Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 07.11.2010, 19:24:50
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Stimabile, textul original al poruncilor lui Dumnezeu îl găsești la Ieșirea 20,2-17, textele din Deuteronom pe care mi le tot fluturi în față sunt doar comentarii și explicații pe marginea celor 10 porunci săpate în piatră. Decalogul cuprindea doar două table de piatră, nu tot Muntele Sinai inscripționat pe toți versanții cu textul Deuteronomului! E așa de greu de priceput?
Domnule, pasajul de la versetul Deuteronom 5:15 este cuvântul lui Dumnezeu. Mai ai ceva de comentat ??

Citat:
Nici măcar nu ești original, aceeași justificare o folosea și Constantin cel Mare- adorator al lui Sol Invictus toată viața lui.
Nu mă interesează pe cine și de ce a adorat împăratul Constantin. Ceea ce știu este că Domnul primei zile a săptămânii iudaice, adică a zilei învierii lui Iisus Hristos este chiar Iisus Hristos. Încă o dată ne pare rău că noi am trecut de la litera care ucide la Duhul care dă viață.
Reply With Quote
  #1112  
Vechi 07.11.2010, 19:37:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule, pasajul de la versetul Deuteronom 5:15 este cuvântul lui Dumnezeu. Mai ai ceva de comentat ??
Nu.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu mă interesează pe cine și de ce a adorat împăratul Constantin. Ceea ce știu este că Domnul primei zile a săptămânii iudaice, adică a zilei învierii lui Iisus Hristos este chiar Iisus Hristos.
Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Reply With Quote
  #1113  
Vechi 07.11.2010, 19:56:42
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Domnule eu ți-am mai spus pe mine nu mă interesează. Ceea ce știu este că Domn al primei zile a săptămânii iudaice, zi în care a înviat Iisus Hristos, este chiar Iisus Hristos. Faptul că ea se numește duminică de fapt nici nu mă interesează; poa' să-i spună cum i-ar spune, ceea ce știu este că ziua de odihnă este și spre rememorarea zilei eliberării creștinilor prin Iisus Hristos. Dacă eu m-am născut pe 1 ianuarie, o să îmi serbez ziua de naștere tot pe 1 ale altui an, nu pe 31 dec nici pe 4 sau 8 ianuarie. Dacă ziua eliberării prin Iisus Hristos a fost ziua întâi a săptămânii iudaice, atunci o să țin acea zi de odihnă, pentru că în Vechiul Testament la Deuteronom cuvântul lui Dumnezeu spune foarte clar că ziua de odihnă este și pentru rememorarea eliberării israeliților din robia egipteană. Având însă în vedere că noi nu suntem israeliți, decât din punct de vedere spiritual (pentru că adevăratul iudeu este cel care are tăierea împrejur a inimii) atunci ziua de odihnă a creștinului celebrează eliberarea prin Iisus Hristos; iar dacă Hristos a înviat în prima zi a săptămânii iudaice, atunci aceea este ziua de odihnă a creștinului. Mai ai ceva de comentat ??
Reply With Quote
  #1114  
Vechi 07.11.2010, 20:05:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu.

Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Constantin a declarat duminica ca zi de odihna in Imperiu.. Decretul duminical a fost o lege statala.
Reply With Quote
  #1115  
Vechi 07.11.2010, 20:19:45
strainul7777 strainul7777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ceea ce știu este că Domn al primei zile a săptămânii iudaice, zi în care a înviat Iisus Hristos, este chiar Iisus Hristos.
1.Domnul Iisus Hristos este Domn al sambetei (ziua a saptea), nicidecum al primei zile a saptamanii. Cine v-a dezinformat asa de rau?

2. Iar saptamana, pe care o numiti iudaica, se pastreaza in aceeasi alcatuire pana in zilele noastre, pentru ca tot omul sa stie cand este ziua a saptea.
Reply With Quote
  #1116  
Vechi 07.11.2010, 20:22:36
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strainul7777 Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos este Domn al sambetei (ziua a saptea), nicidecum al primei zile a saptamanii. Cine v-a dezinformat asa de rau?
O fi și Domn al sâmbetei, că timpurile au fost făcute prin El, însă ceea ce eu știu este că a înviat în prima zi a săptămânii iudaice, prin urmare este Domn al acestei zile. Mai ai ceva de comentat ?
Reply With Quote
  #1117  
Vechi 07.11.2010, 20:24:08
strainul7777 strainul7777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Constantin a declarat duminica ca zi de odihna in Imperiu.. Decretul duminical a fost o lege statala.
Constantin a declarat "dies solis" (ziua soarelui - sarbatoare pagana) ca zi de odihna.

Textul din "Corpus Juris Civilis", vol. III, reda legea promulgata la 7 martie 321 d.Hr.:

"Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in prea venerabila zi a Soarelui. Dar cei de la tara, sa se ocupe de agricultura neimpiedicati de lege, pentru ca uneori nici o alta zi nu este mai favorabila lucrarilor agricole."

Mai tarziu, aceasta sarbatoare pagana a primit denumirea de "dies domini". Sunt mai multe exemple de sarbatori pagane care au primit un ambalaj crestin si au fost introduse in bisericile traditionaliste.
Reply With Quote
  #1118  
Vechi 07.11.2010, 20:29:47
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strainul7777 Vezi mesajul
Constantin a declarat "dies solis" (ziua soarelui - sarbatoare pagana) ca zi de odihna.

Textul din "Corpus Juris Civilis", vol. III, reda legea promulgata la 7 martie 321 d.Hr.:

"Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in prea venerabila zi a Soarelui. Dar cei de la tara, sa se ocupe de agricultura neimpiedicati de lege, pentru ca uneori nici o alta zi nu este mai favorabila lucrarilor agricole."

Mai tarziu, aceasta sarbatoare pagana a primit denumirea de "dies domini".
Zău, și pentru cine anume a decretat acea zi de odihnă ?? Având în vedere că textul este din Corpus Juris Civilis, este evident că este vorba despre o legislație civilă și nu de una bisericească, prin urmare nu este o legislație din interiorul Bisericii, ci este o legislație pentru cetățenii imperiului.

Citat:
Sunt mai multe exemple de sarbatori pagane care au primit un ambalaj crestin si au fost introduse in bisericile traditionaliste.
Domnule, nu există nici o biserică tradiționalistă. Există Biserica lui Hristos și pe de altă parte sectele/cultele care doar se autointitulează biserici ele nefiind însă așa ceva.
Reply With Quote
  #1119  
Vechi 07.11.2010, 20:32:24
strainul7777 strainul7777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
O fi și Domn al sâmbetei,
Domnul Iisus Hristos S-a declarat Domn al sambetei. Asta este clar. Dar nicaieri nu am gasit ca Mantuitorul S-a numt Domn al zilei intaia a saptamanii.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
însă ceea ce eu știu este că a înviat în prima zi a săptămânii iudaice, prin urmare este Domn al acestei zile. Mai ai ceva de comentat ?
Domnul Iisus Hristos, dupa Inviere, a mai stat pe acest pamant inca 40 de zile. In acest rastimp a mai lasat inca multe invataturi. Dar, nu a pomenit absolut nimic despre ziua intaia a saptamanii.

Daca Cel Inviat nu ne-a invatat nimic despre ziua intaia, cine v-a invatat sa paziti aceasta zi? Daca-mi raspundeti la aceasta intrebare o nu o sa mai am nimic de comentat.
Reply With Quote
  #1120  
Vechi 07.11.2010, 20:35:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strainul7777 Vezi mesajul
Constantin a declarat "dies solis" (ziua soarelui - sarbatoare pagana) ca zi de odihna.

Textul din "Corpus Juris Civilis", vol. III, reda legea promulgata la 7 martie 321 d.Hr.:

"Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in prea venerabila zi a Soarelui. Dar cei de la tara, sa se ocupe de agricultura neimpiedicati de lege, pentru ca uneori nici o alta zi nu este mai favorabila lucrarilor agricole."

Mai tarziu, aceasta sarbatoare pagana a primit denumirea de "dies domini". Sunt mai multe exemple de sarbatori pagane care au primit un ambalaj crestin si au fost introduse in bisericile traditionaliste.
Uiti un lucru : majoritatea Imperiului era compusa din pagani si crestinismul pana la Constantin a fost persecutat.Limbajul imperiului de asemenea era pagan.De aici si adresarea "ziua soarelui".Acesta era numele sub care paganii cunosteau aceasta zi care coincide cu ziua Invierii lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50