Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.09.2011, 01:19:48
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga crestinOrtodoxa : " Si painea de la maslu sau anafora mucegaita, nu se arunca, decat sa arunci mai bine dai la vrabii/animale,sa nu se piarda. Dar DOAR daca a mucegait, altfel e pacat.[/quote]

Eu am fost sfatuita sa nu arunc anafora mucegaita la pasari sau animale ci sa-i dau drumul pe o apa curgatoare. Fiindca am incredere in persoana care m-a sfatuit, asa am facut si desigur spun si la altii, daca ma intreaba.

Ma bucur ca ai readus la trezire acest topic, nu ca l-am descis eu ci pentru importanta existentei unei candele in casa care sa arda alaturi de icoana Maicii Domnului, mai ales in aceasta zi sfanta care tocmai a trecut si care ne-a adus aminte de NASTEREA MAICII DOMNULUI !

" Nascatoare de Dumnezeu, pururea Fecioara, slava ingerilor si podoaba pamantenilor, cere iertarea tuturor pacatelor celor ce-ti canta tie: Fii milostiva robilor tai, caci tu esti o adapostire care nu-i da de rusine pe oameni, tu esti izbavirea celor deznadajduiti, prea binecuvantata! "
( tropar dupa Catisma a VIII a, gl.8 Psaltirea Maicii Domnului )
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 09.09.2011 at 01:24:31.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.09.2011, 23:32:28
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.
Asa stiam de mult, de la bunicul!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.09.2011, 20:14:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Becul e cel putin la fel de bun cum e candela.
Curentul electric e o creatie a Preasfintei Treimi care exista in natura,cititi sa vedeti despre electricitatea naturala.
Mai mult becul nu afuma Sfintele Icoane deloc,nu are lumina arzatoare ci are lumina calda.
Iata exemple de electricitate naturala:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_eel
(acesta e tiparul electric.)
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_battery
Si mai sunt destule,daca se doreste sa se caute.
Oricum nu e necesar sa fie nici bec aprins la Sfintele Icoane nici candela,ca iata ce zice:
"6."Cu ce mă voi înfățișa înaintea Domnului și mă voi pleca înaintea Dumnezeului celui Preaînalt? Înfățișa-mă-voi cu arderi de tot, cu viței de un an?
7.Dar, oare, Domnului Îi vor plăcea miile de berbeci, zecile de mii de râuri de untdelemn? Oare Îi voi da pe cel dintâi născut al meu ca preț pentru fărădelegea mea și rodul pântecelui meu pentru păcatul sufletului meu?"
8.Ți s-a arătat, omule, ceea ce este bun și ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire și milostivire și cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău!"
(Sfantul prooroc Miheia,capitolul 6).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.09.2011, 21:01:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Becul e cel putin la fel de bun cum e candela.
Curentul electric e o creatie a Preasfintei Treimi care exista in natura,cititi sa vedeti despre electricitatea naturala.
Mai mult becul nu afuma Sfintele Icoane deloc,nu are lumina arzatoare ci are lumina calda.
Iata exemple de electricitate naturala:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_eel
(acesta e tiparul electric.)
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_battery
Si mai sunt destule,daca se doreste sa se caute.
Oricum nu e necesar sa fie nici bec aprins la Sfintele Icoane nici candela,ca iata ce zice:
"6."Cu ce mă voi înfățișa înaintea Domnului și mă voi pleca înaintea Dumnezeului celui Preaînalt? Înfățișa-mă-voi cu arderi de tot, cu viței de un an?
7.Dar, oare, Domnului Îi vor plăcea miile de berbeci, zecile de mii de râuri de untdelemn? Oare Îi voi da pe cel dintâi născut al meu ca preț pentru fărădelegea mea și rodul pântecelui meu pentru păcatul sufletului meu?"
8.Ți s-a arătat, omule, ceea ce este bun și ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire și milostivire și cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău!"
(Sfantul prooroc Miheia,capitolul 6).

In absenta lumanarilor, nu poate fi oficiata nicio slujba in biserica.
Despre rolul si importanta lumanarilor in cult:
http://www.calauzaortodoxa.ro/credin...estin-ortodox/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.09.2011, 22:34:57
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

puneti si voi poze cu candelele voastre arzand. Ar fi fain, ar prinde mai bine viatza acest topic cu imagini.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.09.2011, 23:25:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cateva candele aprinse de pe net.
Attached Images
File Type: jpg 61351150987_e09903b02d.jpg (14,7 KB, 14 views)
File Type: jpg 68072096107000224073320-1682692-700_700.jpg (32,0 KB, 13 views)
File Type: jpg candela.jpg (18,0 KB, 11 views)
File Type: jpg Candela-GCP.jpg (27,3 KB, 12 views)
File Type: jpg IMG_1899.jpg (22,2 KB, 13 views)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.09.2011, 23:54:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit candelele noastre

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
cateva candele aprinse de pe net.
foarte frumoase, simti cum iti incalzesc sufletul. multumim ptr efortul de a cauta pe net :)
postez si eu o poza cu candela mea. very modest, though.

Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.09.2011, 00:10:29
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
foarte frumoase, simti cum iti incalzesc sufletul. multumim ptr efortul de a cauta pe net :)
postez si eu o poza cu candela mea. very modest, though.

ce frumos, Sfanta Parascheva!!!

Uite si a mea. N-are nimic "socant",(e ieftina si mica, dar mie imi place) am luat-o pt ca: 1-e alba 2-are heruvimi stilizati pe suport, si ma face sa ma gandesc la Tronul Sf.Treimi si la Maica Domnului care este "...mai slavita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii". Deci e ca si cum niste heruvimi ar tine candela in fatza icoanei Ei. Eu asa imi imaginez.
Attached Images
File Type: jpg this.jpg (25,6 KB, 31 views)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.09.2011, 20:31:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
ce frumos, Sfanta Parascheva!!!

Uite si a mea. N-are nimic "socant",(e ieftina si mica, dar mie imi place) am luat-o pt ca: 1-e alba 2-are heruvimi stilizati pe suport, si ma face sa ma gandesc la Tronul Sf.Treimi si la Maica Domnului care este "...mai slavita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii". Deci e ca si cum niste heruvimi ar tine candela in fatza icoanei Ei. Eu asa imi imaginez.
Pe aici pe undeva , in spatele icoanelor mele dragi , se afla si candeluta mea . . . !
Attached Images
File Type: jpg user3247_pic7409_1265823383_thumb.jpg (4,9 KB, 29 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.09.2011, 13:26:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Becul e cel putin la fel de bun cum e candela.
Ei bine, da si nu, depinde la ce anume tintim. Uite, in cazul meu raportul intre bec si candela e asemanator cu acela dintre computer si carte. Am nevoie de computer si slava Domnului ca exista masinile astea. Dar sunt situatii si nevoi cand am nevoie de carte, de atingerea ei, de gestul lecturii, de mirosul foii tiparite, de miscarea mainii cand dau pagina, de insemnarea sau sublinierea unui loc, de mangaierea unei coperti, de imbratisarea cartii. Da, mi s-a intamplat sa strang la piept o carte si sa o sarut. Nu am trait o experienta similara cu mouseul sau padul...
Iar candela si lumanarea sunt atat de emotionante. Sfaraitul, mirosul, umilinta unei simple lumanari sau a candelei mostenite de la bunici... Ma duc acestea mai usor cu gandul la conditia trecatoare a omului, la stricaciunea si fragilitatea trupului pieritor precum si la lumina sufletului care se inalta chiar la ultimele picaturi de ulei sau de ceara. Precum omul nevolnic in trup dar sus cu inima la Hristos.

Macar si pentru aceste "ingrediente" care alcatuiesc atmosfera de reculegere, de rugaciune, de lectura (uneori insotita de vreo inspiratie, de un vers, acolo...), prefer sa pastrez candela sub icoana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 22:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 19:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 17:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 19:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 21:07:03