Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2022, 16:49:52
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit Originea "Răului"-"Căderea" lui Lucifer (perspective biblice)

Mult discutatul subiect,deja un laitmotiv al civilizației creștine în care tot raul din aceasta lume este pus în aripile frânte ale creaturii perfecte a divinității...

Să vedem ce putem identifica din Biblie despre acest major eveniment cosmic...Și aceasta, mult amintit,dar prea puțin detaliat sau studiat...

Sa începem cu Isaia(14:12-14)

"12.Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13.Tu ziceai în inima ta: ‘Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănopții;
14.mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt.’"

Cu toate că contextul pasajelor din acest capitol se referă la regele Babilonului,se poate identifica trimiterea directă și indirectă la Satan sau Lucifer că exponent al raului,și se fac referințe la căderea lui și motivele acestei căderi.

Vom trece la Ezechiel, capitolul 28,unde pasajele se referă la regele Tirului,dar la fel că și cele adresate regelui Babilonului din Isaia,putem identifica aspecte legate de Lucifer,probabil ascunse și aici dinadins,din motive,cunoscute mai mult de autorii biblici,sau editorii și cenzorii vremurilor...Chiar dacă restul pasajelor din capitolul,se refera in mod mai explicit regelui,in acestea deja putem observa că nu prea se pot aplica unui om,fie el și rege...

...«Ajunseseși la cea mai înaltă desăvârșire, erai plin de înțelepciune și desăvârșit în frumusețe.
13.Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu iaspis, cu safir, cu rubin, cu smarald și cu aur; timpanele și flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
14.Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.(Ezechiel,28:12-14)

Iată niște pasaje foarte relevante din Apocalipsa(12:9-10)

"Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care înșală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
...pentru că pârâșul fraților noștri, care zi și noapte îi pâra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos."

Un termen foarte interesant pentru a-l defini pe Satan.."pârâșul"

"Voi aveți de tată pe diavolul și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii."(Ioan,8:44)

Deci,Satan ,de la început a fost ucigaș,zice Ioan...

Iată că aici avem niste detalii interesante,și vom vedea imediat despre ce îngeri este vorba și cum au păcătuit,cât și locuri pregătite acestora

"Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!"(Matei,25:41)

"...în ce privește judecata, fiindcă stăpânitorul lumii acesteia este judecat".(Ioan,16:11)

Avem și în Iuda niște opinii foarte interesante,despre cum se raportează Mihail către Satan...

"El a păstrat pentru judecata zilei celei mari, puși în lanțuri veșnice, în întuneric, pe îngerii care nu și-au păstrat vrednicia, ci și-au părăsit locuința."(Iuda,1:6)
Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului și se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznitsă rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!”(Iuda, 1:9)
"Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu pe îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat în adânc, unde stau înconjurați de întuneric, legați cu lanțuri și păstrați pentru judecată;"(2Petru,4:4)

Vedem și ce au păcătuit,aici este vorba despre nefilimi..

"...fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.
Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii; aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume."(Geneza,6:2-4)

Și un aspect interesant,deci îngerii pot doar prin încarnare sa se împreuneze,deci implicit se pot incarna,însă le este interzis asta in cer...

"Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer."(Matei,22:30)

Însă mai vedem și alte manifestări ale îngerilor/Spiritelor/ încarnați...

"Și a luat Avraam unt, lapte și vițelul cel gătit și le-a pus înaintea Lor și pe când Ei mâncau a stat și el alături de Ei sub copac."
(Geneza 18:8)

Iarăși o manifestare a trupului înviat...

"Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor."
(Matei 24:39-43)

Deci, surprinzător....Se află în locurile cerești...Asta înseamnă că sunt liberi,locuind în "locurile cerești",și Satan domn al văzduhului.

"Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății care sunt în locurile cerești."(Efeseni
,6:12)

"...în care trăiați odinioară după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării."(Efeseni,2:2)

Deci vedem că totul este in strânsă legătură cu îngerii lui Dumnezeu, întrucât își exprimă și preferințele...
"Când Cel Preaînalt a împărțit moștenire popoarelor, când a împărțit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor după numărul îngerilor lui Dumnezeu. Iar partea Domnului este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de moștenire."
(Deuteronom 32:8-9)

Personal,acesta este pasajul meu preferat din Biblie...Marea familie reunită:))
"Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor."(Iov,1:6)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2022, 22:37:29
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu pe îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat în adânc, unde stau înconjurați de întuneric, legați cu lanțuri și păstrați pentru judecată;"(2Petru,4:4)

Vedem și ce au păcătuit,aici este vorba despre nefilimi..

"...fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.
Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii; aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume."(Geneza,6:2-4)

Și un aspect interesant,deci îngerii pot doar prin încarnare sa se împreuneze,deci implicit se pot incarna,însă le este interzis asta in cer...
Am vazut filmul "Prometheus" cu asa zisii "nefilimi" (aliens) :)). Nu prea e discutata treaba asta de Ortodoxi despe nefilimi, oricum sunt o groaza de interpretari ale Biblie.

Cum ai deosebi pe cineva in ziua de azi ca ar putea avea gena de nefilimi? Daca exista treaba asta, sau au existat si gata. Ma gandesc ca ei ar fi putut exista inainte de Potopul lui Noe? Si ca Dumnezeu a adus inundatia globala ca sa scape de sangele murdar al omenirii amestecat cu...nefilimi (pe langa pacatele oamenilor ca motivul principal al potopului?)

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Și un aspect interesant,deci îngerii pot doar prin încarnare sa se împreuneze,deci implicit se pot incarna,însă le este interzis asta in cer...

"Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer."(Matei,22:30)
Aici nu se refera la ingeri cazuti/nifilimi/incarnati, mai. Ai interpretat altfel. E un alt context aici.

23. În ziua aceea, s-au apropiat de El saducheii, cei ce zic că nu este înviere, și L-au întrebat,
24. Zicând: Învățătorule, Moise a zis: Dacă cineva moare neavând copii, fratele lui să ia de soție pe cea văduvă și să ridice urmași fratelui său.
25. Deci erau, la noi, șapte frați; și cel dintâi s-a însurat și a murit și, neavând urmaș, a lăsat pe femeia sa fratelui său.
26. Asemenea și al doilea și al treilea, până la al șaptelea.
27. În urma tuturor a murit și femeia.
28. La înviere, deci, a cărui dintre cei șapte va fi femeia? Căci toți au avut-o de soție.
29. Răspunzând, Iisus le-a zis: Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
30. Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer.
31. Iar despre învierea morților, au n-ați citit ce vi s-a spus vouă de Dumnezeu, zicând:
32. "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morților, ci al viilor.
33. Iar mulțimile, ascultându-L, erau uimite de învățătura Lui.
34. Și auzind fariseii că a închis gura saducheilor, s-au adunat laolaltă.

Eu o vad altfel explicata faza, cum ca oamenii care s-au mantuit la inviere nu se mai pot procrea, insura si vor fi precum ingerii buni ai lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Personal,acesta este pasajul meu preferat din Biblie...Marea familie reunită:))
"Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor."(Iov,1:6)
Marea familie reunita :))). Lucifer sa vina in lumea noastra, sa mearga la un psiholog pentru terapie, pentru ca are Daddy Issues, dupa aia sa isi ceara si iertare lui Dumnezeu, si peste cateva alte milioane de ani Dumnezeu sa il poata ierta (funny clip aici: https://youtu.be/8ZSMguVqugA). Bine si Lucifer sa ramana tot in Iad ca sa fie administrator la suflete, nu in Rai. Happy End: THE END! (din serial inspirat)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.04.2022 at 22:59:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2022, 23:16:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cum ai deosebi pe cineva in ziua de azi ca ar putea avea gena de nefilimi? Daca exista treaba asta, sau au existat si gata.
Și Filisteanul Goliat era înalt

Cartea întâia a Regilor
cap 17
4. Atunci a ieșit din tabăra Filistenilor un luptător cu numele Goliat, din Gat. Acesta era la statură de șase coți și o palmă.
5. Pe cap avea coif de aramă și era îmbrăcat cu platoșă în solzi; greutatea platoșei lui cântărea cinci mii de sicli de aramă;
6. În picioare avea cizme cu tureci de aramă și la umăr purta un scut de aramă.
7. Coada suliței lui era ca sulul de la războaiele de țesut, iar fierul suliței era de șase sute sicli de fier, și înaintea lui mergea purtătorul lui de arme.
51. Atunci David a alergat și, călcând pe filistean, luă sabia lui și, scoțând-o din teacă, îl lovi cu ea și-i tăie capul; Filistenii, văzând că uriașul lor a murit, au fugit.

Am găsit că un COT avea între 45 de cm și 52, deci în jur de 3 metri avea.

Urmașii refaimilor erau înalți, Goliat a mai avut rude:
Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)

4. După aceea s-a început războiul cu Filistenii la Ghezer. Atunci Sibecai Hușatitul a bătut pe Sipai, unul din urmașii Refaimilor, și s-au supus și ei.
5. Apoi iar a fost război cu Filistenii. Dar Elhanan, fiul lui Iair, a lovit pe Lahmi, fratele lui Goliat Gateul; coada suliței lui era ca a sulului de la războiul de țesut.
6. Și a mai fost o luptă la Gat. Acolo era un om înalt care avea câte șase degete la mâini și la picioare, adică de toate douăzeci și patru. Și acesta era tot din urmașii Refaimilor.
7. El batjocorea pe Israel, dar Ionatan, fiul lui Șama, fratele lui David, l-a ucis.
8. Aceștia erau oameni născuți din Refaimi în Gat și au căzut de mâna lui David și de mâna oamenilor lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2022, 11:37:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și Filisteanul Goliat era înalt

Cartea întâia a Regilor
cap 17
4. Atunci a ieșit din tabăra Filistenilor un luptător cu numele Goliat, din Gat. Acesta era la statură de șase coți și o palmă.
5. Pe cap avea coif de aramă și era îmbrăcat cu platoșă în solzi; greutatea platoșei lui cântărea cinci mii de sicli de aramă;
6. În picioare avea cizme cu tureci de aramă și la umăr purta un scut de aramă.
7. Coada suliței lui era ca sulul de la războaiele de țesut, iar fierul suliței era de șase sute sicli de fier, și înaintea lui mergea purtătorul lui de arme.
51. Atunci David a alergat și, călcând pe filistean, luă sabia lui și, scoțând-o din teacă, îl lovi cu ea și-i tăie capul; Filistenii, văzând că uriașul lor a murit, au fugit.

Am găsit că un COT avea între 45 de cm și 52, deci în jur de 3 metri avea.

Urmașii refaimilor erau înalți, Goliat a mai avut rude:
Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)

