Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2013, 22:36:13
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, problema era pusa intr-o abordare logica, am semnalat eroarea de logica, daca ar fi fost ridicata in alt context, primea alt raspuns.
Care a fost si dat de altfel.
Daca raspunsul a fost dat de altfel inseamna ca problema a fost ridicata in alt context, dupa cum spui tu.

Dar in acelasi timp tot tu spui ca nu a fost ridicata in alt context.
Atunci cum a fost dat raspunsul ?

Omule, intersectia intre tine si logica este egala cu multimea vida.
Te rog frumos nu mai incerca sa spui nimic daca nu ai nimic de spus.

Tot ce faci este numai sa deviezi ideea discutiilor de pe toate threadurile, legandu-te doar de cateva cuvinte spuse de cineva , la sfarsitul unei propozitii, care nu au nici o legatura cu ideea principala. Si pretinzi in mod constant ca altii gresesc si ai o atitudine aroganta fara sa vii cu nici o idee de a ta rezonabila.

Scoate si tu ceva din tine care sa aiba valoare macar o data. Daca nu poti , atunci ai o singura solutie: critica-i pe altii.

Last edited by iliegh; 18.10.2013 at 22:40:03.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2013, 23:28:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Lol, nu se straduiesc deloc. Nici nu-L iau in considerare. Nu poti sa scoti pe cineva din considerare daca nici macar nu presupui ca ar exista.
Același lucru enunțat cu alte cuvinte. Ideea e să uităm de Un posibil Dumnezeu care e originea și păstrătorul cosmosului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2013, 23:35:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca domeniile enuntate de Ionut, nu-si propun nimic din ce crede el pentru ca n-au nici o legatura cu ce crede el :)
Domeniile astea, fie vorba între noi religioșii, cred că au originea în mintea unor ființe superinteligente, cu mult potențial imaginativ, care-și duc însă existența undeva între nivelul zero și minus infinit. Da, părerea mea și atît.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.10.2013, 18:22:54
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domeniile astea, fie vorba între noi religioșii, cred că au originea în mintea unor ființe superinteligente, cu mult potențial imaginativ, care-și duc însă existența undeva între nivelul zero și minus infinit. Da, părerea mea și atît.
Parerea mea este ca isi duc existenta fix la nivelul zero.

Iar despre potentialul imaginativ, se pare ca exista doar in mintea unof fiinte super-neinteligente de peste nivelul 0. Acest potential se mai cheama uneori si credulitate, pe langa altele.

Last edited by iliegh; 20.10.2013 at 10:49:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2013, 19:33:09
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De exemplu ? Ce teorie nu are legatura cu logica ?

Dar despre mecanica clasica ce zici ? Forta = masa X acceleratia, e logic sau nu ?
Ia explica-ne care e legatura intre efectul de super-pozitie din cuantica si principiul terțului exclus din logica.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.10.2013, 11:58:10
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Ia explica-ne care e legatura intre efectul de super-pozitie din cuantica si principiul terțului exclus din logica.
Bine.

Cand nu stii valoarea propozitiei de referinta, nu poti stii nici valoarea propozitiei care este in raport de opozitie cu propozitia de referinta. O vei putea afla doar daca observi valoarea propozitiei de referinta.

Atunci cand un sistem cuantic este in stare neobservata (sau cand nu se efectueaza nici un fel de observare asupra lui, nu stiu daca ma exprim optim), teoretic el poate exista in orice stare definita de combinatia tuturor functiilor de unda ale tuturor componentelor. Numai dupa efectuarea unei masuratori, sistemul se concretizeaza (pare ca se reconfigureaza) intr-o anumita combinatie pe care noi o putem observa.


Observi asemanarea ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.10.2013, 12:00:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' când nu știi câții de "i" să puii la sfârșit de cuvânt mai bine-ții vezii de treabă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.10.2013, 12:08:17
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' când nu știi câții de "i" să puii la sfârșit de cuvânt mai bine-ții vezii de treabă.
scuza-mi ignoranta, dar la care cuvant am gresit?

A gata, am gasit. Imi cer miiiiii de scuze, dar mi se intampla sa fac greseli mult mai mari uneori din graba sau neatentie.

Acuma ca am rezolvat dilema cu "i" spune-ne si noua parerea ta despre dilema superpozitiei din mecanica cuantica.

Ca doar de asta ai intrat pe acest thread, nu sa faci corecturi gramaticale, nu-i asa? Sau esti si tu un pui de throll, cumva?

Last edited by iliegh; 25.10.2013 at 12:11:57.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.10.2013, 12:12:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, am citit ca să mă umplu de suprema-ți înțelepciune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.10.2013, 12:15:30
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, am citit ca să mă umplu de suprema-ți înțelepciune.
Ok, continua asa, poate o sa inveti si tu ceva. Nu ma refer la gramatica, la care se pare ca esti maestrul suprem.
Reply With Quote
Răspunde