Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2010, 17:11:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Despre bunatate, cu Parintele Teofil

Deci sa ne judecam pe noi insine, sa ne condamnam cand facem rele, sa nu mai vrem sa fie in sufletul nostru nimic negativ, nimic ce nu I-ar placea lui Dumnezeu, sa fim cu luare-aminte la Dumnezeu, la bunatatea lui Dumnezeu, sa fim buni si noi si sa avem performanta naturii in viata omeneasca, si anume inima de mama.

Cine are inima de mama, acela are performanta bunatatii in lumea aceasta...
Deci sa ai fata de aproapele - fata de oricine - inima de mama. Chiar si mama e limitata: are inima de mama numai catre fiii ei; noi insa trebuie sa avem inima de mama pentru toti oamenii, iar o inima de mama este revarsatoare cu iubire, cu bunatate.

Prin urmare, ce trebuie sa facem noi, concret, pentru a deveni mai buni? Intai si-ntai, sa ne facem randuiala in minte si-n simtiri. Sa inlaturam toate gandurile rele din sufletul nostru, din sfera mintii noastre, sa avem o jena fata de gandurile cele rele, care din rautate izvorasc - fiindca \"din prisosinta inimii graieste gura\", a zis Domnul Hristos (Matei 12, 34) - sa inlaturam gandurile cele rele in mod constient si mai ales sa avem in mintea noastra un gand de capetenie, care sa faca toate celelalte ganduri secundare fata de gandul acesta principal, care este rugaciunea: \"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul\".

Aceasta rugaciune, repetata mereu in gand, aduce un fel de paravan in minte, in fata caruia se risipesc vrajmasii lui Dumnezeu. Cum zicem la Pasti: \"Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui si sa fuga de la fata Lui toti cei Ce-L urasc pe Dansul\". Toate gandurile rele sa se nimiceasca in fata gandului la Dumnezeu, pentru ca intai e Dumnezeu si-apoi e omul, intai e Dumnezeu si-apoi omul, prin Dumnezeu.

Sa ne facem randuiala in minte, sa ne fie jena de gandurile cele rele sau de manifestarile cele rele, cate s-ar intampla in viata noastra, si sa fim buni unii cu altii. Sa promovam bunatatea, care-i cea mai mare valoare din cate valori sunt in lumea aceasta. Bineinteles, trebuie sa urmarim si pacea, si sfintenia si celelalte, insa toate trec prin bunatate. Intai trebuie sa fii bun si dupa aceea sa realizezi si alte lucruri, care se intemeiaza pe bunatate.

Va doresc din toata inima sa va faceti randuiala in minte, va doresc din toata inima sa adunati bunatate in suflet, pentru ca bunatatea fericeste. Va doresc din toata inima sa aveti o practica religioasa care duce catre fericire si catre bunatate, catre iubire - pentru ca unde-i bunatate e si iubire, iar unde-i iubire e si fericire.

Deci sa fiti credinciosi lui Dumnezeu, sa fiti supusi lui Dumnezeu - robi ai lui Dumnezeu - sa fiti cunoscatori de Dumnezeu, sa fiti iubitori de Dumnezeu si atunci sunteti fericiti si buni. Dumnezeu sa ne ajute!

Parintele Teofil Paraian
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2010, 20:56:41
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Înainte de a da aceste îndemnuri, Părintele însuși le-a probat și le-a împlinit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2010, 20:59:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Înainte de a da aceste îndemnuri, Părintele însuși le-a probat și le-a împlinit.
Adevarat, Carmen, Parintele era un om al bucuriei, al bucuriei nascuta din bunatate si iubire.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 20:27:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ca sa devenim mai buni, trebuie ca mai intai sa ne dorim sa devenim mai buni.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 20:29:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Talking

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ca sa devenim mai buni, trebuie ca mai intai sa ne dorim sa devenim mai buni.
Îmi doresc și tot nu-s mai bună ; ))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 20:35:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi doresc și tot nu-s mai bună ; ))
Cel putin nu devii mai rea. ; )
Esti pe drumul cel bun. Esential este sa dorim sa fim mai buni pana la sfarsit... caci niciodata nu va fi suficient.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 20:36:36
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu putem deveni buni daca ne propunem doar sa fim buni.
Putem deveni buni daca incercam sa fim asemenea lui Hristos,adica sa lucram poruncile lui,sa ne tinem aproape de Biserica,sa ne sfintim,si atunci Dumnezeu ne va da harisma bunatatii.
Bunatatea o putem primi doar in dar de la Dumnezeu,nu o putem obtine prin propria vointa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2010, 20:43:11
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Da, neapărat trebuie să mergem regulat la biserică și la spovedanie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2010, 20:45:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu am fost bun,o singura zi din viata mea,acum un an in urma.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2010, 21:31:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Talking

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu am fost bun,o singura zi din viata mea,acum un an in urma.
Povestește-ne!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Suferinta ne face mai buni sau mai rai? dorinastoica14 Generalitati 145 23.02.2012 11:39:58
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 17:47:00
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 19:19:10