Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2016, 15:40:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce te face sa crezi asta? Daca doar exprimarea "era" - eu as zice sa te mai gandesti.
Traducerile sunt cam problematice la aspecte de genul asta.
Părintele Galeriu, ca din cîte am auzit a participat la traducerea Bibliei în românește, le-a subliniat neoprotestanților care contestau existența Iadului că este singurul loc din Evanghelii în care Hristos povestește despre un anume Lazăr care chiar a trăit cîndva, a existat. Nu e o parabolă generică, ci relatarea unei întîmplări istorice, din trecut.

La ce să mă gîndesc? Cum să interpretez sucit un text după cum îmi convine mie?

Citat:
Nu vad logica. Ba dimpotriva, afirmatia mai degraba o vad ca fiind valida DUPA jertfa de pe cruce.
Da, după Jertfa de pe Cruce. Corect.

Citat:
Doar nu crezi ca "Sanul lui Avram" era un loc fizic efectiv pe corpul inexistent a lui Avram din Sheol :)
Normal că nu. Era un spațiu care sigur nu a fost în Rai, din moment ce Raiul a fost închis pînă la Răscumpărare. Deci a fost ceva special, temporar, pregătit drepților ca să aștepte împăcarea cu Tatăl prin Jertfa Fiului. Dar nici în Iadul păcătoșilor nu a fost, ci undeva între din moment ce bogatul a privit în sus la Lazăr care ședea împreună cu drepții adormiți din VT.

Sau ce logică nu prinzi, care de fapt e neclaritatea?

Citat:
Si daca tot vorbim de linie temporara, "pradarea Iadului" s-a facut intre moartea si invierea Lui, mai bine zis Raiul s-a deschis chiar in ziua crucificarii (promisiunea pentru talharul cel bun: "ASTAZI vei fi cu Mine in Rai").
Temporală, nu temporară.

Corect și aici.

Citat:
Dupa parerea ta multe lucruri ar trebui schimbate dar nu inseamna neaparat ca si trebuie :)
E posibil ca unul să aibă dreptate și majoritatea să nu observer sau să nu spună dintr-o falsă smerenie sau ceva de genul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2016, 15:43:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
intregul Iad a fost golit de sufletele dreptilor, nu de toate sufletele care erau acolo
Scrie așa ceva în catrenul citat? Nu.

O spui tu, o știu și eu, e corect ce zici. Doar că în Prohod afirmația e greșită. Simplu. Nu a fost golit întregul Iad.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2016, 21:47:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cum zici ca e, ma??
"being anal" in romana mai des se foloseste "constipat" binenteles nu in sensul propriu.

being anal / anal person = o persoană care acordă importanță exagerată lucrurilor neesențiale; meticulos; minuțios; tipicar

http://profadeengleza.com/being-anal-anal-person/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2017, 01:29:12
RaduAlin178 RaduAlin178 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2017
Mesaje: 6
Smile Carti de cult

Am o framantare, daca in casa am carti de cult ortodoxe ( Mineie, Liturghier, Molitfelnic, Acatistier, psaltire, catavasier, octoih, ceaslov, Apostol, penticostar, Triod,, etc, carti de slujba adica) . Este pacat sa citim acasa din ele pentru folos duhovnicesc ? Desigur in taina sa citim, nu cu voce tare, e blasfemie ?
Daca sunt simple lecturi mai este nevoie de binecuvantarea duhovnicului, sau le putem citi la "liber" fara nicio sfiala?
Am auzit intr-o biserica in care eram la Bucuresti ca parintele dadea binecuvantare credinciosilor de exemplu sa citeasca Triodul acasa pentru exersarea pocaintei si a smereniei(chiar asa s-a exprimat) , sau sa citeasca Sf Liturghie acasa in taina pt a constientiza profunzimea rugaciunilor din timpul Dumnezeiestii Liturghii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare