Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2008, 22:37:52
Turku Turku is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu o intrebare exista soarta ? E greu sa sti ca nu ai control asupra vietii tale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2008, 22:54:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu exista. Soarta si noroc sunt cuvinte sinonime.
Iar "Noroc" a fost un zeu pagan (fenician pare-mi-se), a carui statuie era purtata intr-o caruta ce mergea din casa in casa, cerandusi drepturile de la femeile care tocmai nascusera.
Cel care purta statuia zeului se adresa in numele acestuia femeilor care nascusera recent (de cateva luni) si le zicea ceva de genul: "Cine dintre voi vrea sa aiba noroc sa-si dea pruncul zeului "Noroc". Si cum in lumea pagana feniciana mai toti credeau in soarta/noroc, femeile proaspat mamice isi ofereau zeului pruncii lor. Pruncii erau arsi ca o jertfa in cuptorul zeului, purtat in caruta alaturi de statuia acestuia si se spunea ca dupa ce ardeau pruncii lor ca jertfa zeului "Noroc", acele nenorocite de femei si familiile lor aveau noroc.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2008, 23:13:18
Turku Turku is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Nu exista. Soarta si noroc sunt cuvinte sinonime.
Iar "Noroc" a fost un zeu pagan (fenician pare-mi-se), a carui statuie era purtata intr-o caruta ce mergea din casa in casa, cerandusi drepturile de la femeile care tocmai nascusera.
Cel care purta statuia zeului se adresa in numele acestuia femeilor care nascusera recent (de cateva luni) si le zicea ceva de genul: "Cine dintre voi vrea sa aiba noroc sa-si dea pruncul zeului "Noroc". Si cum in lumea pagana feniciana mai toti credeau in soarta/noroc, femeile proaspat mamice isi ofereau zeului pruncii lor. Pruncii erau arsi ca o jertfa in cuptorul zeului, purtat in caruta alaturi de statuia acestuia si se spunea ca dupa ce ardeau pruncii lor ca jertfa zeului "Noroc", acele nenorocite de femei si familiile lor aveau noroc.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Multumesc pentru raspuns. Deci suntem liberi sa luam ce decizii vrem nu dupa un tipar. Chiar ar fi fost ciudat ca Dumnezeu sa lase pe pamant criminali si hoti fiindca asa le este soarta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2008, 13:09:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Pe multi oameni i-am auzit zicand: "Fiindca se spune: "Pe cei pe care Dumnezeu i-a precunoscut, pe acestia si i-a prehotarat (predestinat; hous proegno toutous kai proorisen), iar pe cei pe care i-a prehotarat (predestinat), pe acestia i-a chemat, iar pe cei pe care i-a chemat pe acestia i-a si preamarit" (Rm 8, 29-30), care imi este folosul daca ma voi supune la osteneli, daca voi arata intoarcere si pocainta, dar nu sunt pre-cunoscut de catre Dumnezeu si prehotarat ca sa ma mantuiesc si sa ma fac conform slavei Fiului Sau si Dumnezeu?"

Catre acestia trebuie sa raspundem pe drept cuvant si sa spunem: "O voi, acestia, de ce nu cugetati cele ce va mantuiesc, ci cele care va pierd, si, alegandu-va lucrurile cu anevoie de inteles ale Scripturii celei de-Dumnezeu-insuflate, le jefuiti si strambati pe acestea si le luati spre pierzania voastra?" (cf. 2 Ptr 3, 16).

Oare nu auziti in fiecare zi pe Mantuitorul ce striga: "Viu sunt Eu, ca nu voiesc cu voia moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu?" (Iz 33, 11). Oare nu-l auziti pe acelasi zicand: "Pocaiti-va, caci s-a apropiat imparatia cerurilor" (Mt 3, 2), si iarasi: "Amin, zic voua, bucurie se face in cer pentru un singur pacatos care se pocaieste?" (Lc 15, 7). A spus oare sau spune unora: "Nu va pocaiti caci nu va voi primi pe voi", iar altora, ca unora prehotarati: "Voi insa pocaiti-va, caci v-am prestiut pe voi?" Nicidecum, ci zi de zi in intreaga lume si in toata Biserica striga: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu va voi odihni pe voi" (Mt 11, 28). Veniti, spune, cei impovarati de pacate multe spre Cel ce ridica pacatul lumii (In 1, 29); veniti cei insetati spre izvorul cel pururea curgator si nemuritor (In 7, 37)."
Sfantul Simeon Noul teolog
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2008, 13:45:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Parintele_Rafail_Noica___Despre_posibilitatea_salv arii_lui_Iuda-video571.html

Pe acelasi subiect
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2008, 14:52:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Sa nu uitam ca sunt incurcate caile lui Dumnezeu shi voia Sa e facuta de multe ori mai degraba de catre desfranate shi talhari ca multzi din aceshtia au ascultat shi intorcandu-se din caile lor au intrat in imparatzie inaintea fiilor imparatziei pentru care era ea pregatita.... iar daca ne intoarcem la noroc shi soarta unii intzeleg prin noroc un fel de dar de sus total nemeritat, ceva primit de pomana, iar despre soarta, ceva ce se va implini cu ei ca vor ca nu vor, ca shi cum orice ar face nu se vor putea abate de la ce le este pus in fatza shi mai mult ei nu vor putea actziona decat asha cum este scris in soroc sau soarta lor, dar aici imi pare ca e ceva dracesc deoarece pare ca s-ar da apa la moara la o fire fireasca de a face pacatul shi a ramane shi a continua patimile, adica a ne lasa in voia sortzii a firii de drac sa ne suprascrie firea de om in loc noi sa ne straduim shi sa cerem ca Hristos sa ne scrie firea lui Dumnezeu in firea noastra de om ridicandu-ne la Firea shi starea Sa... dar asta se poate doar prin a deveni slujitori Duhului sfant shi nu trupului, adica sa nu slujim mereu ca bezmeticii sufletului sangelui shi carnii din noi tzinand catastiful datornicilor shi datoriilor shi de frica lor sa nu fim in stare de nici cel mai elementar gest de mila shi iertare shi ingaduintza ci mereu in fatza ochilor invartindu-se ca intr-o fatalitate ca intr-o soarta lipsita de noroc aceiashi tendintza la barfa shi auto-barfa himerica plina de judecata shi osanda ca sa facem shi noi parte din sinedriul iluzoriu dar ce spune Hristos?
CLD:
"O, sinedriule, sa nu primesti în inimile tale duhul minciunii si al maririi de sine,
sa nu primesti duhul lumii si al lacomiei, si sa cunosti cercetarea Mea în mijlocul tau." (vezi shi rugaciunea sf Efrem Sirul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2008, 21:22:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nu exista SOARTA ,care inseamna ceva predestinat ,omul fiind lasat de Dumnezeu LIBER in gindire si fapte.Dar exista DESTIN ,adica Dumnezeu a gindit ca o persoana fie medic sau alta monah sau altul scriitor,dar nu obliga pe om sa-si urmeze acest destin ,care este orinduit de Dumnezeu in functie de calitatile fiecaruia,pe care EL le cunoaste mai bine decit fiecare dintre noi. Omul ,liber fiind poate sa aleaga sa faca altceva decit ce Dumnezeu i-a destinat lui. Dar se poate intimpla ca eficienta lui in alt domeniu sa nu dea roadele maxime ,Deeh,Dumnezeu intotdeauna stie mai bine ce ni se potiveste mai bine ,decit noi insine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta Livadariudragos Intrebari utilizatori 4 15.02.2012 21:18:21
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
Nu exista soarta! mihailt Generalitati 17 18.01.2009 20:40:52