Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.07.2011, 14:49:16
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy buna

am si eu nevoie de cateva sfaturi duhovnicesti...cine ma ajuta/cine mi le poate oferii?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.07.2011, 15:03:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
am si eu nevoie de cateva sfaturi duhovnicesti...cine ma ajuta/cine mi le poate oferii?
Duhovnicul.
Dar daca vrei sa faci o incercare si pe forum, sa vezi ce iese, deschide un topic cu nume sugestiv..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.07.2011, 15:07:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ii putem ajuta pe altii sa isi poarte crucea, dar nu o putem purta pe toata in locul lor, numai Hristos face asta.
Sa ne dea Domnul cele de folos, nu cele pe care le dorim noi!

"Purtați-vă sarcinile unii altora și așa veți împlini legea lui Hristos."

"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră. (..) Că și Hristos n-a căutat plăcerea Sa, ci, precum este scris: "Ocările celor ce Te ocărăsc pe Tine, au căzut asupra Mea"."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.07.2011, 18:38:04
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am o problema care m-a speriat tare: de ieri am observat un puruit la un san. Cand am intrebat-o pe mama ce este, mi-a raspuns:'trebuie sa-ti gasesti neaparat pe cineva'. Credeti ca este din aceasta cauza? Voua vi s-a intamplat? Ma voi duce si la medic, dar ma gandesc ca atunci cand va auzi ca nu am nici o relatie de ani, ori ma va lua in ras, ori imi va da vreo recomandare...trasnet
Nu e din cauza ca nu ai avut pe nimeni.
E o dereglare hormonala, ce are loc in general de la stres, uneori si de la poluare (alimente cu presticide, e-uri).Asta daca e alb/transparent.
Daca e galben e vorba de o infectie.
Cunosc destule cazuri, dar sa stii ca nu e cazul sa te alarmezi.
In primul rand sa mergi sa vezi un medic ginecolog si un endocrinolog.
Apoi sa iti faci toate analizele hormonale plus cele uzuale (gilcemie, calcemie, colesterol, etc.).
De acolo o sa se vada care e problema.
In principiu ma astept sa fie ceva ce se trateaza cu antibiotic, sau unguent, cu odhina si alimentatie sanatoasa.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.07.2011, 18:39:27
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
am si eu nevoie de cateva sfaturi duhovnicesti...cine ma ajuta/cine mi le poate oferii?
depinde despre ce e vorba... cu tot dragul :)
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.09.2011, 14:50:06
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Revin pentru a va spune ce s-a mai intamplat in legatura cu problema pentru care am deschis acest thread. M-am operat! Din fericire a fost vorba de o tumoare benigna.

Doctorul ce m-a operat, dl dr. Jianu George Catalin, mi-a dat dovada ca exista si ingeri printre oamenii, ingeri ce vindeca prin bunatatea, mila, dragostea lor catre faptura lui Dumnezeu.
As vrea sa va rog, daca se poate, sa-l pomeniti si pe el in rugaciunile voastre, sa-l tina Domnul cu blandetea si dragostea pe care le are si sa vindece multi bolnavi, prin mila Domnului. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.02.2013, 22:06:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit numai pt fete/medici

Intrebarea mea e urmatoarea : a fost cineva la noi in tara diagnosticat de medic cu asa ceva ("pmdd")? Daca da, cine a facut-o, ginecologul sau psihiatrul (atat diagn., cat si eventuala prescriptie)? Inafara de binecunoscutele nesteroidiene (paracetamol, ibuprofen)pe care le prescrie orice doctor, a avut cineva nevoie de tratament cu medicamente de "psiho-pupu" de care scrie in manual (de referinta, nu "formula as")? Daca da, cu ce si in ce conditii, cum s-a simtit dupa ele, efecte secundare, etc...
Multumesc.

http://www.merckmanuals.com/professi...drome_pms.html
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2013, 00:03:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Folosirea medicatiei psihoactive in cazuri de acest fel (cazuri care sunt frecvente) mi se pare o rea practica. Ca de multe ori in tratamentele alopatice, de fapt nu se vindeca bolnava, ci se arunca gunoiul sub pres, de unde, mai curand ori mai tarziu, va irupe cu toata duhoarea lui, adaugand patologia indusa de tratament peste cea data de afectiunea insasi.

Antiinflamatoarele nu reprezinta o solutie decat in cazuri usoare de sindrom premenstrual. Ele nu pot fi folosite à la longue. Au dezavantajul (sau avantajul ?) ca pot da sterilitate. In afara de ulcer, care e o reactie adversa mult mai cunoscuta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2013, 14:19:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@fallen

Nu sunt medic, dar iti scriu din ce stiu eu (din experienta proprie si a altora din jur, din citit).

Cauza primara este una hormonala. Trebuie sa mergi la un endocrinolog si sa-ti faci analize amanuntite. Poate sa fie si tiroida de vina, sau ovare polichistice.
Dupa ce ai stabilit cauza primara si ai primit tratament, poti sa mergi si la un psiholog sa discuti, sa te ajute.
E posibil sa fie o combinatie, adica sa exista si cauze de natura psihologica.
Nu trebuie sa-ti dea medicamente de "psiho-pupu" neaparat, ci poate sa faci o terapie (discutii), care sa te ajute.

Stiu ca in tara psihoterapia este cam in urma si cam rau famata.

N-am inteles (nici de la Mihnea) de ce se dau antiinflamatoare? Ai si dureri in ultima parte a ciclului? Si asta poate fi un semn de ovare polichistice.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2013, 19:44:50
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

PMDD presupune, dupa cum reiese chiar din link-ul postat, tulburari severe, cu componenta psihica grava- inclusiv ganduri suicidare. In aceste conditii medicatia psihotropa isi are menirea de a proteja femeia de la a face lucruri..fara intoarcere. Evident ca este de evitat de cate ori se poate, dar poate fi o "punte" catre tratamentul psihoterapiei (care exista si in Romania si este cu totul respectabil, iar contrariul trebuie dovedit..asta pentru Sophia) si catre controlul simptomelor prin alte metode. Noroc ca asemenea cazuri sunt rare!
Cea mai potrivita abordare a acestui sindrom este cea ginecolog- endocrinolog, cu care se obtine controlul simptomatologiei in majoritatea cazurilor. Cand nu exista o cauza organica dovedita (anatomica si/sau functionala) includerea unui psihiatru in echipa poate fi utila.
Ce este sigur contraproductiv este sa gandim despre tratamentul psihiatric in termeni de tipul "psiho-pupu"- termen vag si peiorativ,absolut nejustificat.
Antiinflamatoarele nesteriodiene se folosesc pentru controlul durerii (scaderea sau disparitia ei)- sunt antialgice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
in Franta se cauta, pentru mediul rural, medici generalisti romani LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 26.07.2009 18:43:43
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00
fete si baieti viviana Generalitati 59 26.11.2007 19:36:37