Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 20:24:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pana nu ne spuneti pe ce va bazati cand scrieti aceste idei nu putem nici sa spunem ca aveti dreptate, nici ca nu aveti, nici sa emitem pareri personale. Nu poti construi etajul fara parter. Deci, astept sa vad despre ce vorbim. Despre Iisus al nostru sau despre unul inventat de oameni dupa cum le-a placut?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 20:29:41
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@
Scrierea NT nu a fost ceruta de catre Yeshua. El nu a scris nimic. Citind evangheliile vedem ca El a spus ca nu a venit sa schimbe Biblia. Scrierea NT, cred eu, a constituit o neluare in seama a dorintei Lui. Cu alte cuvinte, scopul lui Yeshua de a nu schimba nimic nu a fost respectat.
Biblia a fost scrisa pentru evrei si Yeshua a vrut ca si "neamurile" s-o cunoasca. Din acest p.d.v. Yeshua a fost un misionar evreu. Primul si ultimul. Ce a iesit din asta se stie. A iesit rau. Nu numai ca noua religie s-a ridicat impotriva evreilor, ci a fost scindare intre noii crestini si s-au batut ca chiorii pina azi.
Biblia contine tot felul de chestii singeroase poruncite evreilor de catre Creator. Aceste actiuni nu s-au repetat in ultimii aproape a 3000 de ani. NT contine doar dragoste, insa dragoste nu a fost si nici astazi nu e. Contradictie intre cele scrise si comportare.
Pentru mine este clar [si nu doresc sa jignesc]:
Jertfa lui Yeshua a facut mai mult rau decit bine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 20:32:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Jertfa lui Yeshua a facut mai mult rau decit bine.
A cui a fost ideea ca Yeshua sa fie jertfit? Si de unde stiti ca a fost jertfit?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2010, 20:37:45
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pana nu ne spuneti pe ce va bazati cand scrieti aceste idei nu putem nici sa spunem ca aveti dreptate, nici ca nu aveti, nici sa emitem pareri personale. Nu poti construi etajul fara parter. Deci, astept sa vad despre ce vorbim. Despre Iisus al nostru sau despre unul inventat de oameni dupa cum le-a placut?
Ain Karem
Am impresia, Doriana, ca nu judeci independent. La orice vrei litera scrisa. Am scris ca este vorba de un dialog posibil. Acest dialog mi-a fost sugerat de insusi preotul Bisericii Intalnirii Fecioarei Maria cu Elisabeta, din Ain Karem,
linga Ierusalim.
Voi locuiti departe, insa eu am posibilitatea sa ma transpun in acele timpuri si locuri.
Mai am la indemina si Talmudul Babilonean, singura care ebraica care scrie ceva despre Yeshua.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2010, 20:39:25
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
A cui a fost ideea ca Yeshua sa fie jertfit? Si de unde stiti ca a fost jertfit?
Daca Yeshua nu a fost jertfit, atunci nu a fost si gata.

Sfat: Doriana! Mai incet caci sunt lup batrin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 20:43:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Ain Karem
Am impresia, Doriana, ca nu judeci independent. La orice vrei litera scrisa.

Ce pot sa spun, daca suntem interesati de adevar trebuie sa avem dovezi. Pareri personale se pot emite multe. Sau tu voiai doar concurs de beletristica? :D

Citat:
Doriana! Mai incet caci sunt lup batrin.
nush de ce aveam [si inca mai am] impresia ca esti mai tanar ca mine, ceva studentzel...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2010, 20:51:42
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

nush de ce aveam [si inca mai am] impresia ca esti mai tanar ca mine, ceva studentzel...
Nici eu nu stiu de ce.
Iata un subiect de doctorat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2010, 20:53:11
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

a durat ceva pana sa-mi amintesc unde v-am intalnit, domnule ben_gal, dar acum mi-am amintit si chiar am dat o fuga pan'acolo; ce sa spun, interesanta proza publicati, insa aici nu pricep motivul inversunarii - acolo, da, e declarat razboiul impotriva mediocritatii, dar aici?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.04.2010, 21:00:39
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
a durat ceva pana sa-mi amintesc unde v-am intalnit, domnule ben_gal, dar acum mi-am amintit si chiar am dat o fuga pan'acolo; ce sa spun, interesanta proza publicati, insa aici nu pricep motivul inversunarii - acolo, da, e declarat razboiul impotriva mediocritatii, dar aici?
Oameni suntem si nu fugim in fata unui dialog mai altfel.

Nu vreau sa ranesc pe cineva in sentimentele/religia ei/lui. Desi, prin definitie, un forum este o entitate publica, sunt gata sa nu mai postez aici daca moderatorul crede asa.

La urma urmelor am ajuns aici urmind soarta unei povestiri ale mele, "David, Rege..." si am vazut ca crestin-ortodox a postat-o aici. Poate ca asentimentul meu nu a fost necesar, dar mi s-a parut nepotrivit, oricum.
Asa cum am venit, pot si pleca la povestirile mele multe care se cer asternute pe hirtie.

Last edited by ben_gal; 09.04.2010 at 21:08:41.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2010, 21:16:43
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Va multumesc pentru raspunsul altfel. Va onoreaza.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus) Mihai36 Stiri, actualitati, anunturi 2 01.03.2012 04:54:44