Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2010, 22:28:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Relaxare-anotimpurile

TRAIM INTR-O VREME CU EXTREM DE MULTE STRESSURI ..SA INCERCAM SA LE CONTRACARAM ..GINDIND POZITIV,DAR PLECIND DE LA REALITATI EVINDENTE LASATE DE DUMNEZEU pe acest pamint dat oamenilor.


Anotimpurile


[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Imi place iarna cu fulgi de zăpada care cad razleti rari sau mai deși si care imbraca totul intr-o haina alba ,imaculata ,care reimprospateza puternic aerul!..albul imi revigorează sufletul imi amiteste de puritatea lui dinainte de pacatul lui Adam!Imi place aceasta perioada cind dupa serviciu stau mai mult in casa si pot sa citesc carti interesante de suflet folositoare..sau uneori stiri ..pe net..sau taclale pe messenger..uneori, cu persoane cunoscute si care au diverse virste.[/SIZE]
[SIZE=3]Imi place primavara cu explozia de flori multicolore ,albe si roz,mai ales, care imi reamintesc de invierea Domnului Nostru Iisus Hristos,dar si de invierea noastra pe care o simtim mai ales in aceste zile minunate de Praznicul Invierii Domnului.Natura multicolora cu verdele ierbii si a copacilor imi reimprospatează natura mea intima ,care doreste sa se bucure de inviere!Imi place vara cind incepe munca in gradina ,semantul ,apoi plivitul ,sapatul ,muncă de timp liber care imi dezmorțește oasele si intregul trup, sătul de prea putina mișcare din timpul iernii![/SIZE]
[SIZE=3]Imi place vara,cu verdele plin al copacilor si al holdelor ,lanuri cu griu ,porumb ,ovaz,floarea soarelui,cind munca in gradina este mai puțina si avem primele roade ale muncii noastre in aer liber!cind gustam din roadele proaspete direct de la sursa -copacul din gradina ,fie el mar ,par,piersic,prun..s.a...si gatim din roadele muncite de noi ale gradinii, legume si zarzavaturi...dar imi place sa văd și să ma bucur și de secerișul roadelor cimpului....dar si cind apar strugurii ..cit de buni sint ei direct luați din vița de vie din grădina sau de la vie !!..ca și fructele pomilor de aici din deal!Imi place ca vara munca este mai puțina ,permițindu-ne sa avem timp de o curațenie generala prin casa sau chiar să zugravim ,daca este nevoie ,dar imi place ca vara mai avem pe linga aceste activitați casnice si timp pentru a merge in concedii ..mie imi plac pelerinajele pentru ca in ele vad cele mai frumoase locuri din țara si din străinatate si imi reimprospatez sufletul prin inchinarea la locurile sfinte ,prin rugăciuni ,participare uneori si la sfinte Liturghii sau alte slujbe,pomeniri pentru noi si cei dragi ai nostri ,indiferent ca ei mai sint sau mai sint in aceasta lume cu noi .[/SIZE]
[SIZE=3]Imi place toamna cu coloritul ei multicolor ce ne incinta privirile si sufletele,cind privim padurile noastre frumoase,cind recoltam roadele din gradină și de pe cimpuri ,dar si pe cele din deal ,cind culegem via ,mincam strugurii proaspeți de la butuc si bem must proaspăt care curge inspumat din șeitău!..dar imi place si cind vin ploile ,in toamna tîrzie care ne fac sa stăm in casă ca să mai putem citi cite ceva interesant de prin biblioteca imbogațită cu carțile cumparate peste vară sau din cele rămase necitite!IATA dar cit de frumoasă este VIAȚA!..pe care Dumnezeu ne-a lăsat-o să o trăim pe acest pămint binecuvintat de EL.[/SIZE]
[SIZE=3]VOUA muritorilor de pe acest pămint ,ca și mine,care anotimp va place mai mult si de ce!?[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]

Last edited by sofiaiuga; 12.01.2010 at 22:32:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2010, 22:44:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ooo,ce topic frumos! si mie imi plac toate anotimpurile! Toate! Imi place iarna, cand ninge cu fulgi mari de zapada, cand e totul invesmantat in alb, cand se aud colinde si vine Craciunul, imi place primavara, cand totul se trezeste la viata, cand imi simt sufletul indragostit, imi place vara cu soarele ei arzator si cu vacanta mare. Toamna nu imi placea pana nu de mult, cand am descoperit cat de frumoasa poate o fi o ploaie de frunze... toamna e cea mai frumoasa in Cismigiu... dar cel mai frumos anotimp este cel al iubirii si al pacii din suflet! Cand este iarna, ca acum, imi doresc sa vina primavara, cand vine primavara vreau sa vina vara... si asa mai departe. Trebuie sa invatam sa pretuim fiecare zi! mare e puterea lui Dumnezeu!



M-ai adus in viata aceasta ca intr-un rai preasfant. Am vazut cerul ca un potir albastru si adanc, in azurul caruia canta pasarile, am ascultat fosnetul linistitor al padurii si susurul dulce - glasuitor al apelor, m-am infruptat din roadele bine inmiresmate si dulci, ca si din mierea cea parfumata. Ce bine e la Tine pe pamant si cata bucurie sa fii oaspetele Tau!
Slava Tie, pentru praznicul vietii;
Slava Tie, pentru buna mireasma a lacramioarelor si a trandafirilor;
Slava Tie, pentru felurimea cea desfatata a roadelor si a seminelor;
Slava Tie, pentru stralucirea de giuvaer din roua diminetii;
Slava Tie, pentru surasul desteptarii scaldate in lumina;
Slava Tie, pentru frumusetea zidirii mainilor Tale;
Slava Tie, pentru viata veacului acesta, prevestitoare a celei ceresti;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!

Condacul al 3-lea

Prin puterea Sfantului Duh imprastie mireasma orice floare, tainica adiere de parfum, gingasa alcatuire de culori, frumusetea Celui Mare intru cele smerite. Lauda si cinste Facatorului de viata Dumnezeu, Cel Care a incununat tarina cu aurul spicelor si cu azurul albastrelelor, iar sufletul cu bucuria vederii celor tainice. Veseliti-va si-I cantati Lui: Aliluia!

Icosul al 3-lea

Cat de minunat esti in sarbatoarea primaverii, cand se trezeste la viata toata faptura si noi strigam cu bucurie catre Tine: Tu esti Izvorul vietii, Tu esti Biruitorul mortii!
Mangaiate de lumina lunii si de cantecele privighetorilor stau vaile si codrii in vesminte de nunta. Intreaga lume e mireasa Ta si ca pe Mirele ei vesnic te asteapta. Daca iarba campului astfel o imbraci, pre noi, oare cum ne vei preschimba in veacul Invierii ce va sa fie? Cum vor lumina trupurile noastre, iar sufletele cum vor straluci?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2010, 23:58:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ooo,ce topic frumos! si mie imi plac toate anotimpurile! Toate! Imi place iarna, cand ninge cu fulgi mari de zapada, cand e totul invesmantat in alb, cand se aud colinde si vine Craciunul, imi place primavara, cand totul se trezeste la viata, cand imi simt sufletul indragostit, imi place vara cu soarele ei arzator si cu vacanta mare. Toamna nu imi placea pana nu de mult, cand am descoperit cat de frumoasa poate o fi o ploaie de frunze... toamna e cea mai frumoasa in Cismigiu... dar cel mai frumos anotimp este cel al iubirii si al pacii din suflet! Cand este iarna, ca acum, imi doresc sa vina primavara, cand vine primavara vreau sa vina vara... si asa mai departe. Trebuie sa invatam sa pretuim fiecare zi! mare e puterea lui Dumnezeu!



M-ai adus in viata aceasta ca intr-un rai preasfant. Am vazut cerul ca un potir albastru si adanc, in azurul caruia canta pasarile, am ascultat fosnetul linistitor al padurii si susurul dulce - glasuitor al apelor, m-am infruptat din roadele bine inmiresmate si dulci, ca si din mierea cea parfumata. Ce bine e la Tine pe pamant si cata bucurie sa fii oaspetele Tau!
Slava Tie, pentru praznicul vietii;
Slava Tie, pentru buna mireasma a lacramioarelor si a trandafirilor;
Slava Tie, pentru felurimea cea desfatata a roadelor si a seminelor;
Slava Tie, pentru stralucirea de giuvaer din roua diminetii;
Slava Tie, pentru surasul desteptarii scaldate in lumina;
Slava Tie, pentru frumusetea zidirii mainilor Tale;
Slava Tie, pentru viata veacului acesta, prevestitoare a celei ceresti;
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!

Condacul al 3-lea

Prin puterea Sfantului Duh imprastie mireasma orice floare, tainica adiere de parfum, gingasa alcatuire de culori, frumusetea Celui Mare intru cele smerite. Lauda si cinste Facatorului de viata Dumnezeu, Cel Care a incununat tarina cu aurul spicelor si cu azurul albastrelelor, iar sufletul cu bucuria vederii celor tainice. Veseliti-va si-I cantati Lui: Aliluia!

Icosul al 3-lea

Cat de minunat esti in sarbatoarea primaverii, cand se trezeste la viata toata faptura si noi strigam cu bucurie catre Tine: Tu esti Izvorul vietii, Tu esti Biruitorul mortii!
Mangaiate de lumina lunii si de cantecele privighetorilor stau vaile si codrii in vesminte de nunta. Intreaga lume e mireasa Ta si ca pe Mirele ei vesnic te asteapta. Daca iarba campului astfel o imbraci, pre noi, oare cum ne vei preschimba in veacul Invierii ce va sa fie? Cum vor lumina trupurile noastre, iar sufletele cum vor straluci?
imi place si mie f.f.mult acatistul acesta SLAVA LUI DUMNEYEU PT TOATE ,cintat de marian moise
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2010, 12:06:12
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Toate,iar mai nou imi place sa merg prin ploaie.
Reply With Quote
Răspunde