Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2009, 19:20:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul

Poporul roman s-a format prin casatorirea barbatilor romani cu fetele
dacilor si invers
Asa ne spuneau si noua la scoala, in generala, exact asa! Unele sunt perle ale profesorilor.Chiar si aia cu Eminescu care a murit de foame toata viata imi pare la fel.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2009, 19:20:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Viata albinelor e primejduita mereu de insecte ca: tantarul, viespea, soarecele si ursii care se urca in fagi unde sunt albinele stranse in colonii si depun miere
Foarte tare....

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Asa cum arata Ion Creanga, in familiile de tarani barbatii erau numai niste termeni ajutatori asupriti de femei
Feminism pur

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Desi pierd lupta, taranii lui Rebreanu au unele mici satisfactii cum ar fi: uciderea boierului Iuga, arderea conacelor…
Mici satisfactii!!!????

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Datorita faptului ca Lapusneanu chinuia pe boieri taindu-le nasul, urechile, mainile, el le-a devenit antipatic acestora
E bine ca le era doar antipatic

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Toma Alimos se razbuna pe boierul Manea care l-a ranit mortal pe la spate cu ajutorul lasitatii
Foarte tare...ce face razbunarea din om!!!!

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In “Pastel” vedem o batrana care alearga agale prin linistea noptii cu taciuni aprinsi in mana
Pesemne avea chakrele bine puse la punct, maestra Reiki
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2009, 20:10:12
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am citit intreaga parodie si trebuie sa recunosc ca am ras cu pofta. Ea ne reprezinta pe fiecare dintre noi intr-o oarecare masura si chiar nu vad cine nu se recunoaste pe sine printre randuri?!? Cumva nu suntem noi cu nasul in calculator, toata ziua? Nu suntem noi dependenti de celular? Nu intarziem noi la intalniri din cauza traficului? Nu viseaza tot amaratu' sa-si cumpere X5 si sa-l parcheze pe podetz ca sa crape taranii de oftica? Nu-s copii nostri toata ziua pe jocurile enumerate acolo? Nu mancam noi in imprejurari mai speciale la KFC? Si tot asa, si tot asa...
Oare ce-i atat de grav? A fluierat cineva in biserica? Oameni buni, haideti sa nu ne suparam chiar degeaba. Oare cat a trecut de cand noi insine eram deosebit de veseli si in mare verva? Ce facem acum? Ii punem pe ceilalti la zid? Da, e adevarat, aici nu e tocmai un forum de bancuri si sper sa nu se faca un obicei in a se posta tot felul de prostioare din ce in ce mai deochiate, dar prima postare eu zic ca a fost bine-venita! Adica chiar asa: "Sa zambim un pic!"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2009, 20:36:38
unvames_pass unvames_pass is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Parodia este amuzanta, dar tema nu. Sunt de acord cu cei care n-au apreciat gluma facuta pe seama unei figuri ca Mircea cel Batran si a unei poezii de Eminescu. Cum sa nu aiba legatura nici cu unul nici cu altul?? Fara sa-ti dai seama, glume de tipul asta iti erodeaza, putin cate putin, respectul fata de valori. Asta nu e umor, e o specie de bascalie. Sau remarca potrivit careia e o satira la adresa contemporanilor. Foarte bine, satira sa fie, dar n-o poti face altfel decat legandu-te de istorie si de Eminescu? Ce-are-a face una cu alta? Parodia asta e un amestec de frustrare de elev de-a zecea care tre' sa invete comentariu' la Scrisoarea III pentru teza, admiratie piperata cu invidie pentru gipanele si mobilele smecherilor si enervare ca nu gasesti, dom'le, locuri de parcare in Bucurestiu' asta. Ah, da, si era sa uit, cat de "cool" e toata treaba.
Cat despre final, pare sa spuna "ce tot invatam noi la scoala ca Mircea asta a facut si-a dres si ce mare si tare a fost, ca de fapt cine stie cum a fost istoria si pun pariu ca n-a fost mare lucru de capu' lui". Cred ca ar trebui sa fim mai atenti de ce anume radem.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.11.2009, 20:47:03
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

unvames_pass a facut un comentariu excelent.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.11.2009, 20:50:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit trist

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
VEDETI SI POEZIA sobietki si romanii,..cit e de relaxanta ..asa originala cum este ea.maaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiii..dar e grav cind romanul nu vede decit rele in ftza ochilor.!!
Care poezie "Sobieski si romanii"? In original este o nuvela istorica a lui Costache Negruzzi...

