Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.04.2014, 00:53:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mi se pare amuzant cum se bat oamenii pe ideea de ecumenism chiar inainte sa-i dea o definitie care sa fie acceptata de toate partile in conflict.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.05.2014, 00:07:24
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit greu

Pai exista, de pilda, si o carte, destul de buna, despre asta: "Adevaratul si falsul ecumenism" - de Aurel Pavel si Ciprian Toroczkai. Dar deja daca se introduce vreo nuanta, atunci deja totul se schimba: e rau, ca trebuie sa gandesti, iar antiecumenistilor nu le place asta, ii doare bibilica.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.05.2014, 13:30:07
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit O definire a ceva greu

Si as da si eu o definitie a mea. Fara Bria, de la care am luat - scuze! - tonul dur contra antiecumenistilor (dupa el sunt "lipsiti de cultura teologica" si "frustrati de complexitatea problemelor teologice" - citat aproximativ), si fara carti. Ecumenism inseamna 1. sa crezi/admiti ca si in afara limitelor Bisericii Ortodoxe se pot mantui oameni 2. Sa nu respingi ideea de dialog teologic cu neortodocsii (daca ei nu vor sa accepte argumente, sa fie treaba lor), avand mereu ca tinta, macar teoretica, reunificarea concreta cultelor crestine: daca nu se poate, treaba lor.
Sau, cum zice Schmemann, ecumenism inseamna misiune. Pentru ea e insa nevoie de putin mai multa credinta, nu din aceea de care ti-e teama sa n-o pierzi la orice adiere de vant, de firava ce e. Vorba Sf Varsanufie din Filocalia XI - nu e pentru orice proaspat convertit. Pentru ca tu trebuie sa fii deschis cat se poate si in acelasi timp cu grija sa nu gresesti tu insuti, hazardandu-te pentru altii - pentru asta trebuie sa cunosti bine foarte multe lucruri, ce poti sa faci exact si ce nu, eventual cum indrepti daca gresesti. Detaliile sunt esentiale.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.05.2014, 14:00:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
Si as da si eu o definitie a mea. Fara Bria, de la care am luat - scuze! - tonul dur contra antiecumenistilor (dupa el sunt "lipsiti de cultura teologica" si "frustrati de complexitatea problemelor teologice" - citat aproximativ), si fara carti. Ecumenism inseamna 1. sa crezi/admiti ca si in afara limitelor Bisericii Ortodoxe se pot mantui oameni 2. Sa nu respingi ideea de dialog teologic cu neortodocsii (daca ei nu vor sa accepte argumente, sa fie treaba lor), avand mereu ca tinta, macar teoretica, reunificarea concreta cultelor crestine: daca nu se poate, treaba lor.
Sau, cum zice Schmemann, ecumenism inseamna misiune. Pentru ea e insa nevoie de putin mai multa credinta, nu din aceea de care ti-e teama sa n-o pierzi la orice adiere de vant, de firava ce e. Vorba Sf Varsanufie din Filocalia XI - nu e pentru orice proaspat convertit. Pentru ca tu trebuie sa fii deschis cat se poate si in acelasi timp cu grija sa nu gresesti tu insuti, hazardandu-te pentru altii - pentru asta trebuie sa cunosti bine foarte multe lucruri, ce poti sa faci exact si ce nu, eventual cum indrepti daca gresesti. Detaliile sunt esentiale.
Apoi, scopul vietii crestine este mantuirea, dobandirea Duhului Sfant, nu palavrageala cu cei de alte secte si culte inainte de a ne cunoaste si de a experimenta ortodoxia in toata frumusetea ei. De ce Sfantul Serafim de Sarov a preferat izolarea si rugaciunea pentru lume si pentru mantuirea sa in singuratate si nu s-a repezit sa discute si el cu cei de alte culte, cu catolicii de exemplu? Noi suntem mai sfinti decat el?

Ca sa-ti permiti sa discuti cu cei de alte culte, trebuie sa ai ori indrazneala, ori inconstienta. Ortodoxia seduce prin ea insasi, in timp ce multe alte confesiuni folosesc diverse strategii omenesti pentru a convinge. Aplica aproximantiv aceleasi strategii pe care le aplica si comertul piramidal. In urma unui dialog, persoana cu venituri modeste poate fi convinsa astfel sa cumpere un produs la un pret inzecit, iar un credincios poate fi convins ca ecumenismul ofera numai avantaje!

Asadar, scopul nostru este sa cautam sa ne mantuim urmanad exemplul celor care si-au sfintit viata, nu al celor care au invatat in scoli inalte strategii de convingere a lumii.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.05.2014, 14:59:52
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit cu monahismul e altceva

Nu stiu daca am mai zis, dar ecumenismul nu are nicio legatura cu monahismul. Desi multi invoca foarte gresit "autoritati" monahale in domeniul acesta. Ci are legatura cu teologia, cu preotia, ca sa nu mai vorbim de arhipreotie - pentru acestia, scopul vietii nu este mantuirea, ci misiunea. Aici credinciosul de rand nu are de facut decat sa nu judece ce nu e treaba lui: ca de ce discuta adica patriarhul cu papa, de exemplu. Nu cred ca Serafim de Sarov ar fi iesit din pustie ca sa ia o portavoce sa strige contra papei, cum au facut niste greci. Asta am avea de invatat de la el.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.05.2014, 15:06:01
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De unde stii asta? Cand anume a propus asa ceva? E chiar ingrijorator... In aceeasi ordine de idei, uite ce am citit azi pe site-ul Facultatii de Teologie Iasi: "Facultatea de Teologie Ortodoxă (...) promovează și cultivă bunele relații (...) cu facultățile teologice din țară și străinătate, contribuie la conlucrarea ecumenică dintre Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici creștine și cultivă dialogul inter-religios, inter-cultural cu accent pe dialogul între religie și știință." (http://www.teologie.uaic.ro/default.php?t=site&pgid=38)

Tot astazi am aflat ca ASCOR Iasi are si o sectie dedicata relatiilor externe si ecumenismului. In raportul lor pe 2006 sunt trecute astfel de evenimente, care incepeau si incheiau ziua cu rugaciuni ecumenice. Nici nu mai stiu ce sa zic...

Bogdan.
Nu zicea in apocalipsa ca va veni si lepadarea de credinta?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.05.2014, 15:13:32
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit asa e.

lepadarea de credinta e peste tot in jur, si noi crestinii prin continuarea divizarii ii dam apa la moara si cel mai bun argument.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.05.2014, 15:18:13
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Ecumenismul e ceva de genul: e bine oricum, acceptam aberatiile oricui doar ca sa fim uniti. Practic ar fi o unitate in minciuna (sau in acceptarea minciunii).
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.05.2014, 15:20:51
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

tocmai am dat o definitie mai sus. unde vezi minciuni si aberatii? Eventual sa le accepti in ideea ca sunt puse in joc, intr-un dialog, nu ca sa le sustii tu.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.05.2014, 15:27:21
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
tocmai am dat o definitie mai sus. unde vezi minciuni si aberatii? Eventual sa le accepti in ideea ca sunt puse in joc, intr-un dialog, nu ca sa le sustii tu.
Imi cer scuze, dar nu am citit decat doua postari pe acest subiect din forum.

Eu sunt ortodox si pentru mine doar ce sustine Biserica Ortodoxa e adevarat. Legat de ecumenism acesta nu are nici un sens decat prin intoarcerea tuturor la Ortodoxie.

Rugaciunile aceastea comune intre diverse culte/secte/denominatiuni si dialoguri interreligioase si interconfesionale nu sunt nici intr-un fel folositoare cuiva. Ca dovada sta faptul ca inca nu s-a ajuns la nici un fel de unitate. Practic e vorbarie goala.

Am citit despre acest subiect asa ca mi-am permis sa imi dau cu pararea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 04:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57