Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2014, 21:55:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit Omule, incotro?

Tocmai ma pregateam sa postez pe un alt topic cand am constatat ca a fost sters. Nu stiu daca fac bine infiintand un alt topic, dar ideea in sine, as dori sa fie alta decat cea de-acolo...

(...)

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
...oamenii care fac ceva au un scop, nu uitati asta.

Haideti sa vedem CINE si DE CE posteaza?!
Cine si de ce? Pai... vorbim de oameni, nu? "De ce?"-ul nu cred ca are relevanta. Omul este rational si unic in sine. Fiecare are propria motivatie care nu se identifica niciodata 100% cu a altuia. "Cine?" Asta n-o putem spune noi, de dincolo de monitor si nici macar ei, fiindca sunt la randul lor subiectivi. Si... cui foloseste? Dar... ce ar trebui sa facem spre folosul nostru? Sa cercetam pe "cine" si "de ce", ca sa ne inteleptim? N-as zice. Cred ca mai degraba agitam spirite si orgolii. Eu as propune alt gen de intrebari.
- De ce isi pierde omul inocenta, odata cu trecerea copilariei?
- Odata ce realizeaza ca se afla intr-un "tren" din care va trebui sa coboare intr-o zi, de ce continua sa se pretinda un calator de cursa lunga, atat timp cat NU DEPINDE DE EL?
- De ce pentru sine, are mereu toata ingaduinta, iar pentru oricine altcineva, este intransigent, gata oricand sa lupte pentru propriul adevar, neglijandu-l pe cel al lui Dumnezeu (constient sau inconstient).
- Cand are in jurul lui toate datele problemei, de ce refuza sa analizeze lucid propria existenta, dandu-si astfel singur, verdictul unei judecati viitoare de neevitat?
- De ce, constient fiind de propria razvratire, continua sa semene vrajba intre oameni, sa judece partinitor, sa insiste a influenta pe altii in propria decizie, desi astfel se face vinovat si de minciuna si de ipocrizia celor pentru care se pune chezas?
- De ce uita ca nimic pe lumea asta nu-i apartine lui si mai ales nu are nici cel mai mic merit in toate pe care considera ca le detine, fie ele virtuti, diplome, faima, bani, averi, titluri de noblete?

...Daca omul ar fi prost, macar ar avea o scuza. Dar in toate care le face, el iese in evidenta ca un extraordinar jongler al inteligentei. Si totusi, dincolo de "circ" e... lumina sau intuneric.
Ca barbat, fiecare dintre noi banuiesc ca a fost macar o data in situatia de a vedea o femeie dezarmant de frumoasa. Si vorbesc de acea frumusete ce nu are nici cea mai mica legatura cu vulgaritatea sau artificiile cosmetice. Pentru un om onest, primul lucru pe care-l poate gandi este acesta: "Femeie, cine-i fericitul careia tu ii oferi surasul si dragostea ta?" Este o stare de fapt si o admiratie pentru cel ce are aceasta sansa, macar pentru o scurta perioada din viata. Dar despre Rai, de ce nu avem astfel de revelatii? In Rai nu exista suparare, nu exista tristete, dor, durere de masele, nu-ti dai cu ciocanul peste degete, nu te simti nici marginalizat, nici umilit, nu simti nici foame nici frig, ci - in raport cu treapta pe care ai reusit sa urci, traiesti un anumit nivel de fericire care nu poate fi comparat cu nimic de pe pamant. Noi STIM asta. Si totusi, chiar daca admiram sau ne bucuram alaturi de sfinti, ca au ajuns acolo, nu vrem sa incercam in strafundul constiintei noastre, o "coborare" din lumea orgoliului, vanitatii si trufiei, pentru o "urcare" in lumea vesniciei. Cine ne opreste sa privim o astfel de perspectiva si de ce-i dam curs, daca tot suntem constienti ca astfel de incercari sunt zadarnicite de diavol, de cele mai multe ori prin cei mai apropiati sufletului nostru?!
Iata intrebari la care nu trebuie sa raspundeti neaparat in vazul celorlalti, ci in singuratatea clipelor dinainte sau de dupa rugaciune!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2014, 23:00:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Un frate l-a întrebat pe Părintele Cleopa:

- Ce sa fac, Preacuvioase, să mă mântuiesc?

- Să ai în dreapta frica de Dumnezeu, în stânga cugetarea la moarte, iar în minte si în inimă rugăciunea ''Doamne Iisuse Hristoase'', si te faci sfânt, mai frate!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2014, 23:05:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Odată a venit un frate la Părintele Cleopa, după ce îl ascultase de mai multe ori, si l-a întrebat: ''Părinte, ce să fac să mă mântuiesc?'' Iar părintele, care îi stia inima, i-a dat un răspuns pe măsura, zicând: ''Fă ce stii, si te mântuiesti!'' Atunci el, cercetându-se pe sine, si-a dat seama că nu cunostinta îi lipseste, ci trăirea duhovnicească.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2014, 08:52:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
- De ce uita [omul] ca nimic pe lumea asta nu-i apartine lui si mai ales nu are nici cel mai mic merit in toate pe care considera ca le detine, fie ele virtuti, diplome, faima, bani, averi, titluri de noblete?
O întrebare ff bună, pe care dacă am avea-o permanent în minte am avea sanse să ne smerim si să biruim mândria..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2014, 01:23:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sarbatorile vin!... Sarbatorile vin!... Haideti sa ne bucuram un pic altfel!... Iata, o multime de sfinti cu totul minunati... Sfanta Varvara, Sfantul Sava cel sfintit (cercetati-i viata si Dumnezeu va va rasplati rabdarea), Sfantul si bunul mos Nicolaie, care... nu mai are nevoie de saracile noastre cuvinte...
Stiu, cu toti suntem saraci, toti o ducem cum o ducem, dar in aceasta perioada ar trebui sa descoperim nu doar... unde ne petrecem sarbatorile, ci unde putem afla o mica sana, pentru a-L bucura un pic si pe Dumnezeu, nu doar vanitatea din noi. Din toata saracia, fara sa stie nimeni, nici vecini, nici colegi nici prieteni, nici chiar duhovnicul, cumparati cateva lucruri necesare traiului (ulei, faina, zahar, etc) puneti-le intr-o sacosa apoi interesati-va discret de cineva foarte necajit. N-o sa fie greu; sunt atati necajiti in jurul nostru (in special pensionari, dar nu numai) ca n-o sa stim ce sa alegem, dar asta oranduieste bunul Dumnezeu. Apoi luati sacosa si mergeti si sunati la usa, iar daca puteti, nu asteptati sa vi se deschida... Plecati chiar inainte... Daca mai este totusi vreo nedumerire, nu trebuie sa spuneti mai mult decat atat: "Hristos se naste! Bucurati-va!"

Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2014, 09:46:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Din toata saracia, fara sa stie nimeni, nici vecini, nici colegi nici prieteni, nici chiar duhovnicul, cumparati cateva lucruri necesare traiului (ulei, faina, zahar, etc) puneti-le intr-o sacosa apoi interesati-va discret de cineva foarte necajit. N-o sa fie greu; sunt atati necajiti in jurul nostru (in special pensionari, dar nu numai) ca n-o sa stim ce sa alegem, dar asta oranduieste bunul Dumnezeu. Apoi luati sacosa si mergeti si sunati la usa, iar daca puteti, nu asteptati sa vi se deschida... Plecati chiar inainte... Daca mai este totusi vreo nedumerire, nu trebuie sa spuneti mai mult decat atat: "Hristos se naste! Bucurati-va!"

Doamne-ajuta!
Nu stiu cum e pe la Londra, dar la noi aici cei pe care îi vezi cu adevărat necăjiti sunt homeless-ii, care nu prea cred că s-ar bucura de o asemenea sacosă (că n-au unde să stea, unde să gătească, etc.). Zic si eu, că am văzut că mai mult apreciază o cafea, o masă caldă, sau chiar un amărât de sandvish. Ca să nu mai zic de bancnotele verzi cele mai mărunte.
Chiar si prietenele mele care stiu că nu o duc strălucit, cred că s-ar simti jignite să le fac un asemenea cadou de sărbători.
Ar prefera probabil o invitatie la restaurant sau un cec. :)
Probabil în România e mai usor să faci un asemenea gest (cel cu sacosa cu alimente de bază). Poate se organizează cei de aici de pe forum într-un mic grup care să meargă în vizite la oameni săraci. Am da si noi cei "de afară" o mână de ajutor. Doamne ajută!

Last edited by mirela.t; 05.12.2014 at 10:04:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2014, 22:35:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu stiu cum e pe la Londra, dar la noi aici cei pe care îi vezi cu adevărat necăjiti sunt homeless-ii, care nu prea cred că s-ar bucura de o asemenea sacosă (că n-au unde să stea, unde să gătească, etc.). Zic si eu, că am văzut că mai mult apreciază o cafea, o masă caldă, sau chiar un amărât de sandvish. Ca să nu mai zic de bancnotele verzi cele mai mărunte.
Chiar si prietenele mele care stiu că nu o duc strălucit, cred că s-ar simti jignite să le fac un asemenea cadou de sărbători.
Ar prefera probabil o invitatie la restaurant sau un cec. :)
Probabil în România e mai usor să faci un asemenea gest (cel cu sacosa cu alimente de bază). Poate se organizează cei de aici de pe forum într-un mic grup care să meargă în vizite la oameni săraci. Am da si noi cei "de afară" o mână de ajutor. Doamne ajută!
Spre rusinea mea, chiar nu m-am gandit cum ar trebui procedat cu semenii mai putin norocosi decat noi, intr-o lume oarecum diferita si aproape unanim recunoscuta a fi... civilizata; (o mare ciudatenie in sine, intrucat a fi cu adevarat civilizat implica in principiu trasaturi pe care nu le aflam intr-o lume unde Dumnezeu este pe un plan deformart si caricaturizat!). Dar... lucruri bune tot putem face, daca vrem. Desigur, multi dintre cei "de-afara" folosesc zilnic masina, iar traficul este asa cum este. Daca am fi mai buni, mai atenti, mai ingaduitori cu ceilalti parteneri de trafic, nu ne-am mai enerva, n-am mai fi atat de agitati ca si cum numai noi am fi in criza de timp, nu si ceilalti, tot ar fi un pas inainte... Altceva nu stiu ce sa spun, pentru ca "afara", oricat ar fi de greu, nu e "greul" din tara. Iar ca sa incerci sa faci un gest asemanator cu cel din Romania, nu e deloc indicat. Eu ma refeream la saracia multor romani de acasa, unde urmeaza sa ajung si eu curand, pentru vreo luna. Totusi, eu cred ca e de-ajuns sa ne propunem ceva in acest sens, iar Dumnezeu va orandui exact ce-ar trebui sa facem. Mai greu este cand primim "semnalul" si il refuzam pur si simplu din motive mai mult... inventate!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2014, 23:13:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Poate se organizează cei de aici de pe forum într-un mic grup care să meargă în vizite la oameni săraci. Am da si noi cei "de afară" o mână de ajutor. Doamne ajută!
In primul rand tu spui sa inceapa altii. Daca nu incepem cu noi insine ,lucrurile niciodata nu se vor misca.
Si de ce nu incepem? Ce ma opreste pe mine sa dau 10 RON unui amarat ? Mai ales ca Domnul ne spune ca prin aceasta vom avea comoara in ceruri, si ca este cea mai buna intrebuintare a banilor care o putem da pe pamant.
Un singur lucru,NEINCREDEREA . Nu stim cine are cu adevarat nevoie de bani , si din cause obiective dar si subiective
Din cause obiective ,din vina unor inselatori care au zdruncinat increderea celor multi.
Dar si din vina noastra ca incepem sa judecam pe cel caruia ii dam , ca de exemplu ,cu banii respectivi isi ia ciocolata sau si mai rau,bautura . Deci nici noi nu stim sa daruim,si de aceea ni se si sugereaza sa daruim in ascuns,sa ne ascundem chiar si de noi, pentru a nu da astfel piept cu micimea noastra
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2014, 23:33:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Iustin, ai comentat un pic pe lângă..

Pai eu n-am cum să încep să dau câte 10 RON, că nu sunt în România. Si era vorba să-i ajutăm (mai ales) pe săracii nostri "de acasă". Sau mai stii că n-oi fi început deja? :)

Dacă nu s-a volatilizat grupul acela "Forumistii din Bucuresti" - eu zic că ceva concret si palpabil se poate organiza si cu oamenii de aici de pe forum. Treaba asta cu să faci în ascuns este foarte relativă, părerea mea. Dacă reusesti să ajuti pe cineva si să-i aduci un zâmbet pe fată acum de sărbatori, nu-i mare lucru că stie unul sau altul de asta. Munca în echipa, fratilor, zic eu că aduce mai multe roade. Doamne ajută!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2014, 23:38:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Altceva nu stiu ce sa spun, pentru ca "afara", oricat ar fi de greu, nu e "greul" din tara. Iar ca sa incerci sa faci un gest asemanator cu cel din Romania, nu e deloc indicat. Eu ma refeream la saracia multor romani de acasa, unde urmeaza sa ajung si eu curand, pentru vreo luna. Totusi, eu cred ca e de-ajuns sa ne propunem ceva in acest sens, iar Dumnezeu va orandui exact ce-ar trebui sa facem.
Bine zici, Moshule. Asa să ne ajute Dumnezeu -
să dam si noi din darurile ce-am primit de la El si să bucurăm în vreun fel sau altul pe un semen mai năpăstuit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare