Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2010, 21:18:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Domnule ben_gal, va doresc numai bine!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.04.2010 at 21:42:21.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2010, 22:07:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Faci parte dintr-un popor care si-a ucis aproape jumatate din evreii-cetateni-romani.
Nu sunt convins de asta.
Insa sunt convins (ca este scris doar) ca ati dat legi care sa interzica altora sub pedeapsa penala sa va contrazica cand faceti astfel de afirmatii.

Eu personal nu cred ca adevarul are nevoie de astfel de proptele.
Deci nu cred ca este de partea dumneavoastra.

Citat:
Si pentru ce? Pentru vorbe infame aidoma acelora pe care le-ai aruncat acum si aici.
Vorbele infame fiind care?

Poate nu stapaniti foarte bine limba romana.
Uitati, va ajut:

INFÁM, -Ă, infami, -e, adj. (Adesea substantivat) Care merită disprețul societății, care trebuie înfierat; ticălos, josnic. mârșav. ** Fig. Oribil, groaznic. - Din fr. infame, lat. infamis.
Sursa : DEX '98

Din punctul nostru de vedere, ceea ce ati scris dvs. la inceputul acestui topic se incadreaza perfect aici.

Din punctul dvs. de vedere, ce anume din ce am scris v-a oripilat asa tare?

In Scripturile noastre scrie ca voi v-ati cerut-o: "Sangele Lui asupra noastra si a copiilor nostri".
Dar asta e un detaliu nesemnificativ.
Conteaza faptele. Istoria. Ce s-a intamplat putin mai tarziu si a fost de altfel profetit in aceleasi Scripturi pe care le dispretuiti si povestea poporului dvs. de atunci si pana azi.

Ma refer la accesul de nationalism excesiv care a dus la daramanarea Templului si faptul ca pana azi, inclusiv, nu puteti avea nici pace nici Templul inapoi.

Va compatimesc, pentru asta, sa stiti. Sincer, daca puteti crede.
Si nu numai pentru asta, ci pentru ca ati pierdut lucruri mult mai importante decat atat si in continuare trec pe langa voi, care ati avut un statut atat de privilegiat in fata Istoriei..

Si intr-adevar, nu vad ce rost ar avea topicul asta sau o discutie pe tema a ceea ce ati scris (aberat, din punctul majoritar de vedere) aici.

Asa cum am spus-o si alta data unui simpatic conational al dvs., ne raportam la surse diferite.
Daca sunteti de acord cu asta, si orice om rezonabil ar fi, chiar nu mai e loc de alte comentarii pe subiectul asta.
Iar daca aveti si o farama de bun simt, ar trebui sa recunoastei ca deschiderea acestui topic mai ales cu o astfel de introducere, pe forumul asta, a fost o idee extrem de proasta.

Dar daca doriti, putem continua si sa va explic punct cu punct de ce perspectiva dvs. asupra chestiunii nu este atat de obiectiva pe cat pretindeti ca ar fi.

Last edited by AlinB; 09.04.2010 at 22:20:00.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2010, 22:42:29
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din punctul dvs. de vedere, ce anume din ce am scris v-a oripilat asa tare?
Orpilat? Eu?
Nu sufar de mania perzecutiei si, oricum,
m-ar "orpila" cineva care m-a dezamagit, insa nu ne cunoastem.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2010, 22:49:57
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma refer la accesul de nationalism excesiv care a dus la daramanarea Templului si faptul ca pana azi, inclusiv, nu puteti avea nici pace nici Templul inapoi.
Poporul evreu a facut multe greseli si a si platit pentru ele.
Nu trebuiam sa raminem in Europa. Mai bine veneam mai inainte in Tara Promisa noua de catre Dumnezeu. Poate ca El a aruncat asupra nostra macelul Razboiului II Mondial ca sa ne determine sa ne intoarcem.
Pe vremea Templului, Roma nu ne-a permis sa respectam in liniste religia data noua de insusu Dumnezeu si ne-am rasculat. Au fost care au spus ca nu avem nicio sansa. Cred ca stiau cu totii. A fost o sinucidere in masa in Numele Creatorului.
Dupa Constantin crestinii nu au fost niciodata in situatia de a-si pierde religia. Totusi s-au razboit dejaba si frate si-a ucis fratele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2010, 23:02:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios? Ce treaba au avut romanii cu religia voastra?
V-au decimat si au darmat Templul DUPA ce v-ati rasculat.

A fost mai rau decat atat inainte? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2010, 23:16:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

[quote=ben_gal;232857]
El trebuia sa reconstruiasca Templul Domnului - Templul exista.[/QOUTE]
El a reconstruit Templul Domnului,iar acest templu este firea umana,pe care El,Mesia,a reconstruit-o.
In Psalmul 50 noi,toti crestini,milioane de oameni pe zi ,credinciosi acestui Yeshua,ne rugam asa
"Sa se ridice zidurile Ierusalimului"
Pentru noi Ierusalimul este foarte important,este patria noastra adevarata,caci suntem straini in aceasta lume,si cetateni ai Ierusalimului ceresc(a carui icoana este Ierusalimul pamantesc)
[quote]
El trebuia sa aduca pe evreii imprastiati in lume in Israel.
.[/QOUTE]
Iata dar cat de multi a adus la sine Dumnezeu,nu numai pe evreii imprastiati ,ci si din toate neamurile .A adus evreii in tara lor,Israel,si pe toti cei rataciti dintre neamuri,i-a adus la cunostinta lui Dumnezeu,prin acest Iisus ,care voi l-ati rastignit.Acesta,cadere fiind pentru voi,s-a facut ridicare pentru neamuri,spre slava lui Dumnezeu.Voi ,evreii sunteti iubiti prin nastere,datorita parintilor vostri(Avraam),iar noi,crestinii suntem iubiti prin infiere,datorita lui Dumnezeu Fiul,intrupat,pe care voi nu L-ati recunoscut,desi a fost printre voi
[quote]
El trebuia sa instaureze pacea pe tot pamintul.
.[/QOUTE]
Pacea incepe din sufletele noastre."Piara 10000 la drepata mea,nu ma voi teme,caci Domnul ma va sprijini" .In afara da,sunt razboaie,dar razboiul cel mare a fost invins,caci acest razboi era pacatul si frica de moarte.Cati sfinti nu au aparut oare apoi ca adevarate victorii ale desavarsirii cerute de Dumnezeu,cate suflete nu si-au gasit linistea in Domnul,cati dintre noi nu am simtit aripa ocrotirii Sale.
De ce ne-ar iubi Dumnezeu?De ce ne-ar ocroti?Caci nu suntem evrei . Numai si numai pentru Fiul Sau,caci altfel,nimic bun nu am facut.

[quote]
El urma sa fie nemuritor.
[/QOUTE]

Adevarat a Inviat !!!!!!!!
Iar cel inviat,nu mai moare.

Last edited by iustin10; 09.04.2010 at 23:18:50.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2010, 23:58:14
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Domnule ben_gal, va doresc numai bine!
Doamna Doriana.
Va urez numai bine impreuna cu cei dragi dumneavoastra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.04.2010, 00:20:25
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin10 Vezi mesajul
caci altfel,nimic bun nu am facut.
Sunt conationali ai dv. care spun ca bine a facut Antonescu omorind evrei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.04.2010, 00:26:58
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Ce treaba au avut romanii cu religia voastra?
V-au decimat si au darmat Templul DUPA ce v-ati rasculat.

A fost mai rau decat atat inainte? Ma indoiesc.
Vorbe de claca.
Citeste despre Macabei si Bar Kohba.
In ambele cazuri cotropitorul a vrut sa creasca porci in Templu, Casa lui Dumnezeu.
Ceva asemanator a provocat rascoala impotriva Cezarului in 68 e.n.

Observatie Solemna:
Habar n-ai de nimic, dar minjesti forumul cu ura si nestiinta ta.

Apartii unui popor care se mindreste ca ar fi urmas al lui Traian ai caror trupe au siluit femeile dace si le-au lasat insarcinate cu germenii soldatilor veniti din Asia.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.04.2010, 00:29:10
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Sunt conationali ai dv. care spun ca bine a facut Antonescu omorind evrei.
Traim vremuri in care fiecare e liber sa spuna ceea ce gandeste. Insa spusele lor nu trebuie sa devina litera de lege pentru altii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus) Mihai36 Stiri, actualitati, anunturi 2 01.03.2012 04:54:44