4. După aceea s-a început războiul cu Filistenii la Ghezer. Atunci Sibecai Hușatitul a bătut pe Sipai, unul din urmașii Refaimilor, și s-au supus și ei.
5. Apoi iar a fost război cu Filistenii. Dar Elhanan, fiul lui Iair, a lovit pe Lahmi, fratele lui Goliat Gateul; coada suliței lui era ca a sulului de la războiul de țesut.
6. Și a mai fost o luptă la Gat. Acolo era un om înalt care avea câte șase degete la mâini și la picioare, adică de toate douăzeci și patru. Și acesta era tot din urmașii Refaimilor.
7. El batjocorea pe Israel, dar Ionatan, fiul lui Șama, fratele lui David, l-a ucis.
8. Aceștia erau oameni născuți din Refaimi în Gat și au căzut de mâna lui David și de mâna oamenilor lui.
Hmm interesant. Nici nu ma gandeam la Goliat ca fiind nefilim. Poate si Hercule o fi fost?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2022, 12:05:43
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Marea familie reunita :))). Lucifer sa vina in lumea noastra, sa mearga la un psiholog pentru terapie, pentru ca are Daddy Issues, dupa aia sa isi ceara si iertare lui Dumnezeu, si peste cateva alte milioane de ani Dumnezeu sa il poata ierta (funny clip aici: https://youtu.be/8ZSMguVqugA). Bine si Lucifer sa ramana tot in Iad ca sa fie administrator la suflete, nu in Rai. Happy End: THE END! (din serial inspirat)
Prietene, individul subtil a inoculat ideea că satana este o persoană de sex feminin. Nu te-ai prins?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2022, 00:09:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Prietene, individul subtil a inoculat ideea că satana este o persoană de sex feminin. Nu te-ai prins?
Nu, Doamne iarta-ma, desi recunosc ca observatia ta are ceva sens!
Te rog sa ne selectezi si noua niste randuri din postul lui, din care tu ai inteles subtilitatea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2022, 04:49:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mult discutatul subiect,deja un laitmotiv al civilizației creștine în care tot raul din aceasta lume este pus în aripile frânte ale creaturii perfecte a divinității...
Creatura n-are cum sa fie perfecta(vesnica), caci dac-ar fi perfecta atunci n-ar fi materie; materia e doar perfectibila, deci in continua schimbare(evolutie).



Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
..........

Personal,acesta este pasajul meu preferat din Biblie...Marea familie reunită:))
"Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor."(Iov,1:6)
Acum vreo zece-cinșpe ani am citit (si n-am uitat) o interpretare revolutionara a creatiei omului pe Pamant si care zilele acestea se da pe fata 100% si anume, ca niste ingeri (extraterestri) au venit pe Pamant sa innobileze populatia celor mai evoluate bipede de pe Tera si sa le transforme in muncitori mai productivi pentru extractia aurului, dar si ca sa devina "furnizori" de Duh(suflete omenesti) de fiinte avansate/evoluate pentru a le intrupa in... "poporul" lor, probabil tot biped.

"Fiii" lui Dumnezeu, de care vorbesti, erau "(asa-zisi)ingeri" in trup care, profitand de "autoritatea" lor, au insamantzat femeile de pe Pamant, adica au devenit patimasi si au cazut (ca Adam) patimii trupesti, astfel ca prezenta lui satan e logica in mijlocul lor.
Extractia aurului este confirmata de colectarea aurului din UE la Londra ca sa fie exportat prin "centrifuga" CERN (parerea mea), dar si de versetul (Fac2,12):
12. Aurul din tara aceea este bun; tot acolo se găsește bdeliu și piatra de onix.
Cine spune ca aurul din tara aceea este bun? Si la ce(ca Adam si Eva nu stiau)?

"Colectarea" de suflete s-ar face(alta confirmare astazi) prin copierea lor cu ajutorul inteligentei artificiale la care se inscriu cei ce semneaza formularul si primesc injectarea cu serul ce contine si antena "cinci ge"; semnarea este asumarea tuturor "consecintelor" injectarii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.04.2022 at 04:53:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2022, 13:20:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Cu riscul de a-mi lua alte "anateme",și blesteme și alte asemenea forme de critici,îmi asum sa mai aduc niște pasaje din care să reiasă o noua interpretare "eretică" privind raportul dintre crearea/originea omului cat și aspectele "divinităților" care au luat parte la aceasta.

Repet mă voi folosi strict de Biblie pentru asta...

Întâi sa cugetam/reflectăm puțin la niște pasaje.

Inainte de asta vreau sa aduc puțin sub observație un aspect foarte banal ,dar relevant.Majoritatea creștinilor tradiționali, in speță ortodocși/catolici și și neoprotestanti ,mă refer spațiul românesc,citesc ,sau admit că citesc Biblia,și efectiv văd că mulți se intriga când li se aduc pasaje contrare"doctrinei" oficiale.Adica patristica chiar condamnă citirea bibliei fără "interpret", dealtfel și biserica o face,iar cultele neoprotestante au dus Biblia în zona "islamică",adliteram, făcând din creștinism o religie a "Cărții".

Deci,zona de interpretări libere sau liberale nu prea mai are loc în spațiul românesc,și este văzută cu suspiciune,deci rog totuși să păstrăm o minte deschisă când vedem interpretări și păreri diferite de cele tradiționale și oficiale.

Până la urmă Isus a fost un rebel, revoluționar care și-a pus tot poporul,și pe toată lumea din jurul lui în cap,pentru opiniile sale...

Sa ne gândim că el a fost în primul rând un om,un spirit superior încarnat care a trăit ca noi ceilalți.Asa trebuie sa ne raportăm la el.

Imaginea făcută de biserici și evanghelii și ulterior toți teologii creștini nu a făcut decât să îndepărteze omul Isus și să facă din el un fel de zeitate asimilată cu Iahve,și creionată in jurul celorlalte zeități dinaintea lui.

Noi nu trebuie sa divinizăm persoana cuiva,nici nu spirit încarnat nu a cerut asta.Toti,și în special Isus au vorbit despre spațiul astral, respectiv împărăția cerurilor și despre efemeritatea acesteia lumi, despre ipocrizia civilizației în care se afla, despre corupția și degradarea religiei în care se afla etc.

Așa,hai sa aduc câteva pasaje la care sa reflectăm pentru a înțelege puțin bipolarismul originar,cu riscul de a intra puțin în bogomilism...

"Că cine va fi asemenea Domnului în nori și cine se va asemăna cu Domnul între fiii lui Dumnezeu?"(Psalm 88,7)

"Tu erai heruvimul pus ca să ocrotești; te așezasem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, și umblai prin mijlocul pietrelor celor de foc.. Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale și s-a încuibat în tine nelegiuirea."(Ezechiel,28,14-15)

Revin cu acest pasaj,deci a fost o creatură fără prihană,și era în Eden.

“Voi aveți de tată pe diavolul, și poftele tatălui vostru. El a fost un ucigaș de la început, și nu în rămas adevărul, pentru că nu este adevăr în el. Când spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii “(Ioan 8:44).

Avem aici o mențiune interesantă care îi atribuie lui Satan rolul de creator al omului,și poziția lui de lider al umanității ni se relevă in multe pasaje din Biblie,până și în episodul cu clasica ispitire a lui Iisus,Satan vine in calitate de Stăpân al Pământului.

Practic Satan a oferit omului cunoașterea,a vrut să ii ofere omului posibilitatea de a fi ca Dumnezeu,ceeace ce și el a încercat să devină.

Deci acest Iehova pentru asta l-a pedepsit pe Satan,și implicit tot pentru asta a pedepsit și omul.

A incercat Hristos sa fie un fel de răscumpărător al omenirii dar , practic l-a transformat mai mult într-un judecător al ei.

Ce a făcut Iahve cu umanimitatea?
A cam pierdut-o încă de la început,întrucât Satan i-a oferit cunoașterea,și de atunci o tot pedepsește,și o tot amenință cu distrugerea...

A reușit să-și ia doar o seminție,însă hai sa vedem puțin un pasaj revelator...

"Eu vorbesc ceea ce am văzut la Tatăl Meu, iar voi faceți ceea ce ați auzit de la tatăl vostru.Ei au răspuns și I-au zis: Tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: Dacă ați fi fiii lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
Dar voi acum căutați să Mă ucideți pe Mine, Omul care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Avraam n-a făcut aceasta.Voi faceți faptele tatălui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu.Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieșit și am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii."(Ioan,8,41-44)

Deci continuăm de la versetul 41 de mai sus,din cap 8 Ioan,și vedem că de fapt nici chiar poporul lui nu-l mai asculta.Iahve niciodată nu a vrut celelalte neamuri decât așa ca slugi, in rest doar distrugere,asta face și prin arhetipul Alaah.

S-au încercat o uniformizare a neamurilor prin creștinism, însă și acesta tot prin filtrul iudaic....


Tocmai de asta ei insistă că restul neamurilor sunt de la Satan, inclusiv toate celelalte zeități...

Este adevărat, întrucât suntem creația lui...

Deci hai să văd pietrele și anatemele:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 19.04.2022 at 13:35:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2022, 15:45:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci continuăm de la versetul 41 de mai sus,din cap 8 Ioan,și vedem că de fapt nici chiar poporul lui nu-l mai asculta.Iahve niciodată nu a vrut celelalte neamuri decât așa ca slugi, in rest doar distrugere,asta face și prin arhetipul Alaah.
Ai selectat ce ai vrut eu am găsit că mii au crezut și se botezau, de ce s-ar fi botezat în numele lui Iisus dacă nu ar fi crezut ?

E clar de ce s-au botezat mai târziu, pentru că trebuia să trimită pe Duhul Sfânt care întărea Bisericile

Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.16

6. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.

Așadar mulți credeau în Iisus încă din timpul misiunii Sale:
Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 12

10. Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare.
11. Căci, din cauza lui mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus.

Apoi după Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime
Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 4


4.Totuși mulți din cei ce auziseră cuvântul au crezut și numărul bărbaților credincioși s-a făcut ca la cinci mii.

Doar bărbații sunt numărați dar pentru că sunt capi de familie și casa lor a e posibil să le fi urmat.


Faptele Sfinților Apostoli cap.6


Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.

Faptele Sfinților Apostoli, cap. 11

21. Și mâna Domnului era cu ei și era mare numărul celor care au crezut și s-au întors la Domnul.

Faptele Sfinților Apostoli

Capitolul 18


Dar Crispus, mai-marele sinagogii, a crezut în Domnul, împreună cu toată casa sa; și mulți dintre corinteni[, auzind, credeau și se botezau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 8

Iar când au crezut lui Filip, care le propovăduia despre împărăția lui Dumnezeu și despre numele lui Iisus Hristos, bărbați și femei se botezau.


Faptele Sfinților Apostoli, cap 5

Și din ce în ce mai mult se adăugau cei ce credeau în Domnul, mulțime de bărbați și de femei,


Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 2


44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 16

5. Deci Bisericile se întăreau în credință și sporeau cu numărul în fiecare zi.

Faptele Sfinților Apostoli
31. Deci Biserica, în toată Iudeea și Galileea și Samaria, avea pace, zidindu-se și umblând în frica de Domnul, și sporea prin mângâierea Duhului Sfânt.


Faptele Sfinților Apostoli cap. 21
20. Iar ei, auzind, slăveau pe Dumnezeu, și i-au zis: Vezi frate, câte mii de iudei au crezut și toți sunt plini de râvnă pentru lege.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2022, 16:34:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

E săptămâna Deniilor, a postului am văzut că până miercuri seara doar pâine și apă după măsurile Părinților Bisericești, cam ce preocupări ultracalifragilistice ai acum.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Până la urmă Isus a fost un rebel, revoluționar care și-a pus tot poporul,și pe toată lumea din jurul lui în cap,pentru opiniile sale...

Sa ne gândim că el a fost în primul rând un om,un spirit superior încarnat care a trăit ca noi ceilalți.Asa trebuie sa ne raportăm la el.
Matale interpretezi așa, de ce să nu ascultăm Biserica care are mii de ani experiență și supraviețuire, ce scrie în Evanghelii:
Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.10

7. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
9. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
10. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.

Aici și Budha ar putea fi un fur și un tâlhar a fost înaintea lui Hristos în umanitate, la fel ca alte zeități pentru că nu mântuie pe nimeni ci au putrezit în pământ dacă au existat.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3
34. Căci cel pe care l-a trimis Dumnezeu vorbește cuvintele lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu dă Duhul cu măsură.
35. Tatăl iubește pe Fiul și toate le-a dat în mâna Lui.
36. Cel ce crede în Fiul are viață veșnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Imaginea făcută de biserici și evanghelii și ulterior toți teologii creștini nu a făcut decât să îndepărteze omul Isus și să facă din el un fel de zeitate asimilată cu Iahve,și creionată in jurul celorlalte zeități dinaintea lui.

Noi nu trebuie sa divinizăm persoana cuiva,nici nu spirit încarnat nu a cerut asta.Toti,și în special Isus au vorbit despre spațiul astral, respectiv împărăția cerurilor și despre efemeritatea acesteia lumi, despre ipocrizia civilizației în care se afla, despre corupția și degradarea religiei în care se afla etc.
Sfânta Evanghelie după Ioan cap.6

40. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3

16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.
18. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
20. Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
“Voi aveți de tată pe diavolul, și poftele tatălui vostru. El a fost un ucigaș de la început, și nu în rămas adevărul, pentru că nu este adevăr în el. Când spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii “(Ioan 8:44).

Avem aici o mențiune interesantă care îi atribuie lui Satan rolul de creator al omului,și poziția lui de lider al umanității ni se relevă in multe pasaje din Biblie,până și în episodul cu clasica ispitire a lui Iisus,Satan vine in calitate de Stăpân al Pământului.
Scrie clar că e creator al minciunii nu al omului, la Iuda scrie că a intrat în el și sub inspirația lui s-a derulat vânzarea :

Sfânta Evanghelie după Luca Capitolul 22

3.Și a intrat satana în Iuda, cel numit Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.

Deci a intrat în diferiți oameni și la inspirația lui s-au făcut unele nelegiuiri.

Sfânta Evanghelie după Matei cap.12

24.Fariseii însă, auzind, ziceau: Acesta nu scoate pe demoni decât cu Beelzebul, căpetenia demonilor.
[...]
27. Și dacă Eu scot pe demoni cu Beelzebul, feciorii voștri cu cine îi scot? De aceea ei vă vor fi judecători.

Deci e clar că erau feciorii de farisei, dar se deduce din context că ei fariseii umblau cu lucruri necurate.

Sfânta Evanghelie după Matei cap. 7

28. Iar când Iisus a sfârșit cuvintele acestea, mulțimile erau uimite de învățătura Lui.
29. Că îi învăța pe ei ca unul care are putere, iar nu cum îi învățau cărturarii lor.

Există mai multe tipuri de cunoaștere, iar a cărturarilor care erau un fel de enciclopediști ai vremii nu mântuie și nu are putere/autoritate.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Practic Satan a oferit omului cunoașterea,a vrut să ii ofere omului posibilitatea de a fi ca Dumnezeu,ceeace ce și el a încercat să devină.
Păi nu a oferit nicio posibilitate, i-a mințit prin omisiune ascunzându-le că-și vor câștiga pâinea în sudoarea frunții și că vor avea chinuri după ce vor mânca, dacă le spunea asta de la început poate nu ar fi mâncat, poate era pomul cunoașterii suferinței, al durerilor șamd, nu era nici pomul prin care omul să fi dobândit puteri miraculoase de face tot ce face Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ce a făcut Iahve cu umanimitatea?
A cam pierdut-o încă de la început,întrucât Satan i-a oferit cunoașterea,și de atunci o tot pedepsește,și o tot amenință cu distrugerea...
Dar ce cunoaștere i-a oferit că l-a învățat pe om să facă arme, pe Cain să fie indivios, pe Iuda să vândă un nevinovat sub inspirația lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.04.2022 at 16:41:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare