Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.08.2013, 19:13:12
pantelimonc pantelimonc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2013
Mesaje: 1
Implicit as vrea si eu sa stiu cum pot ajunge la parintele

Citat:
În prealabil postat de ssinona Vezi mesajul
lasa-mi datele pe email pentru ca il verific des multumesc
as vrea si eu sa ajung la parintele
adresa mea de mail este sinensissrl@yahoo.com
multumesc
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.11.2013, 13:48:22
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit in legatura cu parintele Costel din pascani ,

mama mai merge la parintele cu o problema cu alta , si ia zis la un moment dat ca are un baiat (adica de mine) care are 26 de ani si inca nu s-a casatorit si ca sa se roage pentru mine sa imi fac si eu o familie si parintele a spus" degeaba ma rog eu pentru el sa se casatoreasca ,el are chemare sa se casatoreasca cu biserica sa mearga in manastire"....si mama a venit plangand acasa si a spus ce a zis parintele eu nu i-am zis nimica dar ea nu stie ca eu am in gand sa merg in manastire inca de acu 4 ani,mentionez ca eu nu am vorbit niciodata cu parintele Costel, desi sunt din Pascani,merg la alta biserica......voi ce ziceti este vazator cu duhul sau nu?!?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.11.2013, 14:07:55
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit si acuma sa va recomand un duhovnic bun!!!

preotu de care vreau sa vorbesc se numeste parintele Iulian de la Cornu Luncii ,jud Suceava este un preot smerit ,bland un foarte bun duhovnic deasemenea vazator cu duhul ce slujeste intr-o bisericuta mica din lemn peste care este alta in constructii de ceva timp, acest preot are puterea sa vindece si demonizatii cum din ce in ce mai rar este in Romania mentionez ca am vorbit cu el acum 4 ani jumate o singura data dar mi-a ramas tiparite in minte niste cuvinte care le voi purta toata viata cu mine daca Dumnezeu imi randuieste sa raman in lume acolo ma voi muta nu e nevoie sa vorbesc cu el doar e destul sa respir acelasi aer care il respira si el, desi mi-ar place sa il am ca duhovnic dar nu ma voi apropia ca sa nu i tulbur pe apropiatii lui.Doamne ajuta si numa bine!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.11.2013, 16:47:18
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit cersetorilor

Daca nu se gasesc preoti vazatori cu duhul, ce faceti, va mutati la tiganci in balci? Rugati-va curat cu inima si tine-ti canoanele primite de preotii de peste tot. Cine vrea ghicitorii nu cauta mantuire in veci. Mila Domnului va trebuie ca sunteti in pierzanie.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.11.2013, 18:15:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pantelimonc Vezi mesajul
as vrea si eu sa ajung la parintele
adresa mea de mail este sinensissrl@yahoo.com
multumesc
Ti-o ajuns parintele vazator cu duhul prin email?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.11.2013, 20:49:39
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit de ce ziceti ca suntem cersetori?

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Daca nu se gasesc preoti vazatori cu duhul, ce faceti, va mutati la tiganci in balci? Rugati-va curat cu inima si tine-ti canoanele primite de preotii de peste tot. Cine vrea ghicitorii nu cauta mantuire in veci. Mila Domnului va trebuie ca sunteti in pierzanie.
eu am zis doar o intamplare cu parintele ......si sa stiti ca nici un preot vazator cu duhu nu iti va spune nimica despre tine sau de viitoruu tau...astea sunt niste aberatii ca iti spune nustiu ce lucruri ,poate sunt dar astia nu sunt preoti, .........sper sa nu fi fost inteles gresit doamne ajuta si rugati-va simplu si neincetat!!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.11.2013, 10:06:54
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Asta ziceam si eu. Spor duhovnicesc. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.11.2013, 20:40:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din pacate sunt si din astia. Asa stiau unele rude din partea tatalui meu ce sa va alege cu copii uneia din rude. Culmea, s-a si intamplat.
Ce nu mi se pare in regula, ca si altora de pe aici, e tocmai treaba cu "deschisul cartii". Un preot in adevaratul sens al cuvantului n-o sa faca asta pentru nimeni, indiferent cati bani i se ofera, dar cum traim in vremuri grele si inselatoare, unii tot o fac.

Mie treaba asta cu "vazator cu duhul" mi se pare egala cu clarviziunea la oamenii obisnuiti. Ce nu inteleg este de ce la preoti sau oameni ai bisericii este in regula, abilitatea este trimisa de la Dumnezeu, pe cand clarviziunea la omul de rand e considerata ca trimisa de la diavol. Am intalnit treaba asta in multe locuri, si cred ca va ramane pe veci un mister, pentru ca iar, nu cred ca putem afla adevarul nici in cazul asta, si atunci cel mai bine sa se accepte ambele ca fiind niste fenomene cu care ne-a/i-a inzestrat Dumnezeu si prin care pot ajuta oameni.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.11.2013, 20:58:24
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Din pacate sunt si din astia. Asa stiau unele rude din partea tatalui meu ce sa va alege cu copii uneia din rude. Culmea, s-a si intamplat.
Ce nu mi se pare in regula, ca si altora de pe aici, e tocmai treaba cu "deschisul cartii". Un preot in adevaratul sens al cuvantului n-o sa faca asta pentru nimeni, indiferent cati bani i se ofera, dar cum traim in vremuri grele si inselatoare, unii tot o fac.

Mie treaba asta cu "vazator cu duhul" mi se pare egala cu clarviziunea la oamenii obisnuiti. Ce nu inteleg este de ce la preoti sau oameni ai bisericii este in regula, abilitatea este trimisa de la Dumnezeu, pe cand clarviziunea la omul de rand e considerata ca trimisa de la diavol. Am intalnit treaba asta in multe locuri, si cred ca va ramane pe veci un mister, pentru ca iar, nu cred ca putem afla adevarul nici in cazul asta, si atunci cel mai bine sa se accepte ambele ca fiind niste fenomene cu care ne-a/i-a inzestrat Dumnezeu si prin care pot ajuta oameni.
Ai sesizat corect; e un fel de hierolatrie si este o parte a complexului si uneori grotescului fenomen numit generic "evlavie populara": "Tii, parintele!...cit har are! Vazator cu duhul, parintele nostru! Il canonizam, dupa ce se muta la Domnul? etc. etc.". Indeosebi enoriasele sunt cam descreierate in acest sens; au uneori o evlavie fanatica. Cind dau de acest fenomen, in starea lui exagerata, il numesc "complexul tamaiei cu manele". :))))
Oricum, treaba cu "harul inainte-vederii" e simpla superstitie, de cele mai multe ori.

Last edited by Barsaumas; 11.11.2013 at 21:01:29.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.11.2013, 20:09:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Din pacate sunt si din astia. Asa stiau unele rude din partea tatalui meu ce sa va alege cu copii uneia din rude. Culmea, s-a si intamplat.
Ce nu mi se pare in regula, ca si altora de pe aici, e tocmai treaba cu "deschisul cartii". Un preot in adevaratul sens al cuvantului n-o sa faca asta pentru nimeni, indiferent cati bani i se ofera, dar cum traim in vremuri grele si inselatoare, unii tot o fac.

Mie treaba asta cu "vazator cu duhul" mi se pare egala cu clarviziunea la oamenii obisnuiti. Ce nu inteleg este de ce la preoti sau oameni ai bisericii este in regula, abilitatea este trimisa de la Dumnezeu, pe cand clarviziunea la omul de rand e considerata ca trimisa de la diavol. Am intalnit treaba asta in multe locuri, si cred ca va ramane pe veci un mister, pentru ca iar, nu cred ca putem afla adevarul nici in cazul asta, si atunci cel mai bine sa se accepte ambele ca fiind niste fenomene cu care ne-a/i-a inzestrat Dumnezeu si prin care pot ajuta oameni.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Oricum, treaba cu "harul inainte-vederii" e simpla superstitie, de cele mai multe ori.
Cred ca faceti o confuzie intre sarlatani, cei ce ce ocupa de exemplu cu deschisul cartii, practica condamnata de Biserica si Parintii vazatori cu duhul. Harisma inainte-vederii este un dar de la Dumnezeu pe care il primesc unii Parinti imbunatatiti. Pentru a intelege mai bine aceasta diferenta, recomand cartea: Despre horoscop, cutremure și ghicirea viitorului.

Parintii nu au negat posibilitatea descoperirii unor evenimente viitoare prin darul lui Dumnezeu. Parintii cu viata sfanta au putut si pot primi de la Dumnezeu descoperirea unor fapte inainte ca ele sa aiba loc.

Nu multe sunt cazurile in care Dumnezeu daruieste slujitorilor sai sa cunoasca viitorul, si ele au loc numai in scopul de a ajuta mantuirii oamenilor sau de a anunta pedeapsa dumnezeiasca.

Criteriile dupa care se recunoaste o persoana care are harisma inainte-vederii sunt urmatoarele: persoana respectiva apartine Bisericii lui Hristos, recunoaste ca adevarate toate invataturile bisericesti, duce o viata de sfintenie, nu "prevede" nimic din ceea ce poate contrazice dogmele sau invataturile Sfintei Traditii. Pare ca Dumnezeu ar fi egoist si nu ar vrea sa ii faca partasi si pe altii acestei harisme.

In realitate Dumnezeu nu poate incredinta acest mare dar decat celor care stiu sa se foloseasca de el cu intelepciune. Darul inainte-vederii are rolul de a intari credinta oamenilor si de a-i calauzi pe calea mantuirii; Dumnezeu nu avea de ce sa incredinteze acest dar celor care stau departe de Biserica. Pentru ca darul inainte-vederii nu este bun in sine, ci este bun numai in masura in care este folosit pentru a ajuta mantuirii sufletelor.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lor-79940.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 22:14:56
Duhovnici vazatori cu duhul! Legionarul Generalitati 11 17.01.2011 18:37:20
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 20:02:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 02:18:20
Duhul Evanghelic iosif Despre Sfanta Scriptura 45 28.09.2007 21:25:56