Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2015, 22:43:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Unde dai si unde crapă! Sweet dreams, si să ne spui si nouă când ajungi să te împărtăsesti cu Hristos !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2015, 22:59:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca ma cunosc... dar faptul ca nu accept despre mine alte realitati mai putin incantatoare,este cu totul altceva.
Toti avem o impresie foarte buna despre noi cand de fapt din purtarile noastre si relationarea cu altii se poate intrevedea chiar opusul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2015, 23:01:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tabitha, daca ne uitam cu atentie, Hristos poate fi zarit oriunde, nu depinde de spatiu, natie, cultura sau timp.
Am vazut de curand o interventie a dragului Parinte Savatie Bastovoi care spunea celor ce prefera sa se roage doar acasa din cand in cand fara sa participe la sfintele liturghii, sa nu se amageasca ca se mantuiesc si-asa. Si facea o referire la Noe, care a construit corabia pentru a se salva de potop. Daca oricare dintre cei ramasi, ar fi incercat sa-si faca singuri cate o barcuta, tot nu s-ar fi salvat, fiindca scaparea este "in interiorul corabiei"! Cu tine cred ca si-au batut gura multi ani la rand, destui de-aici de pe forum si sunt convins ca Dumnezeu ti i-a trimis si-n viata reala. Tu poti sa-L zaresti pe Hristos, oriunde, dar din pacate, asta nu te salveaza, ci dimpotriva. Mai bine ti-ar fi fost tie sa nu stii nimic din toate cate ai avut ocazia sa le afli pe-aici si de care fugi cu incapatanare. Acum, ca fugi sau nu, cine sa te judece? Altele te vor osandi, de nu-ti vei schimba directia!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2015, 23:28:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Eu nu cred că facem lucruri pe care nu ni le dorim. Ah, că mai târziu le regretăm (unele), e altceva.
Si nu cred că ar trebui să dăm vina pe faptul că nu ne cunoastem îndeajuns. Părerea mea..
Uneori o sa vezi ca desi teoretic te pregatesti pt o decizie ,practic ai sa faci exact opusul sau in orice caz nu chiar ce spuneai atat de usor,doar din teorie.

Se cheama ca te cunosti cu adevarat pe tine?Nu!

Sa ne imaginam ce se intampla acum cu crestinii decapitati in Siria...daca ne gandim ce am face noi in pozitia lor probabil ca am raspunde fara doar si poate ca vom muri din dragoste pt Hristos...oare?
Uneori ne supraevaluam alteori ne subapreciem...

O data in studentie imi era atat de teama de un profesor incat m-am pregatit pt examenul lui zile intregi citind vreo 8 carti si gandindu-ma cu spaima cum o sa-mi amintesc atatea citate si notiuni la examen.
Cand a venit dimineata examenului nu am vrut sa ma duc avand teama ca inca sunt nepregatita,norocul a fost cu o colega care a venit sa ma ia de acasa si astfel am reusit sa ma prezint(desi mi se intorcea stomacul pe dos de atata stress).
Ma pregatisem atata iar examenul mi s-a parut uman,dar nu ma asteptam sa iau chiar 10!!
Deci iata o situatie in care subaprecierea mi-a jucat feste si desigur asta se poate exemplifica si cu supraaprecierea de sine.
Cat anume ne cunoastem cu adevarat?
Pana nu suntem in situatia respectiva nu convingem pe nimeni ca am fi asa sau pe dincolo.
Multi dintre noi ii judecam pe altii cu f mare usurinta desi nu am fost pusi inca in situatia lor,dar noi judecam pur teoretic"daca erau eu nu faceam asa,nu procedam asa,nu faceam avort,nu-mi inselam sotia"... etc etc

Suntem egali si totusi din multe privinte,nu suntem.
Deci este inadecvat sa facem atatea comparatii intre noi si sa ne judecam;fiecare om este o taina nu ?
Sunt unele situatii care altora li se intampla in mod natural fara ca sa faca un efort anume in acest sens(au gene bune si sunt sanatosi tun ,drept urmare tin prelegeri tuturor ca nu este mare lucru sa fumezi,sa bei,sa mananci nesanatos sau sa pierzi noptile)si altele,doar un exemplu de inselare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2015, 23:56:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se cheama ca te cunosti cu adevarat pe tine?Nu!
Eu cred că mă cunosc destul de bine, si stiu ce-mi poate pielea! :D Acum lăsând gluma la o parte, nu vobeam de teorie, ci tocmai ziceam că ceea ce facem este rezultatul vrerii noastre proprii si personale. Dacă zicem că nu este asa ne îmbătăm cu apă rece.


Nu discutăm extremele, cum ar fi aceea cu decapitarea, etc.. Nu stiu ce ai zilele astea, dar tot vii cu exemple "extremiste". :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2015, 14:22:20
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Eu nu cred că facem lucruri pe care nu ni le dorim. Ah, că mai târziu le regretăm (unele), e altceva.
Si nu cred că ar trebui să dăm vina pe faptul că nu ne cunoastem îndeajuns. Părerea mea..
Mi-a adus aminte Delia de epistola Sfântului Apostol Pavel către Romani, capitolul 7:
"15. Pentru că ceea ce fac nu știu; căci nu săvârșesc ceea ce voiesc, ci fac ceea ce urăsc.
16. Iar dacă fac ceea ce nu voiesc, recunosc că Legea este bună.
17. Dar acum nu eu fac acestea, ci păcatul care locuiește în mine.
18. Fiindcă știu că nu locuiește în mine, adică în trupul meu, ce este bun. Căci a voi se află în mine, dar a face binele nu aflu;
19. Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc.
20. Iar dacă fac ceea ce nu voiesc eu, nu eu fac aceasta, ci păcatul care locuiește în mine.
21. Găsesc deci în mine, care voiesc să fac bine, legea că răul este legat de mine.
22. Că, după omul cel lăuntric, mă bucur de legea lui Dumnezeu;
23. Dar văd în mădularele mele o altă lege, luptându-se împotriva legii minții mele și făcându-mă rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
24. Om nenorocit ce sunt! Cine mă va izbăvi de trupul morții acesteia?"

Nu încerc să evit responsabilitate pentru faptele mele rele, ci recunoșteam doar că uneori îmi pierd controlul, răbdarea - iar astea sunt neputințe... de a-mi stăpâni mânia, de exemplu. Nicicum nu vreau să fiu pradă acesteia, sau altor patimi, dar mi se întâmplă, uneori, și de asta ziceam că nu mă cunosc îndeajuns.
Reply With Quote
Răspunde