite: jurnalisti, arhitecti, mai stiu eu. Dar de ce acolo? De ce nu la un teatru, la un concert obisnuit, la opera, la o filarmonica? Sau chiar la o discoteca normala?

Eu nu inteleg ideea asta de club, rockeri si subteran.

Si ma intreb ce as fi facut eu in locul acestor parinti a caror tineri s-au dus acolo?
Eu marturisesc ca nu inteleg tinerii din ziua de azi. Nu pot. Sunt atat de diferiti de alte generatii.
Ma decurc perfect cu un copil pana la varsta pubertatii. Desi este greu de definit acum care este ea, ca nu se mai stie. Unii intra de la 9-10 acolo, altii mai tarziu.

Dar cu un copil mai mare nu stiu. Sa vina sa-mi spuna ca se duce la un astfel de club, la astfel de muzica. Sa vina cu parul vopsit, cu piercing, cu tatuaje etc.
Si totusi multi parinti considera ca este OK asa sii ii lasa de capul lor. Sa faca orice. Orice.
Si apoi plang. Sau daca nu, se trezesc ca le vin cu copil la 13-14 ani, sau cu tigari, sau droguri.
Unde trebuie sa fie limita, granita. In educatie si in distractie? asta as vrea sa aflu.

Pai parintii nostri inseamna ca au fost niste fericiti fata de cei din ziua de azi!

Si nu reusesc sa inteleg comentariile unor care se intreaba ce rau ar face unui crestin anumite genuri de muzica, sa se duca intr-un club de acest fel, sau in discoteca sau etc.

Pai pur si simplu nu se impaca. Nu se potrivesc. Sunt doua stiluri de viata opuse. Credinta cere o anumita tinuta, o anumita stare sufleteasca si un anume felde viata. Muzica asta extrema, cere cu totul altceva.

Pai incercati si voi sa va imaginati o fata cu basma si fusta lunga in club sau la discoteca, un student la teologie, un calugar, un preot.
Un om care se simte bine in rugaciune si tine post si este smerit. Duceti-l la club. Merge?

Si invers: un tanar din asta cu frizuri si haine ciudate, negre, taiate cu foarfeca, cu tinte, cu lanturi, cu vopseli, cu cizmele alea grosolane, militaroase, cu piercinguri si tatuaje. Zbuciumat si rebel. Duceti-l in biserica, puneti-l sa se roage. Merge?

Ah, si oameni credinciosi danseaza, merg la un anumit fel de concerte, asculta muzica, se distreaza. Dar altfel totusi.

Omeni credinciosi care sa serbeze Halloween, morti, schelete, oribilitati din astea. Ii vedeti?

Si vin si intreb ce bine fac aceste lucruri extreme cuiva? Ce sentimente aduc, ce educatie?

Nu am leg aici de aspectele tehnice.

Se mai mai intreba cineva pe aici cum s-ar putea sa se interzica asa ceva. ca nu este posibil.
Dar inainte, cand nu existau deloc? Cum s-a trait fara ele?
De ce este nevoie de ele acum?

Da, si inainte de revolutie se distra lumea cumva. Ceaiuri dansante, serate, baluri, discoteci potolite.
Dar acum prea este extrem si in subteran. Nu se poate compara totusi.

Nu ma intelegeti gresit. Ma doare si pe mine ceea ce s-a intamplat si imi place si mie muzica (un spectru larg). Dar mi se pare ca nu mai exista limite.

Si ii inteleg si pe cei care pun si anumite intrebari care par mai ciudate, care vad si un semn de la Dumnezeu si sunt bajocoriti.
Se cutremura toata lumea, nu numai cluburile din tara. Nu e de gluma.
Eu sunt ingrozita.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #25  
Vechi 09.11.2015, 11:57:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adica intre Beatles, Elvis Presley, Queen, chiar Rolling Stones (desi ei nu-mi plac) si Metallica, sau Kiss, sau alte extremitati, e o diferenta totusi.
http://stopmensonges.com/wp-content/...edals_EVIL.jpg



Care-i mai cuminte ? :)

Citeste marturia unui om care a fost acolo in club :

http://paulslayer.blogspot.ro/2015/1...-marturie.html Faptele

http://paulslayer.blogspot.ro/2015/1...arturie_4.html Vorbele

http://paulslayer.blogspot.ro/2015/1...urie-si-o.html Profitorii

Uite-te pe blogul lui si spune-ne - e crestin ortodox sau nu ?

Last edited by iuliu46; 09.11.2015 at 12:07:59.
  #26  
Vechi 09.11.2015, 12:52:33
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fenomenul muzicii rock nu se reduce la concertul cutare sau lansarea cutare sau la întâmplarea tragică din clubul Colectiv.
Iar afirmația categorică, răspândită în anumite cercuri creștine, că muzica rock e satanistă etc. etc. este una cel puțin arbitrară - ca să nu mă apuc să înșir alte epitete.
Ca și în alte genuri de muzică ori de manifestări umane în general, și în rock sunt capodopere, producții mediocre ori scursuri.
Universul rockului, care azi a ajuns la nuanțe și complexități absolut remarcabile, în linia frumosului și, zic eu, al geniului artistic indiscutabil, s-ar cuveni cercetat cu bunăcuviință și, dacă nu cer prea mult, cu niscaiva competențe în materie de muzică.
Dar unde lipsește buna cuviință și cunoștința, în general, merge aruncată și eticheta pueril-agresivă cum că rockul e de la dracu. Mai degrabă acest gând e taman de la dracu! Sau din miezul de foc al eternei prostii omenești.

P.S. Nu mai puneți în cârca rockului și a rockerilor toate răutățile lumii! Amintiți-vă, printre altele, că Nero a pus în cârca creștinilor toată arderea Romei!
  #27  
Vechi 09.11.2015, 13:11:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iuliu, dar tie iti place poza pe care ai pus-o? Sincer. Lasand la o parte gestul, care nu inteleg ce sens are in acest context. Pe ala nu-l comentez.
Mie nu.

Nu e vorba aici sa analizam credinta si sufletul fiecaruia. Ca nu putem.
Si nici sa analizam aici muzica.

Dar eu deja nu mai inteleg. Pe un fir mi se da in cap ca vai cu postul, cu basmaua, cu femeia, cu oamenii casatoriti si desfranare si etc. si alte cele si pe altul mi se spune ca vai dar si alte lucruri sunt ortodoxe si grozave.
Atunci sa ma ierte Dumnezeu...

Ma retrag din discutie. Eu mi-am spus gandurile si sentimentele adunate in aceste zile.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #28  
Vechi 09.11.2015, 13:38:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iuliu, dar tie iti place poza pe care ai pus-o? Sincer. Lasand la o parte gestul, care nu inteleg ce sens are in acest context. Pe ala nu-l comentez.
Mie nu.

Nu e vorba aici sa analizam credinta si sufletul fiecaruia. Ca nu putem.
Si nici sa analizam aici muzica.

Dar eu deja nu mai inteleg. Pe un fir mi se da in cap ca vai cu postul, cu basmaua, cu femeia, cu oamenii casatoriti si desfranare si etc. si alte cele si pe altul mi se spune ca vai dar si alte lucruri sunt ortodoxe si grozave.
Atunci sa ma ierte Dumnezeu...

Ma retrag din discutie. Eu mi-am spus gandurile si sentimentele adunate in aceste zile.
Poza aia poate fi un inceput, de ce nu ? Eu zic ca e de preferat unul care asculta o muzica mai dura si intr-o zi simte ca-i lipseste totusi ceva si se indreapta spre credinta decat unul care-i asculta pe cumintii aia de la Beatles si ramane in cap cu Imagine. Sau unul care-l asculta pe Guta si nu simte niciodata nimic. Sau pe aia care era la Disney acum cativa ani si toate fetele si-au facut un idol din ea.
  #29  
Vechi 09.11.2015, 14:10:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un context pentru poza aia? Sursa? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #30  
Vechi 09.11.2015, 14:12:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poza aia poate fi un inceput, de ce nu ? Eu zic ca e de preferat unul care asculta o muzica mai dura si intr-o zi simte ca-i lipseste totusi ceva si se indreapta spre credinta decat unul care-i asculta pe cumintii aia de la Beatles si ramane in cap cu Imagine. Sau unul care-l asculta pe Guta si nu simte niciodata nimic. Sau pe aia care era la Disney acum cativa ani si toate fetele si-au facut un idol din ea.
Nu poti sa nu remarci ca unii din oamenii astia, chiar prin ceea ce asculta, sunt totusi centrati pe niste valori.
Niste valori deturnate din pacate si asta nu inseamna ca drumul spre cele autentice e mult mai usor.
Pentru ca pseudovalorile astea le pun in cale multe pacate, de la care rareori se abtin iar drumul pacatului este usor de facut de sus in jos dar invers, mult mai greu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis