Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2008, 01:05:58
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Parerea mea este ca PF Daniel este un vizionar care intelege ca izolarea, ingustimea mintii, cramponarea in trecut, ura, neintelegerea, habotnicia, frica de a comunica, lipsa de dragoste fata de intreaga creatie a lui Dumnezeu nu face altceva decat sa ne indeparteze de dragostea si iubirea lui Dumnezeu. Acuma, nu aveti decat sa imi dati in cap -- si sunt sigura ca multi asa o sa faca -- dar asta este ceea ce cred eu.

Semnele de intrebare trebuie sa incepi sa ti le pui in momentul in care ai impresia ca tu esti singurul care ai dreptate si toti cei din jurul tau iti vor raul, sunt rai, dusmanosi, eretici, si incearca sa iti dea lovitura de gratie cu orice chip si in mod continuu. Adica in momentul in care tot ce vezi este nisipul din ochii fratelui tau, dar nu si barna din ochii tai.

Nu spune nimeni ca trebuie sa trecem la catolici, sau ca trebuie sa adoptam dogma lor, sau ca trebuie sa il luam pe papa de sef al bisericii. NU. Ceea ce spune PF Daniel este ca trebuie sa incercam sa comunicam cu ei si sa fim judiciosi in acordarea apelativului "eretic." Uratirea sufleteasca este cauzata de ura. Multi dintre noi avem frati si surori pe care, chiar daca mai gresesc fata de noi, sau fata de altii, tot cu iubire frateasca ii privim, nu cu ura, si nu fara sa ii iertam.

Si da, e usor sa arunci pietre asa, in anonimat, de pe un forum, dar cati dintre voi aveti studiile, pregatirea si experienta PFlui Daniel?
Si cu ce il incalzesc niste studii?crezi ca pe lumea cealalta ii folosesc la ceva,degeaba e asa invatat daca s-a lasat pacalit de masoni.Asa o sa acceptati totul mai informeaza-te cati nu au fost masoni si credema eram sigura ca ei nu ar face asa ceva dar au fost si chiar unii nici nu stiau in ce erau bagati.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2008, 01:27:40
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Domnule Dumitru care te intitulezi ortodox de unde stii tu PF Daniel e mason sau vorbesti asa din auzite si cine esti tu sa pui la indoiala voia lui Dumnezeu, caci alegerea patriarhului a fost voia Lui chiar daca s-a votat, caci Dumnezeu lucreaza prin oameni, iar pt podolski ar trebui sa-i aduc aminte ca daca bizantinii aplicau canonul acesta rusii azi poate numai erau crestini ci musulmani sau evrei
Binenteles ca Dumnezeu la ales dar si voturile nu sunt asa sigure!!!Doar stie toata lumea cum se alege in ziua de azi pe interese!Si Domnul a ingaduit asa pt a se implini toate cele spuse de EL ca vor urma.Si mai stiu din surse sigure ca PF Teoctist nu a fost mason dar PF Daniel e.Eu nu il judec ca de ce e pt ca nu eu dau socoteala pt Sfintia sa ba chiar imi place de el ca e f destept dar stiti ce e mult strica.Cine crezi ca ne conduce pe noi aproape toti,Uniunea Europeana noi credinciosii repede ne-am aruncat in bratele lor destepti sunt rusii care nu vor.Poate ai timp sa urmaresti filmul Ingerul Digital il gasesti pe net acolo scrie mai multe despre masoni.Si te convingi ca nu tot ce zboara se mananca si ca sunt multi lupi imbracati in piei de oi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2008, 01:52:12
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitruortodox Vezi mesajul
Mai potrivit mi se parea IPS Teofan ca PATRIARH. Esta mult mai traitor . Dar daca asa a trebuit sa fie .nu se mai poate face nimic .
Multa lume crede la fel si eu dar ei comanda pe cine vor IPS Teofan nu e mason si trebuia acuma unul stiti doar ca PF Teoctist nu a fost mason sa sti din cand in cand printre PF masoni pusi mai pun cateodata si unul care nu e mason sa nu se razvrateasca cei cu adevarati credinciosi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2008, 02:03:19
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=2][COLOR=#003869]
[COLOR=Black]Sf. Efrem Sirul[/COLOR]
[COLOR=Black] ([/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=Black]"Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici")[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black], Sf. Vasile cel Mare [/COLOR][COLOR=Black]([/COLOR][COLOR=Black]"[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]Una este crima care se pedepseste acum cu asprime: nepazirea Predaniilor Parintilor)[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black], Sf. Ioan Gura de Aur ([/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]Daca ... dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa".[/COLOR][/SIZE]), Sf. Maxim Marturisitorul ([COLOR=Black] [SIZE=2]"Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa. "), Sf. Ioan Damaschin ([/SIZE][/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]Sa ne pazim cu toate puterile noastre sa nu primim impartasire de la eretici)[/COLOR][/SIZE] , Sf. Mc. Cosma Etolianul [COLOR=Black]([/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]Antihristul e unul papa[/COLOR][/SIZE][COLOR=Black])[/COLOR],[SIZE=2][COLOR=Black]Sfantul Nectarie de la Eghina[/COLOR][/SIZE] ([SIZE=2][COLOR=Black]Biserica Romana, sau mai bine zis papala, nu mai propovaduia dogmele Sfintilor Apostoli, ci ale papilor[/COLOR][/SIZE]" [SIZE=2][COLOR=Black][/COLOR][/SIZE]) sunt [COLOR=DarkOrange]suflete uratite[/COLOR] dupa parerea lui IPS Daniel.

[SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black]
[/COLOR]
[COLOR=Black][/COLOR][COLOR=Black]
[/COLOR][COLOR=Black]IPS Daniel: [/COLOR]
[COLOR=Black]
" [/COLOR][/COLOR][/SIZE]
CONSIDERAM CA POT FI REDEFINITE DOGMELE CARE SEPARA BISERICA ORTODOXA DE CEA ROMANO-CATOLICA[SIZE=2][COLOR=#003869]"[/COLOR][/SIZE]

"deoarece adesea sub pretextul ca salvam Ortodoxia ne uratim sufletul, întrucat despartim dreapta credinta de iubirea crestina smerita".[SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black]Si avea dreptate [/COLOR] [/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Red][COLOR=Black]Sf. Ioan Damaschin:[/COLOR]
[COLOR=Black]Auziti popoare, semintii, limbi, barbati, femei si copii, cei mai mari, cei mai tineri si pruncii, sfintul neam al crestinilor! [COLOR=Red]Daca cineva va invata, in afara acestora pe care le-a primit[/COLOR] Sfinta Biserica Soborniceasca, de la Sfintii Apostoli, [COLOR=Red]de la Parinti si de la Sinoade, sa nu-l ascultati, nici sa primiti sfatul [COLOR=Green]SARPELUI[/COLOR],[/COLOR] dupa cum l-a primit Eva si a cules moarte. Si chiar daca v-ar invata un inger sau un imparat in afara acestora pe care le-ati primit, astupati-va urechile.[/COLOR][/COLOR][/SIZE]



Ma intreb cum poate privi icoana cu uciderea Sfantului Cosma Etolianul , cum poate zice acatiste ale Sfintilor Ioan Gura de Aur, Maxim Marturisitorul, Sf. Nectarie, Sf. Efrem si multi alti Sfinti si sa graiasca asa mari hule, nu ca mirean , nu ca simplu preot ci ca Patriarh?
Cum poate sa ii faca "urati la suflete" pe cei care au scris Sfanta Liturghie pe care el o savarseste?


Cum zicea Sfantul Ioan Gura de Aur: [COLOR=Black]
"Si [/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]inger de ar fi, sa nu-l credeti. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=Black][COLOR=Black]Nimic nu foloseste viata virtuoasa[/COLOR], daca credinta nu este sanatoasa.[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]"[/COLOR][/SIZE][COLOR=Black]
[/COLOR]
[SIZE=2][COLOR=#003869]

Sa-l ierte Dumnezeu si pe noi sa ne pazeasca.
[/COLOR][/SIZE]
Foarte bine spus te apreciez pt adevarul si curajul tau!Doamne ajuta sa isi dea seama si poporul de aceste rele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2008, 02:08:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Binenteles ca Dumnezeu la ales dar si voturile nu sunt asa sigure!!!Doar stie toata lumea cum se alege in ziua de azi pe interese!Si Domnul a ingaduit asa pt a se implini toate cele spuse de EL ca vor urma.Si mai stiu din surse sigure ca PF Teoctist nu a fost mason dar PF Daniel e.Eu nu il judec ca de ce e pt ca nu eu dau socoteala pt Sfintia sa ba chiar imi place de el ca e f destept dar stiti ce e mult strica.Cine crezi ca ne conduce pe noi aproape toti,Uniunea Europeana noi credinciosii repede ne-am aruncat in bratele lor destepti sunt rusii care nu vor.Poate ai timp sa urmaresti filmul Ingerul Digital il gasesti pe net acolo scrie mai multe despre masoni.Si te convingi ca nu tot ce zboara se mananca si ca sunt multi lupi imbracati in piei de oi!
Deci iata cum il facem partas pe Dumnezeu la toata brambureala noastra, o brambureala alimentata de o stire, de un cuvant aiurea spus de cineva la un moment dat. Boala asta in care toti suntem analisti politici si nu numai se extinde ca o molima. O vorba de ici de colo si gata , ne-am facut o parerere precum parerea celor ce-u emis parererea ,si uite asa incet, incet, ne-n departam de la credinta, de la rugaciune, ne indepartam de Dumnezeu, creandu-ne propria lume , complet rupta de realitate si de cele trebuitoare. Devenim mandri, atotstiutori , clarvazatori , proroci in toate ce sunt si vor mai fi, dar in sinea noastra, undeva , cineva ne sopteste : trezeste-te om nebun si far de minte si gandeste-te la clipa cea de pe urma, caci niciodat nu sti cand va veni si fiece gand, vorba sau fapta iti vor fi socotite, contabilizate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2008, 02:18:23
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

E parerea mea nu am acuzat pe nimeni eu asa cred e pacatul meu daca gandesc rau,cum fiecare spune ce crede ce stie asa am facut si eu nu am dat la nimeni in cap mi-am exprimat doar punctul meu de vedere.Domnul a facut oamenii diferiti sa nu semene deci nici aceeasi gandire nu o pot avea deci fiecare cum intelege.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2008, 02:23:08
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Stiu ca in loc sa judeci mai bine te rogi ca nu e bine ce faci dar uite asa cand vad ce scriu altii simt nevoia sa scriu si eu la cat suntem de pacatosi eu una!!!nu stiu restu...ar trebui sa nu zic nimic dar asa e omul mai greseste mai cu intentie mai fara.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2008, 02:29:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
E parerea mea nu am acuzat pe nimeni eu asa cred e pacatul meu daca gandesc rau,cum fiecare spune ce crede ce stie asa am facut si eu nu am dat la nimeni in cap mi-am exprimat doar punctul meu de vedere.Domnul a facut oamenii diferiti sa nu semene deci nici aceeasi gandire nu o pot avea deci fiecare cum intelege.
Una este sa gandesti si alta este sa acuzi . Nu trebuie folosit numele Domnului in desertaciune ! A spune ca cineva e mason , a-l cataloga , este semn nu de gandire . Pentru ca atata timp cat nu vi cu dovezi clare , nu poti emite astfel de acuzatii pana la urma . Nu este cu folos, a lua o vorba de la unul si de la alttul , care sa-ti devina propria parere, gand sau mai sti eu ce .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2008, 02:38:29
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Una este sa gandesti si alta este sa acuzi . Nu trebuie folosit numele Domnului in desertaciune ! A spune ca cineva e mason , a-l cataloga , este semn nu de gandire . Pentru ca atata timp cat nu vi cu dovezi clare , nu poti emite astfel de acuzatii pana la urma . Nu este cu folos, a lua o vorba de la unul si de la alttul , care sa-ti devina propria parere, gand sau mai sti eu ce .
Ca sa spui dovezi clare de asa ceva poate numai daca vrei sa te duci mucenic in rai ca viu numai ramai pt mine nu e important sa stie altii ca e sau nu mason eu stiu pt mine si gata.Astept ziua Judecatii acolo o sa vedem tot adevarul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2008, 06:37:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Ca sa spui dovezi clare de asa ceva poate numai daca vrei sa te duci mucenic in rai ca viu numai ramai pt mine nu e important sa stie altii ca e sau nu mason eu stiu pt mine si gata.Astept ziua Judecatii acolo o sa vedem tot adevarul!
O "sti"numai pentru tine , dar ai facut afirmatia in "fata tuturor". Pace si multa intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 decembrie-Timisoara,Arad,Bucuresti,Cluj,Targoviste heaven Generalitati 81 06.12.2009 06:38:58
Sfintirea Catedralei Orotdoxe din orasul LUGOJ icamilin Stiri, actualitati, anunturi 5 06.07.2009 19:46:40
SFINTIREA CATEDRALEI DIN ARAD ,azi 6 dec. sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 0 06.12.2008 22:26:35
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25