Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2016, 12:39:30
BryBard BryBard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2016
Mesaje: 1
Post Nasterea Domnului Isus Hristos pe pamant!

Cea mai mare Taina si minune a lumii este Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos,Dumnezeu,fiul lui Dumnezeu si Fiul Sfintei Fecioarei Maria pe pamant si in cer.Este cea mai mare minune si bucurie a lumii pe pamant in mare Taina Sfanta din Duhul Sfant si din Fecioara Maria s-a nascut Mantuitorul lumii ,Dumnezeu si om!Aceasta mare minune care a facut-o Dumnezeu din cer pe pamant pentru creatia sa depaseste mintea limitata a finite omenesti,fiind o mare Taina Dumnezeiasca.
Era o noapte intunecoasa ,Sfanta Fecioara tinea toate Tainele Zavorate si nimic nu destainuia dar atunci si-a deschis inima Impartasindu-le bucuria vorbind lumii despre Mesia.
Era o noapte intunecoasa cand a rasarit asupra Betleemului o stea minunata si dintr-o data Am simtit in bratele Mele Prunc Ceresc,dar ce era steaua fata de stralucirea ochilor Lui?
Ce erau fulgii imaculati ce zburau din inaltimea cerurilor fata de ganguritul Copilului Ceresc.O cum Te priveam,o cum Te admiram,cum Te adoram!Si Tu Te-ai de bratele mele si cel dintai zambet mi l-ai daruit.Pe inima mea Ti-ai culcat capusorul Tau mic!Si cand iti cantam dormeai supus.Apostoli si femeile cu respiratia intretaiata o priveau pe Maica Sfanta,care nici odata nu le-a vorbit asa,niciodata nu a avut aceea expresie a ochilor si nici zambetul care il avea atunci.
In acele vremuri pe pamant erau popoare crestine si pagane.
Sfantul Petru a inteles ca Iisus Hristos este Rascumparatorul lumii intregi si ca toate neamurile sunt chemate la inima lui.Fiind Apostol in vremea Mantuitorului Iisus Hristos Dumnezeu si Ziditor in cer si pe pamant.
Despre Apostoli vorbea intreg Israelul dar numele Sfintei Maria era amintit de toti cei ce o Cunosteau! In timp ce era Imparateasa cerului si a pamantului sufletul Ei plutea necontenit spre Sferele Dumnezeiesti la Iisus Dumnezeu.
Ne inchinam Nasterii Tale cand L-ai intupat si L-ai nascut pe Hristos,Matuitorul lumii si ai devenit astfel Maica lui Dumnezeu ,Slavita si Preainaltata de toata faptura,si te rugam lumina noastra fa-te Maica milostiva ,acum si in veacul viitor,O Preasfanta Imparateasa Nascatoare de Dumnezeu primeste aceasta mica rugaciune si o du Fiului Tau si Dumnezeului Nostru,ca sa mantuiasca si sa lumineze pentru tine sufletele noastre!
Acesta este Fiul Meu.Glasuit-a Dumnezeu
Intru care,Eu ,ca Tata,Pus-am dragostea Mea toata!
https://www.youtube.com/watch?v=dNfbifY7cQs
.............Dintre calaii a lui Mesia pe pamant nu mai traieste niciu unul,realitatea si viata e data de Dumnezeu pe pamant,e singura planeta pe care traiesc oameni.Luna si soarele este creatia lui Dumnezeu care fac parte din frumoasa Taina a creatiei a Marelui,Sfantului ,Frumosului si Bunului Dumnezeu,datator de viata ,pe pamant si in cer.Persecutiile popoarelor pagane impotriva popoarelor crestine au fost si inainte si dupa Hristos.Budismul si coranul sunt un plagel al urii,al crimei,al necredintei in Dumnezeu,al Biserici lui Iisus Hristos Mantuitorul lumii si al Sfintei Fecioarei Maria si in Semnul Sfintei Cruci.Sfantul Dumnezeu sa ne ierte pe toti,si Sfanta Imparateasa a Cerului si a Pamantului sa ne ierte,apere si sa ne ajute.Amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare