Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2016, 14:41:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sinodul panortodox din iunie 2016

As dori sa stiu mai multe amanunte despre Sinodul Panortodox din iunie. Multi il privesc cu teama, altii il ignora, insa exista si unii care il asteapta...
Practic, la ce ne putem astepta? Caci totusi e un eveniment important in viata Bisericii si ar trebui sa fim informati.
  #2  
Vechi 03.04.2016, 17:32:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu de ce am impresia ca intrebarea e retorica, tu deja le stii pe toate vizavi de subiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #3  
Vechi 03.04.2016, 19:07:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce am impresia ca intrebarea e retorica, tu deja le stii pe toate vizavi de subiect.
Cum sa stiu atatea? Aflu si eu ce se mai spune pe ici, pe colo. Se pastreaza prea multa tacere despre acest subiect. Ce se va intampla, de fapt? De ce trebuie sa aflam abia dupa aceea? Iata, cei din Moldova de dincolo de Prut au inceput sa se roage intens, cu binecuvantarea unor episcopi, pentru ca Dumnezeu sa impiedice desfasurarea acestuia. De ce ar face asa ceva, daca totul e roz?
  #4  
Vechi 03.04.2016, 19:45:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce am impresia ca intrebarea e retorica, tu deja le stii pe toate vizavi de subiect.
Evident ca e retorica. Se vede si din raspunsul dumneaei.

Dna Antonia, pe fluxul de stiri al Patriarhiei Romane aveti toate documentele si stirile privitoare la Sinod.

O alta intrebare mi se pare mai importanta: D-na Antonia, ce veti face in iulie? Va veti supune hotararilor Sinodului sau veti intra in schisma ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #5  
Vechi 03.04.2016, 20:44:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul

O alta intrebare mi se pare mai importanta: D-na Antonia, ce veti face in iulie?
Voi ignora postarile lui GMihai. Inca de pe acum.
  #6  
Vechi 03.04.2016, 20:51:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pai vad ca nu le ignorati, din moment ce mi-ati raspuns....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #7  
Vechi 03.04.2016, 21:01:23
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
As dori sa stiu mai multe amanunte despre Sinodul Panortodox din iunie. Multi il privesc cu teama, altii il ignora, insa exista si unii care il asteapta...
Practic, la ce ne putem astepta? Caci totusi e un eveniment important in viata Bisericii si ar trebui sa fim informati.
Parerea mea ca nu ar trebui sa se intalneasca atat de des.

Toate schimbarile se pot face aproape numai in rau. Uite ca ii ajungem pe catolici din urma si vom avea cel de-al 20-lea Congres.
  #8  
Vechi 03.04.2016, 21:26:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pai vad ca nu le ignorati, din moment ce mi-ati raspuns....
Bine. Recunosc ca nu le-am ignorat.
  #9  
Vechi 03.04.2016, 21:34:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
O alta intrebare mi se pare mai importanta: D-na Antonia, ce veti face in iulie? Va veti supune hotararilor Sinodului sau veti intra in schisma ?
Nu are la ce să se supună, întrucât e puțin probabilă eventualitatea unor schimbări semnificative în ceea se s-a negociat deja.
Miza de căpătâi a Sinodului Panortodox rămâne împărțirea ciolanului, jurisdicții, cine cui se supune (și plătește birul), tăierea elanului structurilor ecleziale tinere care aspiră la autocefalie etc.

Nici poveste să se umble la doctrină sau să proclame deschideri spre compromisuri dogmatice cu creștinismele heterodoxe.
Documentele finale sunt deja redactate, în iunie doar vor primi ratificarea oficială, nu-i cazul să ne așteptăm la surprize spectaculoase.

Majoritatea celor care se isterizează împotriva întâlnirii panortodoxe de la Creta, nu de fecioria dogmatică a ortodoxioarei lor diafane le pasă lor, cât se tem de schimbarea obedienței canonice, mai ales moldovenii și ucrainienii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #10  
Vechi 03.04.2016, 21:49:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Parerea mea ca nu ar trebui sa se intalneasca atat de des.

Toate schimbarile se pot face aproape numai in rau. Uite ca ii ajungem pe catolici din urma si vom avea cel de-al 20-lea Congres.
Citeste cu atentie: doar Sfantul Sinod trebuie sa ne spuna de acum inainte ce si cum sa credem. Oamenii cu viata sfanta nu mai au niciun cuvant de spus!

,,22.Biserica Ortodoxă condamnă orice tentativă de dezbinare a unității Bisericii, fie din partea unor persoane individuale sau a unor grupuri, sub pretextul unei presupuse apărări a Ortodoxiei pure. După cum mărturisește întreaga viață a Bisericii Ortodoxe, păstrarea credinței ortodoxe pure nu este asigurată decât numai prin sistemul sinodal, care constituie dintotdeauna, în sânul Bisericii, judecătorul desemnat și ultim în materie de credință."

24.Biserica Ortodoxă este conștientă de faptul că mișcarea pentru restaurarea unității creștinilor ia forme noi, pentru a răspunde noilor situații și pentru a face față noilor provocări ale lumii actuale. Este imperios ca Biserica Ortodoxă să continue să aducă mărturia ei în lumea creștină divizată, pe baza tradiției apostolice și a credinței sale.


Ne rugăm ca creștinii să lucreze în comun astfel ca ziua în care Domnul să împlinească speranța Bisericilor Ortodoxe: o turmă și un păstor” (Ioan 10,16) să fie mai aproape.
Sursa:

http://basilica.ro/relatiile-biseric...umii-crestine/



In ce duh se va face aceasta unire? Mai e cineva interesat cu adevarat de mantuirea omului sau cei preocupati de dobandirea intelepciunii vor fi considerati teroristi? Chiar nu s-ar fi putut orienta aceasta unire intr-un mod placut lui Dumnezeu? Nu era mai cinstit fata de crestinii din toata lumea sa se spuna lucrurilor pe nume? De ce sa nu li se arate tuturor frumusetea ortodoxiei pentru a se mantui cat mai multi? Nu ne mai place Sfanta Lumina de la Ierusalim? De ce sa nu se puna capat minciunii in care au fost tarati crestinii din toata lumea prin secte si prin alte erezii? De ce se incearca politizarea credintei?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare