Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2009, 13:23:08
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

" Sa-ti spun drept ca si eu am strâns pâna acum aproape 200 de sticlute in care au fost mir si le tin intr-o punga și nu stiu ce sa fac cu ele ."

Draga Cristi, eu fiindca stau la casa si am livada, dau foc la sticlutele de plastic, servetele, fitile la radaina unui pom. Tu, fiindca stai in oras nu poti face acest lucru. Am insa o cunostinta buna din oras care, dupa ce aduna aceste lucruri sfinte, le duce la o manastire ( depinde unde se opreste ) si le da maicutelor sau calugarilor din manastire si ei rezolva problema.
Ar fi o idee, cand mergi la o manastire , sa le iei cu tine si sa-i rogi sa te ajute.

Draga Nina, imi pare rau sa aud ca ai candela si nu o lasi sa arda.
Nici nu sti de cata binecuvantare te lipsesti. Pune ulei si roaga-te la candela aprinsa cu icoana Maicii Domnului alaturi si sa vezi cate probleme vor disparea.
Bunul Dumnezeu te pazeste, nu vei pati nimica, flacara este mica,nu degaja caldura, abia palpaie, o pui undeva mai departe de perete sau orice altceva unde crezi ca s-ar putea aprinde, dar nu se va intampla asa ceva. La mine arde ziua si noaptea si nu se intampla nimic, nici fum nu scoate nici nu miroase a ars, doar cand se termina uleiul se simte putin miros aparte.
Nu ai copii mici sa zici ca umbla pe acolo si ti-o rastoarna sau sa apinda hartii de la flacara.
Nepoteii mei stiu ca n-au voie sa umble cu focul si chiar nu umbla la candela ( desi le-ar fi la indemana fiind chiar pe o noptiera mica, una din ele in dormitorul fiicei mele ).
M-as bucura sa-mi dai un mesaj si sa-mi spui ca ai aprins-o, acum in perioada Tiodului, perioada pregatitoare sufleteste pentru a intra cu sufletul deschis si pregatit pentru marele si folositor post al Sfintelor Pasti.
Doamne ajuta-ne !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03