Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2009, 03:43:28
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit Michael Jackson a MURIT.

a murit un mare artist.a fost foarte controversat dar....un geniu al muzicii.dumnezeu sa-l odihneasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2009, 04:25:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!

Tocmai am auzit si eu vestea, sunt stupefiata.. sa moara atat de tanar, de atac de cord.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2009, 05:55:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Intradevar a fost un mare artist. Desi a fost o persoana controversata, trebuie sa vedem ceea ce a fost bun in el.
Dumnezeu sa-l ierte!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2009, 08:15:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Intradevar a fost un mare artist. Desi a fost o persoana controversata, trebuie sa vedem ceea ce a fost bun in el.
Dumnezeu sa-l ierte!
Capacitatea artistica nu este un merit al omului ci 100% darul lui Dumnezeu. A elogia un om pentru creatiile artistice este o nedreptate fata de Dumnezeu si fata de ceilalti oameni carora Dumnezeu nu le-a dat astfel de daruri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2009, 12:51:33
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Capacitatea artistica nu este un merit al omului ci 100% darul lui Dumnezeu. A elogia un om pentru creatiile artistice este o nedreptate fata de Dumnezeu si fata de ceilalti oameni carora Dumnezeu nu le-a dat astfel de daruri.
Nu sunt un mare fan, insa intr-adevar a fost un artist adevarat. Iar in legatura cu capacitatea artistica te contrazic. Sunt multi oameni care au potential insa nu au vointa necesara de a-l dezvolta. Acestia jignesc darul lui Dumnezeu, pt ca nu sunt in stare sa-l dezvolte si sa-i arate frumusetea. Marii artisti au stiut, si au devenit mari artisti nu pt ca Dumnezeu le-a oferit acest dar, ci pt ca au stiut sa-l foloseasca si sa arate lumii intregi ceea ce un om este in stare sa faca. E o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n sac.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2009, 22:15:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Nu sunt un mare fan, insa intr-adevar a fost un artist adevarat. Iar in legatura cu capacitatea artistica te contrazic. Sunt multi oameni care au potential insa nu au vointa necesara de a-l dezvolta. Acestia jignesc darul lui Dumnezeu, pt ca nu sunt in stare sa-l dezvolte si sa-i arate frumusetea. Marii artisti au stiut, si au devenit mari artisti nu pt ca Dumnezeu le-a oferit acest dar, ci pt ca au stiut sa-l foloseasca si sa arate lumii intregi ceea ce un om este in stare sa faca. E o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n sac.
Potentialul, daca înseamna cultura, sensibilitate exista în unii oameni mai mult decât în altii, dar tot dar al lui Dumnezeu este. Însa chiar si cu acest potential, nu poti face mare lucru daca Dumnezeu nu-ti da niste sclipiri de inspiratie. Mai ales în muzica, unde dintre zeci sau sute de piese ale unui autor doar câteva merita ascultate, nu exista o reteta dupa care sa creezi o melodie de succes fiindca fiecare melodie de ssucces e un miracol. La fel în cinematografie sau literatura unde se cere inspiratie, mai putin în artele plastice unde conteaza mai ales cunostintele practice.

Atunci când ai acest potential munca nu este un chin ci o placere, artistii talentati sunt dependenti de ceea ce fac, nu dorm noptile, munca îi devoreaza, deci a spune ca munca îl face pe artist e cam inexact, e aproape o patima, o placere reala si foarte mare.


......


Sophia, sunt de acord cu ce spune Vsovi, Michael a fost un suflet curat, cu toate pacatele, un fel de copil mare. Din pacate a fost înselat (din naivitate) de islam si poate de aceea l-a si luat Dumnezeu, ca avertisment pentru altii.
....


Dorina, cred ca dorinta lui de a deveni alb e legitima, dar trebuia sa astepte asta de la Dumnezeu, nu de la medicii esteticieni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2009, 18:37:37
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit michael jackson

dumnezeu sa il ierte.si eu in momentul cind am auzit de moartea lui i-am aprins luminare si asa am facut pentru toate personalitatile din toate domeniile si de la noi si din alte tarii.ori nu suntem toti ai lui dumnezeu chiar si cei care imbratiseaza o alta peligeie sau secta?stiu ca maichel facea parte din martorii lui iehova.acum sper ca si-a gasit linistea si a descoperit adevarata credinta.inca odata dumnezeu sa il ierte pacat de noi restul care nu stim sa ne apreciem valorile si o facem dupa ce acestia trec in rindul celor drepti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2009, 16:03:59
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Capacitatea artistica nu este un merit al omului ci 100% darul lui Dumnezeu. A elogia un om pentru creatiile artistice este o nedreptate fata de Dumnezeu si fata de ceilalti oameni carora Dumnezeu nu le-a dat astfel de daruri.
Hai sa zicem un procent mai mic decit 100% nu de alta dar sint destui care ascund talantul! Dumnezeu i-a dat geniu artistic dar nu l-a obligat sa si il foloseasca! Si nici in ce directie!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2009, 09:22:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu să-L ierte pe el și pe toți cei ce au plecat la Domnul de pe această Planetă , în aceași secundă cu el, pentru că pentru toți trebuie să ne rugăm, indiferent ce au fost și ce au făcut în astă lume.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2009, 09:53:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

un geniu al imaginatziei shi al sunetelor care a sfarshit inghitzit de fiara... gLumii... l-au secatuit, l-au haituit, l-au excrocat, l-au stors de bani, l-au judecat shi l-au hulit mereu, deshi el ne-a daruit iubire shi frumusetze in toate melodiile sale shi a aratat mereu o nepasare totala fatza de parerea "buna" a oamenilor simandicoshi; A iubit, a stralucit shi a murit ca un copil... caci asha a fost toata viatza... un copil iubitor de iubita incat a purtat chipul ei pe sine, a cioplit-o pe carnea lui, in sufletul lui... poate ca a mai shi greshit "iubind" prea mult pe unii copii... dar asta e treaba altora ca sa judece... eu shtiu ca am visat mereu asemenea lui... asemenea tuturor nascocelilor sale pline de intuneric shi lumina... un negru, un alb... un erou imbracat in black and white... militand pentru tolerantza shi iubire... iubire sincera de copil... S-al ierte Domnul shi sa-l odihnesca acolo unde Michael shi-a lucrat faptele bune, sa-l odihneasca dupa mare Mila Sa...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 22:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 03:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 16:27:01