Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2011, 16:03:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Teama de a nu fii catalogati extremisti pierde viata in duh si adevar !

Realitatea contemporana in ceea ce priveste religia ortodoxa si manifestarea ei infara bisericii , in societate , se prezinta/defineste ca o noua criza prin care credintei ortodoxe ii este dat sa treaca .
De-alungul mileniilor, ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane, unele chiar deosebit de violente (de erau gradinile imperiale de la Roma luminate noptea de trupurile crestinilor aprinse in flacari , si tot nu se mai ostoia setea de singe crestin a lui Nero !) dar spre surprinderea prigonitorilor ea nu a disparut ci s-a intarit mai mult iar trupurile martirilor au fost zalog de tarie si putere, de staruinta si nelapadarea de Hristos cel viu si adevarat .
Pt. astazi , ispititorul a noscocit sofisme noi, rafinate , moderne, adaptate timpului prezent , adunindu-si chintesenta inselarii sale intr-o formula simpla dar cu putere de penetrare in toti cei ce nu stau pe doua picioare in dreapta credinta : ,, Ai mare grija sa nu fii fundamentalist !"

Asa se formuleaza sau se defineste unul dintre cei mai nocivi VIRUSI MENTALI care au infestat vreo data popoarele lumii.
Astazi nu ti se mai zice : ,, ai grija sa nu privesti cu pofta la femeie straina" sau ,, sa nu minti" sau ,,sa nu judeci si sa nu mihnesti pe aproapele" ; nici macar nu iti mai zice nimeni-nimenea ,,sa nu desferinezi" , ,,sa nu furi" , si ,,sa nu ucizi"...nu ti se mai spune ! Dimpotriva, doar : ,,baga de seama sa nu fii extremist" !
Astazi umanismul varsat cu interes mare si cu galeata peste societatea nepregatita, nestatornica tare in dreapta credinta , te ,,condamna" doar la : ai marele drept ,,sa iubesti si sa-ti refaci viata" ori de cite ori voiesti/se intimpla deoarece, tot asa cum umanismul ne invata, ,,ai dreptul asupra propriului corp" adica esti liber sa faci ce voiesti cu el : sa faci avort,sau chiar ti se recomanda insistent sa faci aceasta pt. nustiu care motive ,,binecuvintate" de forurile legislative ale tarii .
La fel, ti se cere sa cunosti cit mai multe religii si sa fii deschis la inchinarea la citi mai multi dumnezei , ca doar ,,D.zeu este acelasi" !
Daca nu faci toate acestea ... vai ! te numesti fundamentalist !!!

Nu se scapa nici o ocazie in spatiul public pt. a se face rechizitoriul fundamentalismului. Eventual se manipuleaza in asa fel faptele si sensurile incit extremismul musulmanilor sa se extinda si asupra imaginii crestinilor. Si de atitea ori ni se repeta aceste lucruri incit pina la urma, ajungem si noi sa credem in ele sau cel putin sa ne autocenzuram in marturisirea Adevarului , in manifestarea ca si crestini, in dreapta traire in duh si adevar !
Nu cumva sa zica lumea ca suntem FUNDAMENTALISTI !
Ba mai mult, lucru f. grav,se naste un fel de crestinism relativist, al jumatatilor de masura , al sferturilor si zecimilor de masura. Adica, ceva de genul : ,, Auzi draga, ăsta ține tot postul... păi credincioși suntem și noi , dar nici chiar așa !". Sau ,,Ăștia sunt extremiști rău de tot, cică nici la televizor nu se uită !".
Insa in totdeauna există o ștachetă ,,si mai jos" dar care indică ceea ce este de BON TON si asta pt. că ,, o face toată lumea" !
Dar oare creștinismul înțeles și trăit astfel ne mai poate mîngîia și odihni sufletul ? Ne mai poate lumina mintea cu înțelesurile dumnezeiești ? Și intrebarea capitală care se pune : Acest fel de creșrinism ne mai poate mintui ?
Ați conștientizat vreo data pînă acum ca VIRUSUL AUTOCENZURII , de teamă să nu fim luați drept fundamentaliști, ne impune tot timpul să trăim și să gîndim intr-un duh complet străin de Evanghelie ?
V-ați gîndit vreo dată că atunci cînd lumea se va afla intr-un stadiu avansat al patologiei obsesiei de a nu fi extremist ni se va impune să ne lepădăm de Sfinta Scriptură, ca fiind o carte EXTREMISTA, homofobă și incorectă politic ?
În unele părți ale lumii occidentale , lucrul acesta a început sa fie afirmat deja pe față !Și în contextul credintei în corectitudinea politică ,cei ce o fac sunt consecvenți cu ei insisi , caci Biblia este o carte prin excelență fundamentalista , după cum este definit astăzi acest virus !
De ce spunem aceasta ? Pai nu D.zeu insusi spune : ,, Eu sunt cel ce sunt; să nu ai alți dumnezei afară de Mine (Iesire, 20/3.). Iar in Cartea Psalmilor se precizează absolut clar : ,,Toti dumnezeii neamurilor sunt draci!"(Ps.95/5).
Și peste toate acestea Mîntuitorul nu lasa nici un loc de confuzie : ,, Eu sunt Calea, Adevarul si Viața, nimeni nu vine la Tatăl meu decît prin mine !" (Ev.Ioan,14/6), adică nu prin Buddha, Brahma, Mahomed sau cu etît mai mult prin altii si mai noi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2011, 16:29:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Niste ortodocsi au mers in vizita la niste prieteni si au vazut ca aveau multe icoane pe perete. Si-au zis: ia uite, domnule, cate icoane au, ce secta or fi oare?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2011, 16:44:08
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit Ai mare dreptate, dar să avem grijă

Ai mare dreptate, dragă Zaharia. Văzusem o poză din trecut cu o fată sfântă, care purta o cruce mare la gât. Acum parcă nu mai poți purta o cruce așa mare, că smintești lumea și ești fariseu. Acum e o problemă, atunci nu era. Chiar proprii părinți, care nu sunt împotriva bisericii, m-au făcut odată habotnică, fiindcă nu voiam să pierd nicio Liturghie, că voiau să mergem duminica undeva și eu nu voiam.

Atitudinea ideală a creștinului este să fie „fundamentalist” în interior, dar să nu facă paradă cu cât de credincios este el, să se străduiască să-și ascundă virtuțile și să le arate oamenilor, doar dacă este mare nevoie de pilda lui. Cum spune și Iisus, să nu ne rugăm ca fariseii, în văzul lumii, ci în cămara noastră, să primim plata de la Dumnezeu, nu de la oameni. Deci „fundamentalist” în interior, fără mari virtuți pe exterior. Însă să nu cadă nici în extrema cealaltă, să se rușineze de Dumnezeu în fața oamenilor, dacă va fi pus creștinul în situația de a-L mărturisi pe Dumnezeu, să-L mărturisească.

Să avem mare grijă, uneori este greu să-ți dai seama dacă ești fundamentalist, sau doar presupus fundamentalist și există pericolul să cădem în ambele extreme.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2011, 16:46:07
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Niste ortodocsi au mers in vizita la niste prieteni si au vazut ca aveau multe icoane pe perete. Si-au zis: ia uite, domnule, cate icoane au, ce secta or fi oare?
Dacă e așa, atunci și eu sunt sectantă, păzea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2011, 17:09:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Termenul "fundamentalist" nu poate caracteriza un creștin-ortodox. Este o invenție jurnalistică preluată din pietismul protestant și neoprotestant și aruncată asupra islamicilor fanatici. Astfel, fundamentalist ajunge să însemne cam același lucru cu fanatismul religios, o formă degenerată de aderență la o credință. Sigur, fundamentalismul protestant și neoprotestant nu e același cu fundamentalismul islamic, ultimul asociat adesea cu violența "sacră" și crima.

Nu cred că va ajunge ortodoxia să producă vreodată fundamentaliști, asta ar fi lepădare de credință, fiindcă înainte de ortodox e cuvântul creștin, adică mărturisitor al lui Hristos. Iar Hristos este antifundamentalist, o dovedesc Scripturile. Fundamentaliști au fost fariseii care își vedeau amenințată tradiția lor moartă și au recurs la crimă.

Așa că cine ne spune fundamentaliști ne confundă cu altcineva.
Desigur, creștinul face diferență specifică cu mersul secolului XXI. E cruce, și una destul de ușoară în raport cu ce-au răbdat alții în alte vremuri. Nu-ți mai taie nimeni capul, dar te bârfesc, te batjocoresc mai mult sau mai puțin la vedere.
Însă apare o problemă atunci când ortodoxismul ideologic este fluturat cu aroganță disprețuitoare la adresa neortodocșilor. În acel moment mărturisirea se transformă într-o parodie a dreptei-credințe, o alienare care aruncă o lumină proastă asupra roadelor Bisericii. Altfel spus, devine sminteală.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2011, 18:32:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

De fapt sunt catalogati extremisti unii ortodocsi pentru ca adevarul nu place tuturor, iar neoprotestantii si catolicii doresc sa converteasca. Sunt mai usor de convins niste ortodocsi care nu cunosc ortodoxia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2011, 20:03:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt sunt catalogati extremisti unii ortodocsi pentru ca adevarul nu place tuturor, iar neoprotestantii si catolicii doresc sa converteasca. Sunt mai usor de convins niste ortodocsi care nu cunosc ortodoxia.
Acest subiect se poate intinde pe multe , multe pagini , dar este dureros ca problema in sine nu prea intereseaza , si asta o spun datorita numarului scazut de vizualizari , si este pacat , cel putin asa cred eu . Spunea MariS_ , ca bunatatea va fi invinsa de corectitudine ! A lega adevarul , corectitudinea , si in general Dreapta credinta , de inabusirea , anihilarea bunatatii , mi se pare complet deplasat si neavenit ! Ce om ,cat de cat normal , si mai ales cu frica de Dumnezeu poate sa deteste bunatatea , si sa-si intemeieze credinta pe ura . Daca-mi iubesc Biserica in care am fost botezat , am datoria sa-i respect regulile , sa o apar de miscarile sectare si de erezii , dar asta nu are a face cu ura si lipsa bunatatii , a iubirii , a iertarii ! Dar am dreptul sa ma rog cu ai mei pentru ai mei , dar si pentru tot omul , dar nu am dreptul sa terfelesc biserica cu cei ce nu o recunosc , sau mult mai rau o hulesc . Intradevar de-alungul mileniilor , ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane , dar aceasta prigoana a madularelor ei este cea mai periculoasa .In numele unui umanism gresit inteles , in numele iubirii , iertarii , a nejudecarii , suntem pusi la colt si chiar dojeniti ca nu-l iubim pana la jertfa pe catolic , sau mult mai grav pe protestant , neoprotestant . . . ! Miau miaurile prind la public , cuvantul ortodoxiei e sugrumat si catalogat atat de simplu ca find fundamentalist ! Se fac confuzii grave , mai mult voite , intre polemica , intre "disputa " ideilor , si ura fata de utilizator ! Cum poate gandi o minte sanatoasa ca doi fotbalisti de la echipe adverse se urasc , se dusmanesc ? Dar , ce mai conteaza ce cred eu , un rau si un fundamentalist , atata timp cat nu joc hora iubirii cu bisericile "concurente " ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2011, 20:20:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest subiect se poate intinde pe multe , multe pagini , dar este dureros ca problema in sine nu prea intereseaza , si asta o spun datorita numarului scazut de vizualizari , si este pacat , cel putin asa cred eu . Spunea MariS_ , ca bunatatea va fi invinsa de corectitudine ! A lega adevarul , corectitudinea , si in general Dreapta credinta , de inabusirea , anihilarea bunatatii , mi se pare complet deplasat si neavenit ! Ce om ,cat de cat normal , si mai ales cu frica de Dumnezeu poate sa deteste bunatatea , si sa-si intemeieze credinta pe ura . Daca-mi iubesc Biserica in care am fost botezat , am datoria sa-i respect regulile , sa o apar de miscarile sectare si de erezii , dar asta nu are a face cu ura si lipsa bunatatii , a iubirii , a iertarii ! Dar am dreptul sa ma rog cu ai mei pentru ai mei , dar si pentru tot omul , dar nu am dreptul sa terfelesc biserica cu cei ce nu o recunosc , sau mult mai rau o hulesc . Intradevar de-alungul mileniilor , ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane , dar aceasta prigoana a madularelor ei este cea mai periculoasa .In numele unui umanism gresit inteles , in numele iubirii , iertarii , a nejudecarii , suntem pusi la colt si chiar dojeniti ca nu-l iubim pana la jertfa pe catolic , sau mult mai grav pe protestant , neoprotestant . . . ! Miau miaurile prind la public , cuvantul ortodoxiei e sugrumat si catalogat atat de simplu ca find fundamentalist ! Se fac confuzii grave , mai mult voite , intre polemica , intre "disputa " ideilor , si ura fata de utilizator ! Cum poate gandi o minte sanatoasa ca doi fotbalisti de la echipe adverse se urasc , se dusmanesc ? Dar , ce mai conteaza ce cred eu , un rau si un fundamentalist , atata timp cat nu joc hora iubirii cu bisericile "concurente " ?
Pe mine ma izbeste diferenta dintre acest mesaj al tau si al altor useri care sustin in mesaj tot "fundamentalismul". Stii care este diferenta dintre voi?Din spatele mesajului tau, razbate IUBIREA pentru aproapele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2011, 20:53:19
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest subiect se poate intinde pe multe , multe pagini , dar este dureros ca problema in sine nu prea intereseaza , si asta o spun datorita numarului scazut de vizualizari , si este pacat , cel putin asa cred eu . Spunea MariS_ , ca bunatatea va fi invinsa de corectitudine ! A lega adevarul , corectitudinea , si in general Dreapta credinta , de inabusirea , anihilarea bunatatii , mi se pare complet deplasat si neavenit ! Ce om ,cat de cat normal , si mai ales cu frica de Dumnezeu poate sa deteste bunatatea , si sa-si intemeieze credinta pe ura . Daca-mi iubesc Biserica in care am fost botezat , am datoria sa-i respect regulile , sa o apar de miscarile sectare si de erezii , dar asta nu are a face cu ura si lipsa bunatatii , a iubirii , a iertarii ! Dar am dreptul sa ma rog cu ai mei pentru ai mei , dar si pentru tot omul , dar nu am dreptul sa terfelesc biserica cu cei ce nu o recunosc , sau mult mai rau o hulesc . Intradevar de-alungul mileniilor , ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane , dar aceasta prigoana a madularelor ei este cea mai periculoasa .In numele unui umanism gresit inteles , in numele iubirii , iertarii , a nejudecarii , suntem pusi la colt si chiar dojeniti ca nu-l iubim pana la jertfa pe catolic , sau mult mai grav pe protestant , neoprotestant . . . ! Miau miaurile prind la public , cuvantul ortodoxiei e sugrumat si catalogat atat de simplu ca find fundamentalist ! Se fac confuzii grave , mai mult voite , intre polemica , intre "disputa " ideilor , si ura fata de utilizator ! Cum poate gandi o minte sanatoasa ca doi fotbalisti de la echipe adverse se urasc , se dusmanesc ? Dar , ce mai conteaza ce cred eu , un rau si un fundamentalist , atata timp cat nu joc hora iubirii cu bisericile "concurente " ?
Ai dreptate(iar), Cristian!
Sunt mulți cei pe care Ortodoxia îi supără. Ne fac retrograzi, suspendați în timp (de fapt noi chiar asta facem în timpul Sfintei Liturghii - suspendăm timpul).

Last edited by luciand; 03.05.2011 at 20:57:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2011, 22:36:27
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest subiect se poate intinde pe multe , multe pagini , dar este dureros ca problema in sine nu prea intereseaza , si asta o spun datorita numarului scazut de vizualizari , si este pacat , cel putin asa cred eu . Spunea MariS_ , ca bunatatea va fi invinsa de corectitudine ! A lega adevarul , corectitudinea , si in general Dreapta credinta , de inabusirea , anihilarea bunatatii , mi se pare complet deplasat si neavenit ! Ce om ,cat de cat normal , si mai ales cu frica de Dumnezeu poate sa deteste bunatatea , si sa-si intemeieze credinta pe ura . Daca-mi iubesc Biserica in care am fost botezat , am datoria sa-i respect regulile , sa o apar de miscarile sectare si de erezii , dar asta nu are a face cu ura si lipsa bunatatii , a iubirii , a iertarii ! Dar am dreptul sa ma rog cu ai mei pentru ai mei , dar si pentru tot omul , dar nu am dreptul sa terfelesc biserica cu cei ce nu o recunosc , sau mult mai rau o hulesc . Intradevar de-alungul mileniilor , ortodoxia a trecut prin numeroase prigoane , dar aceasta prigoana a madularelor ei este cea mai periculoasa .In numele unui umanism gresit inteles , in numele iubirii , iertarii , a nejudecarii , suntem pusi la colt si chiar dojeniti ca nu-l iubim pana la jertfa pe catolic , sau mult mai grav pe protestant , neoprotestant . . . ! Miau miaurile prind la public , cuvantul ortodoxiei e sugrumat si catalogat atat de simplu ca find fundamentalist ! Se fac confuzii grave , mai mult voite , intre polemica , intre "disputa " ideilor , si ura fata de utilizator ! Cum poate gandi o minte sanatoasa ca doi fotbalisti de la echipe adverse se urasc , se dusmanesc ? Dar , ce mai conteaza ce cred eu , un rau si un fundamentalist , atata timp cat nu joc hora iubirii cu bisericile "concurente " ?
Exista intr-adevar o singura cale: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Problema e ca pe aceasta cale merg diversi oameni care-si poarta crucea. Aceia vor sa ajunga la destinatie. Exista, insa, din pacate si oameni care observa alti oameni si li se pare lor ca nu toti isi poarta crucea "cum trebuie". Exista si alti oameni care incearca sa ajute pe cei mai mici sau mai slabi. Pe primii i-am denumit generic corectitudine, pe ultimii bunatate.Cu timpul, incet, incet, primii se vor tot inmulti, iar ultimii se vor tot imputina. Ultimii sa spunem ca "miauna" frumos, numai ca primii vor incepe sa "latre". Nu spun ca deja "latra", nu, nu e inca cazul, dar urmasii lor vor "latra". Aceasta e tendinta, spre habotnicie. De ce cred asta? Asa simt, poate si pentru ca se apropie Evenimentul cel Mare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
P.S. Cristi draga, stiu ca ai inima mare, si altii de aici, asa ca nu e atac la nimeni. E doar o tristete pentru ce va sa vina.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania pierde si rezervele de LIGNIT si ANTRACIT. hydro314 Generalitati 3 22.08.2012 14:28:04
Se poate pierde mantuirea? lacrimi Din Vechiul Testament 38 10.05.2010 17:32:04
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 26.10.2009 23:34:58
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18
Mi-e teama... bridezilla Preotul 74 29.12.2007 15:34:39