Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.02.2010, 09:03:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dupa cate am citit pe acest forum, frati crestini, eu zic ca si religia ortodoxa poate aliena fiinta umana si inca binisor.
Orice poate aliena de altfel fiinta umana, pana si cele mai inalte virtuti, daca sunt traite fara smerenie.
Fani, stiu ca asta e un subiect drag tie, dar nu te inversuna.

"Ortodoxia este firea omului", ea vindeca, nu alieneaza.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.02.2010, 09:18:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
In ceea ce ma priveste, consider ca intoleranta religioasa este mai rea decat rasismul. In viziune, Domnul ii spune lui Petru "Ce a curatit Dumnezeu, sa nu numesti necurat", referindu-se la neamurile care trebuiau sa afle despre Evanghelie. La ce imi foloseste daca am primit Cuvantul curat si intorc spatele unui semen de al meu care a inteles altfel prin modul in care a fost crescut, educat etc. Eu nu vorbesc de unire a bisericilor, asa ceva nu se va realiza niciodata cu organizatiile pe care noi le stim, ci de felul cum relationam in viata noastra cu oamenii. Credeti ca rugaciunea Domnului in care spune "Eu vreau ca toti sa fie una" va ramane fara rezultate? Eu nu cred. Biserica lui Cristos este deja una, este formata din toti cei care si-au pus increderea in El, indiferent de felul cum au inteles si care slujesc pe Dumnezeu dupa puterea lor. Aceasta Biserica se numeste Biserica si atat, nu tine cont de rasa, natiune, aici se intra prin harul lui Dumnezeu, de aici incolo se ocupa El de fiecare. "Cine are pe Fiul, are viata"
Deci inteleg ca esti adeptul "Bisericii invizibile", a acelei teorii care zice ca de fapt nu exista o Biserica adevarata reala, toate sunt cam adevarate caci cei ce cred in Hristos nu cred in astfel de "granite" etc.

Din fericire noi stim ca Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, plini de Duh Sfant, nu prea gandesc asa. Incercam si noi sa ne tinem de gandirea lor, ca unii care fara calauza ratacim. Niciodata Sfintii Parinti nu au afirmat asa enormitate, si inca in mod public!

Trebuie sa vedem ca Biserica lui Hristos este teandrica (adica divino-umana), de aceea nu e doar o organizatie lumeasca, ci este condusa direct - nemijlocit - de Hristos, cu Care ne impartasim. Caci nu ma impartasesc din trupul episcopului, ci ma unesc direct cu Hristos. Si atunci cum pot sa cred ca nu-L am real pe Hristos? Cum pot sa relativizez plinatatea harica a Bisericii Ortodoxe, celei din care s-au rupt toate celelalte schisme?

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Datoria unui crestin nu e sa atraga atentia cu nimic, doar Dumnezeu deschide ochii, dar poti incerca si va iesi cearta, scandal, discutii care nu duc nicaieri. "Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii, spune Domnul"
Sa facem o distinctie intre atragerea atentiei si marturisirea publica. Hristos nu ne cere doar rugaciune si fapte bune, ci si marturisirea credintei. De aceea zicem Crezul la Liturghie, caci unirea reala vine in unirea credintei.

Pacat intr-adevar ca la noi nu se citeste Synodiconul Ortodoxiei, care ar trebui citit in Duminica Ortodoxiei. Acela avea tocmai acest scop: sa intelegem ca cei care s-au separat de noi sunt in eroare si noi suntem in adevar, pentru ca am ramas in Hristos.

Imi doresc pentru Papa sa vina si sa se faca ortodox, adica sa caute mantuirea sincer, nu politic.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.02.2010, 10:43:56
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit o singura credinta

Exista "un singur Domn, o singura credinta si un singur botez". Asa spune Sf. Apostol Pavel. Sintagma 'biserici surori" este una pur ecumenica. Iar parintele Dumitru Staniloaie spunea ca ecumenismul e produsul masoneriei, o relativizare a credintei. Chestia asta naiva si eretica in acelasi timp cu "unirea bisericilor" pentru refacerea Bisericii e o incantatoare aberatie. Daca ar reveni cu totii la adevarul cristalin al primelor veacuri crestine, ar mai fi ceva... Dar ei nu vor asta. Vor altceva.

Daca episcopul Romei va veni in Romania, e liber sa vina. Oricum, banerele noastre nu ii vor schimba crezul acela cu infailibilitatea, filioque, purgatoriu, neimparatsirea copiilor mici, celibatul preotilor de mir, lipsa epiclezei la Sf. Liturghie etc. si nici nu il vor face ortodox peste noapte. Adevarata smerenie ar fi aceea de a ne ruga mai mult si de a fi mai ingaduitori unii cu altii. Ingaduinta nu trebuie, insa, sa mearga pana la a ne lepada plinatatea credintei noastre de dragul lui "hai sa dam mana cu mana!" cu pretul unui compromis.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.02.2010, 11:28:42
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Cine este B O R?

Sofia, cine este B O R? Dupa modul cum te exprimi, o consideri o institutie, nu partea vazuta a lui Iisus Hristos pe pamant; trupul lui Hristos, nu? Iar in acest trup, toate sunt de-o seama si o parte da ascultare celeilalte spre buna functionare a trupului si pt ca armonia sa domneasca.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Indemni la vrajmasie in numele Domnului?
Daca vine Papa la Bucuresti, atunci numai B.O.R poate discuta cu dansul.
El nu poate raspu de ca persoana pentru schisma si insitutia bisericii de-a lungul a sute de ani si nici pentru crimele de razboi de acum 50 ani.

Sa nu uitam smerenia. Asta este a crestinismului si a ortodoxiei. Si mai citeste putin discutia lui Mircea cu Baiazid (Scrisoarea a IIIa Eminescu). De acolo avem de invatat.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.02.2010, 11:32:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Datoria unui crestin nu e sa atraga atentia cu nimic, doar Dumnezeu deschide ochii, dar poti incerca si va iesi cearta, scandal, discutii care nu duc nicaieri. "Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii, spune Domnul"
Pai cred ca asta se poate face: sa atragem atentia. Si daca iese cu cearta atunci imediat vom vedea din ce aluat sunt - vor unire in Domnul sau vor sa cucereasca. Discutii tot sunt de cateva sute de ani. Cred ca din cand in cand mai atragem si atentia...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.02.2010, 11:50:23
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit pentru ca veni vorba de mineriada

pentru ca veni vorba de "mineriada" din 1999; te intreb pe tine si pe altii: cu ce au gresit oamenii aceia (minerii din Vaea Jiului, dintre care unii pot fi fratii nostri) ca au protestat fata de incalcarea promisiunilor facute de un guvern alienat? De ce s-a mers pe solutie inchiderii minelor (a le-a fost mai mult frica de puterea lumeasca decat cea cereasca si, pt a-si mentine posturile, au ascultat orbeste de stapanitorul acestei lumi)? Acolo erau locuri de munca care au fost desfiintate. Iar conducatorii vremelnici ai acestui stat (ca al tarii numita Romania nu sunt), i-au amagit si le-au oferit niste salarii compensatorii care sa ii tina in viata pe cateva luni. Ce se intampla acum cu oamenii aia? Pe cati dintre noi (inclusiv pe tine, care strambi din nas cand auzi de mineri) i-a mai interesat de soarta lor? Familii cu copii, care poata mananca doar de 2 ori pe zi niste ciorba si putina mancare, care manaca carne poate 1 data pe spt sau luna, familii care din cauza lipsei banilor nu pot sa isi tina copii la scoala. Spritul de solidiaritate la romani e mort... facem doar fapte care sa ne amageasca constinta si nu pt ca e nevoie sa ajutam. hai sa dau si eu 100 de lei pe luna si asa mi-am facut datoria de crestin. si am chitanta pt Dumnezeu ca am facut bine.... Minerii, dar si altii, nu de atat au nevoie. E nevoie de o solidaritate nationala (in credinta ortodoxa, pt ca acelasi Duh sa ne uneasca) care sa impuna niste norme de traire in aceasta tara. Norme bazate pe invataturile Bibliei. Suntem ceea ce suntem si ne putem ascunde starea fata de noi, fata de altii, dar nu fata de Dumnezeu si Iisus Hristos. Si, daca tot primim gratis tot ce primim (caci fara mila cereasca-care toate le tine in armonie si se ingrijeste ca toate sa dea rodul lor- fara sanatate, pace sufleteasca si aceasta viata vazuta si nevazuta, pe care tot gratis am primit-o) nu am putea avea nimic sa intoarcem inapoi. Matei Vamesul este exemplul de la care trebuie sa se plece. Si sa ne amintim tot timpul felul in care se in traia Biserica Primara.
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
!!!! Mai mult nu stiu sa spun. Daca asa s-ar mentine ortodoxia, sincer, nu as vrea sa fiu parte din asa ceva atata de monstruos cum descrii tu.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 15.02.2010 at 11:57:39.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.02.2010, 12:52:14
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Mineriadele NU AU AVUT NIMIC DE-A FACE CU ORTODOXIA! iar venirea minerilor in Bucuresti nu a avut nimic de-a face cu conditiile economice si cu concedierile (acelea au venit ulterior). Minerii au venit sa restabileasca o ordine, a lui I. Iliescu, ce se clatina, deci erau pur represivi; au iesit din sut, i-au incarcat in vagoane si i-au trimis. Iar conditia minerilor- e la fel ca in Polonia si in alte state din zona; daca ramanau in mine care se prabusesc si mureau in explozii, pentru a face o munca nerentibila si periculoasa- era intr-adevar criminal. Ceea ce li s-a intamplat minerilor, precum si altor categorii preofesionale din multe zone ale tarii- e trist si face parte di problemele sociale pe care le avem in ziua de azi. Dar NU ARE DE-A FACE CU VENITUL PAPEI IN BUCURESTI NIMIC!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.02.2010, 23:30:12
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Fani71: Eu ma refeream la mineriada din 1999.
Citare din biografia papei Ioan Paul al II-lea:
"Vizita Papei Ioan Paul al II-lea in Romania
Bucuresti 7-9 mai 1999
Prima vizita a unui Suveran Pontif intr-o tara majoritar ortodoxa in perioada 7-9 mai 1999.Vizita istorica a Papei Ioan Paul al II-lea a deschis apoi calea celorlalte vizite in teritorii majoritar ortodoxe: Georgia, Grecia, Ucraina, Armenia si Bulgaria. Pe langa programul vizitei de mai jos, cu textele discursurilor si predicilor va oferim si fotografii de la eveniment.

Vineri, 7 mai

12.00 Sosirea la Bucuresti (aeroportul Baneasa). Ceremonia de primire.
[Discurs Constantinescu][Discurs PF Teoctist][Discurs Papa]"
Textul intreg la:
http://www.scribd.com/doc/25421105/B...Paul-Al-II-lea


Biografia lui Emil Constantinescu:

"Prof. Dr. Emil Constantinescu
Președintele României 1996 – 2000



Emil Constantinescu s-a născut la 19 noiembrie 1939 la Tighina (astăzi Republica Moldova), ca fiu al unui inginer agronom originar din partea de sud a României. Urmeaza liceul la Pitești, după absolvirea căruia (1956) se înscrie la Facultatea de Drept a Universității București. Obține Diploma în Științe Juridice (1960) și este repartizat ca judecător stagiar la Tribunalul regional Pitești. Climatul politic îl determină să renunțe la acest post si să se înscrie (în 1961) la Facultatea de Geologie - Geografie pe care o absolvăîn 1966. Este Doctor în Geologie al Universității București; Doctor ès Sciences al Universității Duke, SUA.
Parcurge toate treptele carierei universitare ca asistent, lector și conferențiar la Facultatea de Geologie (1966 – 1990). Din 1991 pâna în prezent este profesor de Mineralogie la Universitatea București. În 1991–1992 a fost visiting professor la Universitatea Duke, SUA. Autor a 12 cărți de specialitate și a peste 60 de studii publicate în reviste științifice de prestigiu din țară și din străinatate, este membru de onoare și membru ales al Societăților geologice și mineralogice din Marea Britanie, Germania, SUA, Grecia, Japonia; al Societății de Geografie din Franța și al Societății „National Geographic” din SUA. A ținut conferințe la Universitățile Tübingen, Oxford, Standfort, Harvard, Berkeley, Columbia – New York, Georgetown – Washington, Indiana – Bloomington, Rio de Janeiro, Sydney, Praga, Turku, Cairo, Lublin.
În 1990 este ales prorector și apoi rector al Universității București (1992–1996). În aceeași perioadă este ales președinte al Consiliului Național al Rectorilor din România (1992–1996); membru al Comitetului permanent al Asociației Universităților Europene – CRE (1992–1993; 1994–1998); membru al Asociației Internationale a Președinților de Universități – IAUP (1994–1996).
Distins cu Premiul Academiei Române (1980); Palmas Academicas, conferit de Academia Braziliana de Litere, Rio de Janeiro (2000); medalii de aur și onorifice ale Universității Comenius din Bratislava; Universității Caroline din Praga și Universității din Sao Paolo; Medalia Arthur Bertrand, acordată de Academia de Științe, Institut de France; medalii conferite de Institutul Național de Științe și Arte din Franța, Universitatea Paris–Sorbonne și Universitatea din Amsterdam; Premiul Omul de Stat European al Anului (1998), New York; Premiul Asociației Barourilor Americane, Atlanta; Premiul Aristide Calvani, Paris; Premiul Centrului Democratic, Washington; Premiul European Coudenhoven – Kalergi, Berna.

Este Doctor Honoris Causa al Universităților din Liège, Atena, Montréal, New Delhi, Beijing, Ankara, Sofia, Maribor, Chișinău, Bangkok, Astana și al Ecole Normale Supérieure – Paris.
Din decembrie 1989 se angajează împreună cu alți colegi universitari și intelectuali reputați în efortul de democratizare a României, în apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, în constituirea societății civile. S-a numarat printre personalitățile care, dupa violențele comise împotriva profesorilor și studenților de minerii care au invadat Bucureștiul în iunie 1990, au fondat asociația Solidaritatea Universitară. A fost, de asemenea, membru – fondator al Alianței Civice (1990), cea mai importantă organizație neguvernamentală din țară. Aceste asociații s-au alăturat partidelor democratice din opoziție și au format împreuna Convenția Democratică din România – CDR (1991). La propunerea Solidarității Universitare, susținută de Alianța Civică, a fost desemnat candidatul unic al CDR în alegerile prezidențiale din 1992. A intrat în al doilea tur de scrutin si a obținut 38% din voturi în confruntarea cu președintele în funcție.
După această primă experiență politică importantă, CDR l-a ales președintele sau (1992 – 1996). A urmat o perioada de luptă continuă pentru afirmarea Opoziției democratice și a programului său de guvernare. Ca urmare, CDR a câștigat în 1996 alegerile locale și parlamentare, iar Emil Constantinescu a fost ales, prin vot direct, Președintele României, pentru un mandat de patru ani.

În perioada mandatului său prezidențial (1996 – 2000), România s-a angajat într-un larg proces de reformă în economie, justiție și administrație."

Sursa: http://constantinescu.ro/biografie.htm

Deci Papa a venit la 7 mai 1999 in Romania
Constantinescu a fost presedinte intre 1996-2000.
Vezi ca data de 7 mai intra in intervalul [1996-2000]
In concluzia Papa Ioan Paul al doilea nu a venit in timpul lui Iliescu in Romania.

Last edited by idealist; 15.02.2010 at 23:32:22.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.02.2010, 14:09:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am zis sa fie demonstratie in cazul in care vine Papa numai daca se obtine pentru asa marturisire binecuvantare de la un parinte duhovnicesc precum parintele Justin Parvu sau parintele Arsenie Papacioc.Altfel nu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.02.2010, 21:48:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se poate organiza o manifestare comuna intre crestinii ortodocsi din BOR cu fratii nostri crestini ortodocsi de la BOSV daca Papa insista sa vie in Romania.
Ierarhi sa dea binecuvantare se vor gasi cred.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacat, proteste la vizita Papei ignatiu Biserica Romano-Catolica 36 18.10.2011 15:28:29
Primul tweet al Papei Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 0 29.06.2011 21:49:28
'Ortodoxul' de ocazie Marius22 Generalitati 111 10.03.2011 15:59:38
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 14:54:27
Renasterea credintei in Romania luchian Generalitati 6 16.06.2009 14:58:05