Am citit cu gust amar. Bascalia nu va fi nicicand umor. Sunt multe aspecte care diferentiaza comicul, comedia, umorul, pamfletul, toate specii distincte ale aceluiasi gen. Pacat ca luam in usor totul.

Nu ma pot amuza decat la gluma sanatoasa, savuroasa, plina de substanta si sens.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.11.2009, 20:53:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Alte perle

In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.

In nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

Eminescu descrie faptele care se petrec la plural care demonstreaza ca tot timpul sunt mai multi.

Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.

Miron Costin vrea sa ne arate ca este bine ca din cand in cand sa mai deschizi o carte si sa o citesti pentru ca nu face rau.

Citind, se mai dezvolta si omul la creier si acumuleaza materie prima.

Este bine sa mai si citesti, decat sa tai frunza la caini degeaba.

Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.

Miron Costin nu foloseste cuvinte de tip gramatical pentru gramatica limbii romane.

Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

Capitala SUA este Casa Alba.

În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

În padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

In caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

Descoperirea Americii s-a produs într-un moment de neatentie a pazei de coasta.

Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane.


Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini în sus.

Si bietul Eminescu, scîrbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle îi facea fite, intra într-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.

Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.
Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.

În versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este în gagicareala si ea îi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.

Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea în poezie si nu ma bag eu în ce a facut el.

Legile nescrise ale satului sînt respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si cîinele lor.

Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.

La începutul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cîte un tei mai gros sau mai subtire în functie de cîte strofe are poezia.

El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate în portbagaj.

Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan.

Personajele principale din povestirea "O ora din august" sînt: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti.

Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar românii trageau, cu succes, cînd în unii, cînd în altii.

Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

În "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel.

Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.11.2009, 20:57:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Cred ca dintre voi cei atat de seriosi se racoleaza acei tipi de genul celor din cartea lui Umberto Eco "Pendulul..."
Este vorba despre romanul "Numele Trandafirului", nu "Pendulul" iar ideea este mult mai profunda decat ai inteles-o tu. Este vorba acolo de umor ca forma de iubire. Ori in parodiile ce s-au vehiculat pe aici, este o forma de bascalie care are legatura cu alta forma de cultura.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.11.2009, 20:58:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Oamenii nu mai au simtzul umorului...Wake up! Daca va dati bosumflati si pozati in oameni care se bosumfla dupa cinci randuri, ca vezi Doamne, sunt lucruri cu care nu se glumeste, sa nu credeti ca asta va face si virtuosi. Cred ca dintre voi cei atat de seriosi se racoleaza acei tipi de genul celor din cartea lui Umberto Eco "Pendulul..." care distrug cartile despre umor indiferent de cine sunt ele scrise, fie el si Aristotel. Fiti mai relaxati pentru ca imaginea pe care am avut-o cititnd comentariile a fost aceea a unor tipi cu atat de multe complexe si atat de iubitori sa arunce primul cu piatra...Parerea mea vorba lui Nicu Vacaroiu.
ai 1000de puncte de la mine..adica excelent comentariu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.11.2009, 21:02:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu am citit intreaga parodie si trebuie sa recunosc ca am ras cu pofta. Ea ne reprezinta pe fiecare dintre noi intr-o oarecare masura si chiar nu vad cine nu se recunoaste pe sine printre randuri?!? Cumva nu suntem noi cu nasul in calculator, toata ziua? Nu suntem noi dependenti de celular? Nu intarziem noi la intalniri din cauza traficului? Nu viseaza tot amaratu' sa-si cumpere X5 si sa-l parcheze pe podetz ca sa crape taranii de oftica? Nu-s copii nostri toata ziua pe jocurile enumerate acolo? Nu mancam noi in imprejurari mai speciale la KFC? Si tot asa, si tot asa...
Oare ce-i atat de grav? A fluierat cineva in biserica? Oameni buni, haideti sa nu ne suparam chiar degeaba. Oare cat a trecut de cand noi insine eram deosebit de veseli si in mare verva? Ce facem acum? Ii punem pe ceilalti la zid? Da, e adevarat, aici nu e tocmai un forum de bancuri si sper sa nu se faca un obicei in a se posta tot felul de prostioare din ce in ce mai deochiate, dar prima postare eu zic ca a fost bine-venita! Adica chiar asa: "Sa zambim un pic!"
drept grait-ai!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare