Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.01.2011, 14:22:07
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Aceea înseamnă rugăciune, cum zicea unul din Pateric: "Am poruncit minții mele să se ridice trei zile în ceruri! Să nu se pogoare de acolo trei zile". Aceia-i rugăciune! Sau cum s-a rugat un bătrân din pustia scetică. Acesta, venind un frate la dânsul, l-a întrebat:
- Fiule, ce este pe la Alexandria? Ce face lumea?
- Părinte, îi mare secetă; a răspuns fratele.
- Da' de ce nu vă rugați? a zis bătrânul.
- Ba ne rugăm, părinte! Au scos și sfintele moaște și icoanele, au venit preoți, au făcut Sfântul Maslu cu arhiereii pe câmp, cu procesiune mare. Se roagă și tot nu plouă! Dar bătrânul a zis:
- Arătat este că nu vă rugați! Bătrânul știa adevărata rugăciune.
- Ba ne rugăm, părinte! stăruia fratele.
- Fiule, dacă-i așa, hai să ne rugăm oleacă! - ca să-i arate care-i adevărata rugăciune. A ridicat bătrânul mâinile în sus și s-au făcut degetele lui ca zece făclii de foc și fața lui ca soarele. Și nu le-a lăsat în jos timp de un ceas. Și în timpul ăsta, cum era senin și secetă, au venit nori, s-au îngroșat norii, au început tunete și fulgere și a plouat așa de tare, în jurul lor și-n tot Egiptul, încât a strigat fratele: - Părinte, părinte, coboară mâinile în jos că mă îneacă apa! Și atunci părintele, când a coborât mâinile, i s-a făcut fața lui iarăși ca mai înainte.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.01.2011, 14:24:22
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Rugăciunea este o iarbă de vindecare și de folos, dar, dacă nu știm unde se cade s-o punem, nu vindecă boala noastră.

definiție de Sfântul Ioan Gură de Aur
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.01.2011, 14:25:04
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Sfântul Augustin
Rugăciunea este unitatea de măsură a dragostei.

definiție de Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.01.2011, 18:28:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune - de preotul Ioan Comaneci

Din cartea : " Dragoste si poezie " : << Rugaciunea e vorbirea / Omului cu Dumnezeu / Si aduce numai pace / De la Creatorul tau . / E lumina in orice stare / Cand e sufletul intristat / Si lucreaza prin iubire / De-ntelegi ca e pacat . / E dulceata sufleteasca / Ce te apropie mereu , / Sa cunosti o alta stare / Fata de trecutul tau . / Rugaciunea e impacarea / Si iertarea tuturor , / Aducand iubirea sfanta / Cea uitata intre noi >> .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.01.2011, 19:46:54
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit In cautarea mantuirii

Este important sa ne rugam pentru ca suntem niste pacatosi in cautarea mantuirii, ca ne-am departat de Dumnezeu, ca nu putem trai si nici face nimic fara El.Tot ceea ce putem oferi Lui este dorinta noastra de a fi mantuiti, de a fi primiti in mila si iubirea Sa.Smerit trebuie sa fie urcusul nostru catre Dumnezeu.Daca am ratacit pana la o anumita varsta trebuie sa ne intoarcem spre El cu multa cuviinta prin rugaciune zilnica,post, spovedanie deasa si impartasanie, dar nu spre judecata sau osanda, ci spre viata de veci, cf.invataturilor Sfintilor Parinti.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 14.01.2011, 20:37:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up O initiativa bine venita , "Pentru izbavirea oamenilor din ghearele vrajmasilor " !

Este vorba de un grup de rugaciune creat pe acest forum , cu citirea Psalmilor , iar aparitia acestor grupuri de rugaciuni , nu poate decat sa fie bine venita !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 14.01.2011 at 22:36:48.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.01.2011, 10:16:38
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma intreb oare, care pacat este mai mare: sa ma rog alaturi de cei pe care-i etichetez drept eretici si de a caror erezie nu am dovada concreta, sau sa clasific din start, dupa o parelnica vrednicie, oamenii in ortodocsi-sadea si erezia?

Sau poate ca totul vine dintr-o mandrie abil disimulata sub masca smereniei si a nevoii de aparare a credintei strabune?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.01.2011, 10:32:37
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugăciune pentru vrăjmași a Sfântului Nicolae Velimirovici

Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem! Vrăjmașii m-au împins și mai mult spre Tine, în brațele Tale, mai mult decât prietenii. Aceștia m-au legat de pământ și mi-au răsturnat orice nădejde spre pământ. Vrăjmașii m-au făcut străin față de împărățiile pământești și un locuitor netrebnic, față de pământ. Precum o fiară prigonită, așa și eu, prigonit fiind, în fața vrăjmașilor, am aflat un adăpost mai sigur, ascunzându-mă sub cortul Tău, unde nici vrăjmașii, nici prietenii, nu pot pierde sufletul meu.
Doamne, binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem.
Ei au mărturisit în locul meu păcatele mele în fața lumii. Ei m-au biciuit, când eu m-am cruțat de biciuire. Ei m-au chinuit atunci când eu am fugit de chinuri.
Ei m-au hulit atunci când eu m-am măgulit pe mine însumi. Ei m-au scuipat atunci când eu m-am mândrit cu mine însumi.
Doamne, binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem.
Când eu m-am făcut înțelept, ei m-au numit nebun. Când m-am făcut puternic, ei au râs de mine ca de un pitic. Când am vrut să conduc pe oameni ei m-au împins înapoi. Când m-am grăbit să mă îmbogățesc, ei m-au smucit înapoi cu mână de fier. Când m-am gândit să dorm liniștit, ei m-au trezit din somn.
Când mi-am zidit casă pentru viață lungă și liniștită, ei au răsturnat-o și m-au izgonit afară. Într-adevăr vrăjmașii m-au dezlegat de lume și mi-au prelungit mâinile până la veșmântul Tău.
Doamne, binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem.
Binecuvântează-i și-i înmulțește; asmute-i și mai mult împotriva mea, ca fuga mea spre Tine să fie fără întoarcere; ca să se rupă nădejdea mea în oameni ca pânza de păianjen; ca smerenia să împărățească deplin în inima mea; ca inima mea să devină mormântul celor rele. Ca toată comoara mea să o aduni în ceruri. Ah, de m-aș elibera odată de autoamăgire, care m-a încâlcit într-o mreajă cumplită a vieții înșelătoare!
Vrăjmașii m-au învățat să știu ceea ce puțin știu în lume: că omul nu are pe pământ vrăjmași afară de sine însuși. Doar acela urăște pe vrăjmași, care nu știe că vrăjmași nu sunt vrăjmași, ci prieteni severi.
De aceea, Doamne, binecuvântează pe prietenii și pe vrăjmașii mei!
Sluga blestemă pe vrăjmași căci nu știe, iar Fiul îi binecuvântează căci știe. Fiul știe că vrăjmașii nu pot să se atingă de viața lui. De aceea El pășește liber între ei și se roagă lui Dumnezeu pentru aceștia.
Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem!

Last edited by OmuBun; 15.01.2011 at 10:37:03.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 15.01.2011, 11:33:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ultima idee,intaia rugaciune

Ideile nu țin... Puțin îi pasă morții de ele! Și vieții, asemenea, dacă e viață și nu o virtualitate care trebuie mereu resetată!

O idee ne-a scos din Rai... și o înșiruire de idei "geniale", așa cum arată istoria, ne duce în fundul iadului! Parcă ar fi viermi care rod oamenilor și ultima fărâmă de minte! Și care astfel se transformă în balaurii ce devorează, ca ideologii, popoare...

Protopărinții au căzut pentru că nu-L iubeau pe Dumnezeu. Dacă L-ar fi iubit pe Dumnezeu și s-ar fi iubit între ei, l-ar fi simțit pe satana în șarpe și i-ar fi zdrobit de atunci capul, fără nici o discuție. Azi, câte idei, atâția șerpi...

A fi ortodox înseamnă a crede în Sfânta Treime și în Împărăția Sa veșnică. Ortodoxia e corecta poziționare existențială a omului: pentru a trăi, adică pentru a se ruga.
Fără dogmă nu te rogi în adevăr, stai cu fața către altcineva... Și începe să-ți vină idei... Și, în cele din urmă, ideile se transformă în "biserici".... care rod creștinismul precum ideile, mintea...

Crezul ortodox mă așează în fața lui Dumnezeu Sf. Treime. Aici i-a sfârșit orice idee...
Și începe dragostea.
.................................................. ................

Simplitatea dumnezeiască a Ortodoxiei îl scoate din minți pe omul modern, educat din fașă să creadă în idee: acesta ori falsifică credința ori o părăsește. Ori amândouă. Iar falsul este "ortodoxia de idei" care umple, azi, presa de profil. Aproape toată lumea ortodoxă se află într-o febrilă apărare a Ortodoxiei: care consumă toate resursele necesare pentru a o trăi...

Poate, de aceea, singurii apărători adevărați și roditori ai Ortodoxiei rămân rugătorii...

Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.01.2011, 11:43:04
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma parinte

Totul a început cu durerea unui bătrân călugăr pentru încătușarea neamului său în ceea ce i-ar putea fi ultima robie babilonică. Din strigătul său de suferință sfântă cei mai mulți nu și-au putut însuși decât cuvintele, tema: durerea din care s-a ivit strigătul i-a rămas, parcă, numai lui...
Și tocmai această durere este cheia problemei... pentru că numai din ea se ivește rugăciunea vie, înlăcrimată, la care Dumnezeu dă, fiecărui suflet, după starea și situația lui, ca răspuns, soluția, calea smerită, ortodoxă, a ieșirii din această robie... Numai cel care îi poartă durerea și plânsul îl poate înțelege pe părintele Iustin, numai acela își poate însuși, corect, duhovnicește, cuvântul său... Adică doar cel care poartă rănile hristice ale aceleiași sfinte iubiri de Biserică și de neam... Și câți dintre noi pot suferi, măcar, să le privească de aproape?
Apelurile părintelui Iustin au fost, înainte de orice, chemări la o suferință, la o străpungere a inimii, la Crucea iubirii care se poartă cu smerenie în agonia rugăciunii... Fără acestea, cuvintele lui își pierd seva și sensul... Se usucă asemenea mlădițelor desprinse de Vița care este Hristos...
Părintele Iustin ne-a dăruit cuvintele durerii lui pentru a ne lipi inima de această durere sfântă...CA SĂ NE SFINȚIM ȘI NOI PRIN EA! CA SĂ NE FACEM DIN EA UN BUN ÎNCEPUT DUHOVNICESC!
PĂRINTELE IUSTIN A VRUT SĂ ÎMPARTĂ CU NOI PÂINEA LACRIMILOR SALE, PÂINE FRÂMÂNTATĂ ȘI DOSPITĂ ÎN LUNGA SA PĂTIMIRE! Părtășia la durerea sa e SINGURA legătură vie, duhovnicească, nu intelectuală, cu sfinții din închisorile comuniste!
Ne-a invitat, în scris, la cina sfintei sale dureri, și noi nu ne-am dus acolo, până la Cruce, ci am rămas la arhondaric; dar am păstrat biletul, învitația, ca să ne facem un nume, dându-ne drept prieteni ai săi, tovarăși ai săi de Cruce...
Noi am lepădat durerea sa și i-am luat doar cuvintele... Și le tot înmulțim cu mințile noastre nesmerite și cu inimile noastre învârtoșate... și dăm de mâncare mulțimilor, pietre ca pâini și șerpi, ca pești...
Să ne mai mirăm de rezultat? Să ne mai mirăm că, pe acest subiect, se înmulțesc doar mușcăturile veninoase și lapidările verbale ?
Și nu suferim nici să ne pocăim și să oprim tragica impostură... Așa că toată șerpăria și toate pietrele se întorc, până la urmă, împotriva singurului răstignit al acestei drame: părintele Iustin.
Și așa, dânsului i se desăvârșește martiriul. Iar nouă...
Iartă-mă, părinte Iustin! Iartă-mă! Și rugați-vă pentru mine, să nu mai rămân străin de durerea sfinției voastre...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11