Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2006, 16:45:30
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Buna ziua. Azi am descoperit ac forum. Sunt ortodoxa, ma spovedesc si ma impartasesc in posturile mari. Vreau sa pun o intrebare unor persoane stiutoare in intamplari iesite din obisnuinta.
S-au intamplat mai multe dar una din intamplari vreau sa o povestesc cu gand sa imi zica cineva priceput despre ce putea fi vorba, pt ca alte surse nu mi se par credibile.

eram ca varsta in scoala generala clasele terminale, a 7 a sau a 8a. Eram intr-o seara in casa la sora tatalui meu (ma duceam des acolo) si eram singura in camera. Stiu ca citisem despre reincarnare dintr-o carte, nu stiu daca e relevant, oricum pers din familie se distrau cu ac subiect fiind religiosi si necrezand. Eu nu stiam ce sa cred.
Am ramas un pic singura in camera si fiind in mijlocul camerei m-am uitat in dreapta mea si am vazut un nor neclar alburiu care pe masura ce ma uitam la el s-a condensat inspre directia opusa mie. Eu vazan ca in loc sa se imprastie se concentreaza m-am dus dupa el. Initial era cam la nivelul capului meu ca inaltime dar se ridica pe parcurs.
M-am dus aproape, adica in fata lui. Acolo s-a transformat intr-o sfera perfecta translucida sau transparenta nu stiu cum sa-i zic ca nu am mai pomenit asa ceva. Se vedea clar forma. Batea lumina lustrei in aceasta sfera, iar inauntrul ei se invarteau culorile curcubeului de jos in sus relativ repede. Mie in general mi-e foarte frica de chestii necunoscute si nu am absolut nici un chef sa imi apara in cale, nu imi trebuie probleme cu sanatatea din cauza lor!
Atunci nu imi era frica, ma uitam la sfera si ma gandeam sa iau o linie ceva sa o imprastii sa ii deranjez cumva forma. Era cat un pepene galben mediu ca marime. Tocmai atunci s-a ridicat mai sus pastrand forma si stand pe loc acolo unde nu o mai ajungeam. A mai stat un pic cateva secunde pe loc, timp in care tot asa se vedea si se invarteau culorile curcubeului probabil batand din lustra si tot de jos in sus se invarteau, apoi s-a indreptat catre coltul cu tavanul unde iar s-a oprit un pic, apoi a trecut prin perete nu prin tavan (avea 2 variante) spre camera cealalta neschimbandu-si de loc forma, a trecut usor prin perete si mai incet decat se deplasase inainte.

Eu m-am gandit ca sunt extraterestrii sau fulger globular. Voi ce credeti? Putea fi diavolul insusi? sau ce putea fi? a mai experimentat cineva asa ceva sau are cineva habar de asa ceva? nu vreau sa intreb persoane cu yoga sau altele la gen. Desi au trecut destui ani de atunci tin minte foarte bine detaliile legate de ac. intamplare si as vrea un raspuns autorizat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2006, 15:49:17
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am sa incerc eu un raspuns, nu e autorizat, pt. ca nu ma pasioneaza astfel de fenomene, este un raspuns cat se poate de clar. Uneori diavolul ia si forma de inger ca sa insele, asa ca eu spun ca indiferent ce a fost, duca-se... Ingerii, Maica Domnului, Sfintii, Domnul Iisus pot apare credinciosilor, insa nu sub forma de sfere sau mai stiu eu ce. Sfatul meu e acesta: daca iti mai apare asa ceva, roaga-te Maicii Domnului, e grabnic ajutatoare sau lui Dumnezeu si vei vedea ce se intampla: dispare, nu dispare. Daca e diavol, se duce mancand pamantul, daca nu, vezi atunci ce se intampla. Ma rog sa-ti ajute Dumnezeu sa nu mai ai vedenii din acestea. Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2006, 12:52:29
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

pai nici nu ma gandeam sa fie Maica Domnului sau ingeri sau ceva in acest gen! De ce ar veni tocmai la mine, eu sunt f departe de sfintenie asa ca nici nu se pune astfel problema. Posibil sa fie diavol, asta da si abia mi-a adancit problema mea!
Nu am zis nici o rugaciune in tp ala eram f mirata si curioasa, m-am gandit la un fen. meteorologic, un fulger globular ca daca banuiam vreun pic ca e spirit de orice fel incremeneam de frica, ajungeam la balamuc sau la reanimare. Din auzite e cum e, dar sa vedeti efectiv cu ochii vostri in camera unde dormiti sau unde stati o chestie din asta care se concentreaza si se misca dirijat, nu cred ca v-ar pica bine!
Problema mea e urmatoarea (bine ca nu mi-am dat numele real sa credeti ca sunt de internat): mie imi e frica sa stau singura in casa si ziua si noaptea din totdeauna de cand eram mica.In copilarie tatal meu ca sa nu ma bata ma incuia singura pe intuneric sa nu mai fac rele, eram extrem de zvapaiata si spargeam frecvent obiecte din neatentie si asta era pedeapsa...nu stiu sigur daca din cz asta, dar clar mi-e frica sa stau singura intr-o incapere mai ales daca e camera mare si pe lumina si pe intuneric, am impresia ca cineva se uita la mine din anumit punct fix si ca se si deplaseaza prin jurul meu in anumite pozitii fixe. Si dupa ce am vazut ac. eveniment pe care tocmai vi l-am descris mi-e si mai frica, atunci nu mi-a fost frica de loc dupa cum v-am zis desi eu sunt f speriata de astfel de chestii, de diavoli probabil nu stiu nici eu.
deci efectiv ies pe hol ,in casa nu stau nici ziua cu lumina maxima! pt ca sunt niste chestii care exista si nu pot sa le trec cu vederea pt ca ma napadesc gandurile si ma ia cu o frica nemaipomenita. Cum vine cineva in camera cu mine imi trece complet frica, poate fi si un animal. Am fost desigur sa-mi citeasca preotul, acolo ma simteam bine si imediat cum eram pusa intr-o situatie din asta iar ma speriam prin intensificarea gandurilor mele date clar de logica mea care spune ca exista ceva mai puternic decat noi care ne vede , ne trimite ganduri, si noi nu avem nici o putere, daca vrea ne face praf sau isi bate joc de noi cum are chef cu aparitii si ce o mai fi! Pana acum nu am patit nimic din care sa ma sperii, dar stiti vorba aia "ulciorul nu merge de multe ori la apa".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2006, 12:35:55
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Iar daca ne vor da noua diavolii razboi cu nalucirile si prefacerile lor în chip de îngeri de lumina, sa stam tare întemeiati în smerenia cugetului nostru si sa zicem: "Schimbati-va, ticalosilor, în întunericul vostru, ca mie nu îmi trebuiesc vedenii. Nu am trebuinta în acest ceas decât de mila lui Dumnezeu si de milostivirea Lui".

Si chiar de ai cunoaste ca multe din semnele aratate ar fi de la Dumnezeu, întoarce-te de la dânsele si alunga-le de la tine cât poti de departe. Si sa nu te temi ca nu-I place lui Dumnezeu acest lucru si aceasta întoarcere a ta, de o faci socotindu-te nevrednic de acele vedenii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2006, 15:19:23
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

merci de sfaturi tuturor care s-au straduit sa imi raspunda.
intre timp am aflat ca a fost ceea ce banuisem eu de la bun inceput adica un fenomen meteorologic rar dar care exista: fulger globular. Daca e asa nu mai mi-e frica sa nu fiu urmarita de spirite si alte porcarii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2006, 08:53:43
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

consuela--- merci de sfaturi tuturor care s-au straduit sa imi raspunda.
intre timp am aflat ca a fost ceea ce banuisem eu de la bun inceput adica un fenomen meteorologic rar dar care exista: fulger globular. Daca e asa nu mai mi-e frica sa nu fiu urmarita de spirite si alte porcarii.

:)Exact ce zicia Domnul "Cauta-ti si veti afla" "Cereti si vi se va da"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2006, 01:52:54
Light Light is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 3
Implicit

Consuela , iti recomand sa citesti cartea parintelui Rodion "Oameni si demoni" (carte ortodoxa )si acolo vei gasi raspunsul la toate intrebarile tale...vei vedea ca acestea sunt amagiri diavolesti ca si ozn-urile si multe altele . Citeste cu incredere ca sa te intaresti in credinta . Sanatate multa...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2006, 21:11:25
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Si eu am patit asa ceva, aceleasi chestii nasoale, sfere, norisori, curcubee..., si mai patesc din cand in cand, unele mai de speriat... ca deabea le fac fatza

Ca simboluri fiecare pare ca reprezinta ceva dar banuiesc, cum mi se intampla si mie, ca sunt prosteli "de bine" si pe de alta parte avem noi nevoie de bile si norisori si curcubeu prin camera ca-n filmele SF? Iar daca avem nu-s convins ca D-nul nu ne-ar da si noua astfel de "minunatzii", sa se bucure si altzii de ele, uite ca si mie mi-a dat in copilarie si tinerete, altele si mai si, de care m-am speriat si eu, si nu ma pot lauda ca mi-au trecut cosmarurile, dar incet incet, si cu ajutor, mi-au mai trecut din ele...

Dar daca spui ca ai citit din alta spiritualitate, yoga, incarnari, spiritualitate asiatica, atunci si ei recomanda sa ai un guru, ca "nu tot ce zboara se mananca, de exemplu avioanele" sa nu faci nimic singur (exercitii practice sa nu-ti rupi vre-un muschi) deoarece te aberezi/accidentezi si n-are rost, dar pot sa-ti spun ca si eu am avut deaface cu Yoga fauta singur dupa ureche, ani de zile, si am si asistat de cateva ori si la MISA si am facut ca ei (exercitii la sala), dar defapt nu doresc asa ceva si am reusit sa abandonez ce faceam inainte, si n-am mai practicat...

Cate se pot trai si intelege si ce tensiuni sunt intr-o banala carte sau vazand un film horror, dar apoi ce ti s-a intamplat tie... oricum stiu ca e greu fiindca si mie mi-e uneori greu... desi pare ceva pueril cand esti singur e deadreptul groaznic mai ales ca nu ai cu cine sa discuti, eu nici macar nu marturisesc grozaviile, deci se poate sa te fi linistit ca ai avut curajul sa-ti descarci sufletul aici, eu desi as vrea sa marturisesc totusi nu-l am... si nici nu-s convins ca as vrea sa fac pasul asta... sper ca se roaga cineva pentru noi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2006, 22:52:20
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu e asa simplu. Nu mi-a trecut frica de loc. de cand eram mica si nu aveam habar de religii, yoga, fulger globular si tot ce exista simteam prezente in camera la o anumita distanta si puteam preciza exact locul, nu se vedea nimic dar se simtea o stare apasatoare din directia aia. In plus daca e o pers vie in spatele meu si se vine la mine simt imediat daca sunt cu mintea receptiva, iar telepatia e prezenta permanent si cu pers necunoscute. Mi s-au intamplat f multe fara sa am vro vina nu am participat la nici o secta sau religie, alta decat in care m-am nascut si nu meritam asa ceva. De cand ma stiu mi-e frica sa raman singura in casa nu conteaza zi noapte si ma impartasesc si spovedesc nu fac pacate rele decat cu gandul majoritatea nu am facut rau nimanui mai degraba ii tratez cu spatele si indiferenta pe cina ma supara-asa ca chiar nu meritam asa ceva. Nici in fam . mea nu se practica vraji , omoruri sau lucruri ciudate totul e normal.
Iar de rezolvat probl care o am nu mai cred nici 1% ca se va rezolva si nici nu am cu cine vorbi, daca nu au patit pe pielea lor le e usor sa faca pe grozavii in sfaturi cu efect zero sau sa te vada nebun/a.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2006, 23:03:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

sa nu se inteleaga gresit: nu mi-e frica de fulgere globulare=fenomene meteo, mi-e frica de spirite care exista printre noi, ne vad si aud si le simt prezenta. induc o stare apasatoare si o frica care creste in intensitate din anumita directie sau mai multe directii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O situatie mai putin obisnuita de Craciun cossutah Craciunul - Nasterea Domnului 10 24.12.2011 15:10:51
Vi se pare normal? Liviu33 Generalitati 21 01.06.2011 15:59:22
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 23:41:11
un sfat intr-o situatie dificila ostas nastaca Generalitati 13 16.03.2010 16:18:51